Zasady gospodarki finansowej Urzędu Dozoru Technicznego.

UCHWAŁA Nr 151
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 sierpnia 1988 r.
w sprawie zasad gospodarki finansowej Urzędu Dozoru Technicznego.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 3 grudnia 1984 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 56, poz. 283, z 1985 r. Nr 59, poz. 296, z 1986 r. Nr 42, poz. 202, z 1987 r. Nr 33, poz. 181 i z 1988 r. Nr 19, poz. 131) Rada Ministrów uchwala, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Uchwała reguluje zasady gospodarki finansowej Urzędu Dozoru Technicznego, zwanego dalej "Urzędem".
§  2.
Urząd prowadzi gospodarkę finansową, pokrywając z uzyskanych przychodów koszty działalności i zobowiązania wobec budżetu państwa, banków, dostawców oraz wydatki na rozwój i inne potrzeby.
§  3.
1.
Podstawą gospodarki finansowej Urzędu jest plan finansowy.
2.
Plan finansowy ustala przychody i rozchody z całokształty działalności Urzędu i podlega zatwierdzeniu przez Prezesa Urzędu.
§  4.
1.
Urząd prowadzi rachunkowość zgodnie z przepisami określającymi zasady rachunkowości państwowych jednostek organizacyjnych.
2.
Bilans roczny Urzędu i wykazany w nim wynik finansowy podlega weryfikacji sprawdzającej jego rzetelność i prawidłowość, dokonanej przez właściwy organ Ministra Finansów.

Rozdział  2

Przychody, koszty i wynik finansowy

§  5.
Przez przychód ze sprzedaży rozumie się pobierane na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 1987 r o dozorze technicznym (Dz. U. Nr 36, poz. 202) opłaty za czynności organów dozoru technicznego.
§  6.
Do kosztów działalności Urzędu zalicza się również koszty amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także koszty remontów kapitalnych środków trwałych.
§  7.
1.
Wynik finansowy Urzędu stanowi różnicę między przychodami ze sprzedaży a kosztami własnymi, skorygowaną o saldo strat i zysków nadzwyczajnych.
2.
Wynik finansowy dodatni jest zyskiem, a wynik finansowy ujemny - stratą bilansową Urzędu.
3.
Zweryfikowany zysk Urząd przeznacza na:
1)
fundusz rozwoju - 70% zysku,
2)
wpłatę do budżetu.
4.
Strata bilansowa obciąża fundusz rozwoju Urzędu.
5.
Wynik finansowy i jego podział aprobuje Prezes Urzędu w terminie ustalonym do zatwierdzenia sprawozdania finansowego Urzędu.

Rozdział  3

Fundusze

§  8.
1.
Urząd tworzy następujące fundusze:
1)
fundusz statutowy,
2)
fundusz rozwoju,
3)
zakładowy fundusz nagród,
4)
zakładowy fundusz socjalny,
5)
zakładowy fundusz mieszkaniowy.
2.
Zasady tworzenia funduszy wymienionych w ust. 1 pkt 3-5 regulują odrębne przepisy.
§  9.
1.
Fundusz statutowy Urzędu odzwierciedla wartość jego środków trwałych, wartości niematerialne i prawne oraz wartości środków obrotowych i zachodzące w nich zmiany. Fundusz ten powinien równać się co najmniej wartości netto posiadanych środków trwałych, wartościom niematerialnym i prawnym oraz części wartości środków obrotowych.
2.
Środki obrotowe mogą być w całości finansowane z funduszu statutowego. Na finansowanie środków obrotowych, nie znajdujących pokrycia w funduszu statutowym, Urząd może zaciągnąć w banku kredyty obrotowe na warunkach określonych w umowie kredytowej.
§  10.
1.
Fundusz rozwoju jest tworzony z:
1)
amortyzacji,
2)
części zysku,
3)
dochodów z likwidacji lub sprzedaży środków trwałych,
4)
wpłat innych jednostek na cele rozwojowe.
2.
Środki funduszu rozwoju przeznacza się na:
1)
spłatę rat kredytów bankowych, zaciągniętych na finansowanie inwestycji i środków obrotowych,
2)
finansowanie inwestycji,
3)
uzupełnienie funduszu statutowego, w części dotyczącej środków obrotowych,
4)
pokrycie kosztów likwidacji lub sprzedaży środków trwałych,
5)
wpłaty przekazywane na rzecz innych jednostek,
6)
finansowanie badań naukowo-technicznych w zakresie bezpieczeństwa techniki,
7)
finansowanie działalności związanej z popularyzacją zagadnień w zakresie bezpieczeństwa techniki,
8)
pokrycie strat wynikających z rocznego rozliczenia wyniku finansowego za rok ubiegły.

Rozdział  4

Finansowanie środków trwałych

§  11.
1.
Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne podlegają amortyzacji na zasadach ustalonych dla jednostek gospodarczych.
2.
Amortyzacja od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych pozostaje w całości w dyspozycji Urzędu i podlega przekazaniu na fundusz rozwoju.

Rozdział  5

Finansowanie wynagrodzeń

§  12.
1.
Wynagrodzenia pobierane przez pracowników Urzędu obciążają koszty jego działalności.
2.
Urząd ustala wielkość środków na wynagrodzenia w ramach posiadanych możliwości finansowych oraz stosownie do potrzeb ustawowej działalności dozoru technicznego.
3.
Wzrost środków finansowych, z przeznaczeniem na podwyżki płac pracowników Urzędu, następuje w trybie przewidzianym dla urzędów państwowych.

Rozdział  6

Finansowanie wydatków dewizowych

§  13.
1.
Urząd ma prawo do gromadzenia, na wyodrębnionym rachunku, środków dewizowych przekazywanych przez przedsiębiorstwa i inne jednostki gospodarcze za wykonanie zleconych, nie określonych ustawowo, badań atestacyjnych, usług dozorowych związanych z eksportem urządzeń technicznych i przeprowadzanie procedur uznaniowych zagranicznych wytwórców materiałów, elementów i urządzeń technicznych, importowanych do Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
2.
Urząd ma prawo do wydatkowania środków dewizowych, o których mowa w ust. 1, na finansowanie zakupów importowych, niezbędnych do działalności Urzędu.

Rozdział  7

Przepisy przejściowe i końcowe

§  14.
W sprawach nie uregulowanych uchwałą stosuje się przepisy prawa budżetowego dotyczące zakładów budżetowych.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1988 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1988.25.218

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady gospodarki finansowej Urzędu Dozoru Technicznego.
Data aktu: 22/08/1988
Data ogłoszenia: 14/09/1988
Data wejścia w życie: 14/09/1988, 01/01/1988