Zasady gospodarki finansowej Urzędu Dozoru Technicznego.

UCHWAŁA Nr 151
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 sierpnia 1988 r.
w sprawie zasad gospodarki finansowej Urzędu Dozoru Technicznego.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 3 grudnia 1984 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 56, poz. 283, z 1985 r. Nr 59, poz. 296, z 1986 r. Nr 42, poz. 202, z 1987 r. Nr 33, poz. 181 i z 1988 r. Nr 19, poz. 131) Rada Ministrów uchwala, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Uchwała reguluje zasady gospodarki finansowej Urzędu Dozoru Technicznego, zwanego dalej "Urzędem".
§  2.
Urząd prowadzi gospodarkę finansową, pokrywając z uzyskanych przychodów koszty działalności i zobowiązania wobec budżetu państwa, banków, dostawców oraz wydatki na rozwój i inne potrzeby.
§  3.
1.
Podstawą gospodarki finansowej Urzędu jest plan finansowy.
2.
Plan finansowy ustala przychody i rozchody z całokształty działalności Urzędu i podlega zatwierdzeniu przez Prezesa Urzędu.
§  4.
1.
Urząd prowadzi rachunkowość zgodnie z przepisami określającymi zasady rachunkowości państwowych jednostek organizacyjnych.
2.
Bilans roczny Urzędu i wykazany w nim wynik finansowy podlega weryfikacji sprawdzającej jego rzetelność i prawidłowość, dokonanej przez właściwy organ Ministra Finansów.

Rozdział  2

Przychody, koszty i wynik finansowy

§  5.
Przez przychód ze sprzedaży rozumie się pobierane na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 1987 r o dozorze technicznym (Dz. U. Nr 36, poz. 202) opłaty za czynności organów dozoru technicznego.
§  6.
Do kosztów działalności Urzędu zalicza się również koszty amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także koszty remontów kapitalnych środków trwałych.
§  7.
1.
Wynik finansowy Urzędu stanowi różnicę między przychodami ze sprzedaży a kosztami własnymi, skorygowaną o saldo strat i zysków nadzwyczajnych.
2.
Wynik finansowy dodatni jest zyskiem, a wynik finansowy ujemny - stratą bilansową Urzędu.
3.
Zweryfikowany zysk Urząd przeznacza na:
1)
fundusz rozwoju - 70% zysku,
2)
wpłatę do budżetu.
4.
Strata bilansowa obciąża fundusz rozwoju Urzędu.
5.
Wynik finansowy i jego podział aprobuje Prezes Urzędu w terminie ustalonym do zatwierdzenia sprawozdania finansowego Urzędu.

Rozdział  3

Fundusze

§  8.
1.
Urząd tworzy następujące fundusze:
1)
fundusz statutowy,
2)
fundusz rozwoju,
3)
zakładowy fundusz nagród,
4)
zakładowy fundusz socjalny,
5)
zakładowy fundusz mieszkaniowy.
2.
Zasady tworzenia funduszy wymienionych w ust. 1 pkt 3-5 regulują odrębne przepisy.
§  9.
1.
Fundusz statutowy Urzędu odzwierciedla wartość jego środków trwałych, wartości niematerialne i prawne oraz wartości środków obrotowych i zachodzące w nich zmiany. Fundusz ten powinien równać się co najmniej wartości netto posiadanych środków trwałych, wartościom niematerialnym i prawnym oraz części wartości środków obrotowych.
2.
Środki obrotowe mogą być w całości finansowane z funduszu statutowego. Na finansowanie środków obrotowych, nie znajdujących pokrycia w funduszu statutowym, Urząd może zaciągnąć w banku kredyty obrotowe na warunkach określonych w umowie kredytowej.
§  10.
1.
Fundusz rozwoju jest tworzony z:
1)
amortyzacji,
2)
części zysku,
3)
dochodów z likwidacji lub sprzedaży środków trwałych,
4)
wpłat innych jednostek na cele rozwojowe.
2.
Środki funduszu rozwoju przeznacza się na:
1)
spłatę rat kredytów bankowych, zaciągniętych na finansowanie inwestycji i środków obrotowych,
2)
finansowanie inwestycji,
3)
uzupełnienie funduszu statutowego, w części dotyczącej środków obrotowych,
4)
pokrycie kosztów likwidacji lub sprzedaży środków trwałych,
5)
wpłaty przekazywane na rzecz innych jednostek,
6)
finansowanie badań naukowo-technicznych w zakresie bezpieczeństwa techniki,
7)
finansowanie działalności związanej z popularyzacją zagadnień w zakresie bezpieczeństwa techniki,
8)
pokrycie strat wynikających z rocznego rozliczenia wyniku finansowego za rok ubiegły.

Rozdział  4

Finansowanie środków trwałych

§  11.
1.
Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne podlegają amortyzacji na zasadach ustalonych dla jednostek gospodarczych.
2.
Amortyzacja od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych pozostaje w całości w dyspozycji Urzędu i podlega przekazaniu na fundusz rozwoju.

Rozdział  5

Finansowanie wynagrodzeń

§  12.
1.
Wynagrodzenia pobierane przez pracowników Urzędu obciążają koszty jego działalności.
2.
Urząd ustala wielkość środków na wynagrodzenia w ramach posiadanych możliwości finansowych oraz stosownie do potrzeb ustawowej działalności dozoru technicznego.
3.
Wzrost środków finansowych, z przeznaczeniem na podwyżki płac pracowników Urzędu, następuje w trybie przewidzianym dla urzędów państwowych.

Rozdział  6

Finansowanie wydatków dewizowych

§  13.
1.
Urząd ma prawo do gromadzenia, na wyodrębnionym rachunku, środków dewizowych przekazywanych przez przedsiębiorstwa i inne jednostki gospodarcze za wykonanie zleconych, nie określonych ustawowo, badań atestacyjnych, usług dozorowych związanych z eksportem urządzeń technicznych i przeprowadzanie procedur uznaniowych zagranicznych wytwórców materiałów, elementów i urządzeń technicznych, importowanych do Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
2.
Urząd ma prawo do wydatkowania środków dewizowych, o których mowa w ust. 1, na finansowanie zakupów importowych, niezbędnych do działalności Urzędu.

Rozdział  7

Przepisy przejściowe i końcowe

§  14.
W sprawach nie uregulowanych uchwałą stosuje się przepisy prawa budżetowego dotyczące zakładów budżetowych.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1988 r.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024