Szczegółowe zasady używania znaków Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustalenie innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 29 stycznia 1996 r.
w sprawie szczegółowych zasad używania znaków Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustalenia innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 1 ust. 2 i art. 3 ustawy z dnia 19 lutego 1993 r. o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 34, poz. 154 i z 1995 r. Nr 150, poz. 731) i art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 7, poz. 18, z 1985 r. Nr 23, poz. 100 oraz z 1990 r. Nr 10, poz. 60 i Nr 34, poz. 199) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 19 lutego 1993 r. o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 34, poz. 154 i z 1995 r. Nr 150, poz. 731),
2)
dowódcy jednostki wojskowej - rozumie się przez to dowódcę (szefa, komendanta, dyrektora) jednostki organizacyjnej resortu obrony narodowej, o uprawnieniach dyscyplinarnych co najmniej dowódcy pułku.

Rozdział  2

Orły wojskowe

§  2.
Znaków orłów wojskowych używa się:
1)
na wojskowych nakryciach głowy;
2)
poza wojskowymi nakryciami głowy:
a)
na proporcach, odznakach, oznakach, godłach i innych znakach używanych wyłącznie w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,
b)
na płomieniach do sygnałówek oraz fartuchach do werbli i tarabanów (kotłów marszowych),
c)
na guzikach mundurów wyjściowych i galowych żołnierzy wojsk lądowych oraz wojsk lotniczych i obrony powietrznej,
d)
jako materiał ilustracyjny,
e)
na drukach i wydawnictwach wojskowych,
f)
w winietach wydawnictw i w publikacjach naukowych,
3)
w innych wypadkach w jednostkach organizacyjnych resortu obrony narodowej - za zgodą Ministra Obrony Narodowej.
§  3.
Sposób noszenia orłów wojskowych na wojskowych nakryciach głowy określają Przepisy ubiorcze żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
§  4.
Orły wojskowe nie mogą być deformowane.
§  5.
Modyfikacja orłów wojskowych, polegająca na wprowadzeniu do wzorów dodatkowej symboliki, wymaga zgody Ministra Obrony Narodowej.
§  6.
Oprócz orłów wojskowych, określonych w ustawie, ustala się następujące znaki:
1)
orła Ministerstwa Obrony Narodowej;
2)
orła Marszałka Polski;
3)
orła generałów (admirałów).
§  7.
1.
Orłem Ministerstwa Obrony Narodowej jest biały orzeł w koronie zamkniętej, z głową zwróconą w prawo i ze wzniesionymi skrzydłami, nawiązujący sylwetką do orła wieńczącego głowicę sztandaru wojskowego, wsparty szponami na okalającym go okręgu z napisem "Ministerstwo Obrony Narodowej". Korona, dziób i szpony orła są koloru złotego.
2.
Wizerunek orła Ministerstwa Obrony Narodowej może być używany na drukach oraz na proporcu Ministra Obrony Narodowej i innych znakach jednostek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej.
3.
Wzór orła Ministerstwa Obrony Narodowej określa załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  8.
1.
Orłem Marszałka Polski jest biały orzeł w koronie zamkniętej, z głową zwróconą w prawo, ze wzniesionymi skrzydłami, trzymający w szponach skrzyżowane dwie buławy hetmańskie. Korona, dziób, szpony orła oraz głowice buław są koloru złotego.
2.
Wizerunek orła Marszałka Polski może być używany na drukach oraz na fladze, proporcu i innych znakach Marszałka Polski.
3.
Wzór orła Marszałka Polski określa załącznik nr 1 do zarządzenia.
4.
Wzór haftu orła Marszałka Polski i sposób jego umieszczania na mundurze określają Przepisy ubiorcze żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
§  9.
1.
Orłem generałów jest biały orzeł w koronie zamkniętej z głową zwróconą w prawo, ze wzniesionymi skrzydłami. Korona, dziób i szpony orła są koloru złotego.
2.
Wizerunek orła generałów może być używany na ich drukach, proporcach i innych znakach.
3.
Wzór orła generałów określa załącznik nr 1 do zarządzenia.
4.
Wzór haftu orła generałów i sposób jego umieszczania na mundurze określają Przepisy ubiorcze żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Rozdział  2a 1

Proporzec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, flagi Ministra Obrony Narodowej, Marszałka Polski, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

§  9a.
1.
Ustala się proporzec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Zwierzchnika Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej jako znak używany w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Proporcem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jest płat tkaniny barwy czerwonej z wizerunkiem orła państwowego pośrodku płata, w obramowaniu wężyka generalskiego.
3.
Stosunek szerokości proporca do jego długości wynosi 5:6. Stosunek wysokości orła do szerokości proporca wynosi 3:5.
4.
Wzór proporca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej określa załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  9b.
1.
Ustala się flagę Ministra Obrony Narodowej jako znak używany w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Flagą Ministra Obrony Narodowej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, zakończony dwoma trójkątnymi językami na wolnym liku. Pośrodku długości białego pasa, mierzonej od liku przydrzewcowego do wierzchołka wcięcia między językami, jest umieszczone godło Rzeczypospolitej Polskiej. Pośrodku długości czerwonego pasa, pod herbem, jest umieszczona kotwica koloru białego z przeplecioną liną kotwiczną zwiniętą w kształcie litery "S", skrzyżowana w połowie swojej długości z lufą armatnią koloru żółtego.
3.
Stosunek szerokości płata do jego długości wynosi 5:8. Głębokość wcięcia jest równa jednej czwartej szerokości płata. Stosunek wysokości godła do szerokości płata wynosi 2,15:5. Stosunek szerokości płaszczyzny, zajętej przez kotwicę skrzyżowaną z lufą armatnią, do szerokości płata wynosi 2,3:5.
4.
Wzór flagi Ministra Obrony Narodowej określa załącznik nr 4 do zarządzenia.
§  9c.
1.
Ustala się flagę Marszałka Polski jako znak używany w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Flagą Marszałka Polski jest prostokątny płat tkaniny barwy czerwonej, obramowany dookoła dwiema wstęgami białymi, między którymi umieszczona jest wstęga czerwona. Pośrodku płata jest umieszczony wizerunek orła Marszałka Polski trzymającego w szponach skrzyżowane dwie buławy hetmańskie.
3.
Stosunek szerokości płata do jego długości wynosi 5:6. Stosunek wstęg białych i czerwonej do szerokości płata wynosi 1:2. Szerokość wstęgi białej (zewnętrznej) i czerwonej jest jednakowa. Stosunek szerokości wstęgi białej wewnętrznej do wstęgi białej zewnętrznej wynosi 2:3. Stosunek wysokości orła do szerokości flagi wynosi 1:2,5.
4.
Wzór flagi Marszałka Polski określa załącznik nr 4 do zarządzenia.
§  9d.
1.
Ustala się flagę szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego jako znak używany w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Flagą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego jest prostokątny płat tkaniny barwy czerwonej, obramowany dookoła dwiema wstęgami białymi, między którymi jest umieszczona wstęga czerwona. Pośrodku płata umieszczony jest wizerunek orła generałów.
3.
Stosunek szerokości płata do jego długości wynosi 5:6. Stosunek wstęg białych i czerwonej do szerokości płata wynosi 1:2. Szerokość wstęgi białej (zewnętrznej) i czerwonej jest jednakowa. Stosunek szerokości wstęgi białej wewnętrznej do wstęgi białej zewnętrznej wynosi 2:3. Stosunek wysokości orła do szerokości flagi wynosi 1:2,5.
4.
Wzór flagi szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego określa załącznik nr 4 do zarządzenia.

Rozdział  3

Sztandary jednostek wojskowych

§  10.
Zasady używania sztandarów jednostek wojskowych określają przepisy w sprawie zasad używania sztandarów jednostek wojskowych.

Rozdział  4

Znaki marynarki wojennej

§  11.
Oprócz znaków marynarki wojennej, określonych w ustawie, ustala się następujące znaki używane w marynarce wojennej:
1) 2
(uchylony);
2)
banderę pomocniczych jednostek pływających marynarki wojennej;
3)
flagę lotnisk (lądowisk) marynarki wojennej;
4)
flagi:
a-c) 3
(uchylone),
d)
dowódcy Marynarki Wojennej,
e)
admirała,
f)
wiceadmirała,
g)
kontradmirała,
h)
generała;
5)
proporczyki:
a)
szefa Sztabu Marynarki Wojennej,
b)
dowódcy flotylli,
c)
dowódcy dywizjonu,
d)
dowódcy grupy.
§  12.
1.
Banderę wojenną podnoszą okręty Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Listę okrętów marynarki wojennej uprawnionych do podnoszenia bandery wojennej oraz daty pierwszego podniesienia i ostatniego opuszczenia bandery wojennej ustala dowódca Marynarki Wojennej.
§  13. 4
(uchylony).
§  14.
1.
Jednostki pływające, nie uprawnione do używania bandery wojennej, podnoszą w jej miejsce banderę pomocniczych jednostek pływających.
2.
Banderą pomocniczych jednostek pływających jest prostokątny płat tkaniny barwy niebieskiej. W górnym rogu płata, przy liku przydrzewcowym, jest umieszczony wizerunek bandery wojennej. Stosunek szerokości płata do jego długości wynosi 3:5. Stosunek szerokości wizerunku bandery wojennej do szerokości płata wynosi 1:2.
3.
Listę pomocniczych jednostek pływających ustala dowódca Marynarki Wojennej.
4.
Wzór bandery pomocniczych jednostek pływających określa załącznik nr 3 do zarządzenia.
§  15.
1.
Bandera podnoszona po raz pierwszy na okręcie bądź innej jednostce pływającej może być ufundowana za zgodą dowódcy Marynarki Wojennej.
2.
Na obszyciu liku przydrzewcowego bandery, o której mowa w ust. 1, umieszcza się nazwę okrętu lub pomocniczej jednostki pływającej marynarki wojennej oraz datę pierwszego podniesienia bandery.
3.
Bandery, o której mowa w ust. 1, używa się do ostatniego podniesienia bandery. Po ostatnim jej opuszczeniu na obszyciu liku przydrzewcowego umieszcza się datę ostatniego opuszczenia i przekazuje do Muzeum Marynarki Wojennej. Tryb przekazywania bander do muzeum ustala dowódca Marynarki Wojennej.
§  16.
Proporzec marynarki wojennej podnosi się na okrętach wojennych.
§  17.
Znak dowódcy okrętu podnosi się na okręcie lub pomocniczej jednostce pływającej marynarki wojennej, będącej w kampanii i dowodzonej przez oficera Marynarki Wojennej.
§  18.
1.
Flagą lotnisk (lądowisk) marynarki wojennej jest flaga lotnisk (lądowisk) wojskowych z kotwicą koloru białego, przeplecioną liną kotwiczną zwiniętą w kształcie litery "S", umieszczoną na czerwonym pasie pod szachownicą.
2.
Stosunek wysokości kotwicy do szerokości flagi wynosi 2:5.
3.
Wzór flagi lotnisk (lądowisk) marynarki wojennej określa załącznik nr 3 do zarządzenia.
§  19.
1.
Flagę lotnisk (lądowisk) marynarki wojennej podnosi się przy stanowisku dowodzenia na lotniskach (lądowiskach) marynarki wojennej - stałych i polowych.
2.
Flagę lotnisk (lądowisk) marynarki wojennej podnosi się i opuszcza na rozkaz dowódcy lub kierownika lotów.
3.
W przypadku obecności na lotnisku (lądowisku) marynarki wojennej zorganizowanych jednostek bądź sił i środków lotnictwa wojskowego państw obcych, flaga lotnisk (lądowisk) marynarki wojennej powinna być podniesiona przez cały czas ich obecności.
4.
Szczegółowe zasady podnoszenia i opuszczania flagi lotnisk (lądowisk) marynarki wojennej określa ceremoniał wojskowy.
§  20-22. 5
(uchylone).
§  23.
1.
Flagą dowódcy Marynarki Wojennej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, zakończony dwoma trójkątnymi językami na wolnym liku. Pośrodku długości białego pasa, mierzonej od liku przydrzewcowego do wierzchołka wcięcia między językami, jest umieszczone godło Rzeczypospolitej Polskiej. Pośrodku długości czerwonego pasa, pod herbem, jest umieszczona kotwica koloru białego z liną kotwiczną zwiniętą w kształcie litery "S".
2.
Stosunek szerokości płata do jego długości wynosi 5:6. Głębokość wcięcia jest równa jednej piątej szerokości płata. Stosunek wysokości godła do szerokości płata wynosi 2,15:5, a wysokość kotwicy do szerokości płata 2,3:5.
3.
Wzór flagi dowódcy Marynarki Wojennej określa załącznik nr 4a do zarządzenia.
§  24.
1.
Flagą admirała jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, zakończony dwoma trójkątnymi językami na wolnym liku. Pośrodku długości białego pasa, mierzonej od liku przydrzewcowego do wierzchołka wcięcia między językami, jest umieszczone godło Rzeczypospolitej Polskiej. Na czerwonym pasie, w pobliżu liku przydrzewcowego, są umieszczone trzy gwiazdy pięciopromienne koloru białego, ułożone w trójkąt równoboczny, w taki sposób, aby dwie z nich były w jednakowej odległości od tego liku.
2.
Stosunek szerokości płata do jego długości wynosi 5:6. Głębokość wcięcia jest równa jednej piątej szerokości płata. Stosunek wysokości godła do szerokości płata wynosi 2,15:5. Stosunek średnicy koła, opisanego na wierzchołkach gwiazdy, do szerokości płata wynosi 0,75:5. Stosunek odległości między obwodami kół, opisanymi na wierzchołkach gwiazd, do szerokości płata wynosi 0,35:5. Stosunek odległości pomiędzy środkiem gwiazd, umieszczonych w pionie, w pobliżu liku przydrzewcowego, do szerokości płata wynosi 1:5. Stosunek odległości pomiędzy środkiem pojedynczej gwiazdy a likiem przydrzewcowym do szerokości płata wynosi 2,35:5.
3.
Wzór flagi admirała określa załącznik nr 4a do zarządzenia.
§  25.
1.
Flagą wiceadmirała jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, zakończony dwoma trójkątnymi językami na wolnym liku. Pośrodku długości białego pasa, mierzonej od liku przydrzewcowego do wierzchołka wcięcia między językami, jest umieszczone godło Rzeczypospolitej Polskiej. Na czerwonym pasie, w pobliżu liku przydrzewcowego, w jednakowej odległości od tego liku, są umieszczone dwie gwiazdy pięciopromienne koloru białego.
2.
Stosunek szerokości płata do jego długości wynosi 5:6. Głębokość wcięcia jest równa jednej piątej szerokości płata. Stosunek wysokości godła do szerokości płata wynosi 2,15:5. Stosunek średnicy koła, opisanego na wierzchołkach gwiazdy, do szerokości płata wynosi 0,75:5. Stosunek odległości między obwodami kół, opisanymi na wierzchołkach gwiazd, do szerokości płata wynosi 0,35:5. Stosunek odległości pomiędzy środkami gwiazd, umieszczonych w pionie w pobliżu liku przydrzewcowego, do szerokości płata wynosi 1:5.
3.
Wzór flagi wiceadmirała określa załącznik nr 4a do zarządzenia.
§  26.
1.
Flagą kontradmirała jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, zakończony dwoma trójkątnymi językami na wolnym liku. Pośrodku długości białego pasa, mierzonej od liku przydrzewcowego do wierzchołka wcięcia między językami, jest umieszczone godło Rzeczypospolitej Polskiej. Na czerwonym pasie, w pobliżu liku przydrzewcowego, jest umieszczona pośrodku gwiazda pięciopromienna koloru białego.
2.
Stosunek szerokości płata do jego długości wynosi 5:6. Głębokość między językami jest równa jednej piątej szerokości płata. Stosunek wysokości godła do szerokości płata wynosi 2,15:5. Stosunek średnicy koła, opisanego na wierzchołkach gwiazdy, do szerokości płata wynosi 0,75:5. Stosunek odległości pomiędzy środkiem gwiazdy a likiem przydrzewcowym do szerokości płata wynosi 1:5.
3.
Wzór flagi kontradmirała określa załącznik nr 4a do zarządzenia.
§  27.
1.
Flagą generała jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, zakończony dwoma trójkątnymi językami na wolnym liku. Pośrodku długości białego pasa, mierzonej od liku przydrzewcowego do wierzchołka wcięcia między językami, jest umieszczone godło Rzeczypospolitej Polskiej. Pośrodku długości czerwonego pasa, pod herbem, są umieszczone dwie skrzyżowane lufy armatnie, a pod nimi kula. Lufy i kula są koloru żółtego.
2.
Stosunek szerokości płata do jego długości wynosi 5:6. Głębokość wcięcia jest równa jednej piątej szerokości płata. Stosunek wysokości godła do szerokości płata wynosi 2,15:5. Stosunek szerokości płaszczyzny, zajętej przez skrzyżowane lufy oraz kulę, do szerokości płata wynosi 2,15:5. Stosunek średnicy kuli do szerokości płata wynosi 1:9.
3.
Wzór flagi generała określa załącznik nr 4a do zarządzenia.
§  28.
1.
Znakami szefa Sztabu Marynarki Wojennej i dowódców zespołów okrętów są proporczyki z tkaniny o barwach państwowych z godłem Rzeczypospolitej Polskiej, zakończone "jaskółczymi ogonami" o ustalonych kolorach dla:
1)
szefa Sztabu Marynarki Wojennej - czerwony,
2)
dowódcy flotylli - biały,
3)
dowódcy dywizjonu - niebieski,
4)
dowódcy grupy - zielony.
2.
Wzory znaków, o których mowa w ust. 1, określa załącznik nr 5 do zarządzenia.
§  29.
1. 6
Znaki wymienione w § 9a ust. 1, § 9b ust. 1, § 9c ust. 1, § 9d ust. 1 oraz § 11 pkt 4 i 5 podnosi się na okręcie wojennym lub innej jednostce pływającej marynarki wojennej, na których osoby honorowane tymi znakami przebywają oficjalnie.
2.
Czas, miejsce i sposób podnoszenia i opuszczania znaków marynarki wojennej określa "Regulamin służby na okrętach Rzeczypospolitej Polskiej".
§  30.
Szczegółowe wymiary bandery wojennej, proporca Marynarki Wojennej, znaku dowódcy okrętu oraz znaków, o których mowa w § 11, określa dowódca Marynarki Wojennej.

Rozdział  5

Znaki lotnictwa wojskowego

§  31.
1.
Na wojskowych statkach powietrznych szachownica lotnicza umieszczana jest na płatowcu:
1)
samolotu - po obu stronach statecznika pionowego (w przypadku podwójnego usterzenia pionowego tylko na zewnętrznych powierzchniach stateczników pionowych) oraz na dolnych powierzchniach lewego i prawego płata skrzydła (w przypadku dwupłata - tylko na dolnych powierzchniach lewego i prawego dolnego płata skrzydła);
2)
śmigłowca - po obu stronach tylnej części kadłuba oraz na jego dolnej powierzchni.
2.
Szachownicę lotniczą umieszcza się tak, aby jej krawędzie były równoległe do osi symetrii podłużnej i krawędzi natarcia lub spływu skrzydła.
3.
Szachownica lotnicza nie może swym obrysem wchodzić na części ruchome statku powietrznego (lotki, drzwi, wrota ładunkowe itp.), natomiast może być umieszczona w całości na ruchomej części samolotu (ruchoma część skrzydła, ster kierunku).
§  32.
1.
Szachownica lotnicza może być również używana:
1)
na odznakach, oznakach, godłach i innych znakach;
2)
w wydawnictwach naukowych, okolicznościowych i prasie wojskowej.
2.
Szachownica lotnicza używana w wypadkach, o których mowa w ust. 1, nie może być deformowana.
§  33.
1.
Szachownica lotnicza umieszczona na białych bądź czerwonych płaszczyznach wojskowych statków powietrznych powinna mieć obwiedzione szarą kreską obrzeża skrajów:
1)
białych - w wypadku umieszczenia na płaszczyznach o barwie białej;
2)
czerwonych - w wypadku umieszczenia na płaszczyznach o barwie czerwonej.

Szerokość szarej kreski obrzeża wynosi 1/6 szerokości skrajów szachownicy lotniczej.

2.
Szczegółowe wymiary szachownicy lotniczej dla poszczególnych typów wojskowych statków powietrznych oraz sposób jej umieszczania ustala dowódca Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej.
§  34.
1.
Flagę lotnisk (lądowisk) wojskowych podnosi się przy stanowisku dowodzenia na lotniskach (lądowiskach) wojskowych - stałych i polowych.
2.
Flagę lotnisk (lądowisk) wojskowych podnosi się i opuszcza na rozkaz dowódcy lub kierownika lotów.
3.
W przypadku obecności na lotnisku (lądowisku) wojskowym zorganizowanych jednostek bądź sił i środków lotnictwa wojskowego państw obcych, flaga lotnisk (lądowisk) wojskowych powinna być podniesiona przez cały czas ich obecności.
4.
Szczegółowe zasady podnoszenia i opuszczania flagi lotnisk (lądowisk) wojskowych określa ceremoniał wojskowy.

Rozdział  6

Flagi rodzajów Sił Zbrojnych

§  35.
1.
Flagę właściwą dla rodzaju Sił Zbrojnych podnosi się w rejonie stacjonowania (bazowania) jednostki wojskowej w następujących okolicznościach:
1)
w dniach świąt wojskowych;
2)
podczas pobytu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów, Marszałków Sejmu i Senatu, Ministra i wiceministrów Obrony Narodowej, szefa Sztabu Generalnego WP i jego zastępców, dowódców rodzajów Sił Zbrojnych i okręgów wojskowych;
3)
w czasie uroczystego przyjmowania przedstawicieli państw obcych;
4)
w czasie innych uroczystości organizowanych w jednostce wojskowej.
2.
W wypadkach, o których mowa w ust. 1, gdy są reprezentowane trzy rodzaje Sił Zbrojnych, podnosi się flagi trzech rodzajów Sił Zbrojnych.
3.
Flagi trzech rodzajów Sił Zbrojnych podnosi się w czasie uroczystych odpraw wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie podczas centralnych uroczystości Święta Wojska Polskiego.
4.
Szczegółowe zasady podnoszenia flag rodzajów Sił Zbrojnych określa ceremoniał wojskowy.

Rozdział  7

Oznaki przynależności państwowej żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej

§  36.
Oznakami przynależności państwowej żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zwanymi dalej "Oznakami przynależności państwowej", są symbole Rzeczypospolitej Polskiej, określone w ustawie z dnia 9 lutego 1990 r. o zmianie przepisów o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 10, poz. 60), noszone na ubiorze wojskowym w postaci naszywek:
1)
godło Rzeczypospolitej Polskiej,
2)
flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej.
§  37.
1.
Oznakę przynależności państwowej w postaci naszywki z godłem Rzeczypospolitej Polskiej noszą żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej pełniący służbę poza granicami kraju (wchodzący w skład kontyngentów wojskowych Organizacji Narodów Zjednoczonych, misji pokojowych itp.).
2.
Oznakę przynależności państwowej w postaci naszywki z godłem Rzeczypospolitej Polskiej o wymiarach 52 mm x 66 mm nosi się na lewym rękawie munduru wyjściowego i galowego. Szczegółowe zasady noszenia oznaki określają Przepisy ubiorcze żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
3.
Wzór oznaki przynależności państwowej w postaci naszywki z godłem Rzeczypospolitej Polskiej określa załącznik nr 6 do zarządzenia.
§  38.
1.
Oznaka przynależności państwowej w postaci flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej ma kształt prostokąta o wymiarach 30 mm x 48 mm.
2.
Oznakę przynależności Państwowej w postaci naszywki z flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej noszą żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na obu rękawach munduru polowego. Oznakę tę nosi się również na kombinezonie pilota oraz ubiorach specjalnych jednostek pływających marynarki wojennej i lotnictwa wojskowego, powyżej stopni wojskowych, umieszczonych na lewej piersi. Szczegółowe zasady noszenia oznaki określają Przepisy ubiorcze żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
3.
Wzór oznaki przynależności państwowej w postaci naszywki z flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej określa załącznik nr 6 do zarządzenia.
§  39.
Oznaki przynależności państwowej powinny być wykonane z materiału odpornego na odbarwienie i zniekształcenie oraz w sposób trwały przymocowane do munduru (ubioru).

Rozdział  8

Przepisy przejściowe i końcowe

§  40.
Znaki dotychczasowych wzorów mogą być używane nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 1996 r.
§  41.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Obrony Narodowej nr 63/MON z dnia 23 sierpnia 1961 r. w sprawie znaków w marynarce wojennej (Dziennik Rozkazów Ministerstwa Obrony Narodowej Nr 17, poz. 124);
2)
zarządzenie Ministra Obrony Narodowej nr 19/MON z dnia 22 marca 1963 r. w sprawie sztandarów jednostek wojskowych oraz w sprawie flag lotnictwa wojskowego (Dziennik Rozkazów Ministerstwa Obrony Narodowej Nr 6, poz. 25).
§  42.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ORZEŁ MINISTERSTWA OBRONY NARODOWEJ

ORZEŁ MARSZAŁKA POLSKI

ORZEŁ GENERAŁÓW

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

PROPORZEC PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

BANDERA POMOCNICZYCH JEDNOSTEK PŁYWAJĄCYCH MARYNARKI WOJENNEJ

FLAGA LOTNISK (LĄDOWISK) MARYNARKI WOJENNEJ

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  4

FLAGA MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

FLAGA MARSZAŁKA POLSKI

FLAGA SZEFA SZTABU GENERALNEGO WOJSKA POLSKIEGO

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  4A

FLAGA DOWÓDCY MARYNARKI WOJENNEJ

FLAGA ADMIRAŁA

FLAGA WICEADMIRAŁA

FLAGA KONTRADMIRAŁA

FLAGA GENERAŁA

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  5

PROPORCZYK SZEFA SZTABU MARYNARKI WOJENNEJ

PROPORCZYK DOWÓDCY FLOTYLLI

PROPORCZYK DOWÓDCY DYWIZJONU

PROPORCZYK DOWÓDCY GRUPY

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  6

OZNAKI PRZYNALEŻNOŚCI PAŃSTWOWEJ ŻOŁNIERZY SIŁ ZBROJNYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

GODŁO RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

FLAGA PAŃSTWOWA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

(pominięty)

1 Rozdział 2a dodany przez § 1 pkt1 zarządzenia z dnia 14 grudnia 2005 r. (M.P.05.82.1165) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 grudnia 2005 r.
2 § 11 pkt 1 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. a) tiret pierwsze zarządzenia z dnia 14 grudnia 2005 r. (M.P.05.82.1165) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 grudnia 2005 r.
3 § 11 pkt 4 lit. a-c) uchylone przez § 1 pkt 2 lit. a) tiret drugie zarządzenia z dnia 14 grudnia 2005 r. (M.P.05.82.1165) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 grudnia 2005 r.
4 § 13 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 14 grudnia 2005 r. (M.P.05.82.1165) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 grudnia 2005 r.
5 § 20-22 uchylone przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 14 grudnia 2005 r. (M.P.05.82.1165) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 grudnia 2005 r.
6 § 29 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 14 grudnia 2005 r. (M.P.05.82.1165) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 grudnia 2005 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1996.14.178

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady używania znaków Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustalenie innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Data aktu: 29/01/1996
Data ogłoszenia: 28/02/1996
Data wejścia w życie: 14/03/1996