Ukraina-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie informatyzacji. Warszawa.2005.04.11.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o współpracy w dziedzinie informatyzacji,
podpisana w Warszawie dnia 11 kwietnia 2005 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Gabinet Ministrów Ukrainy, zwane dalej "Stronami"

- opierając się na postanowieniach Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą o dobrym sąsiedztwie, przyjaznych stosunkach i współpracy z dnia 18 maja 1992 r.,

- kierując się postanowieniami Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o współpracy w dziedzinach nauki i technologii z dnia 12 stycznia 1993 r. oraz Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji z dnia 12 stycznia 1993 r.,

- zważywszy gospodarczy, naukowo-techniczny i produkcyjny potencjał Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy,

- uznając znaczenie szerokiego zastosowania nowoczesnych technologii i rozwiązań informatycznych dla rozwoju gospodarki obu państw,

- wyrażając wolę wzmocnienia i pogłębienia wzajemnie korzystnej współpracy w dziedzinie informatyzacji,

- w celu nadania szczególnego znaczenia bezpośrednim kontaktom organów administracji publicznej obu państw realizujących zadania z zakresu budowy społeczeństwa informacyjnego,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Strony będą rozwijać wszechstronną współpracę w dziedzinie informatyzacji zgodnie z prawem obowiązującym na terytorium obu państw.

Strony będą prowadzić współpracę i wymianę w dziedzinach objętych niniejszą umową na zasadach wzajemności i równości praw.

Artykuł  2

Strony będą wspierać nawiązywanie bezpośrednich kontaktów pomiędzy podmiotami z obu państw, zainteresowanymi współpracą w dziedzinie informatyzacji, szczególnie w zakresie:

1)
projektowania i wdrażania technologii i systemów informatycznych,
2)
wymiany rozwiązań informatycznych i zasobów informacyjnych,
3)
tworzenia i kształtowania infrastruktury informacyjnej, systemów telekomunikacyjnych oraz usług świadczonych w powyższych obszarach,
4)
realizacji wzorcowych i pilotażowych projektów informatycznych we wszystkich obszarach funkcjonowania społeczeństwa informacyjnego,
5)
standaryzacji i certyfikacji technicznej systemów informatycznych,
6)
wymiany najlepszych praktyk w dziedzinie wykorzystania i rozwoju usług społeczeństwa informacyjnego z wykorzystaniem sieci Internet,
7)
promocji rozwiązań informatycznych opracowanych przez podmioty obu państw w zakresie usług i rozbudowy infrastruktury telekomunikacyjnej, budowy i eksploatacji systemów telekomunikacyjnych,
8)
kompleksowych programów kształtowania społeczeństwa informacyjnego m.in. w takich dziedzinach, jak elektroniczne systemy ochrony zdrowia, edukacja na odległość z wykorzystaniem Internetu, handel elektroniczny, elektroniczne systemy płatności bankowych,
9)
wspólnych przedsięwzięć na rzecz ograniczania zjawiska wykluczenia informacyjnego.
Artykuł  3

Strony będą informować się wzajemnie o konferencjach, sympozjach, targach oraz innych imprezach międzynarodowych w dziedzinie informatyzacji, które odbywają się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy, oraz będą stymulować różne formy wymiany doświadczeń i wiedzy.

Artykuł  4

W realizacji postanowień niniejszej umowy mogą uczestniczyć, za zgodą Stron wyrażoną w formie pisemnej, podmioty z państw trzecich.

W związku z dopuszczeniem podmiotów z państw trzecich do wykonywania postanowień niniejszej umowy wszelkie informacje, dokumenty oraz środki trwałe mogą być udostępnione lub przekazane innemu podmiotowi z trzeciego państwa jedynie za zgodą Stron wyrażoną w formie pisemnej.

Artykuł  5

Każda ze Stron uzna prawa autorskie przysługujące osobom fizycznym i prawnym drugiej Strony oraz ich prawnym następcom i będzie gwarantować ochronę tych praw, opierając się na zasadach wynikających ze standardów ochrony określonych w Porozumieniu w sprawie handlowych aspektów praw własności intelektualnej (TRIPS), stanowiących załącznik do Porozumienia ustanawiającego Światową Organizację Handlu (WTO).

Strony będą dążyły do zabezpieczania wzajemnej ochrony praw autorskich i pokrewnych osób fizycznych i prawnych, zgodnie ze standardami obowiązującymi w Unii Europejskiej oraz przewidzianymi w ustawodawstwie krajowym obu państw.

Artykuł  6

Organami właściwymi do spraw związanych z wykonywaniem postanowień niniejszej umowy będą odpowiednio:

- w imieniu Rządu Rzeczypospolitej Polskiej - Minister Nauki i Informatyzacji,

- w imieniu Gabinetu Ministrów Ukrainy - Ministerstwo Transportu i Łączności.

Artykuł  7

Organy właściwe Stron będą sprawować nadzór nad wykonywaniem postanowień niniejszej umowy oraz opracowywać propozycje wspólnych przedsięwzięć służących realizacji założeń umowy.

Spotkania przedstawicieli organów właściwych Stron będą odbywać się kolejno na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy, według porządku uzgodnionego przez organy właściwe.

Decyzje podjęte w trakcie wspólnych spotkań przedstawicieli zostaną każdorazowo uwzględnione w protokole ze spotkania w formie propozycji dla organów właściwych Stron.

Artykuł  8

Koszty związane z organizacją i przeprowadzeniem spotkania ponosić będzie organ właściwy Strony, na terenie której odbywa się posiedzenie.

Koszty uczestnictwa w spotkaniach przedstawicieli każdej ze Stron ponosi Strona delegująca zgodnie z przepisami właściwymi w danym państwie.

Artykuł  9

Niniejsza umowa nie wywiera skutków prawnych w zakresie zobowiązań wynikających z wiążących każdą ze Stron umów dwustronnych i wielostronnych.

Artykuł  10

Strony mogą wprowadzać zmiany do treści niniejszej umowy w drodze sporządzania protokołów dodatkowych w formie pisemnej, które od momentu wejścia w życie stanowić będą integralną część umowy.

Wszystkie kwestie sporne, dotyczące interpretacji i wykonania postanowień umowy będą podlegać rozstrzygnięciu w drodze dyplomatycznej.

Artykuł  11

Niniejsza umowa podlega przyjęciu zgodnie z prawem każdej ze Stron, co zostanie stwierdzone w drodze wymiany not. Za dzień wejścia w życie Umowy uważać się będzie dzień otrzymania noty późniejszej.

Niniejsza umowa zawarta jest na czas nieokreślony. Każda ze Stron może ją wypowiedzieć po uprzednim powiadomieniu drugiej Strony w formie pisemnej w terminie sześciu miesięcy przed planowaną datą wypowiedzenia.

Wypowiedzenie niniejszej umowy nie naruszy realizacji projektów i programów, uzgodnionych podczas jej obowiązywania, a znajdujących się w stadium realizacji, jeżeli Strony nie podejmą w tej sprawie innej decyzji.

Sporządzono w Warszawie dnia 11 kwietnia 2005 roku w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i ukraińskim, przy czym obydwa teksty posiadają jednakową moc.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024