Obowiązywanie Porozumienia między Ministerstwem Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwem Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej o trybie porozumiewania się w sprawach cywilnych na podstawie Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Federacją Rosyjską o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych z dnia 16 września 1996 r., zawartego w Sankt Petersburgu, dnia 17 maja 2012 r.

KOMUNIKAT
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 29 października 2012 r.
w sprawie obowiązywania Porozumienia między Ministerstwem Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwem Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej o trybie porozumiewania się w sprawach cywilnych na podstawie Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Federacją Rosyjską o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych z dnia 16 września 1996 r., zawartego w Sankt Petersburgu, dnia 17 maja 2012 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że na podstawie art. 3 ust. 4 Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Federacją Rosyjską o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych, sporządzonej w Warszawie dnia 16 września 1996 r. (Dz. U. z 2002 r. Nr 83, poz. 750), w Sankt Petersburgu, dnia 17 maja 2012 r., zostało zawarte Porozumienie między Ministerstwem Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwem Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej o trybie porozumiewania się w sprawach cywilnych na podstawie Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Federacją Rosyjską o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych z dnia 16 września 1996 r. Tekst porozumienia stanowi załącznik do niniejszego komunikatu.
Zgodnie z art. 6 Porozumienia weszło ono w życie dnia 16 lipca 2012 r.

ZAŁĄCZNIK

POROZUMIENIE

między Ministerstwem Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwem Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej o trybie porozumiewania się w sprawach cywilnych na podstawie Umowy między Rzeczą pospolitą Polską a Federacją Rosyjską o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych z dnia 16 września 1996 r.

Ministerstwo Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej, zwane dalej "Stronami".

działając na podstawie artykułu 3 ustęp 4 Umowy między Rzeczypospolitą Polską a Federacją Rosyjską o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych z dnia 16 września 1996 r. zwanej dalej "Umową",

w celu uproszczenia trybu porozumiewania się właściwych organów przy udzielaniu pomocy prawnej w sprawach cywilnych,

uzgodniły co następuje:

Artykuł  1
1.
W zakresie udzielania pomocy prawnej w sprawach cywilnych, do których ma zastosowanie Umowa, niżej wymienione właściwe organy Stron porozumiewają się bezpośrednio.
2.
W rozumieniu niniejszego Porozumienia właściwymi organami są: ze strony Rzeczypospolitej Polskiej - sądy okręgowe Rzeczypospolitej Polskiej (zwane dalej "sądy okręgowe"), a ze strony Federacji Rosyjskiej - terenowe organy Ministerstwa Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej w jednostkach podziału terytorialnego Federacji Rosyjskiej (zwane dalej "terenowe organy"). a w zakresie określonym w artykule 2 ustęp 3 niniejszego Porozumienia - sądy arbitrażowe Federacji Rosyjskiej (zwane dalej "sądy arbitrażowe").
Artykuł  2
1.
Sądy Rzeczypospolitej Polskiej, przed którymi toczą się postępowania, przekazują wnioski o udzielenie pomocy prawnej za pośrednictwem sądu okręgowego do terenowego organu, który przekazuje je do sądu Federacji Rosyjskiej właściwego dla wykonania wniosków.
2.
Sądy powszechne Federacji Rosyjskiej, przed którymi toczą się postępowania, przekazują wnioski o udzielenie pomocy prawnej za pośrednictwem terenowego organu do sądu okręgowego, który przekazuje je do sądu Rzeczypospolitej Polskiej właściwego dla wykonania wniosków.
3.
Sądy arbitrażowe, przed którymi toczą się postępowania, przekazują wnioski o udzielenie pomocy prawnej bezpośrednio do sądu okręgowego, który przekazuje je do sądu Rzeczypospolitej Polskiej właściwego dla wykonania wniosków.
4.
Sąd Federacji Rosyjskiej, który otrzymał od terenowego organu wniosek sądu Rzeczypospolitej Polskiej o udzielenie pomocy prawnej wykonuje ten wniosek albo przesyła go do sądu właściwego do jego wykonaniu.
Artykuł  3
1.
Strony przekazują sobie wzajemnie informacje dotyczące nazw i adresów właściwych organów, wymienionych w artykule 1 niniejszego Porozumienia, a ponadto zakres ich właściwości terytorialnej.
2.
Strony zawiadamiają się o wszelkich zmianach dotyczących tych danych.
Artykuł  4
1.
Sąd arbitrażowy przekazuje materiały dotyczące wykonania wniosku o udzielenie pomocy prawnej bezpośrednio do sądu Rzeczypospolitej Polskiej, który wystąpił z wnioskiem.
2.
Sądy Stron inne niż wymienione w ustępie 1 niniejszego artykułu przesyłają materiały dotyczące wykonania wniosku o udzielenie pomocy prawnej za pośrednictwem właściwych organów, określonych w artykule 1 niniejszego Porozumienia.
Artykuł  5

Za zgoda obu Stron niniejsze Porozumienie może być zmienione.

Artykuł  6

Niniejsze Porozumienie wchodzi w życie po upływie 60 dni od dnia je co podpisania.

Artykuł  7
1.
Każda ze Stron może wypowiedzieć niniejsze Porozumienie w dowolnym czasie poprzez zawiadomienie drugiej Strony na piśmie w drodze dyplomatycznej. W takim przypadku Porozumienie traci moc po upływie 60 dni od chwili otrzymania takiego zawiadomienia.
2.
Niniejsze Porozumienie traci moc także w wypadku utraty mocy Umowy.

Sporządzono w Sankt Petersburgu dnia 17 maja 2012 roku w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i rosyjskim, przy czym obydwa teksty mają taką samą moc.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2012.885

Rodzaj: Komunikat
Tytuł: Obowiązywanie Porozumienia między Ministerstwem Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwem Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej o trybie porozumiewania się w sprawach cywilnych na podstawie Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Federacją Rosyjską o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych z dnia 16 września 1996 r., zawartego w Sankt Petersburgu, dnia 17 maja 2012 r.
Data aktu: 29/10/2012
Data ogłoszenia: 22/11/2012
Data wejścia w życie: 22/11/2012