Szczegółowy tryb postępowania organu celnego przy przeprowadzaniu rewizji celnej, pobieraniu próbek towarów, weryfikacji lub unieważnianiu zgłoszeń celnych oraz zwalnianiu towarów.

ZARZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU CEŁ
z dnia 23 września 1997 r.
w sprawie szczegółowego trybu postępowania organu celnego przy przeprowadzaniu rewizji celnej, pobieraniu próbek towarów, weryfikacji lub unieważnianiu zgłoszeń celnych oraz zwalnianiu towarów.

Na podstawie art. 78 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117 i Nr 64, poz. 407) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie reguluje szczegółowy tryb postępowania organu celnego przy przeprowadzaniu rewizji celnej, pobieraniu próbek towarów, weryfikacji lub unieważnianiu zgłoszeń celnych oraz zwalnianiu towarów.
§  2.
1.
Przed przystąpieniem do rewizji celnej towarów organ celny powiadamia zgłaszającego o terminie i miejscu przeprowadzenia rewizji.
2.
Z zastrzeżeniem ust. 3, powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje się w formie ustnej.
3.
W uzasadnionych wypadkach organ celny dokonuje powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, w formie pisemnej.
4.
Jeżeli zgłoszenie celne zostało dokonane w formie pisemnej, organ celny umieszcza na zgłoszeniu celnym adnotację o dokonaniu powiadomienia.
§  3.
W wypadku gdy zgłaszający lub jego przedstawiciel nie stawi się w terminie i miejscu określonym w powiadomieniu, o którym mowa w § 2, organ celny dokonuje rewizji celnej bez ich udziału.
§  4.
1.
Po przyjęciu zgłoszenia celnego organ celny może przystąpić do rewizji celnej towarów, polegającej w szczególności na:
1)
dokonaniu oględzin towarów,
2)
przeliczeniu, zważeniu lub dokonaniu innych pomiarów,
3)
ustaleniu parametrów i właściwości towarów w celu stwierdzenia ich rodzaju i stanu lub oceny ich wartości celnej.
2.
W toku rewizji celnej organ celny dokonuje porównania ilości, rodzaju i stanu towaru z danymi zawartymi w zgłoszeniu celnym oraz dołączonych do niego dokumentach. Jeżeli w wyniku przeprowadzonej rewizji organ celny stwierdzi niezgodność, funkcjonariusz celny przeprowadzający rewizję obowiązany jest sporządzić protokół.
§  5.
Czynności rewizji celnej można ograniczyć do oględzin, w szczególności w odniesieniu do:
1)
przesyłek wartości dewizowych opatrzonych zamknięciami bankowymi,
2)
jednorodnych towarów masowych,
3)
towarów w oryginalnych opakowaniach producenta,
4)
pustych środków transportu.
§  6.
Organ celny przeprowadza rewizję celną całości towarów, w szczególności gdy:
1)
stwierdzono naruszenie lub zdjęcie zamknięć celnych,
2)
stwierdzono uszkodzenia środków transportu lub opakowań z nałożonymi zamknięciami celnymi,
3)
przyjęto towar do depozytu celnego,
4)
stwierdzono lub istnieje uzasadnione podejrzenie sfałszowania dokumentów,
5)
stwierdzono w toku częściowej rewizji celnej różnicę pomiędzy ilością, rodzajem lub stanem towaru a danymi zawartymi w zgłoszeniu celnym.
§  7.
1.
Jeżeli ustalenie tożsamości lub klasyfikacja towaru według nomenklatury towarowej taryfy celnej wymaga przeprowadzenia analiz lub badań, organ celny pobiera próbki towaru.
2.
Organ celny może pobierać próbki także w wypadku, gdy w celu przestrzegania warunków procedury celnej, do której towar został zgłoszony, niezbędne jest zapewnienie tożsamości towaru.
§  8.
1.
W celu przeprowadzenia analiz lub badań próbki pobiera się w ilości i w sposób określony w przepisach odrębnych.
2.
Jeżeli przepisy odrębne nie określają sposobu pobierania próbek, próbki pobiera się w ilości niezbędnej do przeprowadzenia analiz lub badań.
3.
W wypadku, o którym mowa w § 7 ust. 2, próbki pobiera się w ilości nie większej niż jest to konieczne do identyfikacji towaru.
4.
Organ celny sporządza protokół z pobrania próbek oraz zamieszcza stosowną adnotację na zgłoszeniu celnym.
§  9.
1.
Pobranych próbek nie odlicza się od ilości zgłoszonego towaru.
2.
W wypadku objęcia towarów procedurą wywozu lub procedurą uszlachetniania biernego, zgłaszający może, za zgodą organu celnego, uzupełnić przesyłkę o towar identyczny w ilości odpowiadającej pobranym próbkom.
§  10.
1.
Jeżeli próbki nie zostały zniszczone w związku z dokonywaną analizą, a ich dalsze zachowanie przez organ celny nie jest konieczne, zostają one zwrócone zgłaszającemu na jego wniosek.
2.
Organ celny może zobowiązać zgłaszającego do odbioru próbek.
3.
Jeżeli zgłaszający nie wystąpił z wnioskiem o zwrot próbek, mogą one zostać zniszczone albo zachowane przez organ celny dla celów dydaktycznych.
§  11.
1.
W wypadku gdy organ celny uzna za niezbędne przeprowadzenie weryfikacji zgłoszenia celnego, czynności weryfikacji powinny zostać podjęte niezwłocznie po przyjęciu zgłoszenia celnego.
2.
Po przeprowadzeniu weryfikacji funkcjonariusz celny dokonujący czynności obowiązany jest umieścić na zgłoszeniu celnym adnotację o zakresie i wyniku weryfikacji.
3.
Jeżeli organ celny po przeprowadzeniu weryfikacji uzna zgłoszenie celne za nieprawidłowe, funkcjonariusz celny obowiązany jest przekreślić formularz zgłoszenia celnego oraz umieścić na nim adnotację podającą przyczyny uznania zgłoszenia za nieprawidłowe.
4.
Nieprawidłowe zgłoszenie jest zatrzymywane przez organ celny, a jego kserokopię dołącza się do decyzji, o której mowa w art. 65 § 4 pkt 2 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117 i Nr 64, poz. 407), zwanej dalej "Kodeksem celnym".
§  12.
1.
W wypadku, o którym mowa w art. 68 Kodeksu celnego, zgłaszający składa wniosek o unieważnienie zgłoszenia celnego w formie pisemnej.
2.
W wypadku unieważnienia przez organ celny zgłoszenia celnego funkcjonariusz celny przekreśla unieważnione zgłoszenie i umieszcza na nim adnotację o przyczynach unieważnienia zgłoszenia.
3.
Unieważnione zgłoszenie celne jest zatrzymywane przez organ celny, a jego kserokopię wydaje się zgłaszającemu, jeżeli wystąpi on z takim wnioskiem.
§  13.
1.
Jeżeli objęcie towaru procedurą celną potwierdzone jest w formie pisemnej, organ celny umieszcza na dokumentach adnotację o zwolnieniu towarów.
2.
W wypadku dokonywania zgłoszenia celnego z zastosowaniem procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego, zwolnienie towarów regulują odrębne przepisy.
3.
W wypadku dokonania zgłoszenia celnego z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych, organ celny może zwolnić towary także w tej formie.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1997.67.660

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb postępowania organu celnego przy przeprowadzaniu rewizji celnej, pobieraniu próbek towarów, weryfikacji lub unieważnianiu zgłoszeń celnych oraz zwalnianiu towarów.
Data aktu: 23/09/1997
Data ogłoszenia: 03/10/1997
Data wejścia w życie: 01/01/1998