Komitet Spraw Obronnych Rady Ministrów.

UCHWAŁA Nr 37
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 marca 1995 r.
w sprawie Komitetu Spraw Obronnych Rady Ministrów.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Powołuje się Komitet Spraw Obronnych Rady Ministrów, zwany dalej "Komitetem".
2.
Komitet jest wewnętrznym kolegialnym organem Rady Ministrów zapewniającym realizację i koordynację zadań Rządu i innych organów administracji państwowej w zakresie zewnętrznego i wewnętrznego bezpieczeństwa państwa.
§  2.
Do zadań Komitetu należy w szczególności:
1)
zapewnianie realizacji, przez Radę Ministrów i inne organy administracji państwowej, zadań w zakresie zewnętrznego i wewnętrznego bezpieczeństwa państwa, wynikających z ustaw oraz rozstrzygnięć Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a także ustaleń i opinii innych organów właściwych w dziedzinie zewnętrznego i wewnętrznego bezpieczeństwa państwa,
2)
zapewnianie koordynacji działań organów administracji państwowej mających na celu przygotowanie - do decyzji Rady Ministrów - projektów dokumentów rządowych, w tym normatywnych aktów prawnych dotyczących zewnętrznego i wewnętrznego bezpieczeństwa państwa, a także rozpatrywanie rozbieżności powstałych w toku uzgadniania tych dokumentów i przygotowywanie projektów ich rozstrzygnięć,
3)
rozpatrywanie i rekomendowanie Radzie Ministrów stanowisk lub projektów rozstrzygnięć w sprawach zewnętrznego i wewnętrznego bezpieczeństwa państwa,
4)
wypracowywanie projektów rozwiązań organizacyjno-funkcjonalnych dotyczących systemu obronnego państwa oraz ekonomiczno-społecznych podstaw jego funkcjonowania,
5)
analizowanie ekonomicznych aspektów zewnętrznego i wewnętrznego bezpieczeństwa państwa, a także inspirowanie działań dotyczących przemysłu zbrojeniowego, obrotu uzbrojeniem i sprzętem wojskowym, badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych prowadzonych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa, przygotowań mobilizacyjnych w gospodarce narodowej, tworzenia i gospodarowania rezerwami państwowymi oraz utrzymywania zdolności produkcyjnych i remontowych w gospodarce narodowej na potrzeby obrony państwa,
6)
zapewnianie uwzględniania wymogów zewnętrznego i wewnętrznego bezpieczeństwa państwa w planowaniu przestrzennym i rozbudowie infrastruktury gospodarczej, w tym transportu i łączności na potrzeby obronne,
7)
rozpatrywanie spraw związanych z nadzwyczajnymi zagrożeniami środowiska i innymi sytuacjami kryzysowymi, a także opracowywanie koncepcji działań zmierzających do likwidacji tych zagrożeń i sytuacji oraz usunięcia ich skutków, jak również zapewnianie koordynacji działań administracji państwowej i służb publicznych w tym zakresie.
§  3. 1
W skład Komitetu wchodzą:
1)
przewodniczący - Wiceprezes Rady Ministrów, Minister - Kierownik Centralnego Urzędu Planowania,
2)
zastępcy przewodniczącego:
a)
Minister Obrony Narodowej,
b)
Minister Spraw Wewnętrznych,
3)
członkowie:
a)
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Finansów,
b)
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej,
c)
Minister Spraw Zagranicznych,
d)
Minister Przemysłu i Handlu,
e)
Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą,
f)
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej,
g)
Przewodniczący Komitetu Badań Naukowych.
§  4.
1.
W pracach Komitetu uczestniczą:
1)
przewodniczący stałych komitetów Rady Ministrów,
2)
sekretarz stanu w Urzędzie Rady Ministrów - sekretarz Rady Ministrów,
3)
podsekretarz stanu w Urzędzie Rady Ministrów - sekretarz Komitetu Spraw Obronnych Rady Ministrów,
4)
Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego,
5)
Szef Urzędu Ochrony Państwa,
6)
ministrowie i kierownicy urzędów centralnych właściwi ze względu na przedmiot rozpatrywanej sprawy.
2.
Przewodniczący Komitetu może zapraszać do udziału w pracach Komitetu również inne osoby.
§  5.
Tryb pracy Komitetu określa regulamin ustalony przez Komitet.
§  6.
Przewodniczący Komitetu przedstawia Radzie Ministrów, co najmniej raz w roku, sprawozdania z działalności Komitetu.
§  7.
1.
W celu realizacji swoich zadań Komitet może określać sposoby i terminy wykonania prac mających na celu przygotowanie projektów dokumentów rządowych przeznaczonych do rozpatrzenia przez Radę Ministrów oraz wskazywać organy odpowiedzialne za ich wykonanie.
2.
W celu realizacji zadań określonych w § 2 pkt 7 przewodniczący Komitetu powołuje stały zespół. Pracami zespołu kieruje przewodniczący Komitetu lub osoba przez niego upoważniona.
3.
Przewodniczący Komitetu może powoływać również inne stałe lub doraźne zespoły albo ekspertów do opracowania analiz, prognoz, ekspertyz lub projektów rozwiązań.
§  7a. 2
 
1.
Jeżeli przewodniczący Komitetu uzna, że sprawa wniesiona pod obrady Komitetu nie wymaga zajęcia stanowiska przez Komitet w pełnym składzie, może on spośród członków Komitetu utworzyć zespół i powierzyć mu rozpatrzenie tej sprawy.
2.
Pracami zespołu kieruje przewodniczący Komitetu, a z jego upoważnienia - wiceprzewodniczący lub członek Komitetu. O terminach posiedzenia i porządku obrad zespołu powiadamia się wszystkich członków Komitetu.
3.
Członkowie Komitetu zgłaszający uwagi do rozpatrywanej sprawy są obowiązani zapewnić obecność na posiedzeniu zespołu swoich upełnomocnionych przedstawicieli.
4.
Rozstrzygnięcie uzgodnione przez członków zespołu traktowane będzie jako stanowisko lub rekomendacja Komitetu.
§  8.
1. 3
Obsługę organizacyjną i techniczną prac Komitetu zapewnia Departament Spraw Obronnych Urzędu Rady Ministrów.
2.
Przygotowanie i rozpatrywanie dokumentów przez Komitet następuje w trybie określonym w uchwale nr 20 Rady Ministrów z dnia 12 lutego 1991 r. w sprawie regulaminu prac Rady Ministrów (Monitor Polski Nr 7, poz. 47 oraz z 1992 r. Nr 7, poz. 47 i Nr 25, poz. 180).
§  9.
Traci moc uchwała nr 17/94 Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 1994 r. w sprawie Komitetu Spraw Obronnych Rady Ministrów.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem powzięcia i podlega ogłoszeniu.
1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 36 z dnia 20 lutego 1996 r. (M.P.96.18.222) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 lutego 1996 r.
2 § 7a dodany przez § 1 pkt 2 uchwały nr 36 z dnia 20 lutego 1996 r. (M.P.96.18.222) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 lutego 1996 r.
3 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 36 z dnia 20 lutego 1996 r. (M.P.96.18.222) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 lutego 1996 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1995.18.220

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Komitet Spraw Obronnych Rady Ministrów.
Data aktu: 28/03/1995
Data ogłoszenia: 12/04/1995
Data wejścia w życie: 28/03/1995