Sposób sporządzania i aktualizacji spisu wyborców dla obwodów głosowania utworzonych za granicą dla wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

UCHWAŁA
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 2 października 1995 r.
w sprawie sposobu sporządzania i aktualizacji spisu wyborców dla obwodów głosowania utworzonych za granicą dla wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 67, poz. 398, Nr 79, poz. 465, z 1993 r. Nr 45, poz. 205 oraz z 1995 r. Nr 95, poz. 472) Państwowa Komisja Wyborcza po porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Spis wyborców dla obwodu głosowania utworzonego za granicą sporządza i aktualizuje konsul Rzeczypospolitej Polskiej właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wyborcy.
2.
Spis wyborców jest aktualizowany przez dokonywanie odpowiednich uzupełnień lub skreśleń.
§  2.
1.
Do spisu wyborców wpisuje się wyborców na podstawie ich zgłoszenia dokonanego najpóźniej 3 dnia przed dniem wyborów.
2.
Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, może być wniesione ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie lub telefaksem. Zgłoszenie powinno zawierać nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia, miejsce pobytu (adres) wyborcy, serię i numer ważnego polskiego paszportu oraz miejsce i datę jego wydania.
3.
Obywatele polscy stale zamieszkujący za granicą, ale nie posiadający ważnego polskiego paszportu, są wpisywani do spisu wyborców, jeżeli zgłoszą się osobiście w konsulacie, a posiadanie przez nich obywatelstwa polskiego zostanie stwierdzone na podstawie jednego z następujących dokumentów:
1)
potwierdzenia przez wydział spraw obywatelskich urzędu wojewódzkiego posiadania obywatelstwa polskiego,
2)
nieważnego paszportu polskiego lub dowodu osobistego, pod warunkiem że zainteresowane osoby:
a)
nie nabyły obcego obywatelstwa przed 19 stycznia 1951 r.,
b)
nie zwracały się do właściwych władz polskich po 19 stycznia 1951 r. o zezwolenie na zmianę obywatelstwa polskiego na obywatelstwo obce i takiego zezwolenia nie otrzymały.
4.
Spełnienie warunków wymienionych w ust. 3 pkt 2 lit. a) i b) może nastąpić w formie pisemnego oświadczenia osoby zainteresowanej.
5.
Osoby zainteresowane wydaniem poświadczenia obywatelstwa przez wydział spraw obywatelskich urzędu wojewódzkiego powinny złożyć w urzędzie konsularnym Rzeczypospolitej Polskiej zbiorcze dokumenty, tj. kwestionariusz paszportowy, życiorys i inne dokumenty mogące mieć znaczenie dla ustalenia obywatelstwa. Urząd konsularny Rzeczypospolitej Polskiej przedstawiając dane z tych dokumentów zwraca się do urzędu wojewódzkiego właściwego dla ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce osoby zainteresowanej o stwierdzenie posiadania obywatelstwa. W braku możliwości określenia miejsca ostatniego pobytu w Polsce, właściwy jest Urząd Wojewódzki w Warszawie.
6.
Przy występowaniu o wydanie poświadczenia obywatelstwa polskiego mogą być przedkładane jako dokumenty dodatkowe, mające znaczenie w procesie ustalenia obywatelstwa, dokumenty wojskowe wydane żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
§  3.
1.
Spis wyborców sporządza się w 2 egzemplarzach dla każdego obwodu głosowania. Konsul, który sporządza spis wyborców, wydaje na żądanie wyborcy zmieniającego miejsce pobytu po wpisaniu go do spisu zaświadczenie o prawie do głosowania. Zaświadczenie to upoważnia wyborcę do udziału w głosowaniu w miejscu pobytu, w tym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w dniu wyborów (pierwsza i druga tura głosowania). Wydając zaświadczenie konsul skreśla wyborcę ze spisu, zamieszczając w nim adnotację "zaświadczenie".
2.
Wzór zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, określa uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 27 września 1995 r. w sprawie spisu wyborców dla wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Monitor Polski Nr 48, poz. 552).
§  4.
1.
Spis wyborców sporządza się na formularzu według wzoru określonego uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej, o której mowa w § 3 ust. 2.
2.
Spis wyborców sporządza się zgodnie z rubrykami formularza, z tym że w rubryce "miejsce zamieszkania" w stosunku do pracowników polskich placówek za granicą i ich rodzin podaje się "Ambasada (Konsulat) Rzeczypospolitej Polskiej w..."; w stosunku do innych osób przebywających czasowo za granicą wpisuje się miejsce stałego zamieszkania wyborcy w kraju, w odniesieniu zaś do osób stale przebywających za granicą wpisuje się ich aktualny adres.
3.
Spis wyborców sporządza się w kolejności alfabetycznej nazwisk.
§  5.
1.
Spis wyborców sporządza się pismem maszynowym lub pismem ręcznym - atramentem lub długopisem.
2.
Formularz spisu wyborców zapisuje się dwustronnie.
§  6.
Konsul podpisuje spis wyborców i opatruje go pieczęcią urzędową placówki. Każdy arkusz formularza spisu powinien być opatrzony pieczęcią urzędową placówki i parafowany przez konsula.
§  7.
Konsul przekazuje jeden egzemplarz spisu wyborców przewodniczącemu obwodowej komisji wyborczej najpóźniej w przeddzień wyborów; drugi egzemplarz przechowuje u siebie.
§  8.
1.
Konsul powiadamia wyborców o sporządzeniu spisu wyborców oraz o miejscu i czasie jego udostępnienia w sposób zwyczajowo przyjęty.
2.
Podczas udostępnienia spisu wyborców każda osoba uprawniona do głosowania może żądać sprawdzenia prawidłowości wpisania lub niewpisania do spisu siebie oraz innych osób. Sprawdzenia można dokonywać także telefonicznie.
§  9.
1.
Reklamacje w sprawie nieprawidłowości spisu wnosi się do konsula, który sporządził spis.
2.
Konsul rozpatruje reklamację niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 48 godzin od daty jej wniesienia.
§  10.
1.
W wyniku rozpatrzenia reklamacji konsul może:
1)
uzupełnić lub sprostować spis,
2)
skreślić ze spisu osobę, której reklamacja dotyczy, doręczając jej decyzję wraz z uzasadnieniem,
3)
pozostawić reklamację bez uwzględnienia, doręczając reklamującemu decyzję wraz z uzasadnieniem.
2.
Decyzje konsula w sprawach reklamacji są ostateczne.
§  11.
Zgłoszone w czasie udostępniania spisów wyborców do publicznego wglądu oczywiste błędy w danych dotyczących wyborcy prostuje się bezpośrednio w spisie wyborców.
§  12.
Obwodowa komisja wyborcza dopisuje do spisu wyborców w dniu wyborów:
1)
osobę, która przedstawi zaświadczenie o prawie do głosowania; zaświadczenie to komisja dołącza do spisu wyborców,
2)
osobę nie wpisaną do spisu wyborców, jeżeli udokumentuje ona posiadanie obywatelstwa polskiego oraz zamieszkiwanie na terenie obwodu głosowania. Przepis § 2 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.
§  13.
W rozumieniu uchwały konsulem jest kierownik urzędu konsularnego, a w przypadku braku w danym państwie takiego urzędu - wyznaczony przez Ministra Spraw Zagranicznych członek personelu dyplomatycznego przedstawicielstwa dyplomatycznego, wykonujący funkcję konsula.
§  14.
W sprawach nie uregulowanych w niniejszej uchwale w zakresie sporządzania spisów wyborców stosuje się odpowiednio przepisy uchwały, o której mowa w § 3 ust. 2.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1995.50.565

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Sposób sporządzania i aktualizacji spisu wyborców dla obwodów głosowania utworzonych za granicą dla wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Data aktu: 02/10/1995
Data ogłoszenia: 10/10/1995
Data wejścia w życie: 10/10/1995