Sposób, tryb i warunki badania towarów przedstawionych organowi celnemu.

ZARZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU CEŁ
z dnia 23 września 1997 r.
w sprawie sposobu, trybu i warunków badania towarów przedstawionych organowi celnemu.

Na podstawie art. 40 § 3 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117 i Nr 64, poz. 407) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie reguluje sposób, tryb i warunki badania towarów przedstawionych organowi celnemu.
§  2.
1.
Na wniosek osoby, która wprowadziła towary na polski obszar celny, lub osoby, która przyjęła odpowiedzialność za te towary po ich wprowadzeniu, może zostać udzielona zgoda na badanie towarów, o której mowa w art. 40 § 1 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117 i Nr 64, poz. 407).
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się w urzędzie celnym, w którym towar został przedstawiony.
§  3.
1.
Wniosek, z zastrzeżeniem ust. 2, składa się w formie ustnej, chyba że organ celny uzna za niezbędne złożenie wniosku w formie pisemnej.
2.
Jeżeli przeprowadzenie badania wymaga pobrania próbek, wniosek składa się w formie pisemnej.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1 i 2, powinien w szczególności zawierać:
1)
nazwę i siedzibę lub imię i nazwisko oraz adres wnioskodawcy,
2)
nazwę towaru,
3)
określenie miejsca czasowego składowania towarów,
4)
określenie zakresu badania,
5)
wskazanie osoby przeprowadzającej badania,
6)
wskazanie ilości próbek, jaka ma być pobrana i miejsca przeprowadzania analizy próbek, jeżeli analizy takie będą dokonywane,
7)
dane niezbędne do identyfikacji środka przewozowego, jeżeli towar znajduje się na środku przewozowym.
§  4.
1.
Organ celny, udzielając zgody na zbadanie towarów, określa miejsce przeprowadzenia badania.
2.
W wypadku gdy wniosek został złożony w formie ustnej, organ celny udzielając zgody informuje o tym niezwłocznie wnioskodawcę, zamieszczając jednocześnie adnotację o wyrażeniu zgody na deklaracji skróconej lub innym dokumencie wymaganym do nadania towarowi przeznaczenia celnego.
3.
Jeżeli wniosek został złożony w formie pisemnej, organ celny umieszcza na oryginale wniosku adnotację o wyrażeniu zgody na zbadanie towarów. Kserokopię tego oryginału zwraca się wnioskodawcy, a oryginał dołącza się do przechowywanej przez urząd celny karty zgłoszenia celnego lub innego dokumentu wymaganego do nadania towarowi przeznaczenia celnego.
4.
Adnotacja o wyrażeniu przez organ celny zgody na przeprowadzenie badań powinna zawierać w szczególności określenie ilości próbek, określenie miejsca przeprowadzenia badań oraz datę wyrażenia zgody i podpis funkcjonariusza celnego.
§  5.
1.
Organ celny może odmówić wyrażenia zgody na zbadanie towarów, jeżeli sposób badania towarów nie zapewni przestrzegania przepisów dotyczących ochrony porządku, bezpieczeństwa publicznego, ochrony zdrowia i życia ludzi, zwierząt i roślin lub ochrony środowiska.
2.
Decyzja odmawiająca wyrażenia zgody na zbadanie towarów powinna zostać wydana niezwłocznie.
§  6.
1.
Próbki towaru pobiera się w obecności funkcjonariusza celnego.
2.
Pobranych próbek nie odlicza się od ilości zgłaszanego towaru.
3.
Resztki powstałe w wyniku przeprowadzenia badania powinny otrzymać dopuszczalne dla nich przeznaczenie celne.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1997.67.662

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sposób, tryb i warunki badania towarów przedstawionych organowi celnemu.
Data aktu: 23/09/1997
Data ogłoszenia: 03/10/1997
Data wejścia w życie: 01/01/1998