Określenie wzorów pieczęci, zamknięć celnych, stempli i innych znaków stosowanych przy wykonywaniu kontroli celnej.

ZARZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU CEŁ
z dnia 17 września 1997 r.
w sprawie określenia wzorów pieczęci, zamknięć celnych, stempli i innych znaków stosowanych przy wykonywaniu kontroli celnej.

Na podstawie art. 6 § 6 pkt 1 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117 i Nr 64, poz. 407) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa wzory pieczęci, zamknięć celnych, stempli i innych znaków stosowanych przy wykonywaniu kontroli celnej.
§  2.
Przy wykonywaniu czynności kontroli celnej organy celne stosują:
1)
pieczęć "Polska-Cło",
2)
pieczęć "VAT",
3)
stempel "SAD",
4)
plombę urzędu celnego,
5)
stempel nagłówkowy urzędu celnego,
6)
stempel imienny funkcjonariusza celnego.
§  3.
1.
Pieczęci "Polska-Cło" używa się w celu potwierdzenia dokonania kontroli dokumentów przedkładanych organom celnym i umieszcza się ją w szczególności na:
1)
zgłoszeniach celnych,
2)
zgłoszeniach przywozu wartości dewizowych,
3)
protokołach,
4)
pokwitowaniach na towary zatrzymane lub przyjęte do depozytu celnego lub magazynu celnego prowadzonego przez organ celny,
5)
dowodach potwierdzających przyjęcie gotówki przez organy celne,
6)
wykazach szczegółowych i innych dokumentach finansowo-księgowych,
7)
dokumentach, na podstawie których dokonywany jest międzynarodowy przewóz towarów i osób.
2.
Pieczęcią "Polska-Cło" jest pieczęć okrągła o średnicy 36 mm, w otoku której znajduje się godło państwowe, określenie urzędu celnego w rozumieniu tytułu X Kodeksu celnego oraz oznaczony cyfrą arabską kolejny numer identyfikacyjny pieczęci. W centralnej części umieszczone są: na górze napis - "POLSKA", w środkowej części - data, a na dole napis - "CŁO". Datę zapisuje się według wzoru: czterocyfrowe oznaczenie roku, dwucyfrowe oznaczenie miesiąca i dwucyfrowe oznaczenie dnia.
§  4.
1.
Pieczęci "VAT" używa się w celu potwierdzenia wyprowadzenia towarów z polskiego obszaru celnego, jeżeli przepisy odrębne wymagają dokonania przez organ celny takiego potwierdzenia.
2.
Pieczęć "VAT" umieszcza się na dokumentach określonych w przepisach odrębnych.
3.
Pieczęcią "VAT" jest pieczęć okrągła o średnicy 36 mm, w otoku której znajduje się godło państwowe, określenie urzędu celnego w rozumieniu tytułu X Kodeksu celnego, sześciocyfrowy kod urzędu celnego i oznaczony cyfrą arabską kolejny numer identyfikacyjny pieczęci. W centralnej części umieszczone są: na górze litery "RP", w środkowej części - data, a na dole - litery "VAT". Datę zapisuje się według wzoru: czterocyfrowe oznaczenie roku, dwucyfrowe oznaczenie miesiąca i dwucyfrowe oznaczenie dnia.
§  5.
1.
Stempla "SAD" używa się w celu potwierdzenia na dokumentach dokonania wpisu towaru do ewidencji prowadzonej przez organ celny.
2.
Stempel "SAD" jest stemplem prostokątnym o długości 43 mm i wysokości 30 mm, w którego centralnej części umieszczony jest prostokąt z określeniem daty. Datę zapisuje się według wzoru: czterocyfrowe oznaczenie roku, dwucyfrowe oznaczenie miesiąca i dwucyfrowe oznaczenie dnia. Po lewej stronie wewnętrznego prostokąta znajdują się litery "UC" umieszczone pionowo, a po prawej stronie - kolejny numer identyfikacyjny stempla składający się z 4 cyfr umieszczonych pionowo. Nad wewnętrznym prostokątem znajduje się napis określający nazwę urzędu celnego, a pod wewnętrznym prostokątem - znak Merkurego i sześciocyfrowy kod identyfikacyjny urzędu celnego. Po odciśnięciu stempla funkcjonariusz celny wpisuje po kodzie urzędu celnego numer pozycji ewidencji.
§  6.
Plombą urzędu celnego jest ołowiana plomba o średnicy 10 mm, wykonana według normy branżowej nr BN-89/8511-15. Na przedniej stronie plomby odciska się plombownicą godło państwowe, a na odwrocie - litery "UC" i numer plombownicy.
§  7.
1.
Stempla nagłówkowego urzędu celnego używa się w celu oznaczenia urzędu, w którym zostały dokonane czynności przewidziane w przepisach prawa celnego.
2.
Stempel nagłówkowy urzędu celnego jest stemplem prostokątnym z napisem określającym nazwę urzędu celnego. Stempel może określać także adres urzędu celnego.
§  8.
1.
Stempla imiennego funkcjonariusza celnego używa się w związku z wykonywaniem czynności przewidzianych w przepisach prawa celnego.
2.
Stempel imienny funkcjonariusza celnego jest stemplem prostokątnym z napisem "Z upoważnienia dyrektora urzędu celnego" oraz z określeniem stanowiska służbowego oraz imienia i nazwiska funkcjonariusza celnego.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1997.66.648

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie wzorów pieczęci, zamknięć celnych, stempli i innych znaków stosowanych przy wykonywaniu kontroli celnej.
Data aktu: 17/09/1997
Data ogłoszenia: 02/10/1997
Data wejścia w życie: 01/01/1998