Szczególna opieka zdrowotna nad kombatantami.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW: OBRONY NARODOWEJ, SPRAW WEWNĘTRZNYCH, TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ ORAZ ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 22 stycznia 1993 r.
w sprawie szczególnej opieki zdrowotnej nad kombatantami.

Na podstawie art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. Nr 17, poz. 75 i Nr 104, poz. 450 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 85) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy kombatantów i innych osób uprawnionych w rozumieniu art. 1-4 oraz art. 10 powołanej wyżej ustawy, zwanych dalej "kombatantami".
§  2.
Publiczne zakłady opieki zdrowotnej, zwane dalej "zakładami", zapewniają kombatantom bezpłatną opiekę zdrowotną, a w szczególności:
1)
świadczenia objęte podstawową i specjalistyczną opieką zdrowotną w zakresie wynikającym ze stanu zdrowia kombatanta oraz
2)
systematyczną opiekę zdrowotną.
§  3.
1.
Zakładami zapewniającymi kombatantom świadczenia zdrowotne są:
1)
miejscowo właściwe zakłady przeznaczone dla ogółu ludności oraz
2)
zakłady przeznaczone dla określonych grup ludności, jeżeli kombatant jest uprawniony do korzystania ze świadczeń wojskowej służby zdrowia, służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, kolejowej służby zdrowia.
2.
Kierownicy zakładów określonych w ust. 1 dokonują okresowych analiz dostępności świadczeń udzielanych kombatantom. Stosownie do miejscowych potrzeb i możliwości kierownicy zakładów powinni w poszczególnych przychodniach, poradniach i gabinetach wyznaczyć godziny przyjęć wyłącznie dla kombatantów lub z zastrzeżeniem dla nich pierwszeństwa. Ustalenia takie powinny być podane do wiadomości w formie odpowiednich ogłoszeń.
3.
Uprawnienia kombatanta do korzystania ze świadczeń wojskowej służby zdrowia dokumentuje książka zdrowia, wydana przez właściwy organ według wzoru jak dla żołnierza zawodowego. Uprawnienia kombatanta do korzystania ze świadczeń służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych lub kolejowej służby zdrowia stwierdza odpowiedni dokument, wydany przez właściwą w tym zakresie jednostkę organizacyjną.
§  4.
1.
Systematyczną opieką zdrowotną są objęci kombatanci, którzy wypełnią arkusz zgłoszeniowy i poddadzą się wstępnym, a następnie kolejnym badaniom przeglądowym.
2.
Celem badań przeglądowych jest uzyskanie oceny stanu zdrowia kombatanta i ustalenie programu czynnej opieki profilaktycznej, leczniczej i rehabilitacyjnej.
3.
Badania przeglądowe obejmują:
1)
podstawowe badania diagnostyczne,
2)
badania podmiotowe (wywiad),
3)
ogólne badania lekarskie,
4)
w razie potrzeby - inne badania pomocnicze i specjalistyczne, wykonywane na zlecenie lekarza przeprowadzającego badania przeglądowe.
§  5.
1.
Systematyczną opiekę zdrowotną sprawuje miejscowo właściwy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Na życzenie kombatanta kierownik zakładu może wyznaczyć innego lekarza zatrudnionego w tym zakładzie.
2.
Lekarz określony w ust. 1 ustala terminy badań przeglądowych, uwzględniając w miarę możliwości życzenia kombatanta.
3.
W razie potrzeby lekarz zakłada kartę systematycznej opieki zdrowotnej według załączonego wzoru. Wpisów w karcie dokonują właściwi pracownicy medyczni.
4.
W przypadku gdy kombatant objęty systematyczną opieką zdrowotną nie poddaje się wyznaczonym badaniom albo nie wykazuje dobrej woli w realizacji programu czynnej opieki profilaktycznej, lekarz sprawujący systematyczną opiekę zdrowotną może wystąpić do kierownika zakładu o wyłączenie kombatanta z tej opieki.
§  6.
1.
Organy właściwe do utrzymywania zakładów - stosownie do okoliczności - zapewniają kombatantom pierwszeństwo w przyznawaniu środków pomocniczych i przedmiotów ortopedycznych oraz w realizacji zleceń do protezowni stomatologicznych.
2.
Kombatanci uprawnieni wyłącznie do świadczeń publicznych zakładów opieki zdrowotnej przeznaczonych dla ogółu ludności mogą - na podstawie odpowiedniego skierowania lekarskiego - ubiegać się o przyjęcie do szpitala wojskowego, szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych lub kolejowego na zasadzie pierwszeństwa w stosunku do innych osób nie posiadających uprawnień do korzystania z takiego szpitala.
§  7.
Organy (instytucje) będące dysponentami skierowań na leczenie uzdrowiskowe ułatwiają kombatantom dostępność leczenia w sanatoriach i szpitalach uzdrowiskowych.
§  8.
1.
Organy, o których mowa w § 6 ust. 1, współdziałają z organami kombatanckimi oraz stowarzyszeniami w zakresie zapewnienia kombatantom wszechstronnej opieki zdrowotnej.
2.
W szczególności organy te mogą udostępniać pomieszczenia utrzymywanych przez nie publicznych zakładów opieki zdrowotnej na świadczenia lecznicze udzielane kombatantom na zasadzie inicjatywy społecznej.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

KARTA SYSTEMATYCZNA OPIEKI ZDROWOTNEJ

1. Dane osobowe kombatanta

2. Wywiad o stanie zdrowia

3. Ocena stanu zdrowia początkująca systematyczną opiekę zdrowotną

- ustalenia wstępne

- ustalenia badań specjalistycznych i pomocniczych

- ocena stanu zdrowia

- udzielone zalecenia (program czynnej opieki profilaktycznej, leczniczej i rehabilitacyjnej)

- data najbliższych badań przeglądowych

4. Wyniki i zakres badań przeglądowych z dnia ........

5. Wyniki i zakres badań przeglądowych z dnia .........

6. Wyniki i zakres badań przeglądowych z dnia .........

7. Wyniki innych badań przeprowadzanych z inicjatywy kombatanta

8. Inne adnotacje o stanie zdrowia kombatanta

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1993.6.18

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczególna opieka zdrowotna nad kombatantami.
Data aktu: 22/01/1993
Data ogłoszenia: 15/02/1993
Data wejścia w życie: 15/02/1993