Szczegółowy tryb postępowania organu celnego przy przeprowadzaniu rewizji celnej, pobieraniu próbek towarów, weryfikacji lub unieważnianiu zgłoszeń celnych oraz zwalnianiu towarów.

ZARZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU CEŁ
z dnia 23 września 1997 r.
w sprawie szczegółowego trybu postępowania organu celnego przy przeprowadzaniu rewizji celnej, pobieraniu próbek towarów, weryfikacji lub unieważnianiu zgłoszeń celnych oraz zwalnianiu towarów.

Na podstawie art. 78 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117 i Nr 64, poz. 407) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie reguluje szczegółowy tryb postępowania organu celnego przy przeprowadzaniu rewizji celnej, pobieraniu próbek towarów, weryfikacji lub unieważnianiu zgłoszeń celnych oraz zwalnianiu towarów.
§  2.
1.
Przed przystąpieniem do rewizji celnej towarów organ celny powiadamia zgłaszającego o terminie i miejscu przeprowadzenia rewizji.
2.
Z zastrzeżeniem ust. 3, powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje się w formie ustnej.
3.
W uzasadnionych wypadkach organ celny dokonuje powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, w formie pisemnej.
4.
Jeżeli zgłoszenie celne zostało dokonane w formie pisemnej, organ celny umieszcza na zgłoszeniu celnym adnotację o dokonaniu powiadomienia.
§  3.
W wypadku gdy zgłaszający lub jego przedstawiciel nie stawi się w terminie i miejscu określonym w powiadomieniu, o którym mowa w § 2, organ celny dokonuje rewizji celnej bez ich udziału.
§  4.
1.
Po przyjęciu zgłoszenia celnego organ celny może przystąpić do rewizji celnej towarów, polegającej w szczególności na:
1)
dokonaniu oględzin towarów,
2)
przeliczeniu, zważeniu lub dokonaniu innych pomiarów,
3)
ustaleniu parametrów i właściwości towarów w celu stwierdzenia ich rodzaju i stanu lub oceny ich wartości celnej.
2.
W toku rewizji celnej organ celny dokonuje porównania ilości, rodzaju i stanu towaru z danymi zawartymi w zgłoszeniu celnym oraz dołączonych do niego dokumentach. Jeżeli w wyniku przeprowadzonej rewizji organ celny stwierdzi niezgodność, funkcjonariusz celny przeprowadzający rewizję obowiązany jest sporządzić protokół.
§  5.
Czynności rewizji celnej można ograniczyć do oględzin, w szczególności w odniesieniu do:
1)
przesyłek wartości dewizowych opatrzonych zamknięciami bankowymi,
2)
jednorodnych towarów masowych,
3)
towarów w oryginalnych opakowaniach producenta,
4)
pustych środków transportu.
§  6.
Organ celny przeprowadza rewizję celną całości towarów, w szczególności gdy:
1)
stwierdzono naruszenie lub zdjęcie zamknięć celnych,
2)
stwierdzono uszkodzenia środków transportu lub opakowań z nałożonymi zamknięciami celnymi,
3)
przyjęto towar do depozytu celnego,
4)
stwierdzono lub istnieje uzasadnione podejrzenie sfałszowania dokumentów,
5)
stwierdzono w toku częściowej rewizji celnej różnicę pomiędzy ilością, rodzajem lub stanem towaru a danymi zawartymi w zgłoszeniu celnym.
§  7.
1.
Jeżeli ustalenie tożsamości lub klasyfikacja towaru według nomenklatury towarowej taryfy celnej wymaga przeprowadzenia analiz lub badań, organ celny pobiera próbki towaru.
2.
Organ celny może pobierać próbki także w wypadku, gdy w celu przestrzegania warunków procedury celnej, do której towar został zgłoszony, niezbędne jest zapewnienie tożsamości towaru.
§  8.
1.
W celu przeprowadzenia analiz lub badań próbki pobiera się w ilości i w sposób określony w przepisach odrębnych.
2.
Jeżeli przepisy odrębne nie określają sposobu pobierania próbek, próbki pobiera się w ilości niezbędnej do przeprowadzenia analiz lub badań.
3.
W wypadku, o którym mowa w § 7 ust. 2, próbki pobiera się w ilości nie większej niż jest to konieczne do identyfikacji towaru.
4.
Organ celny sporządza protokół z pobrania próbek oraz zamieszcza stosowną adnotację na zgłoszeniu celnym.
§  9.
1.
Pobranych próbek nie odlicza się od ilości zgłoszonego towaru.
2.
W wypadku objęcia towarów procedurą wywozu lub procedurą uszlachetniania biernego, zgłaszający może, za zgodą organu celnego, uzupełnić przesyłkę o towar identyczny w ilości odpowiadającej pobranym próbkom.
§  10.
1.
Jeżeli próbki nie zostały zniszczone w związku z dokonywaną analizą, a ich dalsze zachowanie przez organ celny nie jest konieczne, zostają one zwrócone zgłaszającemu na jego wniosek.
2.
Organ celny może zobowiązać zgłaszającego do odbioru próbek.
3.
Jeżeli zgłaszający nie wystąpił z wnioskiem o zwrot próbek, mogą one zostać zniszczone albo zachowane przez organ celny dla celów dydaktycznych.
§  11.
1.
W wypadku gdy organ celny uzna za niezbędne przeprowadzenie weryfikacji zgłoszenia celnego, czynności weryfikacji powinny zostać podjęte niezwłocznie po przyjęciu zgłoszenia celnego.
2.
Po przeprowadzeniu weryfikacji funkcjonariusz celny dokonujący czynności obowiązany jest umieścić na zgłoszeniu celnym adnotację o zakresie i wyniku weryfikacji.
3.
Jeżeli organ celny po przeprowadzeniu weryfikacji uzna zgłoszenie celne za nieprawidłowe, funkcjonariusz celny obowiązany jest przekreślić formularz zgłoszenia celnego oraz umieścić na nim adnotację podającą przyczyny uznania zgłoszenia za nieprawidłowe.
4.
Nieprawidłowe zgłoszenie jest zatrzymywane przez organ celny, a jego kserokopię dołącza się do decyzji, o której mowa w art. 65 § 4 pkt 2 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117 i Nr 64, poz. 407), zwanej dalej "Kodeksem celnym".
§  12.
1.
W wypadku, o którym mowa w art. 68 Kodeksu celnego, zgłaszający składa wniosek o unieważnienie zgłoszenia celnego w formie pisemnej.
2.
W wypadku unieważnienia przez organ celny zgłoszenia celnego funkcjonariusz celny przekreśla unieważnione zgłoszenie i umieszcza na nim adnotację o przyczynach unieważnienia zgłoszenia.
3.
Unieważnione zgłoszenie celne jest zatrzymywane przez organ celny, a jego kserokopię wydaje się zgłaszającemu, jeżeli wystąpi on z takim wnioskiem.
§  13.
1.
Jeżeli objęcie towaru procedurą celną potwierdzone jest w formie pisemnej, organ celny umieszcza na dokumentach adnotację o zwolnieniu towarów.
2.
W wypadku dokonywania zgłoszenia celnego z zastosowaniem procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego, zwolnienie towarów regulują odrębne przepisy.
3.
W wypadku dokonania zgłoszenia celnego z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych, organ celny może zwolnić towary także w tej formie.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1997.67.660

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb postępowania organu celnego przy przeprowadzaniu rewizji celnej, pobieraniu próbek towarów, weryfikacji lub unieważnianiu zgłoszeń celnych oraz zwalnianiu towarów.
Data aktu: 23/09/1997
Data ogłoszenia: 03/10/1997
Data wejścia w życie: 01/01/1998