Sposób przytaczania miejsca ogłoszenia wspólnotowych aktów prawnych, do których odsyła się w krajowych aktach prawnych.

OGŁOSZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 28 października 2005 r.
w sprawie sposobu przytaczania miejsca ogłoszenia wspólnotowych aktów prawnych, do których odsyła się w krajowych aktach prawnych

Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 190, poz. 1606) ogłaszam, co następuje:
W dotychczasowej praktyce legislacyjnej zmiany wspólnotowych aktów prawnych, do których odsyła się w krajowych aktach prawnych, były przytaczane na zasadach przyjętych dla zmian krajowych aktów prawnych. W sytuacji, gdy wspólnotowy akt prawny został zmieniony późniejszym wspólnotowym aktem prawnym, w metryczce promulgacyjnej tego aktu zamieszczano informacje o miejscu ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (a do dnia 31 stycznia 2003 r. w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich) zarówno wspólnotowego aktu pierwotnego, jak i jego wszystkich późniejszych zmian. W przypadku wspólnotowych aktów prawnych ogłoszonych przed dniem 1 maja 2004 r. konieczne jest ponadto przytaczanie w metryczce promulgacyjnej informacji o miejscu ogłoszenia aktu prawnego pierwotnego oraz jego zmian zarówno w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej wydawanym w językach urzędowych Wspólnot Europejskich, obowiązujących w chwili ogłoszenia, jak również o miejscu ogłoszenia w Polskim wydaniu specjalnym Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, w którym znajduje się obowiązujące brzmienie tych aktów w języku polskim. Niektóre ze wspólnotowych aktów prawnych podlegają częstym zmianom, co skutkuje znaczną objętością informacji przedstawianych w metryczkach promulgacyjnych takiego aktu, z których część niejednokrotnie - ze względu na częste zmiany - jest już, w dniu ogłoszenia krajowego aktu prawnego, cytującego ten akt wspólnotowy, nieaktualna. Ustawodawca wspólnotowy nie stosuje ponadto rozwiązania polegającego na wydawaniu jednolitego tekstu aktu prawnego, a dokonywane na stronach internetowych Unii Europejskiej konsolidacje tekstów wspólnotowych aktów prawnych nie mają charakteru wiążącego, a zatem nie mogą być przytaczane w metryczkach promulgacyjnych.

Wobec powyższego przyjmuje się do stosowania następujące zasady przytaczania zmian wspólnotowych aktów prawnych.

W metryczce promulgacyjnej wspólnotowego aktu prawnego (rozporządzenie, dyrektywa, decyzja, decyzja ramowa), który podlegał zmianom i do którego odsyła się w krajowym akcie prawnym, przytacza się wyłącznie miejsce ogłoszenia pierwotnego aktu prawnego (w przypadku wspólnotowych aktów prawnych ogłoszonych przed dniem 1 maja 2004 r. - również w Polskim wydaniu specjalnym Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej) z dopiskiem "z późn. zm.".

Informację o kolejnych zmianach wspólnotowego aktu prawnego można uzyskać (nieodpłatnie) na oficjalnych stronach portalu Unii Europejskiej pod adresem internetowym: http://europa.eu.int/eur-lex/lex/pl/index.htm

Strona internetowa pozwala na wyszukiwanie potrzebnych informacji w różny sposób. Kolejne działania, jakie należy wykonać w celu najszybszego wyszukania kolejnych zmian wspólnotowego aktu prawnego, obejmują:

1)
wejście na stronę internetową http://europa.eu.int/eur-lex/lex/pl/index.htm;
2)
uruchomienie aplikacji "Wyszukiwanie proste";
3)
z kolumny "Wyszukiwanie według numer dokumentu" - uruchamianie aplikacji "Numer naturalny";
4)
zaznaczenie rodzaju wspólnotowego aktu prawnego, który podlegał zmianom (rozporządzenie, dyrektywa, decyzja), wprowadzenie roku jego wydania oraz numeru, a następnie wybranie ikony "Szukaj" (informacja o roku wydania wspólnotowego aktu prawnego oraz jego numerze jest zawarta w tytule tego aktu bezpośrednio po określeniu rodzaju aktu prawnego albo jego rodzaju i instytucji Unii Europejskiej wydającej ten akt: w przypadku rozporządzeń pierwsza ze wskazanych liczb informuje o numerze wspólnotowego aktu prawnego, druga o roku jego wydania, w przypadku dyrektyw i decyzji pierwsza ze wskazanych liczb informuje o roku wydania wspólnotowego aktu prawnego, druga o jego numerze);
5)
z ikon znajdujących się pod tytułem wspólnotowego aktu prawnego - uruchomienie aplikacji "Notka bibliograficzna + Tekst (widok dwujęzyczny)", a w przypadku jej braku, aplikacji "Notka bibliograficzna".

Na otwartej w ten sposób stronie informacje o dokonanych zmianach wspólnotowego aktu prawnego znajdują się w tytule: "Powiązania pomiędzy dokumentami", podtytule: "Zmienione przez:"/"Amended by:". Wśród dokumentów wymienionych w ww. podtytule zmieniającymi pierwotny akt prawny są te, oznaczone przez użycie sformułowania:

1)
"uzupełnione przez..."/"completed by...";
2)
"poprawki wprowadzone przez..."/"amended by...";
3)
"zastosowanie przedłużone o..."/"application extended by...";
4)
"derogacja..."/"derogated by...";
5)
"uchylone przez..."/"repealed by...".

Zmiany wyszczególnione w podtytule "Zmienione przez:"/"Amended by:" są prezentowane odrębnie dla każdej wprowadzanej zmiany we wspólnotowym akcie prawnym, nawet jeżeli zostały one dokonane jednym aktem zmieniającym. W ramach każdej zmiany należy uruchomić ikonę zawierającą w sobie zestaw cyfr i liter (stanowiący tzw. nr CELEX). Po jej uruchomieniu pojawi się tytuł wspólnotowego aktu prawnego zmieniającego pierwotny wspólnotowy akt prawny wraz z miejscem jego ogłoszenia.

Informacje zawarte na stronach internetowych Unii Europejskiej oraz Dzienniki Urzędowe Unii Europejskiej są również dostępne (nieodpłatnie) w Regionalnych Centrach Informacji Europejskiej.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024