Sposób zgłaszania kandydatów do składów obwodowych komisji do spraw referendum oraz tryb powoływania tych komisji.

UCHWAŁA
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 29 grudnia 1995 r.
w sprawie sposobu zgłaszania kandydatów do składów obwodowych komisji do spraw referendum oraz trybu powoływania tych komisji.

Na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o referendum (Dz. U. Nr 99, poz. 487) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Obwodowe komisje do spraw referendum, zwane dalej komisjami, są powoływane przez zarządy gmin w składach od 5 do 7 osób, w drodze losowania, spośród osób uprawnionych do udziału w referendum. Liczbę osób powoływanych w skład poszczególnych komisji zarząd gminy ustala przed losowaniem.
2.
Kandydatów do składów komisji mogą zgłaszać osoby uprawnione do udziału w referendum oraz partie, organizacje polityczne i organizacje społeczne między 35 a 28 dniem przed dniem referendum.
3.
Osobami uprawnionymi do udziału w referendum są obywatele polscy posiadający prawo wybierania do Sejmu, tj. osoby, które:
1)
posiadają obywatelstwo polskie i w dniu referendum mają ukończone 18 lat,
2)
nie są pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
3)
nie są pozbawione praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu,
4)
nie są ubezwłasnowolnione całkowicie lub częściowo prawomocnym orzeczeniem sądu z powodu choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego.
§  2.
1.
Zgłoszenia kandydatów dokonuje się na kartkach koloru białego, formatu A4; każdego kandydata zgłasza się na odrębnej kartce. Wzory zgłoszenia kandydata przez osobę uprawnioną do udziału w referendum oraz partię, organizację polityczną lub organizację społeczną określają załączniki nr 1 i 2 do uchwały.
1a.
Kandydat może być zgłoszony tylko jeden raz.
2.
Zgłoszenie powinno zawierać adnotację: "Zgłoszenie kandydata do obwodowych komisji do spraw referendum w gminie (mieście) ................ w referendum zarządzonym na dzień ................ r."
3.
W zgłoszeniu podaje się:
1)
imię i nazwisko, wiek, adres zamieszkania, serię i numer dowodu osobistego osoby dokonującej zgłoszenia, a gdy zgłoszenia dokonuje partia lub organizacja polityczna bądź społeczna - jej nazwę i adres, potwierdzone podpisem zgłaszającego,
2)
imię i nazwisko, wiek, adres zamieszkania, serię i numer dowodu osobistego zgłaszanego kandydata,
3)
oświadczenie kandydata, potwierdzone jego podpisem, że jest uprawniony do udziału w referendum i wyraża zgodę na kandydowanie do składu komisji, o których mowa w ust. 2.
§  3.
1.
Zgłoszenia kandydatów, o których mowa w § 2, wrzuca się do urny opatrzonej napisem: "Kandydaci do obwodowych komisji do spraw referendum", ustawionej przez zarząd gminy w dostępnym pomieszczeniu w urzędzie gminy, w godzinach pracy urzędu, z zastrzeżeniem ust. 1a.
1a.
W miastach powyżej 300 tys. mieszkańców zarząd gminy może postanowić, że przyjmowanie zgłoszeń kandydatów i losowanie składów komisji odbędzie się w jednostkach pomocniczych: dzielnicach (osiedlach); w takim wypadku wykonanie tych czynności zarząd gminy może powierzyć zarządowi dzielnicy (osiedla).
2.
Urnę przeznaczoną na zgłoszenia kandydatów zarząd gminy opieczętowuje komisyjnie (protokolarnie); pozostaje ona pod nadzorem zarządu nienaruszona w okresie zgłaszania kandydatów, o którym mowa w § 1 ust. 2.
3.
Zgłoszenia kandydatów dokonywane w inny sposób niż określony w ust. 1 są nieważne.
4.
Zarząd gminy, nie później niż w 42 dniu przed dniem referendum, podaje do wiadomości publicznej, za pośrednictwem prasy lokalnej i innych środków masowego przekazu bądź w sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie, informacje o ustalonej liczebności składów komisji, o sposobie, terminie i miejscu zgłaszania kandydatów oraz miejscu i terminie losowania kandydatów do składów komisji.
§  4.
1.
Najpóźniej w 21 dniu przed dniem referendum zarząd gminy przeprowadza publiczne losowanie składów komisji spośród zgłoszonych kandydatów. Z przebiegu losowania sporządza się protokół.
2.
Przed rozpoczęciem losowania przewodniczący zarządu sprawdza, czy pieczęcie na urnie są nienaruszone, po czym ją otwiera i dokonuje przemieszania znajdujących się w niej zgłoszeń. Losowania dokonuje jedna z osób obecnych przy tej czynności albo na zmianę kilka osób.
3.
Losowania dokonuje się oddzielenie dla każdej komisji w kolejności numerów obwodów głosowania. Osoba losująca wyjmuje z urny pojedynczo zgłoszenia kandydatów. Po wyjęciu każdej kartki odczytuje treść zgłoszenia, a dane osobowe wylosowanego kandydata wpisuje się do protokołu pod właściwą pozycją (obwodowa komisja do spraw referendum nr 1 poz. 1, 2... i kolejne; obwodowa komisja wyborcza do spraw referendum nr 2 poz. 1, 2... i kolejne). W wypadku gdy wylosowane zgłoszenie nie spełnia warunków określonych w § 2, zgłoszenie takie uważa się za nieważne i fakt ten odnotowuje się w protokole.
4.
Po dokonaniu losowania wszystkich składów komisji zarząd gminy dokonuje losowania listy rezerwowej w liczbie od 5% do 10% składów wszystkich komisji w gminie. W tym celu wyjmuje się pojedynczo z urny wymaganą liczbę zgłoszeń, odczytuje je i wpisuje w kolejności losowania do protokołu.
5.
Do zarządu dzielnicy (osiedla), o którym mowa w § 3 ust. 1a, stosuje się odpowiednio przepisy ust. 1-4.
§  5.
1.
Po zakończeniu losowania protokół, o którym mowa w § 4 ust. 1, podpisują odpowiednio wszyscy członkowie zarządu gminy lub zarządu dzielnicy (osiedla) obecni przy losowaniu. Zgodnie z wynikami losowania zarząd gminy powołuje składy obwodowych komisji do spraw referendum.
2.
Urna z pozostałymi zgłoszeniami zostaje ponownie opieczętowana i jest przechowywana do czasu zakończenia głosowania w referendum. Po tym terminie zarząd gminy dokonuje komisyjnego zniszczenia zgłoszeń.
§  6.
Jeżeli w trybie, o którym mowa w § 2, nie zgłoszono kandydatów w liczbie umożliwiającej powołanie komisji w gminie w pełnych składach, powołania kandydatów w brakującej liczbie dokonuje zarząd gminy.
§  7.
Składy komisji zarząd gminy podaje niezwłocznie do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty.
§  8.
1.
Zmiany w składach komisji mogą być dokonywane w wypadku nieobecności członka komisji na pierwszym posiedzeniu i niewyjaśnienia w ciągu dwóch dni przyczyny nieobecności, wskutek zrzeczenia się członkostwa w komisji oraz niewykonywania obowiązków członka komisji.
2.
Uzupełnienie składu komisji następuje z listy rezerwowej, o której mowa w § 4 ust. 4, a w razie braku kandydatów z tej listy - w trybie określonym w § 4 ust. 3 albo odpowiednio w § 6.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" i podlega podaniu do publicznej wiadomości.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Zgłoszenie kandydata*)

do obwodowych komisji do spraw referendum

w gminie (mieście) .............

w referendum zarządzonym na dzień ................ r.

Ja ........................................, lat ..............

(imię i nazwisko zgłaszającego) (wiek)

zamieszkały ...................................................

(adres - miejscowość, ulica, nr domu, nr mieszkania)

legitymujący się dowodem osobistym seria ...... nr .......,

oświadczając, że jestem uprawniony do udziału w referendum,

zgłaszam kandydaturę ..........................................

............................................., lat ............

(imię i nazwisko kandydata) (wiek)

zamieszkałego .................................................

(adres - miejscowość, ulica, nr domu, nr mieszkania)

legitymującego się dowodem osobistym seria ...... nr .......

do składu obwodowej komisji do spraw referendum.

.................... .....................

(data) (podpis zgłaszającego)

Oświadczenie kandydata

Jestem uprawniony(a) do udziału w referendum i wyrażam zgodę na

kandydowanie do składu komisji.

......................... .........................

(data) (podpis kandydata)

______

*) Stosuje się w wypadku zgłoszenia kandydata przez inną osobę

uprawnioną do udziału w referendum, a także gdy zgłoszenia

dokonuje sam kandydat.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Zgłoszenie kandydata*)

do obwodowych komisji do spraw referendum

w gminie (mieście) .............

w referendum zarządzonym na dzień ................ r.

W imieniu .....................................................

(nazwa i adres lub pieczęć statutowego organu partii,

...............................................................

organizacji politycznej albo organizacji społecznej

zgłaszającej kandydata)

zgłaszam kandydaturę

.........................................., lat ...............

(imię i nazwisko kandydata) (wiek)

zamieszkałego .................................................

(adres - miejscowość, ulica, nr domu, nr mieszkania)

legitymującego się dowodem osobistym seria ........ nr .......,

do składu obwodowej komisji do spraw referendum.

.................... .....................

(data) (podpis zgłaszającego)

.........................

(czytelnie imię, nazwisko

i funkcja osoby

.....................

dokonującej zgłoszenia)

Oświadczenie kandydata

Jestem uprawniony(a) do udziału w referendum i wyrażam zgodę na

kandydowanie do składu komisji.

......................... .........................

(data) (podpis kandydata)

______

*) Stosuje się w wypadku zgłoszenia kandydata przez partię,

organizację polityczną lub organizację społeczną.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1997.20.204 t.j.

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Sposób zgłaszania kandydatów do składów obwodowych komisji do spraw referendum oraz tryb powoływania tych komisji.
Data aktu: 29/12/1995
Data ogłoszenia: 09/04/1997
Data wejścia w życie: 05/01/1996