Afganistan-Polska. Porozumienie w sprawie nieodpłatnego przekazania mienia wojskowego. Ghazni.2008.10.30.

POROZUMIENIE
między Ministrem Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Obrony Islamskiej Republiki Afganistanu w sprawie nieodpłatnego przekazania mienia wojskowego,
podpisane w Ghazni dnia 30 października 2008 r.

POROZUMIENIE

MIĘDZY

MINISTREM OBRONY NARODOWEJ

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

A

MINISTERSTWEM OBRONY

ISLAMSKIEJ REPUBLIKI AFGANISTANU

W SPRAWIE NIEODPŁATNEGO PRZEKAZANIA

MIENIA WOJSKOWEGO

Minister Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Obrony Islamskiej Republiki Afganistanu, zwane dalej "Stronami";

Biorąc pod uwagę wolę udzielenia przez Rzeczpospolitą Polską pomocy Islamskiej Republice Afganistanu w zapewnieniu warunków bezpiecznego i stabilnego rozwoju;

Uzgodnili, co następuje:

Artykuł  1

Niniejsze Porozumienie określa zasady, na jakich Minister Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej przekaże nieodpłatnie Ministerstwu Obrony Islamskiej Republiki Afganistanu mienie wojskowe, zwane dalej "mieniem", zgodnie z ilością i wykazem określonymi w załączniku nr 1 do niniejszego Porozumienia.

Artykuł  2
1.
Mienie zostanie przekazane Ministerstwu Obrony Islamskiej Republiki Afganistanu na podstawie Protokołu zdawczo-odbiorczego, sporządzonego według wzoru określonego w załączniku nr 2 do niniejszego Porozumienia.
2.
Przekazanie mienia nastąpi na terytorium Islamskiej Republiki Afganistanu, w miejscu i terminie uzgodnionym przez Strony.
3.
Odpowiedzialnym za przekazanie mienia ze strony Ministra Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej będzie Dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Ministerstwo Obrony Islamskiej Republiki Afganistanu wyznaczy upoważnionego przedstawiciela, który będzie odpowiedzialny za przyjęcie mienia.
4.
Odbiorcą końcowym mienia będzie Narodowa Armia Afganistanu.
Artykuł  3

Ministerstwo Obrony Islamskiej Republiki Afganistanu zapewnia, że przekazane mienie nie będzie reeksportowane, sprzedawane lub w inny sposób przekazane innemu niż wskazany w Porozumieniu odbiorcy końcowemu bez wcześniejszej zgody Rządu Rzeczypospolitej Polskiej. W tym celu Ministerstwo Obrony Islamskiej Republiki Afganistanu przedstawi oświadczenie końcowego użytkownika, poświadczone przez właściwe władze Islamskiej Republiki Afganistanu.

Artykuł  4
1.
Minister Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej przekaże Ministerstwu Obrony Islamskiej Republiki Afganistanu mienie na zasadach darowizny, w ramach pomocy dla Narodowej Armii Afganistanu.
2.
Przekazanie, o którym mowa w ustępie 1, zostanie dokonane za pośrednictwem Połączonego Dowództwa Transformacji Bezpieczeństwa - Afganistan.
3.
Minister Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej będzie odpowiedzialny za transport mienia.
Artykuł  5
1.
Za zachowanie warunków bezpieczeństwa podczas transportu mienia odpowiedzialny będzie Minister Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Ministerstwo Obrony Islamskiej Republiki Afganistanu zapewni wsparcie Ministrowi Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej podczas transportu mienia na terytorium Islamskiej Republiki Afganistanu, od granicy afgańskiej do rejonu odbioru.
Artykuł  6
1.
Ministerstwo Obrony Islamskiej Republiki Afganistanu zrzeka się jakichkolwiek roszczeń z tytułu wad, jakie mogą wystąpić w mieniu.
2.
Ministerstwo Obrony Islamskiej Republiki Afganistanu zrzeka się rękojmi oraz przyjmuje na siebie odpowiedzialność cywilną z tytułu użytkowania mienia od chwili jego przyjęcia.
Artykuł  7
1.
Wszelkie spory dotyczące interpretacji postanowień niniejszego Porozumienia będą rozstrzygane poprzez negocjacje między Stronami.
2.
W przypadku nierozstrzygnięcia sporu zgodnie z ustępem 1, spór będzie rozstrzygany przez Strony w drodze dyplomatycznej.
Artykuł  8

Niniejsze Porozumienie może być zmieniane lub wypowiedziane za pisemną zgodą Stron.

Artykuł  9

Niniejsze Porozumienie wejdzie w życie w dniu jego podpisania.

Podpisano w Ghazni dnia 30 października 2008 roku, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim i angielskim, przy czym oba teksty są jednakowo autentyczne.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 WYKAZ

mienia wojskowego nieodpłatnie przekazywanego Narodowej Armii Afganistanu

Lp. Nazwa środka bojowego Jednostka miary Ilość
1. 7,62 mm nabój wz. 43 z pociskiem PS sztuka 3 319 400
2. 7,62 mm nabój wz. 43 z pociskiem T-45 sztuka 681 120
3. Kurtka polowa wz. 89 PUMA z podpinką komplet 3000
4. Rękawice polowe para 3000
5. Koszula z długim rękawem sztuka 3000
6. Kalesony długie sztuka 3000
7. Trzewiki ćwiczebne tropikalne para 1500

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 PROTOKÓŁ ZDAWCZO-ODBIORCZY

przedmiotu Porozumienia między Ministrem Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Obrony Islamskiej Republiki Afganistanu w sprawie nieodpłatnego przekazania mienia wojskowego, zwanego dalej "Porozumieniem", określonego w wykazie stanowiącym załącznik do niniejszego Protokołu zdawczo-odbiorczego, sporządzony w dniu ........................ w .............................. w związku z wykonaniem Porozumienia.

Protokół niniejszy stwierdza, że Pan ............................................, reprezentujący Ministra Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej przekazał, za pośrednictwem Połączonego Dowództwa Transformacji Bezpieczeństwa - Afganistan, a Pan ........................................, reprezentujący na podstawie pisemnego pełnomocnictwa Ministerstwo Obrony Islamskiej Republiki Afganistanu, przyjął mienie wojskowe określone w załączniku do niniejszego Protokołu zdawczo-odbiorczego.

W imieniu Ministra Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej upoważniony przedstawiciel oświadcza, że Protokół zdawczo-odbiorczy obejmuje cały zakres spraw podlegających przekazaniu i potwierdza zgodność przedstawionego wyżej stanu ze stanem faktycznym, a w imieniu Ministerstwa Obrony Islamskiej Republiki Afganistanu upoważniony przedstawiciel oświadcza, że całość spraw podlegających przekazaniu przyjmuje i z chwilą podpisania niniejszego Protokołu zdawczo-odbiorczego przejmuje pełną odpowiedzialność za ich obecny stan. Upoważniony przedstawiciel Ministerstwa Obrony Islamskiej Republiki Afganistanu oświadcza, że nie wnosi żadnych uwag co do ilości i jakości przedmiotu Porozumienia.

Na tym Protokół zdawczo-odbiorczy zakończono, podpisano w trzech jednobrzmiących egzemplarzach w językach angielskim i polskim.

Egzemplarz nr 1 Protokołu zdawczo-odbiorczego otrzymuje upoważniony przedstawiciel Ministra Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej.

Egzemplarz nr 2 Protokołu zdawczo-odbiorczego otrzymuje upoważniony przedstawiciel Ministerstwa Obrony Islamskiej Republiki Afganistanu.

Egzemplarz nr 3 Protokołu zdawczo-odbiorczego otrzymuje upoważniony przedstawiciel Połączonego Dowództwa Transformacji Bezpieczeństwa - Afganistan.

Pan ............................................. z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej

Rzeczypospolitej Polskiej

Pan ............................................. z upoważnienia Ministerstwa Obrony Islamskiej

Republiki Afganistanu

Pan ............................................. z upoważnienia Połączonego Dowództwa

Transformacji Bezpieczeństwa - Afganistan

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024