Zasady i tryb udzielania żołnierzom nie pełniącym czynnej służby wojskowej zezwolenia na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 6 kwietnia 1993 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania żołnierzom nie pełniącym czynnej służby wojskowej zezwolenia na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych. *

Na podstawie art. 67 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254) oraz art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zezwala się żołnierzom zwolnionym z zawodowej służby wojskowej przeniesionym do rezerwy lub w stan spoczynku oraz żołnierzom służby stałej i kontraktowej w Wojsku Polskim Rzeczypospolitej Polskiej, a także żołnierzom będącym kombatantami określonymi w art. 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. Nr 17, poz. 75 i Nr 104, poz. 450, z 1992 r. Nr 21, poz. 85 i z 1993 r. Nr 29, poz. 133), na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych:
1)
w dniach świąt państwowych i wojskowych oraz gdy uczestniczą w uroczystościach organizowanych przez organy lub jednostki (instytucje) wojskowe;
2)
gdy uczestniczą w uroczystościach organizowanych przez organy państwowe, organizacje kombatanckie lub stowarzyszenia dla uczczenia rocznic związanych z walką o suwerenność i niepodległość Ojczyzny;
3)
w czasie wygłaszania prelekcji dotyczących historii lub obronności państwa w jednostkach wojskowych, szkołach, zakładach pracy lub w organizacjach społecznych;
4)
w czasie spotkań autorskich związanych z własną twórczością nawiązującą do historii lub obronności państwa;
5)
w czasie uroczystości rodzinnych.
2.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, upoważnia do noszenia umundurowania wyjściowego i galowego oraz odznak i oznak wojskowych we wzorach i kolorach aktualnie obowiązujących w myśl przepisów wydanych na podstawie art. 67 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254), zwanej dalej "ustawą", w stopniu wojskowym posiadanym przez żołnierza, z tym że osoby, którym stopień wojskowy nadały władze Rzeczypospolitej Polskiej w okresie do dnia 22 grudnia 1990 r., mogą nosić umundurowanie oraz odznaki i oznaki wojskowe w stopniu wojskowym uznanym przez właściwy organ w trybie odrębnych przepisów.
§  2.
O udzielenie zezwolenia na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych, zwanego dalej "zezwoleniem", mogą ubiegać się żołnierze:
1)
którzy nie pełnią czynnej służby wojskowej, jeżeli jest to uzasadnione czynnościami wykonywanymi przez nich z tytułu zatrudnienia lub innych prac zarobkowych albo przynależności do stowarzyszeń lub innych organizacji społecznych, o ile czynności te dotyczą obronności państwa;
2)
inni niż wymienieni w § 1 ust. 1, którzy nie pełnią czynnej służby wojskowej, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami określonymi w § 1 ust. 1.
§  3.
1.
Zezwolenia udziela się na pisemny wniosek zainteresowanego żołnierza.
2.
Wniosek o udzielenie zezwolenia składa się za pośrednictwem wojskowego komendanta uzupełnień, właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) żołnierza.
3.
W przypadkach, o których mowa w § 2 pkt 1, właściwy organ wojskowy może uzależnić udzielenie zezwolenia od stanowiska zajętego przez podmiot zatrudniający żołnierza lub stowarzyszenie (organizację społeczną), którego członkiem jest żołnierz.
§  4.
1.
Zezwolenia udziela się w formie decyzji administracyjnej, która oprócz składników określonych w art. 107 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego powinna zawierać również wskazanie czasu, na jaki udziela się zezwolenia, oraz wyszczególnienie przypadków, w których żołnierz może nosić umundurowanie oraz odznaki i oznaki wojskowe.
2.
Zezwolenia udziela się jednorazowo lub na czas określony, nie dłuższy niż rok, a jeżeli dotyczy przypadków wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1, 2 i 5 - nie dłuższy niż pięć lat.
§  5.
Właściwy organ wojskowy może odmówić udzielenia zezwolenia, jeżeli jego udzielenie naruszałoby szczególną ochronę munduru wojskowego, przyznaną w art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130).
§  6.
1.
Decyzje o udzieleniu zezwolenia oraz o odmowie udzielenia zezwolenia wydają:
1)
szef wojewódzkiego sztabu wojskowego właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) żołnierza - oficerowi do stopnia pułkownika (komandora) włącznie oraz chorążemu, podoficerowi i szeregowemu;
2)
Szef Departamentu Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej - oficerowi w stopniu generała (admirała).
2.
Od decyzji, o których mowa w ust. 1, żołnierzowi przysługuje odwołanie odpowiednio do:
1)
Szefa Departamentu Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej, jeżeli decyzję w pierwszej instancji wydał organ wojskowy określony w ust. 1 pkt 1;
2)
Ministra Obrony Narodowej, jeżeli decyzję w pierwszej instancji wydał organ wojskowy określony w ust. 1 pkt 2.
§  7.
Decyzję o udzieleniu zezwolenia oraz o odmowie udzielenia zezwolenia doręcza się również wojskowemu komendantowi uzupełnień, o którym mowa w § 3 ust. 2.
§  8.
Załatwianie spraw dotyczących zezwoleń następuje w trybie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.
§  9.
1.
Żołnierzowi, który uzyskał ostateczną decyzję o udzieleniu zezwolenia, organ wojskowy, który wydał decyzję w pierwszej instancji, wydaje zezwolenie według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
Właściwy organ wojskowy prowadzi ewidencję wydanych zezwoleń według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia.
3.
Żołnierz, który utracił wydane mu zezwolenie, może zwrócić się do organu wojskowego, który wydał utracone zezwolenie, z wnioskiem o ponowne wydanie takiego dokumentu.
4.
Przepis § 1 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  10.
Koszty związane z zakupem (szyciem) umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych ponosi żołnierz.
§  11.
1.
Zezwolenia na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych, wydane na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują ważność do dnia 31 grudnia 1995 r. i nie podlegają wymianie ani przedłużeniu ważności.
2.
Zezwolenia na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych mogą być wydawane według dotychczasowego wzoru nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 1995 r., z tym że nie wypełnia się w nich rubryki o przedłużeniu ważności.
§  12.
1.
Przepisy zarządzenia stosuje się również do spraw o udzielenie zezwolenia na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych, wszczętych i nie zakończonych do dnia wejścia w życie zarządzenia.
2.
Organy wojskowe właściwe na podstawie dotychczasowych przepisów do udzielania zezwoleń na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych oraz do pozbawiania prawa do noszenia umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych przekazują sprawy nie zakończone organom określonym w § 6 ust. 1 w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia.
3.
Organy wojskowe, o których mowa w ust. 2, wydają decyzje o umorzeniu postępowania w przekazanych im sprawach o pozbawienie prawa do noszenia umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych.
§  13.
W zarządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 marca 1979 r. w sprawie używania munduru wojskowego (Monitor Polski Nr 9, poz. 59) wprowadza się następujące zmiany:
1)
użyte w zarządzeniu w odpowiednich przypadkach wyrazy "Polska Rzeczpospolita Ludowa", "Wojskowa Służba Wewnętrzna" i "Milicja Obywatelska" zastępuje się odpowiednio użytymi w tych samych przypadkach wyrazami "Rzeczpospolita Polska", "Żandarmeria Wojskowa" i "Policja";
2)
w § 2:
a)
pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) małoletni przyjęci na naukę do szkół wojskowych kształcących kandydatów na żołnierzy zawodowych oraz do orkiestr wojskowych,"

b)
pkt 5 otrzymuje brzmienie:

"5) żołnierze nie pełniący czynnej służby wojskowej na podstawie zezwoleń określonych w odrębnych przepisach.",

3)
w § 3 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Wprowadza się zakaz używania niektórych mundurów wojskowych lub ich części we wzorach i kolorach aktualnie obowiązujących w myśl przepisów wydanych na podstawie art. 67 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254), wbrew ich przeznaczeniu, nawet po pozbawieniu oznak wojskowych.",

4)
w § 4 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. Szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania przez Żandarmerię Wojskową kontroli uprawnień do używania mundurów wojskowych lub ich części określają odrębne przepisy.";

5)
skreśla się § 5.
§  14.
Przepisy zarządzenia nie naruszają odrębnych przepisów dotyczących mundurów wojskowych innych niż określone w § 1 ust. 2 i § 9 ust. 4, w tym mundurów polskich formacji i organizacji wojskowych używanych przez członków stowarzyszeń właściwych dla określonego rodzaju działalności kombatanckiej.
§  15.
Traci moc zarządzenie nr 60/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 9 lipca 1973 r. w sprawie udzielania żołnierzom nie będącym w czynnej służbie wojskowej zezwolenia na noszenie umundurowania i oznak wojskowych (Dziennik Rozkazów Ministerstwa Obrony Narodowej z 1976 r. Nr 18, poz. 110 i z 1977 r. Nr 13, poz. 74).
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ZEZWOLENIE

na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

KSIĘGA EWIDENCJI WYDANYCH ZEZWOLEŃ NA NOSZENIE UMUNDUROWANIA ORAZ ODZNAK I OZNAK WOJSKOWYCH

...........................

(nazwa organu wydającego zezwolenie)

Lp. Numer zezwolenia, data wydania Stopień wojskowy Nazwisko, imię i imię ojca Rocznik Uwagi
1 2 3 4 5 6

Pouczenie: W rubryce 6 "Uwagi" dokonuje się adnotacji o terminie ważności zezwolenia

* Zarządzenie utraciło częściowo podstawę prawną z dniem 1 lipca 2000 r. na skutek zmiany art. 12 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz.U.78.31.130) przez art. 6 pkt 4 ustawy z dnia 21 stycznia 2000 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej (Dz.U.00.12.136) - zobacz art. 74 ostatnio powołanej ustawy.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1993.19.184

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb udzielania żołnierzom nie pełniącym czynnej służby wojskowej zezwolenia na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych.
Data aktu: 06/04/1993
Data ogłoszenia: 26/04/1993
Data wejścia w życie: 11/05/1993