Ukraina-Polska. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o wzajemnym uznawaniu akademickim dokumentów o wykształceniu i równoważności stopni. Warszawa.2005.04.11.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o wzajemnym uznawaniu akademickim dokumentów o wykształceniu i równoważności stopni,
sporządzona w Warszawie dnia 11 kwietnia 2005 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Gabinet Ministrów Ukrainy, zwane dalej "Stronami",

- w duchu przyjaźni charakteryzującej stosunki między obydwoma państwami,

- na podstawie Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą o dobrym sąsiedztwie, przyjaznych stosunkach i współpracy, sporządzonego w Warszawie dnia 18 maja 1992 r.,

- kierując się postanowieniami Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o współpracy w dziedzinie kultury, nauki i oświaty, sporządzonej w Kijowie dnia 20 maja 1997 r.,

- mając na celu rozwój współpracy w zakresie szkolnictwa wyższego i wspieranie wymiany naukowej,

- świadome wspólnych cech systemów edukacji państw Stron,

- wyrażając wolę ułatwienia obywatelom obu państw kontynuacji nauki w uczelniach lub placówkach naukowych i naukowo-badawczych państw Stron,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Niniejsza umowa dotyczy dokumentów wydawanych przez uprawnione do tego instytucje Rzeczypospolitej Polskiej, według wzoru określonego w odpowiednich przepisach, oraz dokumentów o wzorze państwowym wydawanych przez instytucje edukacyjne, naukowe i Wyższą Komisję Atestacyjną Ukrainy, a także innych dokumentów poświadczających odpowiednie okresy studiów, zdane egzaminy, zaliczenia oraz praktyki, wydawanych przez instytucje do tego uprawnione, zgodnie z obowiązującym prawem wewnętrznym każdego z państw Stron.

Artykuł  2

Uznanie do celów zawodowych dokumentów o wykształceniu i nadanych stopniach dokonywane jest zgodnie z obowiązującym prawem wewnętrznym każdego z państw Stron.

Artykuł  3

Świadectwa dojrzałości wydane w Rzeczypospolitej Polskiej oraz świadectwa o pełnym wykształceniu średnim wydane na Ukrainie uprawniają do ubiegania się o przyjęcie na studia w szkole wyższej państwa drugiej Strony.

Artykuł  4

Szkoły wyższe państw Stron na podstawie dokumentów, o których mowa w artykule 1 niniejszej umowy, mogą uznawać odpowiednie okresy studiów, zdane egzaminy, zaliczenia oraz praktyki, zgodnie z obowiązującym prawem wewnętrznym każdego z państw Stron.

W przypadku występowania różnic w programach studiów student jest zobowiązany do ich uzupełnienia w szkole wyższej, w której zamierza kontynuować naukę.

Artykuł  5

Ukończenie w Rzeczypospolitej Polskiej wyższych studiów zawodowych, w wyniku których został nadany tytuł zawodowy inżyniera, inżyniera architekta, licencjata, licencjata pielęgniarstwa lub licencjata położnictwa oraz ukończenie na Ukrainie studiów, w wyniku których zostały uzyskane kwalifikacje bakaławra, uprawniają do kontynuowania studiów na kolejnych poziomach kształcenia w szkole wyższej państwa drugiej Strony, zgodnie z obowiązującym prawem wewnętrznym każdego z państw Stron.

Artykuł  6
1.
Uzyskane na Ukrainie kwalifikacje specjalisty lub magistra uprawniają do ubiegania się o uzyskanie stopnia naukowego doktora lub stopnia doktora sztuki w Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z obowiązującym prawem wewnętrznym Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Uzyskane w Rzeczypospolitej Polskiej tytuły zawodowe: magister, magister edukacji, magister pielęgniarstwa, magister położnictwa, magister inżynier, magister inżynier architekt, magister sztuki, lekarz, lekarz stomatolog lub lekarz dentysta, lekarz weterynarii lub inne równorzędne uprawniają do ubiegania się o uzyskanie stopnia naukowego kandydata nauk na Ukrainie, zgodnie z obowiązującym prawem wewnętrznym Ukrainy.
Artykuł  7
1.
Nadane na Ukrainie stopnie naukowe kandydata nauk uprawniają do ubiegania się o uzyskanie stopnia naukowego doktora habilitowanego lub stopnia doktora habilitowanego sztuki w Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z obowiązującym prawem wewnętrznym Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Nadane w Rzeczypospolitej Polskiej stopnie naukowe doktora, stopnie doktora sztuki lub kwalifikacje I stopnia uprawniają do ubiegania się o uzyskanie stopnia naukowego doktora nauk na Ukrainie, zgodnie z obowiązującym prawem wewnętrznym Ukrainy.
Artykuł  8
1.
Odmowa nadania stopnia w państwie jednej Strony za przedstawioną rozprawę i za określone osiągnięcia stanowi przeszkodę do nadania za tę samą rozprawę i te same osiągnięcia równoważnego lub wyższego stopnia w państwie drugiej Strony.
2.
W przypadku gdy mimo istnienia przeszkody, o której mowa w ustępie 1, stopień zostanie nadany w państwie jednej Strony, w państwie drugiej Strony można odmówić jego uznania.
Artykuł  9
1.
Strony powołają komisję ekspertów w celu rozpatrywania spornych kwestii, które mogą wyniknąć po wejściu w życie niniejszej umowy, uaktualniania wykazów placówek naukowych i naukowo-badawczych uprawnionych do nadawania stopni oraz wykazów szkół wyższych Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy, jak również wymiany informacji o zmianach w ich systemach edukacyjnych.

Skład wspólnej komisji zostanie przekazany drugiej Stronie drogą dyplomatyczną.

2.
Komisja ekspertów będzie się zbierała, w razie potrzeby, na życzenie jednej ze Stron. Miejsce i termin spotkania zostaną każdorazowo ustalone drogą dyplomatyczną.
Artykuł  10

Za obopólną zgodą do niniejszej umowy mogą być wprowadzane zmiany i uzupełnienia, które będą sporządzane w postaci odrębnych protokołów, stanowiących integralną część niniejszej umowy.

Artykuł  11
1.
Niniejsza umowa zostaje zawarta na czas nieokreślony i wchodzi w życie z dniem otrzymania późniejszego pisemnego powiadomienia Stron o wykonaniu przez nie wewnątrzpaństwowych procedur koniecznych dla uzyskania przez umowę mocy prawnej.
2.
Każda ze Stron może wypowiedzieć niniejszą umowę w drodze notyfikacji. W takim przypadku umowa traci moc po upływie 12 miesięcy od dnia wypowiedzenia.
3.
W przypadku utraty mocy obowiązującej przepisy niniejszej umowy stosuje się do dokumentów, o których mowa w artykule 1, wydanych przed utratą mocy niniejszej umowy oraz do dokumentów osób, które przed utratą mocy niniejszej umowy rozpoczęły naukę w jednym z państw Stron umowy.
4.
Z dniem wejścia w życie niniejszej umowy traci moc Protokół między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o tymczasowym uregulowaniu zagadnienia wzajemnego uznawania równoważności dokumentów ukończenia szkół średnich, szkół średnich zawodowych oraz szkół wyższych, a także dokumentów o nadawaniu stopni i tytułów naukowych, sporządzony w Warszawie dnia 18 maja 1992 r.

SPORZĄDZONO w Warszawie dnia 11 kwietnia 2005 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i ukraińskim, przy czym oba teksty mają jednakową moc.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2006.79.783

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Ukraina-Polska. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o wzajemnym uznawaniu akademickim dokumentów o wykształceniu i równoważności stopni. Warszawa.2005.04.11.
Data aktu: 11/04/2005
Data ogłoszenia: 13/11/2006
Data wejścia w życie: 20/06/2006