Sposób przytaczania miejsca ogłoszenia wspólnotowych aktów prawnych, do których odsyła się w krajowych aktach prawnych.

OGŁOSZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 28 października 2005 r.
w sprawie sposobu przytaczania miejsca ogłoszenia wspólnotowych aktów prawnych, do których odsyła się w krajowych aktach prawnych

Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 190, poz. 1606) ogłaszam, co następuje:
W dotychczasowej praktyce legislacyjnej zmiany wspólnotowych aktów prawnych, do których odsyła się w krajowych aktach prawnych, były przytaczane na zasadach przyjętych dla zmian krajowych aktów prawnych. W sytuacji, gdy wspólnotowy akt prawny został zmieniony późniejszym wspólnotowym aktem prawnym, w metryczce promulgacyjnej tego aktu zamieszczano informacje o miejscu ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (a do dnia 31 stycznia 2003 r. w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich) zarówno wspólnotowego aktu pierwotnego, jak i jego wszystkich późniejszych zmian. W przypadku wspólnotowych aktów prawnych ogłoszonych przed dniem 1 maja 2004 r. konieczne jest ponadto przytaczanie w metryczce promulgacyjnej informacji o miejscu ogłoszenia aktu prawnego pierwotnego oraz jego zmian zarówno w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej wydawanym w językach urzędowych Wspólnot Europejskich, obowiązujących w chwili ogłoszenia, jak również o miejscu ogłoszenia w Polskim wydaniu specjalnym Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, w którym znajduje się obowiązujące brzmienie tych aktów w języku polskim. Niektóre ze wspólnotowych aktów prawnych podlegają częstym zmianom, co skutkuje znaczną objętością informacji przedstawianych w metryczkach promulgacyjnych takiego aktu, z których część niejednokrotnie - ze względu na częste zmiany - jest już, w dniu ogłoszenia krajowego aktu prawnego, cytującego ten akt wspólnotowy, nieaktualna. Ustawodawca wspólnotowy nie stosuje ponadto rozwiązania polegającego na wydawaniu jednolitego tekstu aktu prawnego, a dokonywane na stronach internetowych Unii Europejskiej konsolidacje tekstów wspólnotowych aktów prawnych nie mają charakteru wiążącego, a zatem nie mogą być przytaczane w metryczkach promulgacyjnych.

Wobec powyższego przyjmuje się do stosowania następujące zasady przytaczania zmian wspólnotowych aktów prawnych.

W metryczce promulgacyjnej wspólnotowego aktu prawnego (rozporządzenie, dyrektywa, decyzja, decyzja ramowa), który podlegał zmianom i do którego odsyła się w krajowym akcie prawnym, przytacza się wyłącznie miejsce ogłoszenia pierwotnego aktu prawnego (w przypadku wspólnotowych aktów prawnych ogłoszonych przed dniem 1 maja 2004 r. - również w Polskim wydaniu specjalnym Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej) z dopiskiem "z późn. zm.".

Informację o kolejnych zmianach wspólnotowego aktu prawnego można uzyskać (nieodpłatnie) na oficjalnych stronach portalu Unii Europejskiej pod adresem internetowym: http://europa.eu.int/eur-lex/lex/pl/index.htm

Strona internetowa pozwala na wyszukiwanie potrzebnych informacji w różny sposób. Kolejne działania, jakie należy wykonać w celu najszybszego wyszukania kolejnych zmian wspólnotowego aktu prawnego, obejmują:

1)
wejście na stronę internetową http://europa.eu.int/eur-lex/lex/pl/index.htm;
2)
uruchomienie aplikacji "Wyszukiwanie proste";
3)
z kolumny "Wyszukiwanie według numer dokumentu" - uruchamianie aplikacji "Numer naturalny";
4)
zaznaczenie rodzaju wspólnotowego aktu prawnego, który podlegał zmianom (rozporządzenie, dyrektywa, decyzja), wprowadzenie roku jego wydania oraz numeru, a następnie wybranie ikony "Szukaj" (informacja o roku wydania wspólnotowego aktu prawnego oraz jego numerze jest zawarta w tytule tego aktu bezpośrednio po określeniu rodzaju aktu prawnego albo jego rodzaju i instytucji Unii Europejskiej wydającej ten akt: w przypadku rozporządzeń pierwsza ze wskazanych liczb informuje o numerze wspólnotowego aktu prawnego, druga o roku jego wydania, w przypadku dyrektyw i decyzji pierwsza ze wskazanych liczb informuje o roku wydania wspólnotowego aktu prawnego, druga o jego numerze);
5)
z ikon znajdujących się pod tytułem wspólnotowego aktu prawnego - uruchomienie aplikacji "Notka bibliograficzna + Tekst (widok dwujęzyczny)", a w przypadku jej braku, aplikacji "Notka bibliograficzna".

Na otwartej w ten sposób stronie informacje o dokonanych zmianach wspólnotowego aktu prawnego znajdują się w tytule: "Powiązania pomiędzy dokumentami", podtytule: "Zmienione przez:"/"Amended by:". Wśród dokumentów wymienionych w ww. podtytule zmieniającymi pierwotny akt prawny są te, oznaczone przez użycie sformułowania:

1)
"uzupełnione przez..."/"completed by...";
2)
"poprawki wprowadzone przez..."/"amended by...";
3)
"zastosowanie przedłużone o..."/"application extended by...";
4)
"derogacja..."/"derogated by...";
5)
"uchylone przez..."/"repealed by...".

Zmiany wyszczególnione w podtytule "Zmienione przez:"/"Amended by:" są prezentowane odrębnie dla każdej wprowadzanej zmiany we wspólnotowym akcie prawnym, nawet jeżeli zostały one dokonane jednym aktem zmieniającym. W ramach każdej zmiany należy uruchomić ikonę zawierającą w sobie zestaw cyfr i liter (stanowiący tzw. nr CELEX). Po jej uruchomieniu pojawi się tytuł wspólnotowego aktu prawnego zmieniającego pierwotny wspólnotowy akt prawny wraz z miejscem jego ogłoszenia.

Informacje zawarte na stronach internetowych Unii Europejskiej oraz Dzienniki Urzędowe Unii Europejskiej są również dostępne (nieodpłatnie) w Regionalnych Centrach Informacji Europejskiej.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2005.64.890

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sposób przytaczania miejsca ogłoszenia wspólnotowych aktów prawnych, do których odsyła się w krajowych aktach prawnych.
Data aktu: 28/10/2005
Data ogłoszenia: 31/10/2005
Data wejścia w życie: 31/10/2005