Okresy i szczegółowe zasady ustalania limitów zużycia (poboru) energii i mocy elektrycznej oraz paliw gazowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI MATERIAŁOWEJ I PALIWOWEJ
z dnia 13 marca 1987 r.
w sprawie okresów i szczegółowych zasad ustalania limitów zużycia (poboru) energii i mocy elektrycznej oraz paliw gazowych. *

Na podstawie § 4 ust. 2 pkt 2 lit a) i c) uchwały nr 208 Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1985 r. w sprawie ograniczeń w użytkowaniu niektórych rodzajów paliw i energii w latach 1986-1990 (Monitor Polski Nr 48, poz. 311) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Limity zużycia energii elektrycznej i paliw gazowych ustala się na okresy kwartalne na podstawie globalnych wielkości energii elektrycznej i paliw gazowych.
2.
Niezależnie od kwartalnych limitów zużycia paliw gazowych ustala się maksymalne limity dobowego zużycia gazu ziemnego i koksowniczego w poszczególnych stopniach zasilania.
§  2.
1.
W uzasadnionych wypadkach dla użytkowników posiadających układy pomiarowo-rozliczeniowe dwu- lub trójczasowe, w ramach kwartalnych limitów zużycia energii elektrycznej, o których mowa w § 1 ust. 1, mogą być ustalone limity dla każdej taryfowej strefy czasowej.
2.
W ramach limitów, o których mowa w ust. 1, mogą być ustalone limity zużycia energii elektrycznej na okresy krótsze od kwartału.
§  3.
1.
Limity maksymalnej wielkości średniogodzinnego (w godzinie zegarowej) poboru mocy elektrycznej w taryfowych strefach szczytowych (rannej i wieczornej) w dniach roboczych ustala się na poszczególne miesiące IV kwartału danego roku oraz I, II i III kwartału roku następnego w terminie do dnia 20 września każdego roku.
2.
W uzasadnionych wypadkach, w stosunku do użytkowników pobierających równomiernie moc elektryczną, posiadających układy pomiarowo-rozliczeniowe dwu- lub trójczasowe, dopuszcza się możliwość zastąpienia limitów, o których mowa w ust. 1, limitami średniogodzinowego poboru mocy elektrycznej w całej strefie szczytowej rannej i strefie szczytowej wieczornej. Limit ten określa się jako maksymalną wielkość zużycia energii elektrycznej w poszczególnych strefach szczytowych doby dnia roboczego danego miesiąca.
§  4.
1.
Właściwe terenowo okręgowe inspektoraty gospodarki energetycznej ustalają limity zużycia energii elektrycznej lub paliw gazowych dla poszczególnych użytkowników:
1)
biorąc pod uwagę globalną wielkość energii elektrycznej i paliw gazowych, przeznaczoną na limity dla użytkowników zlokalizowanych na terenie działania okręgowego inspektoratu gospodarki energetycznej,
2)
po uprzedniej weryfikacji wniosku użytkownika o ustalenie limitu zużycia energii elektrycznej lub paliw gazowych.
2.
We wniosku użytkownika do okręgowego inspektoratu gospodarki energetycznej należy określić proponowaną wielkość limitu na dany okres, z uzasadnieniem zawierającym:
1)
planowane w okresie bieżącym i wykonane w okresie ubiegłych 2 lat:
a)
wartość produkcji sprzedanej ogółem (w mln zł) w cenach realizacji z grudnia 1984 r.,
b)
wielkość produkcji podstawowych wyrobów (w jednostkach rzeczywistych),
c)
wskaźniki jednostkowego zużycia energii elektrycznej lub paliw gazowych (kWh lub Nm3 na jednostkę miary wyrobu), ustalane dla podstawowych wyrobów, oraz wskaźniki jednostkowej elektrochłonności lub gazochłonności wyrażone w MWh lub Nm3 na 1 mln zł wartości produkcji sprzedanej w cenach realizacji z grudnia 1984 r.,
d)
wielkość produkcji energii elektrycznej (brutto) własnych urządzeń prądotwórczych,
2)
efekty wynikające z realizacji przedsięwzięć oszczędnościowych (lub przyczyny niewykonania określonego przedsięwzięcia).
3.
We wniosku o ustalenie limitu zużycia paliw gazowych należy ponadto określić:
1)
proponowane minimalne dostawy dobowe gazu niezbędne do zabezpieczenia urządzeń produkcyjnych przed zniszczeniem,
2)
wielkość limitu dobowego w poszczególnych stopniach zasilania.
§  5.
Wniosek o ustalenie limitu zużycia energii elektrycznej lub paliw gazowych składają użytkownicy do właściwego terenowo okręgowego inspektoratu gospodarki energetycznej w terminie 30 dni przed okresem, którego będzie dotyczył limit.
§  6.
Właściwe terenowo okręgowe inspektoraty gospodarki energetycznej w terminie do końca maja każdego roku uzgadniają z właściwym okręgiem energetycznym wielkość dopuszczalnego globalnego poboru mocy elektrycznej - w stanie równowagi bilansowej systemu elektroenergetycznego w taryfowych strefach szczytowych (rannej i wieczornej) poszczególnych miesięcy IV kwartału roku bieżącego oraz I, II i III kwartału roku następnego - przez użytkowników objętych limitowaniem poboru mocy elektrycznej zlokalizowanych na terenie działania danego okręgowego inspektoratu gospodarki energetycznej.
§  7.
1.
Użytkownicy objęci limitowaniem poboru mocy elektrycznej w terminie do końca czerwca każdego roku są obowiązani złożyć odpowiedni wniosek do właściwego terenowo okręgowego inspektoratu gospodarki energetycznej o ustalenie limitu poboru mocy elektrycznej na okresy podane w § 3.
2.
We wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy określić proponowaną wielkość limitu na dany okres, z uzasadnieniem zawierającym:
1)
wielkość mocy zainstalowanych odbiorników,
2)
wielkość mocy umownej,
3)
wielkość mocy obrachunkowej w ostatnich 12 miesiącach, z uwzględnieniem poszczególnych miesięcy,
4)
wielkość średniogodzinnego poboru mocy elektrycznej w strefie szczytu rannego i wieczornego w okresach podanych w § 3.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 2, należy dołączyć:
1)
harmonogram pracy urządzeń techniczno-produkcyjnych i odbiorników energochłonnych, uwzględniający techniczno-organizacyjne możliwości przesunięcia czasu ich pracy poza strefy szczytowe, ograniczenia pobieranej mocy lub wstrzymania ruchu określonych urządzeń w godzinach taryfowych stref szczytowych,
2)
plan mocy dyspozycyjnej własnej elektrowni (elektrociepłowni), uzgodniony z właściwym okręgiem energetycznym.
4.
Na żądanie okręgowego inspektoratu gospodarki energetycznej użytkownik powinien dołączyć do wniosku dziennik zużycia energii i poboru mocy elektrycznej.
§  8.
Okręgowe inspektoraty gospodarki energetycznej w terminie 15 dni przed okresem, którego limity dotyczą, zawiadamiają użytkowników objętych limitowaniem, dostawców energii i mocy elektrycznej oraz dostawców paliw gazowych o wielkości ustalonych limitów.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 30 marca 1990 r. nin. zarządzenie traci moc w zakresie uregulowanym zarządzeniem Ministra Przemysłu z dnia 15 marca 1990 r. w sprawie zaniechania stosowania niektórych ograniczeń w użytkowaniu paliw i energii (M.P.90.11.87) - zobacz § 2 pkt 2 wymienionego zarządzenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1987.13.116

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Okresy i szczegółowe zasady ustalania limitów zużycia (poboru) energii i mocy elektrycznej oraz paliw gazowych.
Data aktu: 13/03/1987
Data ogłoszenia: 29/04/1987
Data wejścia w życie: 29/04/1987