Zasady i tryb realizacji planów ograniczeń poboru mocy elektrycznej i dobowego poboru paliw gazowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GÓRNICTWA I ENERGETYKI
z dnia 12 stycznia 1987 r.
w sprawie zasad i trybu realizacji planów ograniczeń poboru mocy elektrycznej i dobowego poboru paliw gazowych.

Na podstawie § 17 ust. 1 uchwały nr 208 Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1985 r. w sprawie ograniczeń w użytkowaniu niektórych rodzajów paliw i energii w latach 1986-1990 (Monitor Polski Nr 48, poz. 311) oraz w związku z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o gospodarce energetycznej (Dz. U. Nr 21, poz. 96) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa zasady i tryb realizacji:
1)
planów ograniczeń poboru mocy elektrycznej, o których mowa w § 15 ust. 1 pkt 1 uchwały nr 208 Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1985 r. w sprawie ograniczeń w użytkowaniu niektórych rodzajów paliw i energii (Monitor Polski Nr 48, poz. 311),
2)
planów rotacyjnych ograniczeń poboru mocy elektrycznej, określonych w § 16 ust. 1 uchwały, o której mowa w pkt 1,
3)
planów ograniczeń dobowego poboru paliw gazowych, określonych w § 15 ust. 1 pkt 2 uchwały, o której mowa w pkt 1.
§  2.
1.
Plan ograniczeń poboru mocy elektrycznej ustala się w terminie do dnia 31 sierpnia na okres od dnia 1 października danego roku do dnia 30 września roku następnego.
2.
O wielkości ograniczeń poboru mocy ustalonych w planie ograniczeń okręgowe inspektoraty gospodarki energetycznej zawiadamiają odbiorców w terminie do dnia 30 września danego roku.
3.
Plan ograniczeń poboru mocy elektrycznej określa narastająco dla stopni zasilania od 11 do 20 wielkość, o jaką poszczególni odbiorcy są obowiązani obniżyć pobór mocy w danym stopniu zasilania w stosunku do ustalonego limitu poboru mocy elektrycznej w taryfowych strefach szczytowych.
§  3.
Państwowa Dyspozycja Mocy wprowadza ograniczenia określone w planie ograniczeń poboru mocy elektrycznej w razie występowania deficytu mocy w krajowym systemie elektroenergetycznym po podjęciu działań zmierzających do:
1)
wykorzystania pełnych możliwości zwiększenia mocy elektrycznej w sieci krajowego systemu elektroenergetycznego przez:
a)
uruchomienie pozostających w rezerwie urządzeń prądotwórczych,
b)
technicznie dopuszczalne przeciążenie bloków energetycznych będących aktualnie w ruchu oraz zaniżanie oddawania ciepła przez elektrociepłownie zawodowe i przemysłowe,
c)
dodatkowy import mocy z Połączonego Systemu Elektroenergetycznego w ramach umów międzynarodowych,
2)
zmniejszenia poboru mocy elektrycznej przez:
a)
zaniżenie napięcia w sieciach zasilających odbiorców, maksymalnie o 5% poniżej napięcia nominalnego,
b)
wyłączenie odbiorników buforowych przewidzianych w umowach o dostarczanie energii elektrycznej do wyłączeń poprzedzających zastosowanie 11 stopnia planu ograniczeń poboru mocy elektrycznej.
§  4.
1.
Polecenia dyspozytorskie dla odbiorców objętych planem ograniczeń poboru mocy elektrycznej o obowiązujących stopniach zasilania przekazywane są za pomocą radiowych komunikatów energetycznych Państwowej Dyspozycji Mocy, nadawanych w programie I Polskiego Radia o godz. 7.55, 13.00 i 21.00, lub telefonicznie i obowiązują w czasie określonym w tych poleceniach.
2.
Radiowe komunikaty energetyczne, o których mowa w ust. 1, zawierają także informacje z wyprzedzeniem 18-godzinnym o przewidywanych stopniach zasilania.
§  5.
1.
W zależności od czasu obowiązywania polecenia dyspozytorskiego o obowiązujących stopniach zasilania odbiorcy obniżają pobór mocy zgodnie z planem ograniczeń:
1)
od godziny 6.01 do godziny 14.00 - w stosunku do limitu poboru mocy elektrycznej ustalonego dla strefy szczytowej rannej,
2)
od godziny 14.01 do godziny 22.00 - w stosunku do limitu poboru mocy elektrycznej ustalonego dla strefy szczytowej wieczornej.
2.
Jeżeli polecenie dyspozytorskie zostało przekazane z wyprzedzeniem krótszym niż czas określony w pkt 1-3, odbiorcy obniżają pobór mocy elektrycznej od otrzymania polecenia dyspozytorskiego o obowiązujących stopniach zasilania w czasie:
1)
do 1 godziny - przy stopniu zasilania 11-12,
2)
do 2 godzin - przy stopniu zasilania 13-16,
3)
do 3 godzin - przy stopniu zasilania 17-20.
§  6.
Odbiorca w czasie obowiązywania polecenia dyspozytorskiego może pobierać moc elektryczną:
1)
w stopniu zasilania 03 - do wysokości mocy umownej,
2)
w stopniu zasilania 10 - w taryfowych strefach szczytowych do wysokości limitu poboru mocy elektrycznej dla tych stref, a w strefach pozaszczytowych - do wysokości mocy umownej,
3)
w stopniach zasilania od 11 do 20 - w wysokości różnicy między ustalonym limitem poboru mocy elektrycznej w strefach szczytowych a wielkością ograniczenia ustaloną w danym stopniu zasilania.
§  7.
Odbiorcy posiadający własne urządzenia prądotwórcze trwale współpracujące z krajowym systemem elektroenergetycznym i objęci planem ograniczeń poboru mocy elektrycznej są obowiązani do:
1)
zmniejszenia poboru mocy z sieci krajowego systemu elektroenergetycznego o wielkości wynikające z poleceń dyspozytorskich o obowiązujących stopniach zasilania, gdy planowana moc dyspozycyjna własnych urządzeń prądotwórczych jest mniejsza od poboru mocy przez odbiorcę,
2)
zwiększenia oddawania mocy do sieci krajowego systemu elektroenergetycznego o wielkości wynikające z poleceń dyspozytorskich o obowiązujących stopniach zasilania, gdy planowana moc dyspozycyjna własnych urządzeń jest większa od poboru mocy przez odbiorcę.
§  8.
1.
Plan rotacyjnych ograniczeń poboru mocy elektrycznej ustala się na okres od dnia 1 października danego roku do dnia 31 marca roku następnego.
2.
W razie ogłoszenia radiowego komunikatu energetycznego polecającego wprowadzenie 15 stopnia zasilania lub wyższego, odbiorcy objęci planem rotacyjnych ograniczeń poboru mocy elektrycznej są obowiązani wyłączyć odbiorniki na okres godziny, w czasie określonym w załączniku do zarządzenia.
§  9.
Ograniczenie poboru paliw gazowych może nastąpić w okresie występowania deficytu mocy w systemie przesyłowym gazu po dokonaniu następujących czynności zmierzających do jego zmniejszenia:
1)
maksymalnego wykorzystania mocy dyspozycyjnej urządzeń i zdolności przesyłowych systemu oraz mocy dyspozycyjnej podziemnych zbiorników gazu,
2)
pełnego wykorzystania możliwości kompensacji mocy między poszczególnymi systemami gazu: wysokometanowego, zaazotowanego i koksowniczego,
3)
maksymalnego wykorzystania możliwości zwiększenia dostaw z importu oraz z koksowni,
4)
ograniczenia lub wyłączenia odbiorców korzystających z dwóch rodzajów paliw.
§  10.
1.
Krajowa Dyspozycja Gazem wprowadza ograniczenia poboru paliw gazowych przez ustalenie i podanie do wiadomości odbiorców obowiązujących na dany okres dla każdego rodzaju gazu stopni zasilania określonych w planie ograniczeń dobowego poboru paliw gazowych.
2.
Polecenia dyspozytorskie Krajowej Dyspozycji Gazem są ogłaszane w formie komunikatów radiowych lub bezpośrednich poleceń i powinny określać dla danego rodzaju gazu na dany okres dla wszystkich odbiorców objętych limitowaniem jednakowy stopień zasilania.
3.
W zależności od bieżącej sytuacji w systemie przesyłu gazu oraz sytuacji poszczególnych odbiorców Krajowa Dyspozycja Gazem może ustalić dla określonego odbiorcy na dany okres inny stopień zasilania niż obowiązujący dla danego rodzaju gazu.
4.
Krajowa Dyspozycja Gazem powinna ustalić najwyższy stopień zasilania określony w planie ograniczeń w ramach mocy dyspozycyjnej systemu w danym okresie.
§  11.
1.
Radiowe komunikaty energetyczne Krajowej Dyspozycji Gazem są ogłaszane w programie I Polskiego Radia i zawierają informacje:
1)
o godzinie 13.00, a w niedziele i święta o godzinie 7.55 - o przewidywanych stopniach zasilania na dwie następne doby,
2)
o godzinie 21.00 - o obowiązujących stopniach zasilania od godziny 22.00 danego dnia do godziny 22.00 dnia następnego,
3)
o godzinie 7.55 - o potwierdzeniu bądź zmianie stopni zasilania ogłoszonych zgodnie z pkt 2.
2.
W razie zmiany stopni zasilania, o której mowa w ust. 1 pkt 3, nowy stopień zasilania obowiązuje od godziny 10.01 do godziny 22.00.
3.
W razie potrzeby Krajowa Dyspozycja Gazem może w innym czasie niż określony w ust. 1 przekazywać za pośrednictwem Polskiego Radia i Telewizji dodatkowe polecenia dyspozytorskie.
4.
W razie zmiany stopni zasilania w innym czasie niż określony w ust. 1 pkt 2 i 3, wielkość dobowego limitu zużycia paliw gazowych określa się jako średnią obowiązujących stopni zasilania i czasu ich trwania w dobie rozliczeniowej.
§  12.
Jeżeli w systemie przesyłowym gazu występuje deficyt mocy pomimo wprowadzenia ograniczeń dobowego zużycia paliw gazowych określonych w planie ograniczeń, Krajowa Dyspozycja Gazem może wprowadzić dodatkowe ograniczenia poboru paliw gazowych.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

CZAS OBOWIĄZYWANIA ROTACYJNYCH OGRANICZEŃ POBORU MOCY ELEKTRYCZNEJ W WOJEWÓDZTWACH

Godziny rotacyjnego ograniczenia poboru mocy
08.01-09.00;

16.01-17.00

09.01-10.00;

17.01-18.00

10.01-11.00;

18.01-19.00

11.01-12.00;

19.01-20.00

Lp. Województwo Lp. Województwo Lp. Województwo Lp. Województwo
1 bialskopodlaskie 1 bydgoskie 1 bielskie 1 katowickie
2 białostockie 2 częstochowskie 2 jeleniogórskie 2 poznańskie
3 chełmskie 3 elbląskie 3 legnickie 3 stołeczne
4 ciechanowskie 4 gdańskie 4 łódzkie warszawskie
5 kieleckie 5 gorzowskie 5 opolskie
6 krośnieńskie 6 kaliskie 6 słupskie
7 lubelskie 7 konińskie 7 szczecińskie
8 łomżyńskie 8 koszalińskie 8 wałbrzyskie
9 nowosądeckie 9 krakowskie 9 wrocławskie
10 ostrołęckie 10 leszczyńskie 10 zielonogórskie
11 piotrkowskie 11 olsztyńskie
12 płockie 12 pilskie
13 przemyskie 13 radomskie
14 rzeszowskie 14 toruńskie
15 siedleckie
16 sieradzkie
17 skierniewickie
18 suwalskie
19 tarnobrzeskie
20 tarnowskie
21 wrocławskie
22 zamojskie

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024