Uzbekistan-Polska. Umowa o udzieleniu kredytu. Warszawa.2003.07.10.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Uzbekistanu o udzieleniu kredytu,
podpisana w Warszawie dnia 10 lipca 2003 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Uzbekistanu, zwane dalej Umawiającymi się Stronami, kierując się pragnieniem pogłębiania i rozwijania konstruktywnej współpracy gospodarczej między Rzecząpospolitą Polską i Republiką Uzbekistanu, postanowiły, co następuje:
Artykuł  1
1. 1
 Rząd Rzeczypospolitej Polskiej udzieli Rządowi Uzbekistanu kredytu w wysokości 9.014.998,00 USD (słownie: dziewięć milionów czternaście tysięcy dziewięćset dziewięćdziesiąt osiem dolarów USA), zwanego dalej Kredytem. Kredyt będzie przeznaczony na sfinansowanie 85 % (słownie: osiemdziesięciu pięciu procent) wartości kontraktów na dostawy towarów inwestycyjnych i usług z Rzeczypospolitej Polskiej do Republiki Uzbekistanu.
2.
Wartość dostaw towarów i usług z Rzeczypospolitej Polskiej do Republiki Uzbekistanu, finansowanych w ramach niniejszej umowy, nie będzie przekraczać kwoty 17.647.058,00 USD (słownie: siedemnastu milionów sześciuset czterdziestu siedmiu tysięcy pięćdziesięciu ośmiu dolarów USA), co stanowi wartość Kredytu, o którym mowa w ust. 1, powiększoną o wartość płatności gotówkowych, o których mowa w art. 2 ust. 4.1.
3. 2
 Kredyt będzie wykorzystany do dnia 31 lipca 2009 r. i termin ten może zostać przedłużony za zgodą obu Umawiających się Stron.
Artykuł  2
1. 3
 Kontrakty, o których mowa w art. 1 ust. 1, będą zawierane przez przedsiębiorców mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych dalej "polskimi przedsiębiorcami", z uzbeckimi przedsiębiorstwami do dnia 31 grudnia 2004 r. Okres ten może zostać przedłużony za zgodą obu Umawiających się Stron.
2.
Kontrakty będą zawierane zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy.
3.
Ceny i wartości kontraktów będą wyrażane w dolarach USA.
4.
Płatności dla polskich przedsiębiorców z tytułu podpisanych i realizowanych w ramach niniejszej umowy kontraktów będą dokonywane w dolarach USA w następujący sposób:

4.1 15 % (słownie: piętnaście procent) wartości kontraktu zawartego zgodnie z art. 2 ust. 1 będzie płatne przez uzbeckich przedsiębiorców w gotówce, w ciągu 30 (słownie: trzydziestu) dni roboczych od dnia wejścia w życie danego kontraktu, po okazaniu gwarancji zwrotu zaliczki;

4.2 pozostałe płatności dla polskich przedsiębiorców będą dokonywane przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej reprezentowany przez Ministra Finansów za pośrednictwem banku upoważnionego do obsługi Kredytu zgodnie z art. 7 ust. 1 niniejszej umowy z rachunku kredytowego stosownie do warunków poszczególnych kontraktów.

5.
Towary eksportowane z Rzeczypospolitej Polskiej do Republiki Uzbekistanu w ramach niniejszej umowy nie mogą stać się przedmiotem reeksportu do innych krajów bez zgody Rządu Rzeczypospolitej Polskiej.
6.
Udział towarów i usług polskiego pochodzenia w dostawie zgodnie z niniejszą umową nie może być niższy niż 80 % (słownie: osiemdziesiąt procent). Od eksportera może być wymagane przez obydwie Umawiające się Strony przedstawienie szczegółowych informacji dotyczących powyższego i/lub oficjalnego świadectwa pochodzenia.
7.
Aneks, będący integralną częścią niniejszej umowy, określa listę projektów inwestycyjnych mogących stanowić przedmiot kontraktów zawieranych w ramach niniejszej umowy.
8.
Kontrakty, zawarte zgodnie z niniejszą umową, muszą być zaakceptowane przez obie Umawiające się Strony, zgodnie z następującą procedurą:
a)
pozyskiwanie kontraktów w ramach niniejszej umowy będzie należało do polskich i uzbeckich przedsiębiorców;
b)
Ministerstwo Finansów Republiki Uzbekistanu poinformuje pisemnie Ministerstwo Finansów Rzeczypospolitej Polskiej o każdym kontrakcie, który został zaaprobowany przez właściwe władze Republiki Uzbekistanu;
c)
następnie Ministerstwo Finansów Rzeczypospolitej Polskiej prześle do Ministerstwa Finansów Republiki Uzbekistanu pisemną akceptację kontraktu;
d)
kontrakt wejdzie w życie po upływie 15 dni od daty wysłania przez Ministerstwo Finansów Rzeczypospolitej Polskiej do Ministerstwa Finansów Republiki Uzbekistanu pisemnej akceptacji kontraktu.

Procedura akceptacyjna nie może przekroczyć 45 dni.

Artykuł  3

Datą każdorazowego wykorzystania Kredytu będzie data wypłaty środków kredytowych dla polskiego przedsiębiorcy zgodnie z warunkami poszczególnych kontraktów.

Artykuł  4
1.
Spłata każdorazowego wykorzystania Kredytu przez Rząd Republiki Uzbekistanu na rzecz Rządu Rzeczypospolitej Polskiej nastąpi w 20 (słownie: dwudziestu) równych, półrocznych, kolejnych ratach płatnych w gotówce w dolarach USA, 15 czerwca i 15 grudnia danego roku po upływie 2 (słownie: dwóch) lat okresu karencji od daty każdorazowego wykorzystania Kredytu.
2.
Pierwsza rata jest płatna w pierwszym terminie płatności po upływie 2 (słownie: dwóch) lat okresu karencji od daty wykorzystania Kredytu.
Artykuł  5
1.
Kredyt wykorzystany na sfinansowanie każdej z dostaw będzie oprocentowany w wysokości stawki 6-miesięczny LIBOR dla USD plus marża w wysokości 1 % (słownie: jeden procent) rocznie, gdzie stawka 6-miesięczny LIBOR dla USD będzie ustalana według notowań na stronie ISDA Reutera o godzinie lub około godziny 11 rano czasu londyńskiego na dwa dni robocze przed datą wykorzystania Kredytu dla pierwszego okresu odsetkowego oraz na dwa dni robocze przed 15 czerwca i 15 grudnia dla odpowiedniego okresu odsetkowego. Odsetki będą naliczane począwszy od daty określonej w art. 3.
2.
Odsetki będą płatne w gotówce w dolarach USA, w półrocznych ratach, od momentu wykorzystania Kredytu za kolejne okresy odsetkowe, kończące się każdego 15 czerwca i 15 grudnia danego roku.
3.
Pierwsza spłata odsetek jest płatna w końcu okresu odsetkowego, w którym miało miejsce wykorzystanie Kredytu.
4.
Odsetki należne za każdy okres odsetkowy naliczane są na bazie 360 dni w roku przy efektywnej liczbie dni (365[366]/360).
5.
W przypadku gdyby Rząd Republiki Uzbekistanu nie dokonał płatności wynikających z umowy zgodnie z terminem ich zapadalności, od niezapłaconych kwot będą naliczane odsetki karne w wysokości 2 % (słownie: dwóch procent) rocznie ponad stopę ustaloną w art. 5 ust. 1.
6.
Karne odsetki będą naliczane za okres od daty terminu zapadalności do daty dokonania rzeczywistej spłaty.
7.
Od niewykorzystanej kwoty Kredytu naliczana będzie prowizja od zaangażowania (commitment fee) w wysokości 0,25 % (słownie: zero przecinek dwadzieścia pięć setnych procenta) rocznie, płatna poza Kredytem od dnia wejścia w życie niniejszej umowy do dnia pełnego wykorzystania Kredytu, w dniach kończących okresy odsetkowe, tj. 15 czerwca i 15 grudnia danego roku.
8.
Od kwoty Kredytu, o której mowa w art. 1 ust. 1, zostanie naliczona jednorazowo prowizja organizacyjna (management fee) w wysokości 0,2 % (słownie: zero przecinek dwie dziesiąte procenta), płatna poza Kredytem w ciągu 30 dni od daty podpisania niniejszej umowy.
9.
Prowizje wymienione w ust. 7 i 8 będą płatne przez Rząd Republiki Uzbekistanu na rachunek wskazany przez bank upoważniony do obsługi Kredytu zgodnie z artykułem 7 ust. 1.
Artykuł  6

Jeżeli termin płatności wynikający z warunków niniejszej umowy nie przypada na dzień roboczy w USA, płatność zostanie dokonana pierwszego roboczego dnia następującego po pierwotnie wyznaczonym terminie płatności. Dla celów niniejszej umowy za dzień roboczy uważa się dzień, w którym banki w City w Nowym Jorku są otwarte dla dokonywania rozliczeń krajowych i zagranicznych.

Artykuł  7
1.
W celu umożliwienia dokonania płatności w ramach niniejszej umowy, Bank Gospodarstwa Krajowego upoważniony przez Ministra Finansów Rzeczypospolitej Polskiej, działając w imieniu Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, otworzy w swoich księgach rachunek w dolarach USA na imię National Bank for Foreign Economic Activity Republiki Uzbekistanu (dalej: NBU), o nazwie "Kredyt dla Rządu Republiki Uzbekistanu" dla ewidencji wykorzystania Kredytu oraz spłat rat kapitałowych, odsetek i innych kosztów. NBU, działając w imieniu Rządu Republiki Uzbekistanu, otworzy rachunek lustrzany na imię Banku Gospodarstwa Krajowego. Prowadzone rachunki kredytowe będą wolne od wszelkich opłat.
2.
Bank Gospodarstwa Krajowego i NBU zawrą, w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie niniejszej umowy, porozumienie bankowe niezbędne do realizacji niniejszej umowy.
Artykuł  8
1.
Wszelkie podatki, zobowiązania, obciążenia i inne opłaty, które mogą powstać w związku z realizacją kontraktów zawartych dla wykonania niniejszej umowy, będą ponoszone przez każdą ze stron kontraktu w swoim państwie i nie będą finansowane w ciężar Kredytu.
2.
Wszelkie prowizje bankowe związane z płatnościami w ramach niniejszej umowy będą odrębnie ponoszone przez każdą ze stron kontraktu w swoim kraju, poza ramami niniejszej umowy.
3.
Wszelkie spłaty rat kapitału i odsetek zgodnie z niniejszą umową, nie będą pomniejszane o żadne opłaty i podatki nałożone przez władze Republiki Uzbekistanu lub banki-korespondentów, przez które dokonuje się płatności.
Artykuł  9

Wszelkie spory między Umawiającymi się Stronami dotyczące interpretacji lub stosowania niniejszej umowy będą rozstrzygane w drodze bezpośrednich rokowań między Umawiającymi się Stronami.

Artykuł  10

Wszelkie zmiany do niniejszej umowy mogą być wprowadzone w drodze wymiany not między Umawiającymi się Stronami. Zmiany do umowy wchodzą w życie z dniem otrzymania noty późniejszej.

Artykuł  11

Całość korespondencji i dokumentacji związanej z niniejszą umową będzie prowadzona w języku angielskim.

Artykuł  12

Umowa niniejsza podlega przyjęciu zgodnie z prawem każdej z Umawiających się Stron, co zostanie stwierdzone w drodze wymiany not.

Za dzień wejścia w życie umowy uważa się datę otrzymania noty późniejszej.

Umowa niniejsza pozostaje w mocy do czasu całkowitego wypełnienia przez obie Umawiające się Strony zobowiązań z niej wynikających.

Sporządzono w Warszawie dnia 10 lipca 2003 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, uzbeckim i angielskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc.

W razie rozbieżności przy ich interpretacji, tekst angielski będzie uważany za rozstrzygający.

Aneks

Lista projektów inwestycyjnych, które będą przedmiotem kontraktów zawieranych w ramach umowy:

1.
Przebudowa hotelu w mieście Nukus.
2.
Przebudowa hotelu w mieście Buhara.
3.
Inne projekty z zakresu Małych i Średnich Przedsiębiorców o wartości nie mniejszej niż 1 (słownie: jeden) mln USD.

Razem wartość kredytu nie większa niż: 15.000.000,00 USD.

1 Art. 1 ust. 1 zmieniony przez Porozumienie z dnia 16 marca 2009 r. (M.P.09.35.542) zmieniające nin. umowę z dniem 16 marca 2009 r.
2 Art. 1 ust. 3:

- zmieniony przez pkt 1 porozumienia z dnia 6 grudnia 2004 r. (M.P.05.31.447) zmieniającego nin. umowę z dniem 10 grudnia 2004 r.

- zmieniony przez porozumienie z dnia 1 lutego 2007 r. (M.P.07.93.1018) zmieniające nin. umowę z dniem 1 lutego 2007 r.

- zmieniony przez porozumienie z dnia 24 października 2008 r. (M.P.09.23.305) zmieniające nin. umowę z dniem 24 października 2008 r.

3 Art. 2 ust. 1 zmieniony przez pkt 2 porozumienia z dnia 6 grudnia 2004 r. (M.P.05.31.447) zmieniającego nin. umowę z dniem 10 grudnia 2004 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2004.1.12

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Uzbekistan-Polska. Umowa o udzieleniu kredytu. Warszawa.2003.07.10.
Data aktu: 10/07/2003
Data ogłoszenia: 10/01/2004
Data wejścia w życie: 25/08/2003