Filipiny-Polska. Memorandum o porozumieniu o współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego. Manila.2013.11.27.

MEMORANDUM O POROZUMIENIU
między Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej a Komisją Szkolnictwa Wyższego Republiki Filipin o współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego,
podpisane w Manili dnia 27 listopada 2013 r.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej

oraz

Komisja Szkolnictwa Wyższego Republiki Filipin

zwane dalej "Stronami",

Pragnąc umocnić i dalej rozwijać przyjacielskie relacje pomiędzy dwoma krajami w dziedzinie szkolnictwa wyższego na zasadzie partnerstwa i wzajemnych korzyści;

Doceniając znaczenie szkolnictwa wyższego jako istotnej siły napędowej postępu oraz środka umożliwiającego dalsze umacnianie więzi pomiędzy ich narodami;

W przekonaniu o konieczności zapewnienia długotrwałej i skutecznej współpracy w interesie obu Stron;

oraz

Wierząc, że taka współpraca będzie służyć wspólnym interesom oraz przyczyni się do usprawnień w dziedzinie szkolnictwa wyższego oraz rozwoju społecznego obydwu Stron,

Uzgadniają, co następuje:

Artykuł  1

Organem odpowiedzialnym za wdrożenie Memorandum o Porozumieniu w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej będzie minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego, zaś w imieniu Republiki Filipin - Komisja Szkolnictwa Wyższego. Po Stronie polskiej zastosowanie mają wszystkie przepisy obowiązujące szkoły wyższe nadzorowane przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.

Artykuł  2

Zgodnie z postanowieniami Memorandum o Porozumieniu, a także przepisami prawa krajowego państw obu Stron, Strony będą wzmacniać, wspierać i rozwijać współpracę w dziedzinie szkolnictwa wyższego, jak również wymieniać informacje na temat prawa, systemu oraz danych dotyczących szkolnictwa wyższego odnoszących się do zarządzania i finansowania, zagadnienia "uczenia się przez całe życie", badań naukowych oraz zapewnienia jakości kształcenia.

Artykuł  3

Każda ze Stron, zgodnie z przepisami prawa regulującymi przedmiotowy obszar w swoich krajach, będzie podejmować niezbędne kroki zachęcające oraz wspierające współpracę w następujących obszarach:

1)
wymiana nauczycieli akademickich, ekspertów, studentów i doktorantów pomiędzy instytucjami szkolnictwa wyższego w Rzeczypospolitej Polskiej i w Republice Filipin w ramach przyjętych programów, które będą przynosić Stronom obopólne korzyści. Taka wymiana może dotyczyć nauczania oraz prowadzenia prac badawczych, które mogą zaowocować wspólnym raportem, publikacją lub wizytą studyjną, zgodnie z zasadami ochrony praw własności intelektualnej opartych na prawie krajowym państw obu Stron oraz międzynarodowych porozumieniach podpisanych przez obie Strony;
2)
wymiana informacji na temat systemu i struktury szkolnictwa wyższego;
3)
wymiana literatury, informacji i materiałów pokazowych o charakterze edukacyjnym, jak również organizacja odpowiednich wystaw i seminariów;
4)
inne obszary współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego, które zostaną uzgodnione przez Strony.
Artykuł  4
1.
Strony ustanowią Wspólną Polsko-Filipińską Grupę Roboczą (w dalszej części Memorandum o Porozumieniu zwaną "Wspólną Grupą Roboczą"), która będzie dokonywać przeglądu stanu wykonania niniejszego Memorandum o Porozumieniu pomiędzy państwami obu Stron.
2.
Wspólna Grupa Robocza będzie rozważać sposoby i środki promowania wyżej wymienionego celu oraz zapewniać odpowiednią koordynację. Wspólna Grupa Robocza będzie również dokonywać przeglądu postępów w zakresie wykonania wszystkich uzgodnień zawartych pomiędzy państwami obu Stron w ramach niniejszego Memorandum o Porozumieniu, a także proponować sposoby ich realizacji.
3.
Wspólnej Grupie Roboczej będą współprzewodniczyć przedstawiciel ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego Rzeczypospolitej Polskiej oraz przedstawiciel Komisji Szkolnictwa Wyższego Republiki Filipin. Skład Wspólnej Grupy Roboczej będzie uzgodniony drogą dyplomatyczną.
4.
Wspólna Grupa Robocza będzie się zbierać raz na dwa lata, na przemian w Rzeczypospolitej Polskiej i Republice Filipin. Wspólna Grupa Robocza może również zbierać się na dodatkowych posiedzeniach, gdy tylko uzna to za konieczne.
5.
Posiedzenia Wspólnej Grupy Roboczej będą się odbywać w terminie odpowiednim dla obu Stron i przez nie uzgodnionym.
6.
Skład i tryb funkcjonowania Wspólnej Grupy Roboczej będą uzgadniane wspólnie przez Strony.
7.
Postanowienia oraz wnioski z posiedzeń Wspólnej Grupy Roboczej będą zapisane w uzgodnionym protokole z posiedzenia.
Artykuł  5

Wszelkie różnice zdań lub spory pomiędzy Stronami dotyczące interpretacji oraz wykonania któregokolwiek z postanowień niniejszego Memorandum o Porozumieniu będą rozstrzygane polubownie poprzez przeprowadzenie wzajemnych konsultacji i negocjacji drogą dyplomatyczną pomiędzy Stronami.

Artykuł  6

Memorandum o Porozumieniu wejdzie w życie w dniu otrzymania drogą dyplomatyczną ostatniej pisemnej notyfikacji, w której Strony poinformują się wzajemnie o spełnieniu swoich wewnętrznych wymogów prawnych niezbędnych do wejścia w życie Memorandum o Porozumieniu. Memorandum o Porozumieniu jest zawarte na okres pięciu lat i będzie automatycznie przedłużone na kolejne pięć lat, o ile nie zostanie wypowiedziane w formie pisemnej, drogą dyplomatyczną, na sześć miesięcy przed zamierzoną datą wygaśnięcia.

Sporządzono w Manili dnia 27.11.2013 roku w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach: polskim i angielskim, przy czym oba teksty posiadają jednakową moc prawną.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2014.897

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Filipiny-Polska. Memorandum o porozumieniu o współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego. Manila.2013.11.27.
Data aktu: 27/11/2013
Data ogłoszenia: 14/10/2014
Data wejścia w życie: 17/07/2014