1 Według danych amerykańskiej Space Foundation globalne obroty (nie przychody) sektora kosmicznego w 2015 r. wyniosły ok. 330 mld USD. Dla porównania według tych samych wyliczeń w 2009 r. wynosiły one 261, 61 mld USD. Jest to nieco inna metodologia niż używana przez OECD.
2 Ten rynek rozwija się najszybciej, ale jest zarazem najtrudniejszy do oszacowania, ponieważ wymaga przeanalizowania, jakie dane i sygnały satelitarne są wykorzystywane w różnych produktach i usługach. Zalicza się tu telewizję satelitarną dla odbiorców indywidualnych, nawigację satelitarną, usługi o wartości dodanej np. przenośne terminale bankowe.
3 Według statystyk wartość brytyjskiego sektora kosmicznego w 2007 r. wynosiła 6,5 mld funtów, a w 2014 r. już 11,8 mld funtów, a więc niemal się podwoiła (w dużej mierze dzięki zwiększeniu składki UK do ESA o ponad 25% oraz ustanowieniu programu narodowego). Dane za: UK Space Innovation and Growth Strategy: 2015 update.
4 Według danych ESA.
5 Ze wszystkimi wynikającymi z tego faktu ograniczeniami związanymi z ceną, dostępnością czy jakością zdjęć.
6 W dniu 1.07.2016 r. na portalu EMITS zarejestrowanych było 56 podmiotów naukowych.
7 Według danych ESA aż 135 z 296 satelitów wyniesionych na orbitę w 2014 r. (czyli 45%) miało masę równą lub mniejszą niż 10 kg.
8 Należy zauważyć, że jednym z 4 celów określonych w opublikowanym w październiku 2016 r. komunikacie KE Strategia Kosmiczna dla Europy jest "Optymalne wykorzystanie przestrzeni kosmicznej dla dobra społeczeństwa i gospodarki UE", zakładające działania Komisji zmierzające do ułatwienia innowacyjnym firmom i przedsiębiorstwom typu start-up dostępu do danych pozyskanych w przestrzeni kosmicznej i możliwości ich przetwarzania za pośrednictwem dedykowanych platform internetowych tworzonych przez przemysł w celu rozwoju usług i szukania nowych zastosowań.
9 Po zadeklarowanej na Radzie Ministerialnej w Lucernie w 2016 r. podwyżce polskiej składki opcjonalnej stanowi ona około 60% składki obowiązkowej. Jest to prawie najniższa proporcja wśród wszystkich krajów członkowskich ESA - tylko Grecja i Węgry płacą mniej (węgierska składka opcjonalna to ok. 22% składki obowiązkowej, a grecka ok. 24% - kwotowo w 2017 r. odpowiednio 5,05 min euro do 1,14 dla HU i 11,76 min euro do 2,83 dla Grecji). Dla Finlandii składka opcjonalna to 75% obowiązkowej (11,11 mln euro i 8,3 min), dla Portugalii ponad 80% (9,27 mln i 7,73 mln). Rumunia i Czechy płacą na programy opcjonalne 300% swojej składki obowiązkowej (RO 7,22 mln euro na programy obowiązkowe i 22,8 mln na opcjonalne w 2017 r., CZ 8,1 mln euro i 24,56 min euro).
10 Obecnie wokół Ziemi poza czynnymi satelitami krążą tysiące innych obiektów, które mogą być dla nich zagrożeniem. Są to tzw. śmieci kosmiczne - stare, niedziałające satelity (lub ich fragmenty), kawałki zużytych rakiet itp.
11 Na zlecenie MON NCBiR uruchomił projekt budowy teleskopu optycznego, który ma być polskim wkładem do systemu SST.
12 Z jednej strony następuje znaczny postęp i poprawa jakości rozwiązań technologicznych tworzonych na "ziemskie" potrzeby, z drugiej - jak wspomniano - przy produkcji konstelacji małych satelitów bardziej liczy się czas i koszt wytworzenia niż wysoka trwałość i niezawodność wymagane przy dużych misjach kosmicznych.
13 Nawet jeśli stosowanie jakiś substancji objętych dyrektywą REACH jest dopuszczone w działalności kosmicznej, to w długiej perspektywie z powodu ograniczenia zdolności jej produkcji wywołanych eliminacją ziemskich zastosowań nie będzie już firm mogących zaspokoić zapotrzebowanie producentów urządzeń satelitarnych lub też ceny wzrosną poza próg opłacalności ich zakupu.
14 Przykładami są VDES (VHF Data Exchange System - nowy standard łączności na morzu) czy Galileo PRS, dla których nie ma jeszcze rozpowszechnionych komercyjnych urządzeń. Potencjalnie jednak są to obszary, które w perspektywie kilku lat będą komercyjnie wykorzystywane, zatem istotne jest włączanie się w te inicjatywy już w ich początkowych fazach. Inne interesujące obszary to nowe materiały i paliwa.
15 Z tej kwoty około 40-50% trafia do integratora, a reszta to kontrakty dla podwykonawców.
16 W ankiecie wzięło udział 49 organów administracji publicznej różnego szczebla z Polski. Dla porównania z całej Europy otrzymano w sumie 141 odpowiedzi.
18 Aby dane mogły być wykorzystywane do procesu monitorowania, powinny spełniać następujące zasady: kompletności (przekazywane dane muszą mieć charakter kompleksowy), spójności (dane muszą być porównywalne w określonych okresach czasowych), przejrzystości (musi być otwarty dostęp do przekazywanych danych), dokładności (dane muszą spełniać określoną dokładność, wielkość błędu musi być określona i ograniczona, a wszystkie urządzenia pomiarowe związane z monitorowaniem powinny być skalibrowane - poddane weryfikacji). Wszystkie te zasady mają umożliwić porównywalność danych i mają na celu standaryzację procesu monitorowania.
19 Według przeprowadzonej na zlecenie EUMETSAT w 2013 r. analizy łączne korzyści gospodarcze z precyzyjnych prognoz pogody w Europie wyniosły około 15 mld euro. Z kolei przeprowadzony w 2012 r. przez niemiecką służbę pogodową eksperyment wykazał, że bez dostępu do danych satelitarnych z satelitów o orbicie polarnej całkowicie niemożliwe było przewidzenie zarówno miejsca, jak i siły zimowej śnieżycy z 45-godzinnym wyprzedzeniem, a zatem także wydanie odpowiednich ostrzeżeń dla służb kryzysowych i ludności.
20 Analiza przeprowadzona przez Szwedzką Agencję Leśną wykazała, że dzięki zastosowaniu danych satelitarnych do monitoringu lasów państwowych i prywatnych uzyskano korzyści gospodarcze rzędu 16-20 mld euro, przy kosztach wytworzenia odpowiednich map rzędu 500 min euro.
21 Projekt EO SEED pt. Support activities to Enhanced EO Activity in Priority States.
22 Ilość dostępnych miejsc jest ograniczona, a konkurencja spora, np. na 85 miejsc w ramach programu Young Graduate Trainee wpływa ok. 3000 aplikacji.
23 W przypadku National Trainee Programme koszt rocznego stażu (wynagrodzenia i utrzymania) jednego uczestnika wynosi około 25 000 euro.
24 Na przykład adresowane do studentów programy Fly your thesis i Drop your thesis, w ramach których wybrane propozycje eksperymentów są realizowane przez pomysłodawców podczas lotów parabolicznych lub zrzutów ze specjalnej wieży.