Szczegółowe zasady eksploatacji urządzeń oświetlenia elektrycznego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI MATERIAŁOWEJ I PALIWOWEJ
z dnia 14 września 1987 r.
w sprawie szczegółowych zasad eksploatacji urządzeń oświetlenia elektrycznego.

Na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o gospodarce energetycznej (Dz. U. Nr 21, poz. 96) oraz w związku z § 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1985 r. w sprawie określenia kompetencji niektórych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej zastrzeżonych w przepisach szczególnych dla organów zniesionych (Dz. U. Nr 63, poz. 334) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie określa szczegółowe zasady eksploatacji urządzeń oświetlenia elektrycznego w jednostkach gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej.
2.
Szczegółowych zasad eksploatacji nie stosuje się do urządzeń oświetlenia elektrycznego w pomieszczeniach lub przestrzeniach zewnętrznych zakwalifikowanych na podstawie odrębnych przepisów do odpowiedniej kategorii zagrożenia wybuchem.
3.
Eksploatację urządzeń oświetlenia elektrycznego należy prowadzić zgodnie z przepisami zarządzenia oraz ogólnymi zasadami eksploatacji, określonymi w zarządzeniu Ministrów Górnictwa i Energetyki oraz Gospodarki Materiałowej i Paliwowej z dnia 18 lipca 1986 r. w sprawie ogólnych zasad eksploatacji urządzeń i instalacji energetycznych (Monitor Polski Nr 25, poz. 174).
§  2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o urządzeniach oświetlenia elektrycznego, rozumie się przez to urządzenia oświetlenia elektrycznego zewnętrznego i wnętrzowego oraz oświetlenia iluminacyjnego i reklam świetlnych, stanowiące zespół elementów składających się ze źródeł światła i opraw oświetleniowych, wraz z obwodami zasilającymi i sterującymi ich pracą oraz z konstrukcjami wsporczymi.
§  3.
Przyjęcie do eksploatacji urządzeń oświetlenia elektrycznego nowych lub po remoncie może nastąpić po stwierdzeniu, że:
1)
odpowiadają wymaganiom określonym w normach i przepisach dotyczących budowy urządzeń oświetlenia elektrycznego,
2)
zainstalowano je zgodnie z dokumentacją techniczną i warunkami technicznymi,
3)
odpowiadają warunkom ochrony przeciwporażeniowej i ochrony przeciwpożarowej,
4)
zostały dostosowane do środowiska i warunków pracy w miejscu ich zainstalowania,
5)
zapewniają właściwe natężenie i równomierne oświetlenie,
6)
rozwiązania i podział obwodów oświetlenia elektrycznego zewnętrznego i wnętrzowego umożliwiają racjonalne zużycie energii elektrycznej,
7)
odpowiadają wymaganiom w zakresie rezystancji izolacji urządzeń oświetlenia elektrycznego,
8)
protokół odbioru technicznego urządzenia po remoncie potwierdza zgodność parametrów technicznych z dokumentacją i warunkami technicznymi.
§  4.
Na urządzeniach oświetlenia elektrycznego powinny być umieszczone i utrzymywane w stanie czytelnym oznaczenia:
1)
stosowanych zabezpieczeń i wartości ich nastawienia,
2)
przewodów fazowych i zerowych oraz zacisków ochronnych,
3)
obwodów oświetlenia elektrycznego,
4)
podstawowych źródeł światła wchodzących w skład urządzeń oświetlenia elektrycznego,
5)
obwodów sterowania i sygnalizacji oświetlenia elektrycznego.
§  5.
Urządzenia oświetlenia elektrycznego wyłączone przez zabezpieczenia można ponownie włączyć po usunięciu przyczyn wyłączenia, a w razie niestwierdzenia tych przyczyn - po wykonaniu próbnego włączenia.
§  6.
1.
Stan techniczny urządzeń oświetlenia elektrycznego oraz warunki eksploatacji powinny być kontrolowane i oceniane na podstawie wyników przeprowadzonych okresowo oględzin i przeglądów.
2.
Kontrolę czynnych źródeł światła elektrycznego w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi należy przeprowadzać na bieżąco, a w pozostałych pomieszczeniach - co najmniej raz w miesiącu. Brakujące źródła światła należy uzupełniać na bieżąco.
§  7.
1.
Liczba niesprawnych źródeł światła elektrycznego w stosunku do ogólnej liczby źródeł światła nie powinna przekraczać w odniesieniu do:
1)
oświetlenia wnętrzowego - 10%,
2)
oświetlenia centralnych i głównych dróg w granicach miast - 5%,
3)
oświetlenia dróg krajowych - 10%,
4)
oświetlenia innych dróg - 15%.
2.
Dopuszczalna liczba niesprawnych źródeł światła oświetlenia drogowego dotyczy 100 kolejnych opraw dowolnie wybranego ciągu oświetlenia jednej lub kilku dróg w granicach miasta.
3.
Dopuszczalna liczba niesprawnych źródeł światła, w przypadku dróg w granicach miasta, na których zainstalowano kilka lub kilkanaście opraw, nie powinna przekraczać 20% ogólnej ich liczby i dotyczyć kolejnych opraw.
4.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się w razie przebudowy lub modernizacji urządzeń oświetlenia elektrycznego.
§  8.
1.
Terminy i zakres oględzin urządzeń oświetlenia elektrycznego zewnętrznego i wnętrzowego należy ustalić w instrukcji eksploatacji, z uwzględnieniem warunków i miejsc ich zainstalowania, znaczenia oraz wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy. Oględziny powinny być przeprowadzane nie rzadziej niż raz w roku.
2.
Podczas przeprowadzania oględzin urządzeń oświetlenia elektrycznego należy dokonać oceny stanu urządzeń i sprawdzić w szczególności:
1)
stan widocznych części przewodów, głównie ich połączeń oraz osprzętu,
2)
stan czystości opraw i źródeł światła, okien i świetlików,
3)
stan ubytku źródeł światła,
4)
realizację zasad racjonalnego użytkowania oświetlenia,
5)
stan ochrony przeciwporażeniowej i przeciwpożarowej,
6)
poziom hałasu i drgań źródeł światła,
7)
stan urządzeń zabezpieczających i sterowania,
8)
stan napisów informacyjnych i ostrzegawczych oraz oznaczeń,
9)
wskazania aparatury kontrolno-pomiarowej.
3.
Nieprawidłowości stwierdzone w czasie oględzin należy usunąć i w razie potrzeby wykonać zabiegi konserwacyjne dotyczące źródeł światła i opraw.
§  9.
1.
Przeglądy urządzeń oświetlenia elektrycznego należy przeprowadzać nie rzadziej niż:
1)
raz na 2 lata - jeżeli chodzi o oświetlenie zewnętrzne i wnętrzowe w pomieszczeniach wilgotnych, gorących, zapylonych, w których występują wyziewy żrące, oraz zaliczonych do odpowiedniej kategorii zagrożenia pożarowego, a także jeżeli chodzi o urządzenia oświetlenia drogowego głównych dróg w granicach miast,
2)
raz na 3 lata - jeżeli chodzi o urządzenia oświetlenia drogowego i inne niż wymienione w pkt 1,
3)
raz na 5 lat - w innych wypadkach.
2.
Przeglądy powinny obejmować w szczególności:
1)
szczegółowe oględziny w zakresie ustalonym w § 8 ust. 2,
2)
sprawdzenie działania urządzeń sterowania,
3)
sprawdzenie stanu technicznego i pomiary skuteczności ochrony przeciwporażeniowej,
4)
pomiary rezystancji izolacji,
5)
wymianę uszkodzonych źródeł światła,
6)
sprawdzenie stanu osłon i zamocowania urządzeń oświetlenia elektrycznego,
7)
badania kontrolne natężenia oświetlenia i jego zgodności z normą,
8)
sprawdzenie stanu powierzchni ścian i sufitów oraz czystości okien i świetlików w pomieszczeniach, w których zainstalowano urządzenia oświetlenia elektrycznego,
9)
czynności konserwacyjne i naprawy zapewniające poprawę pracy urządzeń oświetlenia elektrycznego.
3.
Wyniki przeglądów i zakres wykonywanych czynności konserwacyjno-remontowych należy odnotować w dokumentacji eksploatacyjnej urządzeń oświetlenia elektrycznego.
§  10.
1.
Wyniki pomiarów wykonywanych podczas eksploatacji urządzeń oświetlenia elektrycznego należy uznać za zadowalające, jeżeli:
1)
wartości rezystancji izolacji urządzeń są zgodne z wymaganiami obowiązującymi przy przyjmowaniu ich do eksploatacji,
2)
spełnione są wymagania ustalone w przepisach o ochronie przeciwporażeniowej,
3)
poziom natężenia oświetlenia jest zgodny z obowiązującymi normami lub ustaleniami zawartymi w dokumentacji technicznej.
2.
Średnie obniżenie natężenia oświetlenia, w zależności od czasu pracy urządzenia, nie powinno przekraczać 10% wartości natężenia zainstalowanych źródeł światła przyjętych do eksploatacji. Przy obliczaniu średniego obniżenia natężenia oświetlenia należy brać pod uwagę czas pracy urządzeń oraz stopień i szybkość osadzania się zanieczyszczeń.
§  11.
1.
W instrukcji eksploatacji należy określić czas pracy urządzeń oświetlenia elektrycznego, uwzględniając warunki i rodzaj pomieszczeń lub przestrzeni, w których są zainstalowane.
2.
Czas pracy urządzeń oświetlenia zewnętrznego i drogowego powinien być regulowany automatycznie (np. przekaźnikiem zmierzchowym) i być dostosowany do pory roku oraz warunków lokalnych.
3.
Czas użytkowania oświetlenia elektrycznego wnętrzowego pomieszczeń nie powinien być dłuższy niż czas trwania pracy w tych pomieszczeniach, z wyjątkiem przypadków określonych w instrukcji eksploatacji.
4.
Czas pracy urządzeń oświetlenia tuneli drogowych i podziemnych przejść powinien być dostosowany do warunków atmosferycznych i sposobu użytkowania danego obiektu lub terenu.
5.
Urządzenia reklam świetlnych mogą być włączone po zachodzie słońca i być czynne nie dłużej niż do godziny 24, z wyjątkiem urządzeń na obiektach użyteczności publicznej.
6.
Urządzenia oświetlenia iluminacyjnego należy używać w czasie uzgodnionym z jednostką organizacyjną, która wydała zgodę na ich zainstalowanie.
§  12.
Remonty urządzeń oświetlenia elektrycznego powinny być przeprowadzane w terminach i zakresach ustalonych w instrukcji eksploatacji, z uwzględnieniem wyników przeglądów.
§  13.
Urządzenia powinny być przekazane do remontu, jeżeli stwierdzi się:
1)
pogorszenie stanu technicznego opraw, które uniemożliwia uzyskanie wymaganej wartości natężenia oświetlenia,
2)
uszkodzenie zagrażające bezpieczeństwu obsługi lub otoczenia.
§  14.
W czasie remontu należy dążyć do modernizacji urządzeń oświetlenia elektrycznego w celu poprawy ich skuteczności i poziomu natężenia oświetlenia.
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1987.29.230

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady eksploatacji urządzeń oświetlenia elektrycznego.
Data aktu: 14/09/1987
Data ogłoszenia: 09/10/1987
Data wejścia w życie: 09/10/1987