Ogłoszenie ogólnych warunków ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za wady produktu.

OBWIESZCZENIE
PREZESA PAŃSTWOWEGO ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ
z dnia 5 grudnia 1988 r.
w sprawie ogłoszenia ogólnych warunków ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za wady produktu.

1.
Na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 20 września 1984 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz. U. Nr 45, poz. 242) ogłasza się ogólne warunki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za wady produktu, stanowiące załącznik do niniejszego obwieszczenia, zatwierdzone uchwałą nr 133 Rady Ubezpieczeniowej z dnia 16 listopada 1988 r.
2.
Ogólne warunki ubezpieczenia, wymienione w ust. 1 wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 1989 r.

ZAŁĄCZNIK

OGÓLNE WARUNKI UBEZPIECZENIA ODPOWIEDZIALNOŚCI CYWILNEJ ZA WADY PRODUKTU

Postanowienia ogólne

§  1.
1.
Ogólne warunki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za wady produktu, zwane dalej "ogólnymi warunkami OC za produkt", mają zastosowanie do umów ubezpieczenia zawieranych przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń (PZU) z producentami, zwanymi dalej "ubezpieczającym".
2.
W porozumieniu z ubezpieczającym do umowy ubezpieczenia mogą być wprowadzone postanowienia dodatkowe lub odmienne od ustalonych w ogólnych warunkach OC za produkt.
3.
W sprawach nie uregulowanych w ogólnych warunkach OC za produkt mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 20 września 1984 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz. U. Nr 45, poz. 242).

Przedmiot i zakres ubezpieczenia

§  2.
Przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna producenta za szkody, które poniosły osoby trzecie w związku z użytkowaniem lub konsumpcją towarów określonych w umowie ubezpieczenia, a które wynikły w następstwie śmierci, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia albo uszkodzenia lub zniszczenia mienia.
§  3.
1.
PZU jest obowiązany do zapłaty odszkodowania w granicach odpowiedzialności cywilnej ubezpieczającego, najwyżej jednak do wyczerpania sumy ubezpieczenia stanowiącej górną granicę odpowiedzialności PZU, bez względu na liczbę szkód powstałych z tego samego zdarzenia w okresie ubezpieczenia.
2.
Ponadto PZU jest obowiązany:
1)
do pokrycia kosztów wynagrodzenia rzeczoznawców powołanych przez PZU albo za jego zgodą w celu ustalenia okoliczności i rozmiaru szkód,
2)
do pokrycia niezbędnych kosztów obrony prawnej oraz kosztów sądowych w sporze prowadzonym na polecenie PZU lub za jego zgodą.
§  4.
PZU nie odpowiada za szkody:
1)
które zobowiązany jest wyrównać producent w ramach gwarancji lub rękojmi,
2)
wynikłe z wprowadzającej w błąd reklamy, wadliwych lub niedostatecznych etykiet albo innych instrukcji użytkowania, stosowania lub składowania produktu,
3)
spowodowane wycofaniem z rynku określonego asortymentu wyrobów lub produktów,
4)
powstałe w następstwie prowadzenia działań wojennych,
5)
powstałe na skutek prowadzenia działalności związanej z wykorzystaniem energii atomowej,
6)
które zostały wyrządzone poza granicami Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
7)
nie przekraczające 10.000 zł.

Zawarcie umowy ubezpieczenia, czas jej trwania.

Składka ubezpieczeniowa
§  5.
1.
Zawarcie ubezpieczenia następuje na podstawie wniosku ubezpieczającego, zawierającego informacje niezbędne do wystawienia dokumentu ubezpieczenia.
2.
Zawarcie umowy ubezpieczenia PZU potwierdza dokumentem ubezpieczenia.
§  6.
Odpowiedzialność PZU dotyczy produktów wytworzonych w okresie objętym ubezpieczeniem i rozpoczyna się od dnia następującego po zawarciu umowy, nie wcześniej jednak niż od dnia następnego po zapłaceniu składki, chyba że w umowie określono późniejszy termin ubezpieczenia.
§  7.
1.
Okres ubezpieczenia trwa jeden rok, chyba że umowę ubezpieczenia zawarto na okres krótszy.
2.
Umowę ubezpieczenia zawartą na okres jednego roku przedłuża się na rok następny, jeżeli żadna ze stron nie wypowiedziała umowy na dwa miesiące przed upływem terminu ubezpieczenia.
§  8.
1.
Składka za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej producenta za wady produktu stanowi 0,5-1% sumy ubezpieczenia.
2.
PZU może ustalić w porozumieniu z ubezpieczającym składkę zryczałtowaną.
3.
Wysokość składki może być w uzasadnionych przypadkach korygowana w okresie ubezpieczenia w zależności od finansowych wyników przebiegu ubezpieczenia.

Obowiązki ubezpieczającego w razie powstania szkody

§  9.
1.
W razie zajścia zdarzenia, które może spowodować roszczenie ze strony poszkodowanego, ubezpieczający obowiązany jest w miarę możliwości zapobiec zwiększaniu się szkody oraz podać wszelkie znane mu informacje i dowody dotyczące szkody i jej rozmiaru.
2.
Ubezpieczający obowiązany jest bezzwłocznie zawiadomić PZU o szkodzie i o wystąpieniu poszkodowanego z roszczeniami na drogę sądową lub arbitrażową.
3.
Na żądanie PZU ubezpieczający jest obowiązany udzielić pełnomocnictwa procesowego wskazanej prze PZU osobie.
4.
Uznanie roszczenia lub zawarcie ugody, które zobowiązywałoby PZU do wypłaty odszkodowania, wymaga uprzedniej pisemnej zgody PZU.
5.
Jeżeli ubezpieczający z własnej winy nie dopełni któregokolwiek obowiązku określonego w ust. 1-4, a miało to wpływ na odpowiedzialność PZU, ustalenie okoliczności szkody lub jej rozmiarów, PZU może odmówić wypłaty odszkodowania lub je zmniejszyć.

Ustalenie i wypłata odszkodowania

§  10.
1.
PZU wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o szkodzie.
2.
Jeśli w terminie określonym w ust. 1 wyjaśnienie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności PZU albo wysokości odszkodowania okazało się niemożliwe, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od wyjaśnienia tych okoliczności. Jednakże bezsporną część odszkodowania PZU wypłaca w terminie określonym w ust. 1.
3.
Jeżeli odszkodowanie nie przysługuje, PZU informuje o tym osobę zgłaszającą roszczenie i ubezpieczającego w terminie określonym w ust. 1, wskazując na okoliczności i podstawę prawną, uzasadniające odmowę wypłaty odszkodowania, wraz z pouczeniem o środkach odwoławczych.

Przejście roszczeń na PZU

§  11.
Jeżeli w związku ze szkodą, za którą PZU wypłacił odszkodowanie, przysługuje ubezpieczającemu roszczenie o odszkodowanie do osoby trzeciej odpowiedzialnej za szkodę, roszczenie to z dniem zapłaty odszkodowania przechodzi na PZU do wysokości zapłaconego odszkodowania. Jeżeli PZU pokrył tylko część szkody, ubezpieczającemu przysługuje co do pozostałej części pierwszeństwo zaspokojenia przed roszczeniem PZU.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024