Udzielenie zgody na zawarcie umowy darowizny na rzecz Funduszu Powierniczego Funduszu Adaptacyjnego (TF Nr 069013).

UCHWAŁA Nr 158
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 grudnia 2019 r.
w sprawie udzielenia zgody na zawarcie umowy darowizny na rzecz Funduszu Powierniczego Funduszu Adaptacyjnego (TF Nr 069013)

Na podstawie art. 32 ust. 6 w związku z ust. 1 i 5 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją w Rzeczypospolitej Polskiej sesji Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (Dz. U. poz. 2223 i 2532) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1. 
1. 
Na wniosek Ministra Klimatu wyraża się zgodę na zawarcie umowy darowizny na rzecz Funduszu Powierniczego Funduszu Adaptacyjnego (TF Nr 069013).
2. 
Umowa stanowi załącznik do uchwały.
§  2. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

wzór
Data: __________________________

.......................................

Minister Klimatu

Ministerstwo Klimatu

ul. Wawelska 52/54

00-922 Warszawa

Polska

Darowizna na rzecz Funduszu Powierniczego Funduszu Adaptacyjnego (TF Nr 069013)

Szanowny Panie:

1. Z radością przyjmujemy intencję Rzeczypospolitej Polskiej, działającą przez Ministra Klimatu ("Darczyńca") dokonania darowizny na rzecz Funduszu Powierniczego Funduszu Adaptacyjnego (TF Nr 069013) ("Fundusz Powierniczy") w kwocie jednego miliona dolarów amerykańskich (1.000.000 USD) ("Darowizna") na warunkach określonych w niniejszej umowie i Warunkach mających zastosowanie do darowizn na rzecz Funduszu Powierniczego Funduszu Adaptacyjnego stanowiących załącznik nr 1 do tej umowy. Załącznik nr 1 stanowi integralną część niniejszego pisma ("Pismo").

2. Darczyńca przekaże Darowiznę na rachunek bankowy wskazany przez Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju ("MBOiR") jako Zarządcę Funduszu Powierniczego Funduszu Adaptacyjnego ("Zarządca"), niezwłocznie po kontrasygnowaniu przez Darczyńcę niniejszego Pisma i przedłożeniu wniosku o dokonanie płatności przez MBOiR.

3. W trakcie przekazywania Darowizny Darczyńca zleci swojemu bankowi zamieszczenie w polu, obejmującym szczegóły dotyczące płatności (zawiadomieniu o zapłacie) SWIFT, informacje wskazujące: wpłacaną kwotę, fakt dokonywania płatności przez Darczyńcę na rzecz Funduszu Powierniczego Funduszu Adaptacyjnego (TF Nr 069013) (Fundusz Powierniczy Funduszu Adaptacyjnego), jak również datę płatności ("Zlecenie płatnicze"). Ponadto Darczyńca zobowiązany jest dostarczyć pocztą elektroniczną kopię swojego Zlecenia płatniczego Zarządcy na adres aftrustee@worldbank.org.

4. Z wyjątkiem przewidzianym w punkcie 3 powyżej, podmiotami odpowiedzialnymi za koordynację wszystkich spraw związanych z wykonaniem niniejszej Umowy są:

Ze strony Zarządcy:

Director

Trust Funds and Partner Relations

Development Finance

The World Bank

1818 H St. NW

Washington, DC 20433

Tel: +1 202 473 7414

Fax: +1 202 522 2447

E-mail: aftrustee@worldbank.org

Ze strony Darczyńcy:

Minister Klimatu

Ministerstwo Klimatu

ul. Wawelska 52/54

00-922 Warszawa, Polska

Tel: +48 22 36 92 400

Fax: +48 22 36 92 224

E-mail: Biuro.Ministra@mos.gov.pl

5. Niniejsze Pismo może być zmienione jedynie za pisemną zgodą stron.

6. W rozumieniu niniejszego Pisma, uznaje się, że termin "Umowa", o którym mowa w załączniku nr 1, będzie odnosić się do Pisma.

7. MBOiR ujawni niniejsze Pismo i powiązane informacje dotyczące przedmiotowego Funduszu Powierniczego zgodnie z postanowieniami Polityki Banku Światowego w zakresie dostępu do informacji. Zawierając umowę zawartą w niniejszym Piśmie Darczyńca wyraża zgodę na wspomniane ujawnienie.

8. Przyjmuje się, że niniejsze Pismo nie stanowi umowy międzynarodowej.

9. Prosimy o potwierdzenie zgody na powyższe postanowienia przez podpisanie, opatrzenie datą i zwrotne przesłanie nam załączonego odpisu niniejszego Pisma. Z chwilą otrzymania przez Zarządcę odpisu Pisma kontrasygnowanego przez Państwo umowa w nim zawarta wejdzie w życie od momentu jej kontrasygnowania.

Z poważaniem,

MIĘDZYNARODOWY BANK ODBUDOWY I ROZWOJU

jako Zarządca Funduszu Powierniczego Funduszu Adaptacyjnego

____________________________

..........................

Dyrektor

Fundusze Powiernicze i Relacje Partnerskie

Finansowanie Rozwoju

UZGODNIONO I ZATWIERDZONO:

RZECZPOSPOLITA POLSKA, DZIAŁAJĄCA PRZEZ MINISTRA KLIMATU

Podpisano przez: ____________________ Data: ____________________
.....................................

Minister Klimatu

Załącznik Nr  1

Warunki darowizn na rzecz Adaptacyjnego Funduszu Powierniczego

1.
Warunki darowizny
1.1
W myśl Wytycznych Funduszu Adaptacyjnego w zakresie przyjmowania darowizn, zatwierdzonego przez Zarząd Funduszu Adaptacyjnego podczas ósmego posiedzenia w Bonn, które odbyło się 16-18 listopada 2009 r. ("Wytyczne"), Darowizna będzie bezwarunkowa i wpłynie do ogólnych zasobów Funduszu Powierniczego Funduszu Adaptacyjnego bez specjalnego przeznaczenia sektorowego, regionalnego lub dotyczącego konkretnego projektu.
1.2
Zgodnie z Wytycznymi przyjmuje się, że Darowizna:
(i)
nie powoduje powstania na rzecz Darczyńcy jakichkolwiek praw członkowskich lub zarządczych w stosunku do Funduszu Adaptacyjnego;
(ii)
nie wiąże się z udzieleniem szczególnej korzyści lub preferencji na rzecz Darczyńcy w zakresie uzyskania dostępu do informacji, które nie znajdują się w domenie publicznej, lub w stosunku do Zarządu Funduszu Adaptacyjnego, Sekretariatu, Zarządcy lub pracowników;
(iii)
nie wiąże się z udzieleniem szczególnej korzyści lub preferencji na rzecz Darczyńcy w zakresie konkurencji z jakimkolwiek innym podmiotem odnośnie do zamówień publicznych ogłaszanych przez Fundusz Adaptacyjny; oraz
(iv)
nie będzie mieć wpływu na jakiekolwiek bieżące lub późniejsze decyzje procesowe podejmowane przez Zarząd Funduszu Adaptacyjnego lub sposobności z tym Zarządem związane.
1.3
Darczyńca może posługiwać się logo Funduszu Adaptacyjnego, jego znakiem towarowym lub nazwą, jedynie w sposób zatwierdzony przez Zarząd Funduszu Adaptacyjnego. Nagłośnienie w mediach faktu udzielenia Darowizny, konferencje prasowe i inne materiały dotyczące Darowizny, które mają zostać zorganizowane bądź wydane przez Darczyńcę, podlegać będą uprzedniej zgodzie wyrażonej na piśmie przez Sekretariat Funduszu Adaptacyjnego.
2.
Administrowanie Darowizną

Darowizna administrowana będzie przez Zarządcę zgodnie z postanowieniami niniejszej Umowy, Warunkami usług świadczonych przez Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju jako Zarządcę Funduszu Adaptacyjnego, które mogą niekiedy podlegać zmianie, odpowiednimi decyzjami Konferencji Stron służącej jako spotkanie Stron Protokołu z Kioto, a także decyzjami Zarządu Funduszu Adaptacyjnego.

3.
Raportowanie

Darczyńca przyjmuje twierdząco do wiadomości, że ze strony Zarządcy nie będzie uzyskiwać odrębnych raportów w związku z korzystaniem z Darowizny. Zgodnie z Wytycznymi raporty na temat czynności podejmowanych przez Fundusz Adaptacyjny dostępne będą na stronie internetowej tego Funduszu: www.adaptation-fund.org.

4.
Zakończenie obowiązywania Umowy

Zgodnie z Wytycznymi Zarządca może wypowiedzieć niniejszą Umowę za uprzednim doręczeniem Darczyńcy powiadomienia wynoszącego sześćdziesiąt (60) dni, a także może zwrócić jemu w całości lub części niewykorzystane saldo Darowizny w terminie sześćdziesięciu (60) dni roboczych od daty takiego powiadomienia.

5.
Ujawnienie

Zarządca może ujawnić niniejszą Umowę oraz jej postanowienia zgodnie z polityką Banku Światowego dotyczącą ujawniania informacji w wersji obowiązującej na dzień takiego ujawnienia. Zawierając niniejszą Umowę Darczyńca wyraża zgodę na ujawnienie Umowy i jej postanowień.

6.
Przywileje i immunitety

Nic, co jest zawarte w niniejszej Umowie nie zostanie uznane za zrzeczenie się jakichkolwiek przywilejów lub immunitetów przysługujących Międzynarodowemu Bankowi Odbudowy i Rozwoju na podstawie jego Statutu lub przepisów obowiązującego prawa, które się wyraźnie zastrzega.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024