Nadanie statutu Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU1)
z dnia 4 lutego 2005 r.
w sprawie nadania statutu Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

Na podstawie art. 9d ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, Nr 273, poz. 2703 i Nr 281, poz. 2781 oraz z 2005 r. Nr 17, poz. 141) zarządza się, co następuje:
§  1.
Centralnej Komisji Egzaminacyjnej nadaje się statut stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Traci moc zarządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 marca 1999 r. w sprawie nadania statutu Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (M. P. Nr 11, poz. 159).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Edukacji Narodowej i Sportu kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (Dz. U. Nr 134, poz. 1426).

ZAŁĄCZNIK

STATUT CENTRALNEJ KOMISJI EGZAMINACYJNEJ

§  1.
1.
W skład Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, zwanej dalej "Komisją", wchodzą następujące komórki organizacyjne:
1)
Wydział Sprawdzianów dla Uczniów Szkół Podstawowych;
2)
Wydział Egzaminów dla Uczniów Gimnazjów;
3)
Wydział Matur;
4)
Wydział Egzaminów Zawodowych;
5)
Wydział Badań i Ewaluacji;
6)
Wydział Programów Doskonalenia Nauczycieli i Promocji;
7)
Wydział Ekonomiczno-Administracyjny;
8)
Pracownia Informatyczna.
2.
W wydziałach, o których mowa w ust. 1 pkt 1-6, mogą być tworzone - jako komórki organizacyjne - pracownie i zespoły do wykonywania określonych zadań należących do zakresu działania wydziału.
§  2.
Do zadań wydziałów, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1-4, należy:
1)
opracowywanie propozycji standardów wymagań będących podstawą odpowiednio sprawdzianu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej, zwanego dalej "sprawdzianem", egzaminu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w gimnazjum, zwanego dalej "egzaminem gimnazjalnym", egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, we współpracy w szczególności z zainteresowanymi ministrami, szkołami wyższymi, jednostkami badawczo-rozwojowymi, organizacjami pracodawców i samorządami zawodowymi;
2)
przygotowywanie zadań, pytań i testów oraz ustalanie zestawów do przeprowadzania odpowiednio sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe;
3)
opracowywanie, we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi, a w zakresie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe również z ministrami właściwymi dla zawodów, informatorów dotyczących odpowiednio sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe;
4)
przygotowywanie materiałów informacyjnych odpowiednio o sprawdzianie, egzaminie gimnazjalnym, egzaminie maturalnym i egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe;
5)
koordynowanie działalności okręgowych komisji egzaminacyjnych oraz nadzorowanie ich prac związanych z opracowywaniem propozycji zestawów zadań, pytań i testów do odpowiednio sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, a także nadzorowanie prac związanych z ich przeprowadzaniem, w tym ocenianiem przez okręgowe komisje egzaminacyjne prac egzaminacyjnych, oraz udział w realizacji zadań, o których mowa w § 4 pkt 1;
6)
analizowanie wyników odpowiednio sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe;
7)
opracowywanie corocznych sprawozdań o poziomie osiągnięć uczniów na poszczególnych etapach kształcenia na podstawie wyników odpowiednio sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe;
8)
udział w realizacji zadań, o których mowa w § 3;
9)
wykonywanie zadań wynikających z przepisów w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych.
§  3.
Do zadań Wydziału Badań i Ewaluacji należy:
1)
inspirowanie badań naukowych, eksperymentów i innowacji w dziedzinie oceniania i egzaminowania;
2)
prowadzenie ewaluacji sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe;
3)
opracowywanie sprawozdań z realizacji zadań, o których mowa w pkt 1 i 2.
§  4.
Do zadań Wydziału Programów Doskonalenia Nauczycieli i Promocji należy:
1)
przygotowywanie i upowszechnianie materiałów szkoleniowych dla kandydatów na egzaminatorów;
2)
przygotowywanie i upowszechnianie programów szkoleń i materiałów szkoleniowych na potrzeby doskonalenia nauczycieli w zakresie diagnozowania i oceniania;
3)
przygotowywanie materiałów informacyjnych dotyczących oceniania;
4)
ogłaszanie informatorów dotyczących sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.
§  5.
Do zadań Wydziału Ekonomiczno-Administracyjnego należy w szczególności:
1)
prowadzenie obsługi administracyjnej i finansowej Komisji;
2)
przygotowywanie projektu budżetu Komisji;
3)
analiza kosztów działalności Komisji.
§  6.
Zadaniem Pracowni Informatycznej jest przygotowywanie opracowań danych dotyczących wyników sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, zgodnie z zapotrzebowaniem różnych odbiorców.
§  7. 1
(uchylony).
§  8. 2
(uchylony).
§  9.
1.
W Komisji zatrudnia się pracowników na stanowiskach wymagających kwalifikacji pedagogicznych i na stanowiskach administracyjno-obsługowych.
2.
Posiadania kwalifikacji pedagogicznych wymaga zajmowanie następujących stanowisk:
1)
dyrektora Komisji;
2)
wicedyrektora Komisji;
3)
kierownika wydziału, zespołu, pracowni;
4)
zastępcy kierownika wydziału, zespołu, pracowni;
5)
starszego eksperta;
6)
eksperta.
2a. 3
W Komisji tworzy się stanowisko wicedyrektora do spraw ekonomiczno-administracyjnych.
3. 4
Przepis ust. 2 nie dotyczy stanowiska wicedyrektora do spraw ekonomiczno-administracyjnych oraz pracowników Wydziału Ekonomiczno-Administracyjnego i Pracowni Informatycznej.
§  10.
W Komisji tworzy się samodzielne stanowiska pracy:
1)
główny księgowy;
2)
radca prawny.
§  11.
Szczegółową organizację wewnętrzną Komisji określa regulamin organizacyjny nadany przez dyrektora Komisji.
§  12.
Zasady gospodarki finansowej Komisji określają odrębne przepisy.
§  13.
Komisja używa pieczęci urzędowej zgodnie z odrębnymi przepisami.
1 Załącznik § 7 uchylony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 20 lipca 2005 r. (M.P.05.45.612) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 sierpnia 2005 r.
2 Załącznik § 8 uchylony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 20 lipca 2005 r. (M.P.05.45.612) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 sierpnia 2005 r.
3 Załącznik § 9 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia z dnia 20 lipca 2005 r. (M.P.05.45.612) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 sierpnia 2005 r.
4 Załącznik § 9 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 20 lipca 2005 r. (M.P.05.45.612) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 sierpnia 2005 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2005.14.249

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Nadanie statutu Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Data aktu: 04/02/2005
Data ogłoszenia: 09/03/2005
Data wejścia w życie: 24/03/2005