Zasady i tryb przekazywania Wojewódzkiej Komisji do Spraw Referendum w Warszawie wyników głosowania i protokołów głosowania z obwodów głosowania utworzonych za granicą w referendum konstytucyjnym zarządzonym na dzień 25 maja 1997 r.

UCHWAŁA
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 5 maja 1997 r.
w sprawie zasad i trybu przekazywania Wojewódzkiej Komisji do Spraw Referendum w Warszawie wyników głosowania i protokołów głosowania z obwodów głosowania utworzonych za granicą w referendum konstytucyjnym zarządzonym na dzień 25 maja 1997 r.

Na podstawie art. 31 ust. 2 i 3 oraz art. 44 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o referendum (Dz. U. Nr 99, poz. 487) i art. 106 ust. 3 ustawy z dnia 28 maja 1993 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 45, poz. 205 i z 1995 r. Nr 132, poz. 640) Państwowa Komisja Wyborcza po porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych uchwala, co następuje:
§  1.
Ustala się zasady i tryb przekazywania Wojewódzkiej Komisji do Spraw Referendum w Warszawie wyników głosowania i protokołów głosowania z obwodów głosowania za granicą w referendum konstytucyjnym zarządzonym na dzień 25 maja 1997 r., stanowiące załącznik do uchwały.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK  1

ZASADY I TRYB PRZEKAZYWANIA WOJEWÓDZKIEJ KOMISJI DO SPRAW REFERENDUM W WARSZAWIE WYNIKÓW GŁOSOWANIA I PROTOKOŁÓW GŁOSOWANIA Z OBWODÓW GŁOSOWANIA UTWORZONYCH ZA GRANICĄ W REFERENDUM KONSTYTUCYJNYM ZARZĄDZONYM NA DZIEŃ 25 MAJA 1997 R.

1. Niezwłocznie po sporządzeniu protokołu głosowania w obwodzie obwodowe komisje do spraw referendum za granicą podają do publicznej wiadomości wyniki głosowania przez wywieszenie odpowiedniej informacji przed wejściem do siedziby komisji, a następnie pierwszy egzemplarz protokołu doręczają w zapieczętowanej kopercie konsulowi.

2. Jeżeli niezwłoczne doręczenie protokołu jest niemożliwe, komisje przekazują ustalone wyniki głosowania teleksem, telefaksem, a w razie braku tych możliwości - telefonicznie. Przekazywana informacja powinna zawierać dane według wzoru:

Nr obwodu ............. Siedziba ..............................

Liczba osób uprawnionych ..............................

Kart do głosowania wydano ..............................

Ogółem kart do głosowania oddano ..............................

Kart nieważnych oddano ..............................

Kart ważnych oddano ..............................

Głosy nieważne oddało ..............................

w tym:

postawiło znak w obu kratkach ..............................

nie postawiło znaku w żadnej kratce ........................

Głosy ważne oddało ..............................

w tym:

odpowiedzi "TAK" udzieliło ..............................

odpowiedzi "NIE" udzieliło ..............................

W razie zgłoszenia zarzutów przez mężów zaufania, należy podać imię i nazwisko męża zaufania, nazwę organizacji delegującej oraz treść zarzutów, a także stanowisko zajęte przez obwodową komisję do spraw referendum. Należy podać także ewentualne uwagi związane z przebiegiem głosowania i ustaleniem jego wyników, wniesione przez członków komisji obwodowej. Informacja powinna zawierać również wykaz mężów zaufania obecnych przy sporządzaniu protokołu (imiona i nazwiska oraz nazwy organizacji delegujących mężów zaufania).

3. Konsulowie przekazują niezwłocznie wyniki głosowania w obwodach Ministrowi Spraw Zagranicznych za pomocą posiadanych środków łączności, stosując przedstawiony wyżej wzór informacji.

4. Minister Spraw Zagranicznych zapewnia sporządzenie zestawienia zbiorczych wyników głosowania za granicą według obwodów głosowania. Zestawienie to zostaje przekazane za pokwitowaniem Wojewódzkiej Komisji do Spraw Referendum w Warszawie najpóźniej w ciągu 36 godzin od zakończenia głosowania w kraju (w związku z art. 108 ust. 2 ustawy z dnia 28 maja 1993 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu). Zestawienie powinno zawierać dane według przedstawionego wzoru informacji. W zestawieniu powinny być podane także ewentualne zarzuty mężów zaufania bądź uwagi członków obwodowych komisji do spraw referendum. Zestawienie powinno również zawierać pełny wykaz mężów zaufania, którzy byli obecni przy sporządzaniu protokołów głosowania przez obwodowe komisje do spraw referendum. Jeżeli Minister Spraw Zagranicznych nie uzyskał w ciągu 36 godzin wyników głosowania z któregoś z obwodów, w zestawieniu zbiorczym nie pomija się tych obwodów, lecz wymienia się je we właściwej kolejności z ewentualnym podaniem przyczyn nieotrzymania wyników.

5. Przewodniczący obwodowej komisji do spraw referendum przekazuje w ustalonym trybie właściwemu konsulowi:

1) pierwszy egzemplarz protokołu głosowania w obwodzie, jeżeli nie przekazano go wcześniej (w zapieczętowanej kopercie),

2) drugi egzemplarz protokołu głosowania wraz ze wszystkimi dokumentami z przeprowadzonego głosowania (w tym spis osób uprawnionych do udziału w referendum, karty do głosowania), odpowiednio oznaczone i opieczętowane.

6. Otrzymane pierwsze egzemplarze protokołów głosowania konsul przesyła najbliższą pocztą dyplomatyczną Ministrowi Spraw Zagranicznych, który zapewnia przekazanie ich za pokwitowaniem dyrektorowi Delegatury Wojewódzkiej Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie.

7. Drugie egzemplarze protokołów głosowania wraz z dokumentami z przeprowadzonego głosowania przechowuje konsul do czasu otrzymania odpowiednich zarządzeń.

8. W sprawach nie uregulowanych w niniejszej uchwale stosuje się odpowiednio przepisy uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 14 kwietnia 1997 r. w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji do spraw referendum, dotyczących przygotowania i przeprowadzenia referendum konstytucyjnego zarządzonego na dzień 25 maja 1997 r. (Monitor Polski Nr 24, poz. 238).

1 Załącznik zmieniony przez § 1 uchwały z dnia 13 maja 1997 r. (M.P.97.30.289) zmieniający nin. uchwałę z dniem 13 maja 1997 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1997.29.279

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady i tryb przekazywania Wojewódzkiej Komisji do Spraw Referendum w Warszawie wyników głosowania i protokołów głosowania z obwodów głosowania utworzonych za granicą w referendum konstytucyjnym zarządzonym na dzień 25 maja 1997 r.
Data aktu: 05/05/1997
Data ogłoszenia: 13/05/1997
Data wejścia w życie: 05/05/1997