Okresy i szczegółowe zasady ustalania limitów zużycia (poboru) energii i mocy elektrycznej oraz paliw gazowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI MATERIAŁOWEJ I PALIWOWEJ
z dnia 13 marca 1987 r.
w sprawie okresów i szczegółowych zasad ustalania limitów zużycia (poboru) energii i mocy elektrycznej oraz paliw gazowych. *

Na podstawie § 4 ust. 2 pkt 2 lit a) i c) uchwały nr 208 Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1985 r. w sprawie ograniczeń w użytkowaniu niektórych rodzajów paliw i energii w latach 1986-1990 (Monitor Polski Nr 48, poz. 311) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Limity zużycia energii elektrycznej i paliw gazowych ustala się na okresy kwartalne na podstawie globalnych wielkości energii elektrycznej i paliw gazowych.
2.
Niezależnie od kwartalnych limitów zużycia paliw gazowych ustala się maksymalne limity dobowego zużycia gazu ziemnego i koksowniczego w poszczególnych stopniach zasilania.
§  2.
1.
W uzasadnionych wypadkach dla użytkowników posiadających układy pomiarowo-rozliczeniowe dwu- lub trójczasowe, w ramach kwartalnych limitów zużycia energii elektrycznej, o których mowa w § 1 ust. 1, mogą być ustalone limity dla każdej taryfowej strefy czasowej.
2.
W ramach limitów, o których mowa w ust. 1, mogą być ustalone limity zużycia energii elektrycznej na okresy krótsze od kwartału.
§  3.
1.
Limity maksymalnej wielkości średniogodzinnego (w godzinie zegarowej) poboru mocy elektrycznej w taryfowych strefach szczytowych (rannej i wieczornej) w dniach roboczych ustala się na poszczególne miesiące IV kwartału danego roku oraz I, II i III kwartału roku następnego w terminie do dnia 20 września każdego roku.
2.
W uzasadnionych wypadkach, w stosunku do użytkowników pobierających równomiernie moc elektryczną, posiadających układy pomiarowo-rozliczeniowe dwu- lub trójczasowe, dopuszcza się możliwość zastąpienia limitów, o których mowa w ust. 1, limitami średniogodzinowego poboru mocy elektrycznej w całej strefie szczytowej rannej i strefie szczytowej wieczornej. Limit ten określa się jako maksymalną wielkość zużycia energii elektrycznej w poszczególnych strefach szczytowych doby dnia roboczego danego miesiąca.
§  4.
1.
Właściwe terenowo okręgowe inspektoraty gospodarki energetycznej ustalają limity zużycia energii elektrycznej lub paliw gazowych dla poszczególnych użytkowników:
1)
biorąc pod uwagę globalną wielkość energii elektrycznej i paliw gazowych, przeznaczoną na limity dla użytkowników zlokalizowanych na terenie działania okręgowego inspektoratu gospodarki energetycznej,
2)
po uprzedniej weryfikacji wniosku użytkownika o ustalenie limitu zużycia energii elektrycznej lub paliw gazowych.
2.
We wniosku użytkownika do okręgowego inspektoratu gospodarki energetycznej należy określić proponowaną wielkość limitu na dany okres, z uzasadnieniem zawierającym:
1)
planowane w okresie bieżącym i wykonane w okresie ubiegłych 2 lat:
a)
wartość produkcji sprzedanej ogółem (w mln zł) w cenach realizacji z grudnia 1984 r.,
b)
wielkość produkcji podstawowych wyrobów (w jednostkach rzeczywistych),
c)
wskaźniki jednostkowego zużycia energii elektrycznej lub paliw gazowych (kWh lub Nm3 na jednostkę miary wyrobu), ustalane dla podstawowych wyrobów, oraz wskaźniki jednostkowej elektrochłonności lub gazochłonności wyrażone w MWh lub Nm3 na 1 mln zł wartości produkcji sprzedanej w cenach realizacji z grudnia 1984 r.,
d)
wielkość produkcji energii elektrycznej (brutto) własnych urządzeń prądotwórczych,
2)
efekty wynikające z realizacji przedsięwzięć oszczędnościowych (lub przyczyny niewykonania określonego przedsięwzięcia).
3.
We wniosku o ustalenie limitu zużycia paliw gazowych należy ponadto określić:
1)
proponowane minimalne dostawy dobowe gazu niezbędne do zabezpieczenia urządzeń produkcyjnych przed zniszczeniem,
2)
wielkość limitu dobowego w poszczególnych stopniach zasilania.
§  5.
Wniosek o ustalenie limitu zużycia energii elektrycznej lub paliw gazowych składają użytkownicy do właściwego terenowo okręgowego inspektoratu gospodarki energetycznej w terminie 30 dni przed okresem, którego będzie dotyczył limit.
§  6.
Właściwe terenowo okręgowe inspektoraty gospodarki energetycznej w terminie do końca maja każdego roku uzgadniają z właściwym okręgiem energetycznym wielkość dopuszczalnego globalnego poboru mocy elektrycznej - w stanie równowagi bilansowej systemu elektroenergetycznego w taryfowych strefach szczytowych (rannej i wieczornej) poszczególnych miesięcy IV kwartału roku bieżącego oraz I, II i III kwartału roku następnego - przez użytkowników objętych limitowaniem poboru mocy elektrycznej zlokalizowanych na terenie działania danego okręgowego inspektoratu gospodarki energetycznej.
§  7.
1.
Użytkownicy objęci limitowaniem poboru mocy elektrycznej w terminie do końca czerwca każdego roku są obowiązani złożyć odpowiedni wniosek do właściwego terenowo okręgowego inspektoratu gospodarki energetycznej o ustalenie limitu poboru mocy elektrycznej na okresy podane w § 3.
2.
We wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy określić proponowaną wielkość limitu na dany okres, z uzasadnieniem zawierającym:
1)
wielkość mocy zainstalowanych odbiorników,
2)
wielkość mocy umownej,
3)
wielkość mocy obrachunkowej w ostatnich 12 miesiącach, z uwzględnieniem poszczególnych miesięcy,
4)
wielkość średniogodzinnego poboru mocy elektrycznej w strefie szczytu rannego i wieczornego w okresach podanych w § 3.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 2, należy dołączyć:
1)
harmonogram pracy urządzeń techniczno-produkcyjnych i odbiorników energochłonnych, uwzględniający techniczno-organizacyjne możliwości przesunięcia czasu ich pracy poza strefy szczytowe, ograniczenia pobieranej mocy lub wstrzymania ruchu określonych urządzeń w godzinach taryfowych stref szczytowych,
2)
plan mocy dyspozycyjnej własnej elektrowni (elektrociepłowni), uzgodniony z właściwym okręgiem energetycznym.
4.
Na żądanie okręgowego inspektoratu gospodarki energetycznej użytkownik powinien dołączyć do wniosku dziennik zużycia energii i poboru mocy elektrycznej.
§  8.
Okręgowe inspektoraty gospodarki energetycznej w terminie 15 dni przed okresem, którego limity dotyczą, zawiadamiają użytkowników objętych limitowaniem, dostawców energii i mocy elektrycznej oraz dostawców paliw gazowych o wielkości ustalonych limitów.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 30 marca 1990 r. nin. zarządzenie traci moc w zakresie uregulowanym zarządzeniem Ministra Przemysłu z dnia 15 marca 1990 r. w sprawie zaniechania stosowania niektórych ograniczeń w użytkowaniu paliw i energii (M.P.90.11.87) - zobacz § 2 pkt 2 wymienionego zarządzenia.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1987.13.116

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Okresy i szczegółowe zasady ustalania limitów zużycia (poboru) energii i mocy elektrycznej oraz paliw gazowych.
Data aktu: 13/03/1987
Data ogłoszenia: 29/04/1987
Data wejścia w życie: 29/04/1987