Na ostatnim, przedwakacyjnym posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu odbędzie się drugie czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druki sejmowe nr 32 i 503).

Czytaj również: Sejm rozpoczął prace nad przepisami o rencie wdowiej>>

Dziś albo renta rodzinna, albo emerytura

Obecnie po śmierci współmałżonka, w przypadku gdy zbiega się prawo do renty rodzinnej z tytułu bycia wdową lub wdowcem z innym świadczeniem emerytalno-rentowym, można pobierać albo rentę rodzinną po współmałżonku w wysokości 85 proc. świadczenia, które mu przysługiwało, albo np. swoją emeryturę. Można o tym zdecydować samemu, a jeśli nie, organ automatycznie będzie wypłacał świadczenie wyższe.

 


Dwa warianty renty wdowiej

Projektowane przepisy wprowadzają możliwość pobierania i renty rodzinnej, i przysługującego świadczenia emerytalno-rentowego w określonym kluczu. Do wyboru są dwa warianty:

  • wypłata renty rodzinnej po zmarłym małżonku, czyli 85 proc. świadczenia zmarłego współmałżonka, powiększonej o 50 proc. swojej emerytury lub innego zbiegającego się świadczenia,
  • wypłata swojej emerytury lub innego zbiegającego się świadczenia powiększonego o 50 proc. renty rodzinnej, czyli 42,5 proc. świadczenia zmarłego współmałżonka.

Dojście do pułapu 50 proc. świadczenia ma być stopniowe, rozłożone na 2025 i 2026 r. Możliwe więc będzie połączenie obu świadczeń w najkorzystniejszej dla siebie formie. Maksymalna kwota renty wdowiej nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności miesięcznej kwoty przeciętnej emerytury wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W 2024 roku to poziom 9 934,83 zł. Organy emerytalno-rentowe będą miały obowiązek poinformować w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie przepisów o tej zmianie osoby uprawnione.

 


Świadczenia w zbiegu z rentą rodzinną

Na czerwcowym posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny resort rodziny sugerował komisji wprowadzenie kilku poprawek do projektu:

  • sprecyzowanie katalogu praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Chodzi o uwzględnienie w przepisach wszystkich możliwych wariantów, które będą uprawniać do renty wdowiej. W projekcie wymieniono (druk 503): emeryturę, emeryturę rolniczą, emeryturę z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, emeryturę wojskową, emeryturę policyjną, zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne, emeryturę pomostową, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, rentę z tytułu niezdolności do pracy w tym rentę szkoleniową, rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy, rentę rolniczą szkoleniową, rentę z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, wojskową rentę inwalidzką, policyjną rentę inwalidzką.
  • określenie w przepisach, że każde świadczenie w zbiegu wypłaca organ do tego właściwy, np. emerytura powszechna przez ZUS, a w zbiegu z rentą rodzinną z systemu rolniczego – KRUS.
  • składanie wniosku o rentę wdowią tylko elektronicznie, także przy pomocy pracownika w siedzibie ZUS.

W czasie pierwszego czytania projektu PiS zgłosił osiem wniosków mniejszości. Dotyczyły one m.in. podniesienia z 50 proc. do 60 proc. wartości renty rodzinnej przy zbiegu prawa do świadczeń.

Czytaj również: SN: Wdowie należą się pieniądze z OFE męża>>

Droga renta wdowia

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że roczny koszt renty wdowiej wyniesie na początku 8-10 mld zł. Obecnie, jak podaje resort rodziny, jest ok. 600 tys. osób, które pobierają emeryturę i mają zawieszone renty rodzinne. Teraz będą mogli ubiegać się o rentę wdowią.

Drugie czytanie projektu ustawy jest zaplanowane już pierwszego dnia posiedzenia Sejmu w dniu 23 lipca.