Zm.: obwieszczenie w sprawie ogłoszenia zmian w ogólnych warunkach ubezpieczenia mienia jednostek gospodarki uspołecznionej od ognia i innych zdarzeń losowych oraz maszyn elektrycznych i ogólnych warunkach ubezpieczenia mienia jednostek gospodarki nie uspołecznionej od ognia i innych zdarzeń losowych.

OBWIESZCZENIE
PREZESA PAŃSTWOWEGO ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ
z dnia 5 grudnia 1988 r.
w sprawie ogłoszenia zmian w ogólnych warunkach ubezpieczenia mienia jednostek gospodarki uspołecznionej od ognia i innych zdarzeń losowych oraz maszyn elektrycznych od szkód elektrycznych i ogólnych warunkach ubezpieczenia mienia jednostek gospodarki nie uspołecznionej od ognia i innych zdarzeń losowych.

1.
Na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 20 września 1984 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz. U. Nr 45, poz. 242) ogłasza się:
1)
zmiany w ogólnych warunkach ubezpieczenia mienia jednostek gospodarki uspołecznionej od ognia i innych zdarzeń losowych oraz maszyn elektrycznych od szkód elektrycznych, stanowiących załącznik nr 1 do obwieszczenia Prezesa Państwowego Zakładu Ubezpieczeń z dnia 30 listopada 1985 r. w sprawie ogłoszenia ogólnych warunków ubezpieczenia mienia jednostek gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej od ognia i innych zdarzeń losowych oraz taryfy składek za te ubezpieczenia (Monitor Polski Nr 45, poz. 289 oraz z 1987 r. Nr 3, poz. 30, Nr 18, poz. 159 i Nr 37, poz. 318),
2)
zmiany w ogólnych warunkach ubezpieczenia mienia jednostek gospodarki nie uspołecznionej od ognia i innych zdarzeń losowych, stanowiących załącznik nr 2 do powołanego w pkt 1 obwieszczenia Prezesa Państwowego Zakładu Ubezpieczeń,

zatwierdzone uchwałami nr 121 i 122 Rady Ubezpieczeniowej z dnia 16 listopada 1988 r.

2.
Zmiany wymienione w ust. 1 wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 1989 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ZMIANY W OGÓLNYCH WARUNKACH UBEZPIECZENIA MIENIA JEDNOSTEK GOSPODARKI USPOŁECZNIONEJ OD OGNIA I INNYCH ZDARZEŃ LOSOWYCH ORAZ MASZYN ELEKTRYCZNYCH OD SZKÓD ELEKTRYCZNYCH

W ogólnych warunkach ubezpieczenia mienia jednostek gospodarki uspołecznionej od ognia i innych zdarzeń losowych oraz maszyn elektrycznych od szkód elektrycznych wprowadza się następujące zmiany:

1) w § 3:

a) w ust. 1 po wyrazach "usuwanie się ziemi" dodaje się wyrazy "katastrofę budowlaną, awarię urządzeń lub instalacji,";

b) w ust. 4:

- w pkt 8 lit. a) przyjmuje brzmienie:

"a) spowodowanego awarią polegającą na wydostaniu się wody, pary, płynów lub substancji z przewodów i urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania i innych instalacji,";

- dodaje się nowe pkt 12 i 13 w brzmieniu:

"12) katastrofę budowlaną - uważa się nie zamierzone, gwałtowne zniszczenie obiektu budowlanego lub jego części, a także konstrukcyjnych elementów rusztowań, ścianek szczelnych i obudowy wykopów: nie stanowi katastrofy budowlanej:

a) uszkodzenie elementu wbudowanego w obiekt budowlany, nadającego się do naprawy lub wymiany,

b) awaria terenowych urządzeń budowlanych,

c) awaria instalacji;

13) awarię urządzeń lub instalacji - uważa się szkody powstałe w tych urządzeniach oraz szkody wyrządzone tą awarią w innym ubezpieczonym mieniu.";

- dotychczasowe pkt 12 i 13 oznacza się jako pkt 14 i 15,

2) w § 4 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) w urządzeniach lub instalacjach przeznaczonych do rozbiórki lub nieczynnych - spowodowane awarią,";

3) dotychczasowy § 37 oznacza się jako § 40;

4) po § 36 dodaje się tytuł "Ryzyka dodatkowe" i nowe § 37-39 w brzmieniu:

"Ryzyka dodatkowe

§ 37. Na wniosek ubezpieczającego, za opłatą dodatkowej składki, umowa ubezpieczenia mienia od ognia i innych zdarzeń losowych może być rozszerzona na:

1) ryzyko zakłócenia przebiegu produkcji,

2) ryzyko prowadzenia działalności innowacyjno-wdrożeniowej.

Ubezpieczenie powyższych ryzyk może być zawarte także na podstawie odrębnej umowy.

Ubezpieczenie ryzyka zakłócenia przebiegu produkcji.

§ 38. 1. W ramach ubezpieczenia ryzyka zakłócenia przebiegu produkcji PZU odpowiada za straty spowodowane przerwami w działalności gospodarczej w następstwie:

1) zdarzeń losowych wymienionych w § 3 ust. 1,

2) silnych mrozów,

3) nadmiernych opadów atmosferycznych,

4) skażenia środowiska naturalnego,

5) zakłóceń w dostawie energii elektrycznej, gazu lub innych czynników zasilania,

6) innych przyczyn zgłoszonych przez ubezpieczającego i określonych w umowie ubezpieczenia.

2. Ubezpieczenie może być zawarte z odpowiedzialnością PZU obejmującą przerwy w działalności gospodarczej trwające do 1 miesiąca, 2 miesięcy lub 3 miesięcy.

3. Ryzyko zakłócenia przebiegu produkcji ubezpiecza się do wysokości zadeklarowanej sumy ubezpieczenia oddzielnie dla zakładu lub jednostki objętej odrębnym rozrachunkiem. Sumę ubezpieczenia i podstawę obliczenia składki stanowi planowana przeciętna wartość produkcji lub sprzedaży w czasie odpowiadającym okresom ubezpieczonych przerw, podanych w ust. 2.

4. Za przerwy w działalności gospodarczej uważa się przestoje w tej działalności, wywołane unieruchomieniem wskutek zdarzeń wymienionych w ust. 1 bądź uszkodzeniem albo zniszczeniem majątku ubezpieczającego przez zdarzenie losowe określone w § 3 ust. 4.

5. Za straty spowodowane przez:

1) silne mrozy i nadmierne opady atmosferyczne - uważa się straty spowodowane tymi czynnikami, jeżeli w wyniku ich działania został ogłoszony na danym terenie przez władze administracyjne stan klęski żywiołowej,

2) skażenie środowiska naturalnego - uważa się straty powstałe wskutek ograniczenia bądź wstrzymania działalności ubezpieczającego w wyniku skażenia środowiska przez osoby trzecie, stwierdzonego przez właściwe organy władz,

3) zakłócenia w dostawie energii elektrycznej, gazu lub innych czynników zasilania - uważa się straty wynikłe wskutek niezależnych od ubezpieczającego przerw w dostawach wymienionych czynników; nie są przerwami w dostawach energii ograniczenia w zasilaniu, ustanowione normami Państwowej Dyspozycji Mocy.

6. Za straty z tytułu ograniczenia bądź wstrzymania działalności (ust. 1 pkt. 1-6) uważa się spadek wyników działalności jednostki ubezpieczającej w ujęciu wartościowym poniżej 80% planu przypadającego na miesiąc, w którym wystąpiła przerwa. Zasada ustalenia strat uzależniona jest od charakteru działalności i specyfiki branżowej ubezpieczającego i wymaga szczegółowego określenia w umowie ubezpieczenia.

7. Odszkodowanie za straty polegające na ograniczeniu bądź wstrzymaniu działalności wskutek zdarzeń określonych w § 38 ust. 1, ustalone zgodnie z zasadami podanymi w ust. 6, wypłaca się w kwocie odpowiadającej 80% tych strat; wysokość odszkodowania nie może jednak przekraczać sumy ubezpieczenia określonej w umowie.

8. Jeśli ubezpieczający, podejmując działania w celu nadrobienia utraconej produkcji, poniósł dodatkowe lub zwiększone koszty i zapobiegł spadkowi wyników działalności poniżej wartości określonych w ust. 6, PZU pokrywa te dodatkowe koszty w pełnej udokumentowanej wysokości (w granicach sumy ubezpieczenia).

Ubezpieczenie ryzyka prowadzenia działalności innowacyjno-wdrożeniowej

§ 39. 1. Umowa ubezpieczenia ryzyka prowadzenia działalności innowacyjnej i wdrożeniowej może być zawarta przez jednostkę gospodarki uspołecznionej legitymującą się, w dacie zawarcia umowy, aktualnym wpisem do rejestru jednostek innowacyjno-wdrożeniowych, prowadzonego przez Urząd Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń, określającym typ jednostki oraz rodzaj i charakter prowadzonej działalności.

2. Przedmiotem ubezpieczenia mogą być wszelkie, określone w umowie, a nie objęte prowadzonymi aktualnie przez PZU ubezpieczeniami majątkowymi i osobowymi, szkody i straty własne ubezpieczającego, jak również roszczenia osób trzecich z tytułu:

1) zmiany bądź ustanowienia norm państwowych, eliminujące planowane efekty poniesionych przez ubezpieczającego nakładów na etapie prac projektowych i wdrożeniowych innowacji,

2) nie zawinionego naruszenia podlegających ochronie praw autorskich i wynalazczych,

3) strat powstałych w czasie prób eksploatacyjnych i próbnej produkcji,

4) strat wywołanych wadliwym funkcjonowaniem wyrobu, jeżeli wada powstała bez winy ubezpieczającej jednostki i o wadzie tej jednostka ta nie mogła wcześniej wiedzieć,

5) innych przyczyn i innego typu ryzyk zgłoszonych przez ubezpieczającego i określonych w umowie ubezpieczenia.

3. Ustaleń rozmiarów i wysokości szkody z ubezpieczenia ryzyka prowadzenia działalności innowacyjno-wdrożeniowej dokonuje się z udziałem eksperta wskazanego przez Urząd Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń.

4. Odszkodowanie nie może przekraczać sumy ubezpieczenia określonej w umowie; suma ubezpieczenia stanowi podstawę obliczenia składki."

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ZMIANY W OGÓLNYCH WARUNKACH UBEZPIECZENIA MIENIA JEDNOSTEK GOSPODARKI NIE USPOŁECZNIONEJ OD OGNIA I INNYCH ZDARZEŃ LOSOWYCH

W ogólnych warunkach ubezpieczenia mienia jednostek gospodarki nieuspołecznionej od ognia i innych zdarzeń losowych wprowadza się następujące zmiany:

1) w § 5:

a) ust. 3 skreśla się,

b) dotychczasowe ust. 4 i 5 oznacza się odpowiednio jako ust. 3 i 4,

2) po § 18 dodaje się tytuł "Ryzyka dodatkowe" oraz nowe § 19-22 w brzmieniu:

"Ryzyka dodatkowe

§ 19. Na wniosek ubezpieczającego za opłatą dodatkowej składki umowa ubezpieczenia mienia od ognia i innych zdarzeń losowych może być rozszerzona na:

1) ryzyko zakłócenia przebiegu produkcji,

2) ryzyko prowadzenia działalności innowacyjno-wdrożeniowej.

Ubezpieczenie powyższych ryzyk może być zawarte także na podstawie odrębnej umowy.

Ubezpieczenie ryzyka zakłócenia przebiegu produkcji

§ 20. 1. W ramach ubezpieczenia ryzyka zakłócenia przebiegu produkcji PZU odpowiada za straty spowodowane przerwami w działalności gospodarczej w następstwie:

1) zdarzeń losowych wymienionych w § 3 ust. 1,

2) silnych mrozów,

3) nadmiernych opadów atmosferycznych,

4) skażenia środowiska naturalnego,

5) zakłóceń w dostawie energii elektrycznej, gazu lub innych czynników zasilania,

6) innych przyczyn zgłoszonych przez ubezpieczającego i określonych w umowie ubezpieczenia.

2. Ubezpieczenie może być zawarte z odpowiedzialnością PZU obejmującą przerwy w działalności gospodarczej trwające do 1 miesiąca, 2 miesięcy lub 3 miesięcy.

3. Za przerwy w działalności gospodarczej uważa się przestoje w tej działalności, wywołane unieruchomieniem wskutek zdarzeń wymienionych w ust. 1 bądź uszkodzeniem albo zniszczeniem majątku ubezpieczającego przez zdarzenie losowe określone w § 3 ust. 4.

4. Za straty spowodowane przez:

1) silne mrozy i nadmierne opady atmosferyczne - uważa się straty spowodowane tymi czynnikami, jeżeli w wyniku ich działania został ogłoszony na danym terenie przez władze administracyjne stan klęski żywiołowej,

2) skażenie środowiska naturalnego - uważa się straty powstałe wskutek ograniczenia bądź wstrzymania działalności ubezpieczającego w wyniku skażenia środowiska przez osoby trzecie, stwierdzonego przez właściwe organy władz,

3) zakłócenia w dostawie energii elektrycznej, gazu lub innych czynników zasilania - uważa się straty wynikłe wskutek niezależnych od ubezpieczającego przerw w dostawach wymienionych czynników; nie są przerwami w dostawach energii ograniczenia w zasilaniu, ustanowione normami Państwowej Dyspozycji Mocy.

Ubezpieczenie ryzyka prowadzenia działalności inowacyjno-wdrożeniowej

§ 21. 1. Umowa ubezpieczenia ryzyka prowadzenia działalności innowacyjnej i wdrożeniowej może być zawarta przez jednostkę gospodarki nie uspołecznionej legitymującą się, w dacie zawarcia umowy, aktualnym wpisem do rejestru jednostek innowacyjno-wdrożeniowych, prowadzonego przez Urząd Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń, określającym typ jednostki oraz rodzaj i charakter prowadzonej działalności.

2. Przedmiotem ubezpieczenia mogą być wszelkie, określone w umowie, a nie objęte prowadzonymi aktualnie przez PZU ubezpieczeniami majątkowymi i osobowymi szkody i straty własne ubezpieczającego, jak również roszczenia osób trzecich z tytułu:

1) zmiany bądź ustanowienia norm państwowych, eliminujące planowane efekty poniesionych przez ubezpieczającego nakładów na etapie prac projektowych i wdrożeniowych innowacji,

2) nie zawinionego naruszenia praw autorskich i wynalazczych podlegających ochronie,

3) strat powstałych w czasie prób eksploatacyjnych i próbnej produkcji,

4) strat wywołanych wadliwym funkcjonowaniem wyrobu, jeżeli wada powstała bez winy ubezpieczającej jednostki i o wadzie tej jednostka ta nie mogła wcześniej wiedzieć,

5) innych przyczyn i innego typu ryzyk zgłoszonych przez ubezpieczającego i określonych w umowie ubezpieczenia.

3. Ustaleń rozmiarów i wysokości szkody z ubezpieczenia ryzyka prowadzenia działalności innowacyjno-wdrożeniowej dokonuje się z udziałem eksperta wskazanego przez Urząd Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń.

§ 22. Szczegółowe warunki ubezpieczenia ryzyk dodatkowych określa się w uzgodnieniu z ubezpieczającym - w umowach ubezpieczenia, odpowiednio do charakteru działalności i specyfiki branżowej ubezpieczającego.",

4) dotychczasowe § 19 i 20 oznacza się jako § 23 i 24.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1988.34.307

Rodzaj: Obwieszczenie
Tytuł: Zm.: obwieszczenie w sprawie ogłoszenia zmian w ogólnych warunkach ubezpieczenia mienia jednostek gospodarki uspołecznionej od ognia i innych zdarzeń losowych oraz maszyn elektrycznych i ogólnych warunkach ubezpieczenia mienia jednostek gospodarki nie uspołecznionej od ognia i innych zdarzeń losowych.
Data aktu: 05/12/1988
Data ogłoszenia: 23/12/1988
Data wejścia w życie: 01/01/1989