Utworzenie Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Naruszeniom Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych.

ZARZĄDZENIE Nr 83
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 9 listopada 2000 r.
w sprawie utworzenia Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Naruszeniom Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych

Na podstawie art. 1271 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Tworzy się Zespół do Spraw Przeciwdziałania Naruszeniom Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych, zwany dalej "Zespołem".
§  2.
1.
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący - minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego albo wskazany przez niego sekretarz lub podsekretarz stanu;
2)
dwóch wiceprzewodniczących, w randze sekretarza stanu lub podsekretarza stanu, wskazanych odpowiednio przez:
a)
ministra właściwego do spraw wewnętrznych,
b)
ministra właściwego do spraw informatyzacji;
3)
członkowie:
a)
w randze sekretarza lub podsekretarza stanu, wskazani po jednym przedstawicielu przez:
-
ministra właściwego do spraw finansów publicznych,
-
Ministra Sprawiedliwości,
-
Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
-
ministra właściwego do spraw zagranicznych,
-
ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania,
-
ministra właściwego do spraw nauki i szkolnictwa wyższego,
-
ministra właściwego do spraw gospodarki,
b)
wskazani po jednym przedstawicielu przez:
-
Szefa Służby Celnej,
-
Komendanta Głównego Straży Granicznej,
-
Komendanta Głównego Policji,
-
Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej;
4)
sekretarz - wskazany przez przewodniczącego Zespołu spośród pracowników urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
2.
Przewodniczący Zespołu może zapraszać do udziału w pracach Zespołu przedstawicieli Prokuratora Generalnego, Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz inne osoby, w tym przedstawicieli organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi oraz przedstawicieli samorządnych zrzeszeń, których działalnością jest ochrona praw autorskich oraz praw pokrewnych. Zaproszone osoby uczestniczą w pracach Zespołu z głosem doradczym.
3.
Członkowie Zespołu oraz zaproszone osoby mogą wyznaczyć swojego zastępcę do uczestniczenia w konkretnym posiedzeniu Zespołu w przypadkach, gdy obecność członka Zespołu lub innej zaproszonej osoby nie jest możliwa. W takich przypadkach wymagane jest pełnomocnictwo.
§  3.
Do zadań Zespołu należy opracowywanie wniosków i propozycji dotyczących usprawnienia koordynacji działań organów administracji rządowej w zakresie skuteczności zwalczania naruszeń prawa autorskiego i praw pokrewnych, w szczególności:
1)
przedstawianie Prezesowi Rady Ministrów bieżącej analizy sytuacji w zakresie przestrzegania prawa autorskiego i praw pokrewnych;
2)
przedstawianie propozycji działań mających na celu zapobieganie naruszeniom prawa autorskiego i praw pokrewnych oraz zwalczanie naruszeń;
3)
przygotowywanie propozycji zmian legislacyjnych zmierzających do skuteczniejszego egzekwowania prawa autorskiego i praw pokrewnych;
4)
dokonywanie okresowej oceny postępów działań w zakresie zwalczania naruszeń prawa autorskiego i praw pokrewnych.
§  4.
1.
Organy administracji rządowej oraz podległe im państwowe jednostki organizacyjne są obowiązane, na wniosek przewodniczącego Zespołu lub upoważnionego przez niego członka Zespołu, do współdziałania i udzielania pomocy Zespołowi w realizacji jego zadań, w szczególności przez udzielanie mu niezbędnych informacji.
2.
Zespół w wykonywaniu swoich działań współdziała także z organami samorządu terytorialnego i zainteresowanymi organizacjami pozarządowymi.
§  5.
1.
W ramach Zespołu mogą być tworzone grupy robocze i podzespoły.
2.
Grupy robocze i podzespoły są tworzone w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć podejmowanych przez Zespół.
§  6.
1.
Posiedzenia Zespołu zwołuje przewodniczący Zespołu co najmniej dwa razy w roku.
2.
Przewodniczący Zespołu na wniosek co najmniej połowy członków Zespołu zwołuje posiedzenie w terminie podanym przez wnioskodawców.
§  7.
1.
Zespół działa kolegialnie.
2.
Szczegółowy tryb pracy Zespołu określa regulamin uchwalony przez Zespół na wniosek przewodniczącego Zespołu.
§  8.
Przewodniczący Zespołu składa Prezesowi Rady Ministrów, raz na rok, sprawozdanie z realizacji zadań Zespołu oraz analizy, oceny i wnioski związane z zakresem jego działania.
§  9.
Obsługę organizacyjno-techniczną i finansową Zespołu zapewnia urząd obsługujący ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 94, poz. 658 i Nr 121, poz. 843, z 2007 r. Nr 99, poz. 662 i Nr 181, poz. 1293, z 2009 r. Nr 157, poz. 1241 oraz z 2010 r. Nr 152, poz. 1016.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2013.540 t.j.

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Utworzenie Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Naruszeniom Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych.
Data aktu: 09/11/2000
Data ogłoszenia: 18/06/2013
Data wejścia w życie: 21/11/2000