Określenie sposobu organizacji zebrań obywateli oraz sposobu wysuwania przez te zebrania osób proponowanych na kandydatów na radnych.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 7 kwietnia 1988 r.
w sprawie określenia sposobu organizacji zebrań obywateli oraz sposobu wysuwania przez te zebrania osób proponowanych na kandydatów na radnych.

Na podstawie art. 48 ust. 4 ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. - Ordynacja wyborcza do rad narodowych (Dz. U. z 1988 r. Nr 7, poz. 55) Rada Państwa uchwala, co następuje:
§  1.
Statutowe organy samorządu mieszkańców lub ogniwa Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego organizujące na obszarze swego działania zebrania obywateli w celu wysunięcia osób proponowanych na kandydatów na radnych powinny określić w odniesieniu do każdego z planowanych zebrań:
1)
datę, godzinę i miejsce zebrania,
2)
minimalną liczbę uczestników zebrania, wymaganą do jego prawomocnego przeprowadzenia.
§  2.
Najpóźniej na 3 dni przed planowanym terminem każdego zebrania organizator obowiązany jest na obszarze swego działania wywiesić zawiadomienia o miejscu, terminie i celu tego zebrania, a także o ustalonej minimalnej liczbie uczestników wymaganej do jego prawomocnego przeprowadzenia.
§  3.
1.
Zebraniu przewodniczy wyznaczony przedstawiciel organizatora. Przed rozpoczęciem zebrania obowiązany jest on ustalić na podstawie listy obecności liczbę uczestniczących w nim obywateli.
2.
Po stwierdzeniu, że zostały spełnione warunki ustalone przez organizatora dla przeprowadzenia tego zebrania, jego uczestnicy uchwalają porządek zebrania.
3.
Porządek zebrania powinien obejmować:
1)
omówienie zasad wysuwania, konsultowania i zgłaszania kandydatów na radnych,
2)
przyjmowanie zgłoszeń osób wysuwanych na kandydatów na radnych przez uczestników zebrania,
3)
wypowiedzi osób zgłoszonych i dyskusję,
4)
przeprowadzenie głosowania nad zgłoszonymi kandydaturami,
5)
ustalenie osób wysuniętych na kandydatów na radnych przez zebranie.
§  4.
Każdy obywatel, zgłaszający na zebraniu osobę proponowaną na kandydata na radnego, obowiązany jest podać:
1)
nazwisko i imię, wiek, zawód, miejsce pracy i miejsce zamieszkania osoby zgłaszanej,
2)
krótką charakterystykę tej osoby, uzasadniającą jej wysunięcie,

a także określić radę narodową, do której zgłasza kandydaturę.

§  5.
Przewodniczący zebrania obowiązany jest ustalić, czy:
1)
osoba zgłoszona odpowiada ustawowym warunkom określonym dla kandydowania, tj. czy osiągnęła odpowiedni wiek, stale mieszka lub pracuje na obszarze działania rady narodowej, do której zebranie zamierza wysunąć jej kandydaturę.
2)
osoba zgłoszona jest obecna na zebraniu i wyraża zgodę na wysunięcie jej kandydatury przez zebranie obywateli; zgłoszenie kandydatury osoby nieobecnej wymaga zgody zebrania.
§  6.
1.
Po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń kandydatur od uczestniczących w zebraniu obywateli przeprowadza się dyskusję dotyczącą kandydatów.
2.
Po dyskusji przewodniczący zebrania poddaje zgłoszone kandydatury pod głosowanie.
3.
Głosowanie jest jawne. Każdą kandydaturę poddaje się pod głosowanie osobno, odnotowując przy jej nazwisku liczbę głosów "za".
§  7.
W wyniku przeprowadzonego głosowania osobami wysuniętymi na kandydatów na radnych przez zebranie są ci spośród zgłoszonych, którzy otrzymali więcej niż połowę głosów (50 % + 1 głos) osób uczestniczących w zebraniu.
§  8.
1.
Z przeprowadzonego zebrania sporządza się protokół. Wymienia się w nim:
1)
liczbę uczestników wymaganą do jego prawomocnego przeprowadzenia,
2)
liczbę uczestników zebrania,
3)
nazwiska i imiona osób zgłoszonych przez uczestników zebrania i przy każdym z nich otrzymaną w głosowaniu liczbę głosów "za",
4)
osoby, które w wyniku głosowania zostały wysunięte na kandydatów na radnych przez zebranie obywateli, z wyszczególnieniem przy każdym z nich wieku, zawodu, miejsca pracy, miejsca zamieszkania, rady narodowej, do której zostali zgłoszeni, a także z podaniem krótkiego uzasadnienia każdej z kandydatur.
2.
Protokół podpisuje przewodniczący zebrania i przekazuje wraz z listą obecności niezwłocznie do właściwego kolegium wyborczego.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem powzięcia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024