Powołanie Międzyresortowego Zespołu do spraw przeglądu uwarunkowań procesów inwestycyjnych w Rzeczypospolitej Polskiej.

ZARZĄDZENIE Nr 58
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 12 czerwca 2021 r.
w sprawie powołania Międzyresortowego Zespołu do spraw przeglądu uwarunkowań procesów inwestycyjnych w Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2021 r. poz. 178) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Tworzy się Międzyresortowy Zespół do spraw przeglądu uwarunkowań procesów inwestycyjnych w Rzeczypospolitej Polskiej, zwany dalej "Zespołem".
2. 
Zespół jest organem pomocniczym Rady Ministrów.
§  2. 
Do zadań Zespołu należy:
1)
przegląd uwarunkowań procesów inwestycyjnych w Rzeczypospolitej Polskiej i ich etapów;
2)
identyfikacja i analiza przyczyn opóźnień procesów inwestycyjnych w Rzeczypospolitej Polskiej, w tym w szczególności przewlekłości prowadzonych postępowań administracyjnych;
3)
wyselekcjonowanie zagadnień i obszarów tematycznych wymagających działań naprawczych z uwzględnieniem wniosków wynikających z przeprowadzonej analizy;
4)
określenie działań, w tym zmian legislacyjnych, które usprawnią proces wydawania decyzji administracyjnych w toku procesów inwestycyjnych w Rzeczypospolitej Polskiej.
§  3. 
1. 
W skład Zespołu wchodzą:
1) 1
 przewodniczący Zespołu - Anna Moskwa - Minister Klimatu i Środowiska;
2)
zastępca przewodniczącego Zespołu - Andrzej Adamczyk - Minister Infrastruktury;
3) 2
 pozostali członkowie Zespołu:
a)
Waldemar Buda - Minister Rozwoju i Technologii,
b)
Małgorzata Golińska - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska,
c)
Szymon Giżyński - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
d)
Piotr Uściński - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii,
e)
Rafał Weber - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury,
f)
Marek Gróbarczyk - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Pełnomocnik Rządu do spraw gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej,
g)
Andrzej Bittel - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Pełnomocnik Rządu do spraw przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu,
h)
Marcin Horała - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Pełnomocnik Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego,
i)
Paweł Szefernaker - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Pełnomocnik Rządu do spraw uchodźców wojennych z Ukrainy;
4)
sekretarz Zespołu - pracownik Ministerstwa Klimatu i Środowiska wyznaczony przez przewodniczącego Zespołu.
2. 
Sekretarz Zespołu wykonuje zadania wyznaczone przez przewodniczącego Zespołu lub, w przypadku nieobecności przewodniczącego Zespołu, zadania wyznaczone przez zastępcę przewodniczącego Zespołu albo wyznaczonego członka Zespołu zastępującego przewodniczącego.
§  4. 
1. 
Przewodniczący Zespołu:
1)
zwołuje jego pierwsze posiedzenie w terminie 7 dni od dnia powołania Zespołu;
2)
kieruje pracami Zespołu i reprezentuje go na zewnątrz;
3)
zwołuje posiedzenia Zespołu, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, określając równocześnie porządek obrad Zespołu;
4)
przewodniczy posiedzeniom Zespołu;
5)
ustala terminy i porządek kolejnych posiedzeń Zespołu zgodnie z wnioskami zgłaszanymi przez członków Zespołu; w przypadku złożenia przez członka Zespołu wniosku, o którym mowa w pkt 3, przewodniczący zwołuje posiedzenie Zespołu nie później niż w terminie 7 dni od dnia wpłynięcia wniosku;
6)
zatwierdza harmonogram prac przygotowany przez Zespół i monitoruje jego wykonanie, a w razie konieczności podejmuje interwencje w celu usprawnienia działań Zespołu;
7)
przedstawia Radzie Ministrów sprawozdanie z działalności Zespołu.
2. 
W razie nieobecności przewodniczącego Zespołu zastępuje go zastępca przewodniczącego Zespołu.
3. 
W razie jednoczesnej nieobecności przewodniczącego Zespołu i zastępcy przewodniczącego Zespołu, przewodniczącego Zespołu zastępuje wyznaczony przez przewodniczącego członek Zespołu.
§  5. 
1. 
Przewodniczący Zespołu może zapraszać do udziału w pracach Zespołu inne osoby, niebędące jego członkami, których wiedza będzie przydatna do realizacji zadań Zespołu.
2. 
W celu realizacji zadań Zespołu przewodniczący Zespołu może, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, tworzyć zespoły wykonawcze złożone z osób zaproszonych do udziału w pracach Zespołu.
3. 
Przewodniczący Zespołu określa składy osobowe, zakresy i harmonogramy pracy poszczególnych zespołów wykonawczych oraz wskazuje osoby przewodniczące i współprzewodniczące ich pracom.
4. 
Zespół wykonawczy określa regulamin swojej pracy, który przedkłada do akceptacji Zespołu.
5. 
Po zakończeniu prac zgodnie z harmonogramem zespół wykonawczy przedkłada wyniki tych prac do akceptacji Zespołu.
6. 
W celu realizacji zadań Zespołu przewodniczący Zespołu może zlecić wykonanie opracowań, analiz, raportów lub ekspertyz.
§  6. 
1. 
Zespół wykonuje swoje zadania na posiedzeniach lub, za zgodą przewodniczącego Zespołu, w trybie obiegowym.
2. 
Posiedzenia Zespołu odbywają się w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, chyba że przewodniczący Zespołu wyznaczy inne miejsce posiedzenia.
3. 
Przewodniczący Zespołu może zarządzić posiedzenie przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, co obejmuje w szczególności:
1)
transmisję posiedzenia w czasie rzeczywistym między uczestnikami posiedzenia Zespołu,
2)
wielostronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której uczestnicy posiedzenia Zespołu mogą wypowiadać się w toku tego posiedzenia

- z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa zapewniających udział w posiedzeniu wyłącznie osób wchodzących w skład Zespołu oraz osób zaproszonych do udziału w pracach Zespołu.

4. 
W sprawach wymagających rozstrzygnięcia Zespół podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Zespołu. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego Zespołu. Sekretarz Zespołu nie posiada prawa głosu.
5. 
Członek Zespołu, który nie zgadza się z podjętą uchwałą, może zgłosić zdanie odrębne, które wymaga uzasadnienia.
6. 
Zdanie odrębne wraz z uzasadnieniem można zgłosić:
1)
ustnie na posiedzeniu, na którym podejmowana jest uchwała;
2)
w postaci papierowej albo elektronicznej, odpowiednio, przewodniczącemu Zespołu albo, w przypadku jego nieobecności, zastępcy przewodniczącego Zespołu, albo wyznaczonemu członkowi Zespołu zastępującemu przewodniczącego w terminie 3 dni od dnia podjęcia uchwały.
7. 
W przypadku zarządzenia podejmowania uchwały w trybie obiegowym projekt uchwały wraz z innymi materiałami jest doręczany członkom Zespołu w postaci papierowej albo elektronicznej. Doręczenie dokumentów w postaci elektronicznej, o którym mowa w zdaniu pierwszym, może nastąpić w szczególności przez przesłanie dokumentów na wskazany uprzednio przez członka Zespołu adres poczty elektronicznej.
8. 
W przypadku zarządzenia podejmowania uchwały w trybie obiegowym uchwałę uważa się za przyjętą, jeżeli nie zgłoszono uwag w wyznaczonym terminie. W przypadku zgłoszenia uwag do projektu uchwały, które nie zostały uwzględnione lub wyjaśnione, projekt taki wymaga rozpatrzenia przez Zespół na posiedzeniu.
§  7. 
1. 
Protokół z posiedzenia Zespołu sporządza sekretarz Zespołu. Protokół podpisuje przewodniczący Zespołu lub, w przypadku jego nieobecności, zastępca przewodniczącego Zespołu albo wyznaczony członek Zespołu zastępujący przewodniczącego Zespołu, oraz sekretarz Zespołu.
2. 
Protokół zawiera w szczególności:
1)
numer porządkowy;
2)
datę i miejsce posiedzenia;
3)
imiona i nazwiska członków Zespołu, którzy brali udział w posiedzeniu;
4)
imiona i nazwiska innych osób, które brały udział w posiedzeniu Zespołu;
5)
porządek obrad;
6)
informacje dotyczące podejmowanych uchwał:
a)
informację o treści uchwały,
b)
informację o trybie podjęcia uchwały,
c)
informację o wyniku głosowania,
d)
zdanie odrębne wraz z uzasadnieniem, o których mowa w § 6 ust. 5;
7)
informację o istotnych zdarzeniach z przebiegu obrad oraz treści składanych wniosków;
8)
opis ustaleń podjętych przez Zespół na posiedzeniu;
9)
podpis, odpowiednio, przewodniczącego Zespołu lub, w przypadku jego nieobecności, zastępcy przewodniczącego Zespołu albo wyznaczonego członka Zespołu zastępującego przewodniczącego Zespołu, oraz sekretarza Zespołu.
3. 
Do protokołu dołącza się co najmniej listę obecności osób, o których mowa w ust. 2 pkt 3 i 4, uchwały podjęte na posiedzeniu albo podjęte w trybie obiegowym oraz zdanie odrębne wraz z uzasadnieniem, o których mowa w § 6 ust. 5.
4. 
Członkowie Zespołu mają wgląd w protokoły z posiedzeń.
§  8. 
Organy administracji rządowej oraz podległe im jednostki organizacyjne współdziałają z Zespołem oraz udzielają mu wsparcia przy realizacji jego zadań w zakresie określonym w § 2.
§  9. 
1. 
Wydatki związane ze zlecaniem wykonania opracowań, analiz, raportów lub ekspertyz będą pokrywane z budżetu państwa z części 41 - środowisko.
2. 
Wydatki związane z działalnością Zespołu wymagają uprzedniej akceptacji Zespołu.
§  10. 
Obsługę administracyjno-kancelaryjną Zespołu zapewnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
§  11. 
Udział członków Zespołu w posiedzeniach Zespołu oraz w utworzonych w ramach Zespołu zespołach wykonawczych jest nieodpłatny.
§  12. 
1. 
Przewodniczący Zespołu przedstawi Radzie Ministrów sprawozdanie z działalności Zespołu po jego przyjęciu przez Zespół w drodze uchwały.
2. 
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
opis obszarów wymagających prawnej i pozaprawnej interwencji w celu usunięcia opóźnień procesów inwestycyjnych w Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
określenie przyczyn przewlekłości postępowań administracyjnych w toku procesów inwestycyjnych w Rzeczypospolitej Polskiej;
3)
wskazanie rekomendowanych działań i podmiotów odpowiedzialnych za ich wykonanie;
4)
w przypadku przedstawienia rozwiązań wariantowych - uzasadnienie każdego z nich.
3. 
Z dniem zatwierdzenia przez Radę Ministrów sprawozdania, o którym mowa w ust. 1:
1)
znosi się Zespół;
2)
traci moc zarządzenie.
§  13. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 § 3 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 55 z dnia 30 marca 2022 r. (M.P.2022.378) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 2022 r.
2 § 3 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 294 z dnia 24 lipca 2023 r. (M.P.2023.747) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 lipca 2023 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2021.565

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Powołanie Międzyresortowego Zespołu do spraw przeglądu uwarunkowań procesów inwestycyjnych w Rzeczypospolitej Polskiej.
Data aktu: 12/06/2021
Data ogłoszenia: 21/06/2021
Data wejścia w życie: 22/06/2021