Szczegółowe zasady eksploatacji turbin wodnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GÓRNICTWA I ENERGETYKI ORAZ GOSPODARKI MATERIAŁOWEJ I PALIWOWEJ
z dnia 14 stycznia 1987 r.
w sprawie szczegółowych zasad eksploatacji turbin wodnych.

Na podstawie art. 30 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o gospodarce energetycznej (Dz. U. Nr 21, poz 96) oraz w związku z § 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1985 r. w sprawie określenia kompetencji niektórych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej zastrzeżonych w przepisach szczególnych dla organów zniesionych (Dz. U. Nr 63, poz. 334) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie określa szczegółowe zasady eksploatacji turbin wodnych o mocy 100 kW i większej w jednostkach gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej oraz przez osoby fizyczne i inne podmioty.
2.
Szczegółowych zasad eksploatacji nie stosuje się do eksploatacji turbin wodnych służących do odzyskania energii w procesach chemicznych (turbin rekuperacyjnych).
§  2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o turbinach wodnych, rozumie się przez to także turbiny odwracalne oraz wyposażenie turbin obejmujące komory, rury ssące, regulatory obrotów oraz urządzenia pomocnicze i instalacje w obrębie turbin do sprzęgieł wałów turbin z wałami prądnic lub przekładni.
§  3.
Eksploatację turbin wodnych należy prowadzić zgodnie z przepisami zarządzenia oraz ogólnymi zasadami eksploatacji określonymi w zarządzeniu Ministrów Górnictwa i Energetyki oraz Gospodarki Materiałowej i Paliwowej z dnia 18 lipca 1986 r. w sprawie ogólnych zasad eksploatacji urządzeń i instalacji energetycznych (Monitor Polski Nr 25, poz. 174).
§  4.
1.
Turbiny wodne nowe, przebudowane i po remoncie mogą być przyjęte do eksploatacji po poddaniu ruchowi próbnemu przez czas nie krótszy niż 72 godziny.
2.
Okres osiągania projektowanych zdolności produkcyjnych dla turbin wodnych powinien wynosić 3 miesiące, a dla turbin odwracalnych 4 miesiące.
§  5.
Eksploatację turbin wodnych należy prowadzić z uwzględnieniem w szczególności:
1)
wymagań racjonalnego wykorzystania energii wodnej i pracy turbin wodnych przy możliwie najwyższej sprawności oraz poza strefą wzmożonej kawitacji i nadmiernych drgań,
2)
wymagań w zakresie natężenia przepływu i bilansowania wody,
3)
dla turbin typu Kaplana, Deriaza i rurowych z regulacją łopatek wirnika i kierownicy - optymalnej zależności kąta otwarcia łopatek wirnika i kierownicy.
§  6.
Odczyty parametrów ruchowych turbin wodnych napędzających prądnice powinny być dokonywane zgodnie z instrukcją eksploatacji, nie rzadziej jednak niż raz na zmianę, a w elektrowniach z obsługą w formie dyżuru domowego - nie rzadziej niż dwa razy na dobę.
§  7.
1.
Uruchomienie lub zgłoszenie gotowości do zdalnego uruchomienia turbin wodnych może nastąpić po osiągnięcia przez turbiny i urządzenia przez nie napędzane stanu gotowości ruchowej, tj. po zakończeniu wszelkich robót konserwacyjnych i remontowych, sprawdzeniu sprawności urządzeń turbin, kompletności ich elementów oraz osiągnięciu warunków określonych w instrukcji eksploatacji, a w szczególności dotyczących:
1)
zamknięć, włazów i wzierników,
2)
poziomów górnej i dolnej wody, oleju smarnego i regulacyjnego oraz ciśnienia sprężonego powietrza,
3)
zaworów w instalacjach olejowych wodnych i sprężonego powietrza,
4)
hamulców turbiny i blokad otwarcia turbiny,
5)
łopatek kierowniczych oraz wirników turbin Kaplana, Deriaza i rurowych z regulacją łopatek wirnika,
6)
temperatury oleju,
7)
urządzeń instalacji smarowania,
8)
instalacji i urządzeń sterowania, sygnalizacji i automatyki,
9)
instalacji odwadniających,
10)
zamknięć awaryjnych turbiny.
2.
Proces uruchamiania turbiny powinien przebiegać płynnie, a osiągnięcie obrotów znamionowych powinno następować w czasie przewidzianym w instrukcji eksploatacji.
3.
Prowadzenie ruchu turbin wodnych powinno się odbywać z obciążeniem w granicach dopuszczalnych, ustalonych w instrukcji eksploatacji.
§  8.
1.
W razie nieprawidłowego ruchu i niepełnej sprawności turbin wodnych, należy je niezwłocznie zatrzymać, w szczególności po stwierdzeniu:
1)
zagrożenia życia ludzkiego,
2)
uszkodzenia lub groźby uszkodzenia turbiny,
3)
groźby zalania wodą pomieszczeń elektrowni,
4)
uszkodzenia lub groźby uszkodzenia urządzeń współpracujących z turbiną,
5)
uszkodzenia urządzeń pomocniczych i instalacji, które powinny spowodować zatrzymanie turbiny przez pobudzenie zabezpieczenia.
2.
W razie nieprawidłowego działania zabezpieczeń i sygnalizacji lub uszkodzenia urządzeń pomocniczych i instalacji, które nie stwarzają zagrożenia dla prawidłowego funkcjonowania turbiny, lecz zmniejszają jedynie jej pewność ruchową, turbinę wodną można utrzymać w pracy lub powtórnie uruchomić za zgodą osoby sprawującej nadzór nad eksploatacją turbiny przy zapewnieniu wzmożonej jej obserwacji, a w przypadku turbin w elektrowniach przyłączonych do wspólnej sieci - ponadto w porozumieniu z jednostkami upoważnionymi do dysponowania mocą.
§  9.
Ocena stanu technicznego turbin wodnych powinna być dokonywana nie rzadziej niż:
1)
raz w roku - dla turbin o mocy znamionowej 1 MW i większej,
2)
raz na dwa lata - dla turbin o mocy znamionowej mniejszej niż 1 MW.
§  10.
1.
Oględziny turbin wodnych powinny być dokonywane na każdej zmianie, a w przypadku turbin pracujących bez stałej obsługi - co najmniej dwa razy w ciągu doby w regularnych odstępach czasu.
2.
Oględziny turbin wodnych powinny obejmować w szczególności:
1)
sprawdzenie poziomów ciśnienia i temperatury oleju w wannach, zbiornikach i instalacjach obiegów smarowania i regulacji,
2)
sprawdzenie ciśnienia w zbiornikach i instalacjach sprężonego powietrza,
3)
sprawdzenie szczelności zbiorników i instalacji obiegów wody, oleju i sprężonego powietrza,
4)
osłuchanie turbiny pod względem płynności pracy, występowania stuków i nienormalnych drgań,
5)
sprawdzenie stanu oświetlenia w pomieszczeniach turbiny i urządzeń z nią związanych,
6)
sprawdzenie poprawności działania instalacji odwadniających.
§  11.
1.
Przeglądów turbin wodnych należy dokonywać co najmniej raz w roku. Przeglądy turbin mogą być połączone z ich remontami bieżącymi oraz niezbędnymi naprawami.
2.
Przeglądy turbin wodnych powinny obejmować w szczególności sprawdzenie:
1)
stanu technicznego zamknięć remontowych na górnej i dolnej wodzie, krat na wlocie do turbiny oraz urządzeń do oczyszczania krat,
2)
prawidłowości działania instalacji odwadniania: rurociągów doprowadzających wodę, spiral i rur ssących,
3)
stanu technicznego rurociągów doprowadzających wodę do turbin oraz komór turbinowych,
4)
stanu technicznego oraz szczelności zamknięć ruchowych (zasuw, zaworów motylowych, zaworów kulowych) na wlocie do turbiny wraz z ich układami napędowymi,
5)
stanu technicznego oraz szczelności kierownicy turbinowej, w tym także występowania wżerów kawitacyjnych, oraz sprawdzenie stanu technicznego układu napędowego łopatek kierownicy,
6)
stanu technicznego wirnika turbiny wraz z jego obudową, w tym sprawdzenie występowania uszkodzeń kawitacyjnych, a w turbinach Kaplana, Deriaza i rurowych - ponadto stanu technicznego mechanizmów napędowych przestawialnych łopat wirnika,
7)
stanu technicznego rury ssącej,
8)
stanu technicznego i prawidłowości działania:
a)
układu regulacyjnego,
b)
układy hamowania,
c)
układów smarowania,
d)
instalacji wody chłodzącej,
e)
instalacji sprężonego powietrza.
§  12.
1.
Próby i pomiary turbin wodnych przewidziane w dokumentacji dostawcy turbiny powinny być wykonywane po remontach kapitalnych.
2.
Próby działania urządzeń awaryjnego zatrzymywania turbiny powinny być przeprowadzane nie rzadziej niż co 6 miesięcy.
3.
Prób i pomiarów mających na celu sprawdzenie przyrządów pomiarowo-kontrolnych turbiny należy dokonywać nie rzadziej niż raz w roku.
4.
Próby i pomiary działania układów regulacji turbin powinny być dokonywane nie rzadziej niż:
1)
raz na 5 lat - dla turbin o mocy powyżej 10 MW,
2)
raz na 10 lat - dla pozostałych turbin.
§  13.
Eksploatacja turbin wodnych nie może powodować szkodliwego zanieczyszczenia wód. Wprowadzanie do wody olejów i smarów, przerzucanie na dolną wodę zanieczyszczeń usuwanych z krat oraz dokonywanie innych czynności mogących spowodować zanieczyszczenie wód jest zabronione.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1987.4.35

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady eksploatacji turbin wodnych.
Data aktu: 14/01/1987
Data ogłoszenia: 25/02/1987
Data wejścia w życie: 25/02/1987