Szczególna opieka zdrowotna nad kombatantami.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW: OBRONY NARODOWEJ, SPRAW WEWNĘTRZNYCH, TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ ORAZ ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 22 stycznia 1993 r.
w sprawie szczególnej opieki zdrowotnej nad kombatantami.

Na podstawie art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. Nr 17, poz. 75 i Nr 104, poz. 450 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 85) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy kombatantów i innych osób uprawnionych w rozumieniu art. 1-4 oraz art. 10 powołanej wyżej ustawy, zwanych dalej "kombatantami".
§  2.
Publiczne zakłady opieki zdrowotnej, zwane dalej "zakładami", zapewniają kombatantom bezpłatną opiekę zdrowotną, a w szczególności:
1)
świadczenia objęte podstawową i specjalistyczną opieką zdrowotną w zakresie wynikającym ze stanu zdrowia kombatanta oraz
2)
systematyczną opiekę zdrowotną.
§  3.
1.
Zakładami zapewniającymi kombatantom świadczenia zdrowotne są:
1)
miejscowo właściwe zakłady przeznaczone dla ogółu ludności oraz
2)
zakłady przeznaczone dla określonych grup ludności, jeżeli kombatant jest uprawniony do korzystania ze świadczeń wojskowej służby zdrowia, służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, kolejowej służby zdrowia.
2.
Kierownicy zakładów określonych w ust. 1 dokonują okresowych analiz dostępności świadczeń udzielanych kombatantom. Stosownie do miejscowych potrzeb i możliwości kierownicy zakładów powinni w poszczególnych przychodniach, poradniach i gabinetach wyznaczyć godziny przyjęć wyłącznie dla kombatantów lub z zastrzeżeniem dla nich pierwszeństwa. Ustalenia takie powinny być podane do wiadomości w formie odpowiednich ogłoszeń.
3.
Uprawnienia kombatanta do korzystania ze świadczeń wojskowej służby zdrowia dokumentuje książka zdrowia, wydana przez właściwy organ według wzoru jak dla żołnierza zawodowego. Uprawnienia kombatanta do korzystania ze świadczeń służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych lub kolejowej służby zdrowia stwierdza odpowiedni dokument, wydany przez właściwą w tym zakresie jednostkę organizacyjną.
§  4.
1.
Systematyczną opieką zdrowotną są objęci kombatanci, którzy wypełnią arkusz zgłoszeniowy i poddadzą się wstępnym, a następnie kolejnym badaniom przeglądowym.
2.
Celem badań przeglądowych jest uzyskanie oceny stanu zdrowia kombatanta i ustalenie programu czynnej opieki profilaktycznej, leczniczej i rehabilitacyjnej.
3.
Badania przeglądowe obejmują:
1)
podstawowe badania diagnostyczne,
2)
badania podmiotowe (wywiad),
3)
ogólne badania lekarskie,
4)
w razie potrzeby - inne badania pomocnicze i specjalistyczne, wykonywane na zlecenie lekarza przeprowadzającego badania przeglądowe.
§  5.
1.
Systematyczną opiekę zdrowotną sprawuje miejscowo właściwy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Na życzenie kombatanta kierownik zakładu może wyznaczyć innego lekarza zatrudnionego w tym zakładzie.
2.
Lekarz określony w ust. 1 ustala terminy badań przeglądowych, uwzględniając w miarę możliwości życzenia kombatanta.
3.
W razie potrzeby lekarz zakłada kartę systematycznej opieki zdrowotnej według załączonego wzoru. Wpisów w karcie dokonują właściwi pracownicy medyczni.
4.
W przypadku gdy kombatant objęty systematyczną opieką zdrowotną nie poddaje się wyznaczonym badaniom albo nie wykazuje dobrej woli w realizacji programu czynnej opieki profilaktycznej, lekarz sprawujący systematyczną opiekę zdrowotną może wystąpić do kierownika zakładu o wyłączenie kombatanta z tej opieki.
§  6.
1.
Organy właściwe do utrzymywania zakładów - stosownie do okoliczności - zapewniają kombatantom pierwszeństwo w przyznawaniu środków pomocniczych i przedmiotów ortopedycznych oraz w realizacji zleceń do protezowni stomatologicznych.
2.
Kombatanci uprawnieni wyłącznie do świadczeń publicznych zakładów opieki zdrowotnej przeznaczonych dla ogółu ludności mogą - na podstawie odpowiedniego skierowania lekarskiego - ubiegać się o przyjęcie do szpitala wojskowego, szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych lub kolejowego na zasadzie pierwszeństwa w stosunku do innych osób nie posiadających uprawnień do korzystania z takiego szpitala.
§  7.
Organy (instytucje) będące dysponentami skierowań na leczenie uzdrowiskowe ułatwiają kombatantom dostępność leczenia w sanatoriach i szpitalach uzdrowiskowych.
§  8.
1.
Organy, o których mowa w § 6 ust. 1, współdziałają z organami kombatanckimi oraz stowarzyszeniami w zakresie zapewnienia kombatantom wszechstronnej opieki zdrowotnej.
2.
W szczególności organy te mogą udostępniać pomieszczenia utrzymywanych przez nie publicznych zakładów opieki zdrowotnej na świadczenia lecznicze udzielane kombatantom na zasadzie inicjatywy społecznej.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

KARTA SYSTEMATYCZNA OPIEKI ZDROWOTNEJ

1. Dane osobowe kombatanta

2. Wywiad o stanie zdrowia

3. Ocena stanu zdrowia początkująca systematyczną opiekę zdrowotną

- ustalenia wstępne

- ustalenia badań specjalistycznych i pomocniczych

- ocena stanu zdrowia

- udzielone zalecenia (program czynnej opieki profilaktycznej, leczniczej i rehabilitacyjnej)

- data najbliższych badań przeglądowych

4. Wyniki i zakres badań przeglądowych z dnia ........

5. Wyniki i zakres badań przeglądowych z dnia .........

6. Wyniki i zakres badań przeglądowych z dnia .........

7. Wyniki innych badań przeprowadzanych z inicjatywy kombatanta

8. Inne adnotacje o stanie zdrowia kombatanta

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024