Nadanie statutu Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

ZARZĄDZENIE Nr 142
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 31 grudnia 2001 r.
w sprawie nadania statutu Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Na podstawie art. 29 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. Nr 122, poz. 1319 oraz z 2001 r. Nr 110, poz. 1189 i Nr 154, poz. 1800) zarządza się, co następuje:
§  1.
Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów nadaje się statut, stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 r.

ZAŁĄCZNIK

STATUT URZĘDU OCHRONY KONKURENCJI I KONSUMENTÓW

§  1.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zwany dalej "Urzędem", jest urzędem administracji rządowej obsługującym Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zwanego dalej "Prezesem", działającym zgodnie z jego zarządzeniami, decyzjami i wytycznymi oraz pod jego bezpośrednim kierownictwem.
§  2.
1.
Prezes kieruje Urzędem przy pomocy wiceprezesów, dyrektora generalnego, dyrektorów komórek organizacyjnych wymienionych w § 4 ust. 1 oraz dyrektorów delegatur Urzędu.
2.
Zakres czynności osób wymienionych w ust. 1, z wyłączeniem dyrektora generalnego, ustala Prezes.
3.
Prezes może upoważnić osoby, o których mowa w ust. 1, a także innych pracowników Urzędu do podejmowania decyzji, w określonych sprawach, w jego imieniu.
§  3.
Prezes, po zawiadomieniu Prezesa Rady Ministrów, może tworzyć komisje, rady i zespoły jako organy opiniodawcze lub doradcze o charakterze stałym lub doraźnym, określając ich nazwę, skład, zakres zadań i tryb pracy.
§  4.
1. 1
W skład Centrali Urzędu wchodzą następujące komórki organizacyjne:
1)
Sekretariat Prezesa,
2)
Departament Prawny i Orzecznictwa Europejskiego,
3)
Departament Analiz Rynku,
4)
Departament Ochrony Konkurencji,
5)
Departament Monitorowania Pomocy Publicznej,
6)
Departament Polityki Konsumenckiej,
7)
Departament Nadzoru Rynku,
8)
Departament Współpracy z Zagranicą i Komunikacji Społecznej,
9)
Departament Środków Pomocowych, Budżetu i Administracji,
10)
Samodzielne Stanowisko do spraw Ochrony Informacji Niejawnych,
11)
Samodzielne Stanowisko do spraw Audytu Wewnętrznego.
2.
Organizację wewnętrzną i szczegółowy zakres zadań komórek organizacyjnych oraz tryb pracy Centrali Urzędu określa regulamin organizacyjny nadany przez Prezesa na wniosek dyrektora generalnego.
3.
Spory kompetencyjne między komórkami organizacyjnymi Centrali Urzędu rozstrzyga Prezes.
§  5.
Prezes, na wniosek dyrektora generalnego, może tworzyć w Centrali Urzędu, na czas określony, zespoły do wykonywania zadań wykraczających poza zakres zadań poszczególnych komórek organizacyjnych wymienionych w § 4 ust. 1, określając ich nazwę, skład, zakres zadań i tryb pracy.
§  6.
1.
Prezesowi podlegają delegatury Urzędu, których siedziby oraz właściwość miejscową i rzeczową określają odrębne przepisy.
2.
Przepis § 4 ust. 2 stosuje się odpowiednio do delegatur Urzędu.
§  7.
1.
Przy Urzędzie działa Gospodarstwo Pomocnicze, jako jednostka wyodrębniona pod względem organizacyjnym i finansowym.
2.
Nadzór nad Gospodarstwem Pomocniczym sprawuje dyrektor generalny.
3.
Organizację wewnętrzną, szczegółowy zakres zadań oraz tryb pracy Gospodarstwa Pomocniczego określają odrębne przepisy oraz regulamin wewnętrzny zatwierdzony przez dyrektora generalnego.
1 Załącznik, § 4 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 21 października 2002 r. (M.P.02.48.705) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 października 2002 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 1 z dnia 12 stycznia 2004 r. (M.P.04.2.47) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 stycznia 2004 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2001.47.779

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Nadanie statutu Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Data aktu: 31/12/2001
Data ogłoszenia: 31/12/2001
Data wejścia w życie: 01/01/2002