Utworzenie Międzyresortowego Zespołu do Spraw Dostępu Szerokopasmowego do Internetu.

ZARZĄDZENIE Nr 30
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 14 marca 2005 r.
w sprawie utworzenia Międzyresortowego Zespołu do Spraw Dostępu Szerokopasmowego do Internetu

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199 i Nr 80, poz. 717 oraz z 2004 r. Nr 238, poz. 2390 i Nr 273, poz. 2703) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się Międzyresortowy Zespół do Spraw Dostępu Szerokopasmowego do Internetu, zwany dalej "Zespołem".
2.
Zespół jest organem pomocniczym Rady Ministrów.
§  2.
1.
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący - podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury;
2)
członkowie:
a)
w randze podsekretarzy stanu wyznaczeni przez:
-
Ministra Nauki i Informatyzacji,
-
Ministra Gospodarki i Pracy,
-
Ministra Edukacji Narodowej i Sportu,
-
Ministra Finansów,
-
Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji,
b)
przedstawiciel Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty - wyznaczony przez Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty,
c)
przedstawiciel Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - wyznaczony przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
2.
W skład Zespołu, z prawem głosu, wchodzą także, o ile zostaną wyznaczeni przez:
1)
Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - przedstawiciel Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji;
2)
urzędy marszałkowskie - przedstawiciele urzędów marszałkowskich.
3.
Przewodniczący Zespołu, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, może zapraszać do udziału w pracach Zespołu osoby niebędące członkami Zespołu.
§  3.
Do zadań Zespołu należy:
1)
koordynacja i monitorowanie realizacji Narodowej Strategii Rozwoju Dostępu Szerokopasmowego do Internetu na lata 2004-2006, przyjętej przez Radę Ministrów w dniu 23 grudnia 2003 r., zwanej dalej "Strategią", w tym:
a)
dokonanie inwentaryzacji potrzeb, w szczególności w zakresie szerokopasmowego dostępu do Internetu jednostek uprawnionych, o których mowa w art. 81 ust. 5 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800 i Nr 273, poz. 2703), administracji rządowej i samorządowej,
b)
współpraca z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego w zakresie monitorowania realizacji zadań określonych w Strategii,
c)
dokonywanie okresowego przeglądu stanu wykonania zadań określonych w Strategii oraz przedkładanie propozycji zmian w programach rządowych związanych ze Strategią;
2)
koordynacja i monitorowanie realizacji Programu "Upowszechnianie szerokopasmowego dostępu do Internetu na lata 2004-2006" przyjętego przez Radę Ministrów w dniu 31 sierpnia 2004 r., zwanego dalej "Programem", w tym:
a)
rekomendowanie wniosków o dofinansowanie projektów, które będą realizowane w ramach Programu,
b)
monitorowanie i koordynowanie, pod względem merytorycznym i organizacyjnym, projektów realizowanych w ramach Programu.
§  4.
Przewodniczący Zespołu przedstawia Radzie Ministrów, na koniec każdego kwartału, sprawozdanie z realizacji zadań Zespołu.
§  5.
1.
Posiedzenia Zespołu zwołuje przewodniczący Zespołu, z inicjatywy własnej lub na wniosek co najmniej jednego członka Zespołu.
2.
Szczegółowy tryb pracy Zespołu określa regulamin ustalony przez przewodniczącego Zespołu.
§  6.
1.
Obsługę Zespołu zapewnia Ministerstwo Infrastruktury.
2.
Informacje o pracach Zespołu publikowane są na stronach internetowych Ministerstwa Infrastruktury.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024