Obowiązki wojskowych organów porządkowych udzielających pomocy i asystujących przy czynnościach egzekucyjnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 31 sierpnia 1994 r.
w sprawie obowiązków wojskowych organów porządkowych udzielających pomocy i asystujących przy czynnościach egzekucyjnych.

Na podstawie art. 46 § 3 pkt 2 i art. 50 § 3 pkt 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 1991 r. Nr 36, poz. 161, z 1992 r. Nr 20, poz. 78 i z 1993 r. Nr 28, poz. 127) oraz art. 765 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 43, poz. 296, z 1965 r. Nr 15, poz. 113,z 1974 r. Nr 27, poz. 157 i Nr 39, poz. 231, z 1975 r. Nr 45, poz. 234, z 1982 r. Nr 11, poz. 82 i Nr 30, poz. 210, z 1983 r. Nr 5, poz. 33, z 1984 r. Nr 45, poz. 241 i 242, z 1985 r. Nr 20, poz. 86, z 1987 r. Nr 21, poz. 123, z 1988 r. Nr 41, poz. 324, z 1989 r. Nr 4, poz. 21 i Nr 33, poz. 175, z 1990 r. Nr 14, poz. 88, Nr 34, poz. 198, Nr 53, poz. 306, Nr 55, poz. 318 i Nr 79, poz. 464, z 1991 r. Nr 7, poz. 24, Nr 22, poz. 92 i Nr 115, poz. 496 oraz z 1993 r. Nr 12, poz. 53) zarządza się, co następuje:
§  1.
Organom egzekucyjnym oraz osobom wykonującym czynności egzekucyjne (egzekutorom, poborcom skarbowym i komornikom) przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych udzielają pomocy oraz asystują na ich wezwanie właściwe ze względu na miejsce prowadzenia egzekucji organy:
1)
Żandarmerii Wojskowej;
2)
służby garnizonowej.
§  2.
1.
Żandarmeria Wojskowa udziela pomocy oraz asystuje organom egzekucyjnym i osobom wykonującym czynności egzekucyjne w przypadkach określonych odpowiednio w art. 46 § 1 i art. 50 § 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 1991 r. Nr 36, poz. 161, z 1992 r. Nr 20, poz. 78 i z 1993 r. Nr 28, poz. 127) oraz w art. 765 § 1 i art. 811 Kodeksu postępowania cywilnego.
2.
Żandarmeria Wojskowa udziela pomocy organom egzekucyjnym i osobom wykonującym czynności egzekucyjne, jeżeli w toku wykonywania tych czynności, niezależnie od miejsca ich wykonywania, natrafią one na opór żołnierza pełniącego czynną służbę wojskową, który utrudnia lub uniemożliwia im przeprowadzenie egzekucji, albo istnieje uzasadnione przypuszczenie, że natrafią one na taki opór.
3.
Żandarmeria Wojskowa asystuje organom egzekucyjnym i osobom wykonującym czynności egzekucyjne w razie dokonywania czynności egzekucyjnych w obrębie nieruchomości zajmowanych przez jednostki (instytucje, zakłady) wojskowe albo na okrętach wojennych lub innych jednostkach pływających Marynarki Wojennej.
4.
Żołnierze Żandarmerii Wojskowej oraz służby garnizonowej udzielający pomocy i asystujący przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych korzystają z uprawnień określonych w art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o dyscyplinie wojskowej oraz odpowiedzialności żołnierzy za przewinienia dyscyplinarne i za naruszenia honoru i godności żołnierskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 5, poz. 17), w tym są oni uprawnieni do przymusowego usunięcia w razie potrzeby osoby uniemożliwiającej lub utrudniającej wykonywanie czynności egzekucyjnych.
§  3.
1.
Komendant jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej udziela pomocy organowi egzekucyjnemu lub osobie wykonującej czynności egzekucyjne po otrzymaniu pisemnego wezwania organu egzekucyjnego oraz kopii tytułu wykonawczego, na którego podstawie jest prowadzona egzekucja.
2.
W pilnych przypadkach udzielenie pomocy następuje również na wezwanie osobiste organu egzekucyjnego lub osoby wykonującej czynności egzekucyjne. W takim przypadku komendant jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej, nie wstrzymując udzielenia pomocy, żąda okazania tytułu wykonawczego, na którego podstawie jest prowadzona egzekucja, oraz nadesłania potwierdzenia wezwania na piśmie po zakończeniu czynności egzekucyjnych.
3.
W pilnych przypadkach obowiązek udzielenia pomocy ciąży także na patrolach Żandarmerii Wojskowej pełniących służbę w pobliżu miejsca prowadzenia egzekucji. W takich przypadkach przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
4.
Udzielenie pomocy następuje również na wezwanie Policji, Urzędu Ochrony Państwa lub Straży Granicznej. W takich przypadkach przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.
§  4.
1.
Pomoc Żandarmerii Wojskowej jest realizowana przez wyznaczonych żołnierzy Żandarmerii Wojskowej; polega ona na zapewnieniu osobie wykonującej czynności egzekucyjne bezpieczeństwa osobistego oraz zapewnieniu porządku w miejscu przeprowadzania egzekucji, a w razie potrzeby - także na udzieleniu niezbędnej pomocy w zastosowaniu środków egzekucyjnych.
2.
Komendant jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej wyznacza do pomocy co najmniej trzech żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową w tej jednostce. Dowódcą żołnierzy udzielających pomocy nie może być żołnierz pełniący zasadniczą służbę wojskową i nadterminową zasadniczą służbę wojskową oraz odbywający przeszkolenie wojskowe i ćwiczenia wojskowe.
3.
Na dowódcę żołnierzy udzielających pomocy wyznacza się żołnierza posiadającego stopień wojskowy co najmniej najniższy w tym samym korpusie co żołnierz, przeciwko któremu są wykonywane czynności egzekucyjne.
§  5.
Żołnierze udzielający pomocy nie są uprawnieni do badania, czy egzekucja jest zasadna i celowa, ani też do dokonywania jakichkolwiek czynności wykraczających poza zakres udzielanej pomocy.
§  6.
Dowódca żołnierzy udzielających pomocy powinien w razie wątpliwości wyjaśnić, czy osoba wykonująca czynności egzekucyjne jest uprawniona do prowadzenia egzekucji; w tym celu może on żądać okazania właściwego dokumentu, a zwłaszcza legitymacji służbowej.
§  7.
Z przebiegu czynności, o których mowa w § 4 ust. 1, dowódca żołnierzy udzielających pomocy sporządza notatkę służbową zawierającą określenie terminu, miejsca i rodzaju prowadzonej egzekucji, imię i nazwisko osoby, przeciwko której egzekucja była skierowana, oznaczenie organu egzekucyjnego, imię i nazwisko osoby wykonującej czynności egzekucyjne, a także opis czynności wykonanych w ramach udzielonej pomocy. Notatkę przedstawia się komendantowi jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej.
§  8.
1.
Komendant jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej udziela asysty organowi egzekucyjnemu lub osobie wykonującej czynności egzekucyjne w obiektach wymienionych w § 2 ust. 3 na podstawie pisemnego zawiadomienia organu egzekucyjnego oraz kopii tytułu wykonawczego, na którego podstawie jest prowadzona egzekucja, albo na wniosek dowódcy (szefa, kierownika) jednostki (instytucji, zakładu) wojskowej lub dowódcy okrętu wojennego (innej jednostki pływającej) Marynarki Wojennej.
2.
Komendant jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej wyznacza do asystowania żołnierza zawodowego lub odbywającego służbę okresową, pełniącego czynną służbę wojskową w tej jednostce, posiadającego stopień wojskowy co najmniej najniższy w tym samym korpusie co żołnierz, przeciwko któremu są wykonywane czynności egzekucyjne.
3.
Do żołnierzy Żandarmerii Wojskowej asystujących przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych stosuje się odpowiednio przepisy § 5-7.
§  9.
1.
Do udzielania pomocy i asystowania organom egzekucyjnym i osobom wykonującym czynności egzekucyjne w obiektach wymienionych w § 2 ust. 3 może być użyta również służba garnizonowa, jeżeli w miejscowości, w której jest prowadzona egzekucja, nie ma siedziby jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej. Przepis § 2 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
2.
Do udzielenia pomocy i asystowania wyznacza żołnierzy pełniących służbę garnizonową oficer inspekcyjny garnizonu, z tym że można wyznaczyć tylko żołnierzy wchodzących w skład warty lub pododdziału alarmowego garnizonu.
3.
W przypadku określonym w ust. 1 stosuje się odpowiednio przepisy § 3-8.
§  10.
Koszty poniesione z tytułu udzielenia pomocy i asystowania żołnierzy Żandarmerii Wojskowej oraz służby garnizonowej przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych ujmuje się w wydatkach egzekucyjnych, przewidzianych w odrębnych przepisach z tytułu prowadzenia egzekucji.
§  11.
Traci moc zarządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 20 marca 1967 r. w sprawie asystowania organów wojskowych i udzielania przez nie pomocy przy czynnościach egzekucyjnych (Monitor Polski Nr 22, poz. 104).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024