Angola-Polska. Umowa w sprawie spłaty i restrukturyzacji zadłużenia Republiki Angoli wobec Rzeczypospolitej Polskiej. Luanda.2003.11.21.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Angoli w sprawie spłaty i restrukturyzacji zadłużenia Republiki Angoli wobec Rzeczypospolitej Polskiej,
sporządzona w Luandzie dnia 21 listopada 2003 r.

Przekład

UMOWA

między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Angoli w sprawie spłaty i restrukturyzacji zadłużenia Republiki Angoli wobec Rzeczypospolitej Polskiej

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Angoli, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami", w celu:

- polepszenia współpracy między obu krajami,

- wspierania rozwoju długofalowych stosunków gospodarczych, handlowych i finansowych

uzgadniają, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony stwierdzają, że zadłużenie Republiki Angoli w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 31 sierpnia 2003 r. wynosi:

1)
kapitał: 69.128.391,57 USD;
2)
odsetki: 83.972.058,37 USD;
3)
łącznie: 153.100.449,94 USD (słownie: sto pięćdziesiąt trzy miliony sto tysięcy czterysta czterdzieści dziewięć i 94/100).
Artykuł  2

Umawiające się Strony uzgadniają następujące warunki restrukturyzacji i spłaty przez Republikę Angoli należności Rzeczypospolitej Polskiej:

1)
w terminie 90 dni od daty podpisania umowy Rząd Republiki Angoli przekaże, na rachunek wskazany uprzednio przez Ministerstwo Finansów Rzeczypospolitej Polskiej, kwotę stanowiącą 10 % całego długu Republiki Angoli, tj. 15.310.045 USD (słownie: piętnaście milionów trzysta dziesięć tysięcy czterdzieści pięć);
2)
10 % zadłużenia, tj. kwotę 15.310.045 USD (słownie: piętnaście milionów trzysta dziesięć tysięcy czterdzieści pięć) przekaże do dnia 30 października 2004 r.;
3)
5 % zadłużenia, tj. kwotę 7.655.022,50 USD (słownie: siedem milionów sześćset pięćdziesiąt pięć tysięcy dwadzieścia dwa i 50/100) przekaże do dnia 30 marca 2005 r.;
4)
5 % zadłużenia, tj. kwotę 7.655.022,50 USD (słownie: siedem milionów sześćset pięćdziesiąt pięć tysięcy dwadzieścia dwa i 50/100) przekaże do dnia 30 października 2005 r.;
5)
5 % zadłużenia, tj. kwotę 7.655.022,50 USD (słownie: siedem milionów sześćset pięćdziesiąt pięć tysięcy dwadzieścia dwa i 50/100) przekaże do dnia 30 marca 2006 r.;
6)
5 % zadłużenia, tj. kwotę 7.655.022,50 USD (słownie: siedem milionów sześćset pięćdziesiąt pięć tysięcy dwadzieścia dwa i 50/100) przekaże do dnia 30 października 2006 r.
Artykuł  3

Uregulowanie przez Rząd Republiki Angoli wszystkich płatności wymienionych w art. 2 spowoduje umorzenie pozostałej kwoty długu Republiki Angoli wobec Rzeczypospolitej Polskiej.

Artykuł  4

Niewykonanie przez Rząd Republiki Angoli którejkolwiek z płatności określonych w art. 2, w terminie 30 dni od daty wymagalności, spowoduje postawienie niespłaconej części długi (kapitału i odsetek) w stan natychmiastowej wymagalności.

Artykuł  5

Wymagalna kwota długu Republiki Angoli wobec Rzeczypospolitej Polskiej, o której mowa w art. 4, stanowić będzie łączną kwotę, o której mowa w art. 1 pkt 3, pomniejszoną o dokonane wcześniej spłaty, i będzie oprocentowana w wysokości stawki 6-miesięczny LIBOR dla USD plus marża 2 % (słownie: dwa procent) rocznie, przy czym stawka 6-miesięczny LIBOR dla USD została ustalona według notowań na stronie ISDA Reutera o godzinie 11 rano czasu londyńskiego w dniu 1 września 2003 r. i wynosi 1,20063.

Odsetki naliczane będą na bazie 360 dni w roku, biorąc pod uwagę efektywną liczbę dni (365[366]/360).

Artykuł  6

W przypadku wystąpienia warunków, o których mowa w art. 4, Umawiające się Strony wyrażają zgodę na sprzedaż długu Republiki Angoli wobec Rzeczypospolitej Polskiej dowolnie wybranej stronie trzeciej działającej na międzynarodowym rynku finansowym.

Artykuł  7

Uwzględniając wykonywanie przez Republikę Angoli warunków umowy, Rządy obydwu krajów rozważą udzielenie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej kredytu inwestycyjnego na finansowanie polskiego eksportu do Republiki Angoli. W zakresie ubezpieczenia kontraktów eksportowych Rząd Rzeczypospolitej Polskiej rozważy zaangażowanie w tym zakresie na rynku Republiki Angoli.

Artykuł  8

Rząd Republiki Angoli zobowiązuje się do udostępnienia zainteresowanym przedsiębiorcom z Rzeczypospolitej Polskiej licencji i ułatwień do działalności na terenie Republiki Angoli, w szczególności w zakresie wydobycia i zagospodarowania bogactw mineralnych, działalności gospodarczej, dostępu do kontraktów handlowych, w tym inwestycyjnych do kwoty 40 mln USD.

Artykuł  9

Warunki ustalone w niniejszym dokumencie podlegają zatwierdzeniu przez odpowiednie władze obu Umawiających się Stron.

Artykuł  10

Bank Gospodarstwa Krajowego i Banco Nacional de Angola uzgodnią i podpiszą Porozumienie międzybankowe w sprawie technicznych warunków rozliczenia Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Angoli w sprawie spłaty i restrukturyzacji zadłużenia Republiki Angoli wobec Rzeczypospolitej Polskiej. Porozumienie międzybankowe zostanie zawarte w ciągu 30 dni od daty podpisania niniejszej umowy.

Artykuł  11

Z dniem podpisania niniejszej umowy traci moc Porozumienie między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rządem Angolańskiej Republiki Ludowej w sprawie restrukturyzacji i płatności zobowiązań strony angolańskiej, z dnia 11 kwietnia 1984 r.

Artykuł  12

Umowa wchodzi w życie z dniem podpisania.

SPORZĄDZONO w Luandzie dnia 21 listopada 2003 r. w dwóch jednakowych egzemplarzach, każdy w języku angielskim.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024