Korzystanie ze środków łączności telekomunikacyjnej przez misje zagraniczne.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU, ŻEGLUGI I ŁĄCZNOŚCI
z dnia 10 lutego 1989 r.
w sprawie korzystania ze środków łączności telekomunikacyjnej przez misje zagraniczne.

Na podstawie art. 20 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o łączności (Dz. U. Nr 54, poz. 275, z 1987 r. Nr 33, poz. 180 i z 1988 r. Nr 41, poz. 324) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie reguluje warunki korzystania ze środków łączności telekomunikacyjnej przez przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne i inne misje zagraniczne korzystające z przywilejów i immunitetów na podstawie ustaw, umów i zwyczajów międzynarodowych, zwane dalej "misjami zagranicznymi", a także przez członków ich personelu, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
2.
Zarządzenie ma także zastosowanie do międzynarodowych organizacji międzyrządowych posiadających swoją siedzibę na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, a także funkcjonariuszy tych organizacji, jeżeli nie są oni obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  2.
1.
Zakładanie i używanie przewodowych sieci telekomunikacyjnych instalowanych w budynkach lub części budynków zajmowanych przez misje zagraniczne lub międzynarodowe organizacje międzyrządowe, niezależnie od tego, kto jest właścicielem nieruchomości, wymaga uzgodnienia z właściwą dyrekcją wojewódzką państwowej jednostki organizacyjnej "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" warunków współpracy z jednolitą siecią telekomunikacyjną.
2.
Zakładanie i używanie przez misje zagraniczne lub międzynarodowe organizacje międzyrządowe sieci telekomunikacyjnych nie odpowiadających warunkom określonym w ust. 1 wymaga zezwolenia Dyrekcji Generalnej państwowej jednostki organizacyjnej "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".
3.
Wnioski o wydanie zezwolenia określonego w ust. 2 powinny zawierać:
1)
adres miejsca zainstalowania urządzeń telekomunikacyjnych,
2)
wnioskowany termin zainstalowania i uruchomienia urządzeń,
3)
dane techniczne urządzeń i linii telekomunikacyjnych wnioskowanych do zainstalowania (typ, producent, rodzaj współpracy z siecią telekomunikacyjną użytku publicznego, liczbę łączy przewidywanych do współpracy z tą siecią, zakres częstotliwości przesyłanych sygnałów w punktach styku z siecią telekomunikacyjną użytku publicznego, szybkość transmisji sygnałów, system sygnalizacji),
4)
okres, na jaki ma być wydane zezwolenie.
§  3.
1.
Zakładanie i używanie przez misje zagraniczne lub międzynarodowe organizacje międzyrządowe urządzeń nadawczych i nadawczo-odbiorczych służących do łączności radiowej w systemie naziemnym i satelitarnym, zwanych dalej "stacjami radiowymi", jak również dokonywanie zmian w tych stacjach wymaga zezwolenia Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności.
2.
Wnioski o wydanie zezwolenia określonego w ust. 1 powinny zawierać:
1)
adres miejsca zainstalowania stacji radiowej,
2)
znak wywoławczy stacji radiowej,
3)
godziny i czas pracy stacji radiowej,
4)
miejscowości, z którymi ma być utrzymywana łączność radiowa, i ich współrzędne geograficzne,
5)
częstotliwości nadawania i odbioru przez stację radiową,
6)
moc wyjściową urządzenia nadawczego stacji radiowej,
7)
dane techniczne anteny nadawczej i odbiorczej (typ, model, producent, wysokość zawieszenia nad poziomem ziemi, zysk antenowy, polaryzacja, azymut największego promieniowania, szerokość kąta otwarcia),
8)
informacje o stosowanych systemach zwiększających odporność na zakłócenia i o systemach automatycznej korekcji błędów,
9)
wnioskowany termin zainstalowania i uruchomienia stacji radiowej.
3.
Moc wyjściowa urządzenia nadawczego stacji radiowej nie może przekraczać 1 kW.
§  4.
W odniesieniu do stacji radiowych w systemie satelitarnym wniosek o wydanie zezwolenia powinien ponadto zawierać dane wymagane w procesie koordynacji i notyfikacji stacji w Międzynarodowej Izbie Rejestracji Częstotliwości (IFRB) Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (UIT).
§  5.
1.
Członkom personelu misji zagranicznych oraz funkcjonariuszom międzynarodowych organizacji międzyrządowych może być wydane zezwolenie na posiadanie i używanie amatorskiej stacji radiowej indywidualnej lub uprawnienia operatorskie na czas określony, nie dłuższy niż czas jednorazowego pobytu w Polsce. Zezwolenie powyższe i uprawnienia operatorskie wydaje Główny Inspektorat Państwowej Inspekcji Radiowej.
2.
Wnioski o wydanie zezwolenia określonego w ust. 1 powinny zawierać:
1)
dane personalne osoby wnioskującej oraz numer paszportu,
2)
dane techniczne stacji radiowej (typ, model, producent, rodzaje urządzeń nadawczych i nadawczo-odbiorczych, rodzaje anten nadawczo-odbiorczych),
3)
adres miejsca zainstalowania stacji radiowej,
4)
pisemną zgodę administratora lub właściciela lokalu, obiektu lub nieruchomości na zainstalowanie stacji radiowej.
§  6.
Posiadanie i używanie przez misje zagraniczne, międzynarodowe organizacje międzyrządowe i członków personelu misji zagranicznych, a także funkcjonariuszy międzynarodowych organizacji międzyrządowych urządzeń odbiorczych służących do odbioru programów radiofonicznych i telewizyjnych nadawanych w systemie satelitarnym nie wymaga, na zasadzie wzajemności, zezwolenia.
§  7.
Audycje nadawane przez urządzenia megafonowe, telewizję przewodową oraz zestawy audiowizualne zainstalowane na terenie siedziby misji zagranicznej lub międzynarodowej organizacji międzyrządowej nie mogą być słyszalne i widzialne poza tym terenem.
§  8.
Wnioski w sprawach, o których mowa w § 2-4, składa się za pośrednictwem Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zezwolenia wydaje się na zasadzie wzajemności.
§  9.
1.
W razie stwierdzenia, że urządzenia telekomunikacyjne i stacje radiowe używane przez misje zagraniczne lub międzynarodowe organizacje międzyrządowe powodują zakłócenia w działaniu innych urządzeń telekomunikacyjnych i stacji radiowych poza terenem misji zagranicznej lub organizacji międzyrządowej, misja lub organizacja międzyrządowa obowiązana jest do podjęcia właściwych środków w celu usunięcia tych zakłóceń.
2.
W szczególnych przypadkach ze względu na interes Państwa może być w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych wstrzymana lub ograniczona praca określonych urządzeń telekomunikacyjnych lub stacji radiowych w drodze cofnięcia danego zezwolenia lub ograniczenia wydanych uprawnień.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1989.6.64

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Korzystanie ze środków łączności telekomunikacyjnej przez misje zagraniczne.
Data aktu: 10/02/1989
Data ogłoszenia: 15/03/1989
Data wejścia w życie: 15/03/1989