Ukraina-Polska. Protokół o nieodpłatnym przekazaniu wybranych składników mienia wojskowego. Warszawa.2014.08.14.

PROTOKÓŁ
między Ministrem Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Obrony Ukrainy o nieodpłatnym przekazaniu wybranych składników mienia wojskowego,
podpisany w Warszawie dnia 14 sierpnia 2014 r.

Minister Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Obrony Ukrainy, zwani dalej razem "Stronami" i osobno "Stroną";

Czerpiąc wspólne korzyści z działania na rzecz bezpieczeństwa międzynarodowego;

Działając zgodnie z prawem międzynarodowym, prawem wewnętrznym i wzajemnymi zobowiązaniami politycznymi;

Uzgodnili, co następuje:

Artykuł  1
1.
Niniejszy Protokół określa zasady nieodpłatnego przekazania wybranych składników mienia wojskowego pochodzących z zasobów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych dalej "składnikami mienia", na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy.
2.
Wykaz składników mienia określa Załącznik Nr 1 do niniejszego Protokołu.
Artykuł  2
1.
Składniki mienia zostaną przetransportowane do terytorium Ukrainy na koszt Rzeczypospolitej Polskiej. Wszelkie sprawy związane ze sposobem przetransportowania składników mienia będą ustalane przez Strony na szczeblu roboczym.
2.
Po przetransportowaniu składników mienia do terytorium Ukrainy, upoważnieni przedstawiciele Stron niezwłocznie podpiszą formularz zdawczo - odbiorczy, którego wzór określa Załącznik Nr 2 do niniejszego Protokołu.
3.
Ministerstwo Obrony Ukrainy zrzeka się praw do występowania z roszczeniami w związku z wadami, jakie mogą pojawić się w składnikach mienia oraz do wykorzystania obejmującej je gwarancji.
Artykuł  3

Spory między Stronami dotyczące interpretacji lub stosowania niniejszego Protokołu będą niezwłocznie rozstrzygane przez nie w drodze wzajemnych konsultacji, prowadzonych z zachowaniem formy pisemnej.

Artykuł  4
1.
Niniejszy Protokół wejdzie w życie z dniem podpisania.
2.
Niniejszy Protokół może być zmieniony w drodze pisemnej, w dowolnym czasie. Zmiany wejdą w życie z dniem podpisania.
3.
Każda ze Stron może wypowiedzieć niniejszy Protokół w dowolnym czasie, w drodze pisemnego powiadomienia. W takim przypadku, niniejszy Protokół zostanie uznany za wypowiedziany po upływie dwudziestu jeden dni od otrzymania wyżej wymienionego powiadomienia przez jedną ze Stron.
4.
Wypowiedzenie niniejszego Protokołu nie będzie miało wpływu na ważność lub okres obowiązywania rozpoczętych przedsięwzięć realizowanych na jego podstawie aż do ich zakończenia, chyba że Strony postanowią inaczej za wzajemną zgodą.

Podpisano w Warszawie dnia 14.05.2014 r. w dwóch egzemplarzach w języku polskim, ukraińskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WYKAZ SKŁADNIKÓW MIENIA

Nazwa Ilość
1. Chleb żytni w opakowaniu foliowym 169 ton
2. Koce wojskowe 10000
3. Materace koszarowo-polowe 10000
4. Podgłówki 10000
5. Poszewki na podgłówki 20000
6. Prześcieradła 20000

ZAŁĄCZNIK Nr  2

FORMULARZ ZDAWCZO-ODBIORCZY

sporządzony dla celów Protokołu między Ministrem Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Obrony Ukrainy o nieodpłatnym przekazaniu wybranych składników mienia wojskowego, podpisanego w .................. dnia .................. .

Niniejszy formularz stwierdza, że:

Pan

,

upoważniony przez Ministra Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej przekazał,

a Pan

,

upoważniony przez Ministerstwo Obrony Ukrainy przyjął w całości poniżej określone składniki mienia wojskowego:

Nazwa Ilość
1 Chleb żytni w opakowaniu foliowym 169 ton
2. Koce wojskowe 10000
3. Materace koszarowo-polowe 10000
4. Podgłówki 10000
5. Poszewki na podgłówki 20000
6. Prześcieradła 20000

Sporządzono w .................. dnia .................. w dwóch egzemplarzach w języku polskim, ukraińskim i angielskim

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024