Stosowanie w przedsiębiorstwach państwowych systemu zachęt materialnych z tytułu oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliw i energii.

UCHWAŁA Nr 9
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 stycznia 1986 r.
w sprawie stosowania w przedsiębiorstwach państwowych systemu zachęt materialnych z tytułu oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliw i energii.

W związku z art. 79 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141, z 1975 r. Nr 16, poz. 91, z 1981 r. Nr 6, poz. 23, z 1982 r. Nr 31, poz. 214 oraz z 1985 r. Nr 20, poz. 85 i Nr 35, poz. 162), w celu tworzenia dodatkowych zachęt materialnych do zmniejszania zużycia surowców, materiałów, paliw i energii w produkcji wyrobów i usług Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przedsiębiorstwa mogą dokonywać na rzecz pracowników wypłat dodatkowych nagród z tytułu uzyskania oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliw i energii, na zasadach określonych w uchwale.
2.
Podstawą wypłaty nagród, o których mowa w ust. 1, jest uzyskanie przez przedsiębiorstwo rzeczywistego obniżenia zużycia surowców, materiałów, paliw i energii w jednostkach miar w stosunku do obowiązujących norm i normatywów zużycia lub w wyniku obniżenia tych norm jako skutku wprowadzenia oszczędniejszych rozwiązań technicznych lub organizacyjnych.
3.
Minister Gospodarki Materiałowej i Paliwowej w uzgodnieniu z zainteresowanymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych) wydaje wytyczne do opracowania, zatwierdzania i weryfikowania norm i normatywów zużycia.
4.
Wypłaty nagród, o których mowa w ust. 1, dotyczą oszczędności surowców, materiałów, paliw i energii, wymienionych w wykazie ustalonym przez Ministra Gospodarki Materiałowej i Paliwowej w uzgodnieniu z zainteresowanymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych). Wykaz ten może podlegać weryfikacji w miarę potrzeb gospodarki narodowej.
§  2.
1.
Podstawą wypłaty nagród, o których mowa w ust. 1, w przedsiębiorstwach prowadzących produkcję budowlano-montażową jest uzyskanie rzeczywistego obniżenia zużycia materiałów, wyrażonego w legalnych jednostkach miary, w stosunku do obowiązujących norm i normatywów zużycia na obiektach budowlanych stanowiących odrębne jednostki kalkulacyjne, zrealizowanych zgodnie z projektem technicznym, który był podstawą zawarcia umowy z inwestorem.
2.
W przedsiębiorstwach prowadzących produkcję budowlano-montażową dopuszcza się możliwość zaliczkowej wypłaty nagród za oszczędność materiałów na obiektach, o których mowa w ust. 1, jeżeli:
1)
została zawarta umowa z brygadą roboczą na wykonanie rozliczeniowego elementu obiektu,
2)
oszczędności wynikają z dokonanego dla tej umowy rozliczenia normatywnego zużycia materiałów dla ilości robót potwierdzonych obmiarem w porównaniu z faktycznym zużyciem zgodnym z dowodami obrotu materiałowego dla elementu obiektu budowlanego, stanowiącego przedmiot umowy.
§  3.
1.
Udokumentowane zmniejszenie zużycia surowców, materiałów, paliw i energii do produkcji określonego wyrobu, obiektu budowlanego i usługi w stosunku do obowiązujących norm i normatywów zużycia, wycenione według cen ustalonych w ewidencji księgowej na ostatni dzień kwartału, stanowią kwoty oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliw i energii. W dyspozycji przedsiębiorstw pozostaje 70% tej kwoty.
2.
Z pozostającej w dyspozycji przedsiębiorstwa kwoty oszczędności, o której mowa w ust. 1, 35% może być przeznaczone na nagrody indywidualne dla pracowników, którzy przyczynili się bezpośrednio do powstania oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliw i energii przez:
1)
wskazanie sposobu uzyskania oszczędności,
2)
skuteczne zastosowanie wskazanego sposobu uzyskania oszczędności.
§  4.
1.
Minister Finansów wprowadzi we właściwym trybie ulgi w podatku dochodowym w takiej wysokości, aby do dyspozycji przedsiębiorstwa pozostało 70% łącznej kwoty oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliw i energii, o której mowa w § 3 ust. 1, oraz określi szczegółowe zasady oraz tryb stosowania tych ulg.
2.
W razie stwierdzenia, że naliczanie oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliw i energii nastąpiło w sposób nieprawidłowy, przyznana ulga, o której mowa w ust. 1, podlega cofnięciu.
§  5.
1.
Kwoty nagród, o których mowa w § 3 ust. 2, podlegają wyłączeniu z podstawy obciążeń na rzecz podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń.
2.
Wyliczenie oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliw i energii podlega kontroli w toku weryfikacji sprawozdań finansowych. Nieprawidłowo wyliczone i wypłacone kwoty nagród podlegają włączeniu do podstawy obciążeń na rzecz podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń.
§  6.
1.
Wypłaty nagród następują na podstawie opracowanych i zatwierdzonych w obowiązującym trybie regulaminów zakładowych.
2.
Regulaminy zakładowe powinny między innymi określać:
1)
warunki i metody pomiarów oraz obliczeń niezbędnych do odpowiedniego udokumentowania uzyskanych oszczędności,
2)
zasady podziału nagród z tytułu osiągniętych oszczędności,
3)
system kontroli wewnętrznej, zapewniający prawidłowość zasad wyliczania oszczędności oraz naliczania osiągniętych z tego tytułu efektów finansowych.
§  7.
1.
Oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliw i energii oblicza się kwartalnie metodą narastającą dla okresu roku kalendarzowego w skali przedsiębiorstwa, porównując faktyczne zużycie surowców, materiałów, paliw i energii w legalnych jednostkach miar według cen, o których mowa w § 3 ust. 1.
2.
Szczegółowe zasady wyliczania oszczędności, o których mowa w ust. 1, określi Minister Gospodarki Materiałowej i Paliwowej w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  8.
1.
Oszczędności, o których mowa w § 3 ust. 1, nie mogą być uzyskiwane kosztem obniżenia jakości wytwarzanych surowców, materiałów, paliw i energii, pogarszania stanu technicznego eksploatowanych maszyn i urządzeń; uzyskanie oszczędności nie może spowodować zagrożenia życia, zdrowia lub środowiska naturalnego.
2.
Wypłaty nagród mogą nastąpić po dokonaniu kwalifikacji jakości wyrobów, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 8 lutego 1979 r. o jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych (Dz. U. Nr 2, poz. 7).
§  9.
1. 1
Minister Gospodarki Materiałowej i Paliwowej na wniosek przedsiębiorstwa podejmuje decyzję o objęciu przedsiębiorstwa systemem zachęt materialnych według zasad określonych w uchwale.
2.
Przedsiębiorstwa, o których mowa w ust. 1, powinny mieć zweryfikowane przez odpowiednie organy normy i normatywy zużycia surowców, materiałów, paliw i energii oraz odpowiednie warunki techniczno-organizacyjne.
§  10.
Traci moc uchwała nr 130 Rady Ministrów z dnia 7 października 1983 r. w sprawie stosowania w przedsiębiorstwach państwowych eksperymentalnego systemu zachęt materialnych z tytułu oszczędności w zużyciu surowców i materiałów (Monitor Polski Nr 35, poz. 195 i z 1985 r. Nr 2, poz. 12).
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 3 uchwały nr 170 z dnia 23 listopada 1987 r. w sprawie zmiany niektórych uchwał regulujących zasady wynagradzania pracowników przedsiębiorstw państwowych (M.P.87.36.304) z dniem 14 grudnia 1987 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1986.3.17

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Stosowanie w przedsiębiorstwach państwowych systemu zachęt materialnych z tytułu oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliw i energii.
Data aktu: 29/01/1986
Data ogłoszenia: 14/02/1986
Data wejścia w życie: 14/02/1986