Międzyresortowy Zespół do spraw Organizacji Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych pn. "Forum Zarządzania Internetem 2020".

ZARZĄDZENIE Nr 161
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 19 września 2019 r.
w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw Organizacji Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych pn. "Forum Zarządzania Internetem 2021"

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2021 r. poz. 178, 1192 i 1535) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Tworzy się Międzyresortowy Zespół do spraw Organizacji Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych pn. "Forum Zarządzania Internetem 2021", zwany dalej "Zespołem".
2. 
Zespół jest organem pomocniczym Rady Ministrów.
§  2. 
Do zadań Zespołu należy koordynacja działań międzyresortowych zmierzających do zagwarantowania sprawnej organizacji i przygotowania konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych pn. "Forum Zarządzania Internetem 2021", zwanej dalej "konferencją", w tym w szczególności:
1)
doprowadzenie do podpisania Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Organizacją Narodów Zjednoczonych w sprawie powierzenia Rzeczypospolitej Polskiej organizacji konferencji w roku 2021;
2)
koordynacja działań związanych z organizacją konferencji podejmowanych przez organy administracji rządowej reprezentowane przez członków Zespołu oraz jednostki im podległe lub przez nie nadzorowane, a także nadzór nad realizacją tych działań;
3)
opracowanie harmonogramu działań międzyresortowych zmierzających do zagwarantowania sprawnej organizacji i przygotowania konferencji;
4)
współdziałanie z przedstawicielami Organizacji Narodów Zjednoczonych;
5)
rekomendowanie form wsparcia organizacji konferencji.
§  3. 
1. 
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący Zespołu - sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów;
2)
zastępca przewodniczącego Zespołu - Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów;
3)
członkowie:
a)
minister właściwy do spraw administracji publicznej,
b)
minister właściwy do spraw finansów publicznych,
c)
minister właściwy do spraw wewnętrznych,
d)
minister właściwy do spraw zagranicznych,
da)
minister właściwy do spraw zdrowia,
e)
sekretarz - wyznaczony przez przewodniczącego Zespołu pracownik Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
2. 
Członkowie Zespołu, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2 i pkt 3 lit. a-da, mogą być zastępowani w pracach Zespołu przez upoważnionych przedstawicieli w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu.
2a. 
W posiedzeniu Zespołu mogą brać udział, na prawach członka Zespołu, członkowie Rady Ministrów kierujący działami administracji rządowej niewymienieni w ust. 1 pkt 3 lit. a-da albo upoważnieni przez nich przedstawiciele w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu.
3. 
Przewodniczący Zespołu może zapraszać do udziału w pracach Zespołu, z głosem doradczym, osoby niebędące członkami Zespołu, w szczególności przedstawicieli środowisk naukowych, technicznych, organizacji społecznych, przedsiębiorców oraz jednostek samorządu terytorialnego.
§  4. 
1. 
Pracami Zespołu kieruje przewodniczący Zespołu, a w razie jego nieobecności jego zastępca.
2. 
Kierując pracami Zespołu, przewodniczący Zespołu w szczególności:
1)
zwołuje posiedzenia;
2)
koordynuje realizację zadań, o których mowa w § 2, przez:
a)
powierzenie członkom Zespołu wykonania konkretnych zadań,
b)
zobowiązanie członków Zespołu do przedstawienia w wyznaczonym terminie informacji o stanie realizacji powierzonych zadań,
c)
zobowiązanie członków Zespołu do przedstawienia opinii, ekspertyz lub projektów dokumentów mających na celu realizację zadań, o których mowa w § 2;
3)
reprezentuje Zespół na zewnątrz.
§  5. 
1. 
Zespół odbywa posiedzenia w terminach określonych przez przewodniczącego Zespołu. Posiedzenia Zespołu odbywają się w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów lub z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość.
1a. 
Nie później niż w terminie 4 dni przed dniem posiedzenia przewodniczący Zespołu zawiadamia członków Zespołu o formie stacjonarnej albo zdalnej posiedzenia, jego terminie oraz porządku obrad.
2. 
Zespół podejmuje rozstrzygnięcia w formie uzgodnienia stanowisk.
3. 
Z posiedzenia Zespołu sporządza się protokół, który podpisuje osoba przewodnicząca obradom oraz sekretarz.
4. 
Przewodniczący Zespołu może, na wniosek członka Zespołu albo z inicjatywy własnej, zarządzić rozpatrzenie sprawy będącej przedmiotem prac Zespołu w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk przez członków Zespołu (tryb obiegowy).
5. 
Przewodniczący Zespołu może, na wniosek członka Zespołu albo z inicjatywy własnej, zarządzić niejawne posiedzenie Zespołu.
§  6. 
Organy administracji rządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, na wniosek przewodniczącego Zespołu, udzielają Zespołowi, w ramach swoich kompetencji, pomocy przy wykonywaniu zadań, o których mowa w § 2, w szczególności przedstawiają dokumenty i udzielają niezbędnych informacji.
§  7. 
1. 
Udział w pracach Zespołu zarówno członków, jak i osób spoza ich składu zapraszanych na posiedzenia jest nieodpłatny.
2. 
Koszty delegowania osób, o których mowa w § 3 ust. 3, do udziału w posiedzeniach Zespołu ponoszą właściwe jednostki delegujące.
§  8. 
1. 
Obsługę techniczno-organizacyjną prac Zespołu zapewnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
2. 
Koszty obsługi są pokrywane z budżetu państwa z części 27, której dysponentem jest minister właściwy do spraw informatyzacji.
§  9. 
Przewodniczący Zespołu przedstawia Radzie Ministrów sprawozdanie z realizacji zadań, o których mowa w § 2, w terminie do dnia 1 marca 2022 r.
§  10. 
Z dniem 31 marca 2022 r.:
1)
znosi się Zespół;
2)
traci moc zarządzenie.
§  11. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia 1 .
1 Zarządzenie zostało ogłoszone w dniu 26 września 2019 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024