Macedonia-Polska. Program współpracy w dziedzinie kultury między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Republiki Macedonii na lata 2009-2011. Warszawa.2009.07.08.

PROGRAM WSPÓŁPRACY
w dziedzinie kultury między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Republiki Macedonii na lata 2009-2011,
sporządzony w Warszawie dnia 8 lipca 2009 r.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministerstwo Kultury Republiki Macedonii, zwani dalej "Stronami",

- dążąc do dalszego rozwoju stosunków w dziedzinie kultury między obydwoma państwami,

- na podstawie artykułu 16 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Macedońskim o współpracy w dziedzinie kultury i edukacji, sporządzonej w Warszawie dnia 29 stycznia 1998 r.,

uzgodnili, co następuje:

Artykuł  1
1.
Strony będą wspierać wymianę i współpracę w dziedzinie teatru, muzyki i folkloru, dążąc do prezentacji najbardziej wartościowych pozycji w dorobku kulturalnym obydwu państw.
2.
Strony będą stwarzać warunki bezpośredniej współpracy między twórcami, artystami i instytucjami kultury, a także szkołami i uczelniami artystycznymi obydwu państw.
3.
Szczegóły związane z wyborem twórców i artystów, prezentowanym repertuarem, programem pobytu i terminami występów uzgadniane będą w drodze kontaktów roboczych, uwzględniając zasady wzajemności oraz regulaminy poszczególnych festiwali.
Artykuł  2

Strony będą sprzyjać organizacji, na zasadzie wzajemności, wystaw sztuki współczesnej. Wybór tematu, warunki, terminy i miejsce ekspozycji Strony ustalą w drodze kontaktów roboczych.

Artykuł  3
1.
Strony będą sprzyjać wymianie delegacji twórców, artystów i ekspertów w zakresie kultury i sztuki w celu rozwijania i doskonalenia wzajemnej współpracy.
2.
Strony będą wspierać współpracę i wymianę doświadczeń między twórcami i krytykami w zakresie sztuk plastycznych, architektury, wzornictwa i fotografii poprzez uczestnictwo na zasadzie wzajemności w warsztatach twórczych, plenerach, sympozjach i konferencjach.
3.
Szczegóły związane z wyborem imprez i ich uczestników uzgadniane będą w drodze kontaktów roboczych.
Artykuł  4
1.
Strony będą wspierać bezpośrednią współpracę między stowarzyszeniami twórców i artystów, instytucjami kultury oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność kulturalną.
2.
Treść i formy współpracy, o której mowa w ust. 1, bezpośrednio ustalą zainteresowane podmioty.
Artykuł  5

Strony będą wspierać współpracę w zakresie muzealnictwa na zasadach uzgodnionych bezpośrednio między zainteresowanymi muzeami.

Artykuł  6
1.
Strony podejmą działania na rzecz identyfikacji, ewidencji i opracowania naukowego dóbr kultury polskiej znajdujących się na terytorium Republiki Macedonii oraz dóbr kultury macedońskiej znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Strony dołożą starań, aby dobra kultury nielegalnie wywiezione z terytorium państwa jednej ze Stron i nielegalnie wwiezione na terytorium państwa drugiej Strony podlegały zwrotowi.
3.
Strony będą wspierać wymianę ekspertów, informacji i publikacji naukowych w zakresie ochrony nieruchomych zabytków kultury.
Artykuł  7

Strony będą wspierać współpracę między bibliotekami obydwu państw, która obejmować będzie wymianę książek i publikacji periodycznych z dziedziny kultury oraz wymianę specjalistów.

Artykuł  8

Strony będą wspierać współpracę między Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych Rzeczypospolitej Polskiej i Archiwum Państwowym Republiki Macedonii.

Artykuł  9

Strony będą sprzyjać bezpośredniej współpracy między organizacjami i instytucjami działającymi w dziedzinie kinematografii z obydwu państw, zwłaszcza w zakresie:

1)
koprodukcji filmów i świadczenia usług filmowych;
2)
współpracy narodowych archiwów filmowych;
3)
udziału swoich reprezentantów w międzynarodowych festiwalach filmowych, zgodnie z regulaminami tych festiwali, oraz w narodowych festiwalach filmowych organizowanych w państwach Stron;
4)
wymiany delegacji w charakterze obserwatorów festiwali;
5)
organizacji wspólnych przeglądów filmowych;
6)
wymiany filmów, zarówno na zasadach handlowych, jak i niekomercyjnych.
Artykuł  10

Strony wyrażają wolę współpracy w dziedzinie prawa autorskiego i praw pokrewnych, w szczególności w zakresie zapobiegania naruszeniom tych praw.

Artykuł  11

Strony będą stwarzać warunki do wymiany zespołów i osób upowszechniających kulturę i sztukę w celu zapoznania się z działalnością kulturalną organizacji polskich w Republice Macedonii i organizacji macedońskich w Rzeczypospolitej Polskiej.

Artykuł  12

Warunki realizacji wizyt i wymiany zawarte zostały w Załączniku, stanowiącym integralną część Programu.

Artykuł  13

Program nie wyklucza realizacji innych przedsięwzięć uzgodnionych przez Strony w drodze kontaktów roboczych.

Artykuł  14
1.
Program wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do dnia 31 grudnia 2011 r.
2.
Okres obowiązywania Programu zostaje automatycznie przedłużony do czasu wejścia w życie nowego Programu, o ile jedna ze Stron nie wypowie go na piśmie na sześć miesięcy przed upływem okresu obowiązywania.

Sporządzono w Warszawie dnia 8 lipca 2009 r., w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim, macedońskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są autentyczne i posiadają jednakową moc prawną. W razie rozbieżności przy ich interpretacji tekst w języku angielskim będzie uważany za rozstrzygający.

ZAŁĄCZNIK

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

Podczas realizacji wymiany przewidzianej w Programie, Strony będą przestrzegać następujących zasad:

1) Strony przedstawią sobie listę najważniejszych przedsięwzięć (np. wystawy, wymiany zespołów teatralnych, koprodukcje filmowe) planowanych w ramach wzajemnej współpracy kulturalnej na rok następny;

2) Strona przyjmująca odpowie na propozycje Strony wysyłającej w ciągu dwóch miesięcy od daty otrzymania listy, o której mowa w punkcie 1;

3) Strona wysyłająca przekaże Stronie przyjmującej, na co najmniej dwa miesiące przed planowanym wysłaniem danej osoby lub grupy osób, następujące dane: dane personalne wysyłanych osób, dane o znajomości języków obcych, projekt programu pobytu i datę przyjazdu; Strona przyjmująca udzieli odpowiedzi w terminie miesiąca od otrzymania powyższych danych;

4) w razie pozytywnej odpowiedzi, Strona wysyłająca zawiadomi Stronę przyjmującą na 20 dni przed przyjazdem o dokładnej dacie i miejscu przyjazdu oraz o środkach transportu, którymi przyjedzie zaakceptowana osoba lub grupa osób.

II. POSTANOWIENIA FINANSOWE

Wymiana kulturalna prowadzona w ramach Programu realizowana będzie na poniższych zasadach:

1) wizyty poszczególnych osób i delegacji:

a) Strona wysyłająca pokrywa koszty podróży i bagażu w obie strony,

b) Strona przyjmująca pokrywa koszty pobytu i podróży na terytorium swego państwa zgodnie z programem pobytu,

c) Strona wysyłająca zapewni, że osoby uczestniczące w wymianie objętej niniejszym Programem będą posiadały ubezpieczenia (polisy) na wypadek nagłej choroby lub nieszczęśliwego wypadku, chyba że prawo do świadczeń medycznych przysługiwać będzie tym osobom na podstawie odrębnych przepisów;

2) występy zespołów artystycznych:

a) Strona wysyłająca pokrywa koszty międzynarodowego transportu członków zespołu, rekwizytów, kostiumów i instrumentów muzycznych,

b) Strona przyjmująca pokrywa koszty zakwaterowania, wyżywienia, przejazdów na terytorium swojego państwa, a także koszty zorganizowania przedstawień,

c) Strona wysyłająca zapewni, że członkowie zespołów uczestniczących w wymianie objętej niniejszym Programem będą posiadali ubezpieczenia (polisy) na wypadek nagłej choroby lub nieszczęśliwego wypadku, chyba że prawo do świadczeń medycznych przysługiwać będzie tym osobom na podstawie odrębnych przepisów;

3) szczegóły organizacyjne dotyczące wymiany ekspozycji muzealnych i wystaw sztuki współczesnej będą uzgadniane w trybie roboczym między realizatorami przedsięwzięć (galerie, muzea itp.), którzy każdorazowo, nie później jednak niż na cztery miesiące przed otwarciem ekspozycji, powinni podpisać protokół uzgodnień określający w szczególności kwestie pokrycia kosztów transportu, wzajemnego ubezpieczenia, zabezpieczenia ekspozycji, warunków konserwacji i ekspozycji, przekazania materiałów oraz wydania katalogu.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2009.49.713

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Macedonia-Polska. Program współpracy w dziedzinie kultury między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Republiki Macedonii na lata 2009-2011. Warszawa.2009.07.08.
Data aktu: 08/07/2009
Data ogłoszenia: 03/08/2009
Data wejścia w życie: 08/07/2009