Informacja Rządu o realizacji uchwały Sejmu z dnia 3 lipca 1984 r. wraz z programem realizacji zadań doraźnych i kierunkowych podejmowanych w celu zintensyfikowania budownictwa mieszkaniowego.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 13 lipca 1988 r.
w sprawie informacji Rządu o realizacji uchwały Sejmu z dnia 3 lipca 1984 r. wraz z programem realizacji zadań doraźnych i kierunkowych podejmowanych w celu zintensyfikowania budownictwa mieszkaniowego.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej stwierdza, że dotychczasowa realizacja uchwały Sejmu z dnia 3 lipca 1984 r. w sprawie polityki mieszkaniowej do 1990 r. nie doprowadziła do osiągnięcia zamierzonych celów. Problem mieszkaniowy nie został złagodzony, a czas oczekiwania na własne samodzielne mieszkanie nie uległ skróceniu.
Sejm podkreśla, że realizacja narodowego planu społeczno-gospodarczego na lata 1986-1990 w zakresie liczby oddanych do użytku mieszkań, remontów kapitalnych i modernizacji jest poważnie zagrożona. Szczególnie niepokojący jest stan zaawansowania usuwania wad technologicznych w wybudowanych budynkach.

Sejm stwierdza, że jedną z przyczyn braku intensywnego rozwoju budownictwa mieszkaniowego jest mniejsze niż przewidywano tempo rozwoju gospodarczego kraju. Jednakże oceniając dotychczasowe działania Rządu oraz władz terenowych na rzecz realizacji uchwały z dnia 3 lipca 1984 r. należy stwierdzić, że polityka Rządu w zakresie szeroko pojętego budownictwa jest niespójna i nieskuteczna. Brak jest czytelnego i stabilnego systemu ekonomiczno-finansowego przedsiębiorstw, zwłaszcza w zakresie tworzenia cen, systemu podatkowego oraz systemu kształtowania środków na wynagrodzenia. Nie następuje restrukturyzacja przedsiębiorstw budowlanych. Inicjatywy społeczne, wynikające z potrzeby współdziałania społeczeństwa w rozwiązywaniu problemu mieszkaniowego, nie znajdują właściwych warunków rozwoju i mimo znacznego zaangażowania się związków zawodowych i organizacji młodzieżowych nie rozwinęły się dotychczas powszechnie.

Sejm pozytywnie ocenia działania zmierzające do poprawy gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Spełnia swoją rolę znowelizowane Prawo lokalowe, następuje zwiększenie troski obywateli o mieszkania, nowe przepisy ułatwiły zamianę mieszkań. Nie został natomiast zadowalająco rozwiązany problem zwiększonego udziału obywateli w kosztach budowy mieszkań, a także nie zostały usunięte nieuzasadnione społecznie i gospodarczo znaczne dysproporcje w obciążeniu obywateli z tytułu opłat i czynszów za mieszkania spółdzielcze, zakładowe i komunalne.

Sejm aprobuje przedstawiony przez Rząd program działań doraźnych i kierunkowych, mających na celu zintensyfikowanie budownictwa mieszkaniowego, wyrażając przekonanie, że jego konsekwentna realizacja powinna wpłynąć na zwiększenie poziomu realizacji zadań i podwyższenie ich efektywności. Sejm jednocześnie zaleca jak najszybsze podjęcie skutecznych działań w celu zapewnienia materialnych warunków realizacji programu. Przyjęte przez Sejm z inicjatywy Rządu decyzje ustawowe powinny przyczynić się do poprawy warunków i pozyskiwania środków dla szybszego rozwoju budownictwa mieszkaniowego.

Sejm stwierdza, że przewidziana w programie realizacyjnym II etapu reformy gospodarczej weryfikacja programu inwestycyjnego na lata 1986-1990 powinna ułatwić pozyskiwanie odpowiednich środków dla zintensyfikowania budownictwa mieszkaniowego.

Sejm podkreśla pełną aktualność uchwały Sejmu z dnia 3 lipca 1984 r. w sprawie polityki mieszkaniowej do 1990 r. Poprawa warunków mieszkaniowych, zwłaszcza rodzin znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji, pozostaje nadal jednym z podstawowych celów polityki społeczno-gospodarczej państwa.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zobowiązuje Rząd do zdecydowanych i konsekwentnych działań na rzecz pełnej realizacji uchwały Sejmu z dnia 3 lipca 1984 r. przy wykorzystaniu w tym celu również nadzwyczajnych uprawnień dla Rady Ministrów.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024