Określenie specjalności w dziedzinie nauk wojskowych, w których na stanowisko profesora nadzwyczajnego można wyznaczyć oficera (zatrudnić osobę cywilną) nie posiadającego tytułu naukowego lub stopnia naukowego doktora habilitowanego oraz tryb postępowania kwalifikacyjnego przy wyznaczaniu (zatrudnianiu) na to stanowisko.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 23 maja 1992 r.
w sprawie określenia specjalności w dziedzinie nauk wojskowych, w których na stanowisko profesora nadzwyczajnego można wyznaczyć oficera (zatrudnić osobę cywilną) nie posiadającego tytułu naukowego lub stopnia naukowego doktora habilitowanego oraz trybu postępowania kwalifikacyjnego przy wyznaczaniu (zatrudnianiu) na to stanowisko.

Na podstawie art. 33 ust. 3 i ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o wyższym szkolnictwie wojskowym (Dz. U. z 1992 r. Nr 10, poz. 40) zarządza się, co następuje:
§  1.
W dziedzinie nauk wojskowych na stanowisko profesora nadzwyczajnego w wyższej szkole wojskowej można wyznaczyć oficera lub zatrudnić osobę cywilną, posiadających wybitne, twórcze osiągnięcia w pracy zawodowej poza szkołą wyższą, w następujących specjalnościach dyscypliny naukowej "sztuka wojenna":
1)
obronność państwa i doktryny wojenne,
2)
strategia wojenna,
3)
sztuka operacyjna,
4)
taktyka rodzajów sił zbrojnych, wojsk i służb,
5)
dowodzenie wojskami,
6)
zabezpieczenie bojowe i logistyczne,
7)
organizacja, mobilizacja i uzupełnienie sił zbrojnych,
8)
obrona regionalna i cywilna,
9)
historia sztuki wojennej i myśli wojskowej,
10)
geografia wojenna i topografia wojskowa,
11)
metodyka szkolenia wojsk,
12)
użycie uzbrojenia i sprzętu technicznego.
§  2.
1.
Zatrudnienie na stanowisku profesora nadzwyczajnego osób, o których mowa w § 1, może nastąpić:
1)
w jednostce organizacyjnej wyższej szkoły wojskowej prowadzącej kształcenie w zakresie dyscypliny naukowej i specjalności określonych w § 1,
2)
po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego i uzyskaniu pozytywnej opinii Centralnej Komisji do Spraw Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych, zwanej dalej "Centralną Komisją".
2.
Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadzają rady jednostek organizacyjnych wyższych szkół wojskowych uprawnione do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego, na wniosek komendanta jednostki organizacyjnej, w której zamierza się wyznaczyć oficera lub zatrudnić osobę cywilną. Jeżeli w kraju brak jest jednostki uprawnionej do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego w danej dyscyplinie, postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza jednostka uprawniona do nadawania stopnia naukowego doktora.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust.2, może dotyczyć wyłącznie osoby spełniającej warunki określone w § 1.
4.
Postępowanie kwalifikacyjne obejmuje:
1)
wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego,
2)
powołanie trzyosobowej komisji spośród członków rady, o której mowa w ust. 2, posiadających tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego,
3)
powołanie trzech recenzentów posiadających tytuł naukowy, w tym dwóch spoza grona rady jednostki organizacyjnej przeprowadzającej postępowanie kwalifikacyjne oraz spoza grona osób zatrudnionych w jednostce organizacyjnej, w której zajmuje stanowisko (zatrudniony jest) kandydat, jak również spoza grona osób zatrudnionych w jednostce organizacyjnej, w której ubiega się on o stanowisko profesora nadzwyczajnego,
4)
stwierdzenie kwalifikacji do zajmowania stanowiska profesora nadzwyczajnego.
§  3.
1.
Recenzenci oceniają osiągnięcia kandydata w pracy zawodowej poza szkolnictwem wyższym.
2.
Komisja, po zapoznaniu się z opiniami recenzentów, przedstawia radzie jednostki organizacyjnej wyższej szkoły wojskowej swoje stanowisko w przedmiocie stwierdzenia kwalifikacji do zajmowania stanowiska profesora nadzwyczajnego; stanowisko komisji wymaga uzasadnienia.
§  4.
Rada, o której mowa w § 2 ust. 2, po zapoznaniu się ze stanowiskiem komisji, podejmuje uchwałę w sprawie stwierdzenia kwalifikacji do zajmowania przez kandydata stanowiska profesora nadzwyczajnego.
§  5.
W celu wyrażenia opinii, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, komendant jednostki organizacyjnej wyższej szkoły wojskowej, przeprowadzającej postępowanie kwalifikacyjne, przekazuje dokumentację postępowania kwalifikacyjnego Centralnej Komisji.
§  6.
W razie podjęcia uchwały w sprawie stwierdzenia kwalifikacji do zajmowania stanowiska profesora nadzwyczajnego przez radę jednostki organizacyjnej, której uchwały o nadaniu stopnia naukowego doktora habilitowanego nie wymagają zatwierdzenia przez Centralną Komisję, nie jest wymagane uzyskanie opinii, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 2.
§  7.
Pozytywne wyniki postępowania kwalifikacyjnego i opinia, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, uprawniają do wyznaczenia oficera na stanowisko lub zatrudnienia osoby cywilnej w ciągu trzech lat od ich uzyskania.
§  8.
Recenzentom, o których mowa w § 3 ust. 1, przysługuje wynagrodzenie na zasadach określonych w przepisach o wynagradzaniu za opracowanie recenzji rozprawy habilitacyjnej.
§  9.
Tracą moc zarządzenia Ministra Obrony Narodowej:
1)
nr 10/MON z dnia 1 lutego 1988 r. w sprawie określenia dyscyplin w dziedzinie nauk wojskowych, w których na stanowisko docenta można powołać osobę posiadającą stopień naukowy doktora oraz wybitne osiągnięcia praktyczne (Dziennik Rozkazów Ministerstwa Obrony Narodowej poz. 6);
2)
nr 61/MON z dnia 8 września 1988 r. w sprawie określenia trybu postępowania kwalifikacyjnego przy wyznaczaniu (zatrudnianiu) na stanowisko docenta w dziedzinie nauk wojskowych w wyższej szkole wojskowej osób posiadających stopień naukowy doktora (Dziennik Rozkazów Ministerstwa Obrony Narodowej poz. 67).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1992.14.105

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie specjalności w dziedzinie nauk wojskowych, w których na stanowisko profesora nadzwyczajnego można wyznaczyć oficera (zatrudnić osobę cywilną) nie posiadającego tytułu naukowego lub stopnia naukowego doktora habilitowanego oraz tryb postępowania kwalifikacyjnego przy wyznaczaniu (zatrudnianiu) na to stanowisko.
Data aktu: 23/05/1992
Data ogłoszenia: 02/06/1992
Data wejścia w życie: 17/06/1992