Warunki przyjmowania na studia osób nie będących obywatelami polskimi i odbywania przez nie tych studiów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 10 czerwca 1986 r.
w sprawie warunków przyjmowania na studia osób nie będących obywatelami polskimi i odbywania przez nie tych studiów.

Na podstawie art. 85 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 201) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osoby nie będące obywatelami polskimi mogą być przyjmowane na studia wyższe w wykonaniu umów i porozumień międzynarodowych oraz porozumień o współpracy z zagranicznymi szkołami zawieranych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz innych ministrów (kierowników urzędów centralnych) nadzorujących szkoły wyższe.
2.
Osoby nie będące obywatelami polskimi mogą być również przyjmowane na studia na podstawie wniosków organizacji społecznych i politycznych, a także wniosków indywidualnych.
§  2.
1.
Na studia wyższe mogą być przyjmowane osoby, które:
1)
legitymują się świadectwem ukończenia szkoły średniej uprawniającym do podjęcia studiów wyższych w państwie stałego miejsca zamieszkania,
2)
nie przekroczyły:
a)
25 roku życia, jeżeli chodzi o ubiegających się o przyjęcie na studia na kierunkach technicznych, rolniczych, humanistycznych, społecznych, ekonomicznych, pedagogicznych, morskich, medycznych i wychowania fizycznego,
b)
21 roku życia (kobiety) i 24 roku życia (mężczyźni), jeżeli chodzi o ubiegających się o przyjęcie na studia muzyczne na kierunek wokalny i wokalno-aktorski,
c)
30 roku życia, jeżeli chodzi o ubiegających się o przyjęcie na studia filmowe,
d)
27 roku życia, jeżeli chodzi o ubiegających się o przyjęcie na studia plastyczne,
e)
25 roku życia, jeżeli chodzi o ubiegających się o przyjęcie na studia muzyczne inne niż na kierunkach wokalnych i wokalno-aktorskich (lit. b),
3)
wykazują się ogólnym dobrym stanem zdrowia, udokumentowanym świadectwem zdrowia, stwierdzającym możliwość podjęcia studiów; stan zdrowia kandydata wymaga potwierdzenia przez akademicką służbę zdrowia w Polsce; w razie stwierdzenia przez akademicką służbę zdrowia, że stan zdrowia kandydata nie kwalifikuje go do podjęcia studiów wyższych w Polsce, kandydat powraca do państwa stałego miejsca zamieszkania na koszt własny.
2.
Warunkiem przyjęcia na wybrany kierunek studiów osób nie będących obywatelami polskimi jest ukończenie rocznego kursu przygotowawczego, organizowanego w szkołach wyższych wyznaczonych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
3.
Osoby, o których mowa w ust. 2, mogą być zwolnione w trybie określonym w § 4 z obowiązku ukończenia kursu przygotowawczego w razie stwierdzenia przez jednostkę organizującą ten kurs, że ich ogólne przygotowanie oraz stopień znajomości języka polskiego pozwalają na podjęcie studiów w szkole wyższej na wybranym kierunku.
§  3.
1.
Do osób nie będących obywatelami polskimi, przyjmowanych na studia wyższe, nie mają zastosowania przepisy art. 84 ust. 3 i art. 88 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 201).
2.
Do osób, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio postanowienia regulaminów studiów obowiązujących we właściwych szkołach wyższych.
3.
W uzasadnionych wypadkach minister (kierownik urzędu centralnego) nadzorujący szkołę wyższą w uzgodnieniu z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego może wyrazić zgodę na powtarzanie przez osoby, o których mowa w ust. 1, pierwszego roku studiów (semestru).
§  4.
W uzasadnionych wypadkach Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego w uzgodnieniu z ministrem (kierownikiem urzędu centralnego) nadzorującym szkołę wyższą może zwolnić z warunku, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2.
§  5.
1.
Wnioski osób nie będących obywatelami polskimi wraz z wymaganą dokumentacją przesyła się za pośrednictwem polskich przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, z wyjątkiem wniosków osób ubiegających się o przyjęcie na studia artystyczne, które przesyła się do Ministerstwa Kultury i Sztuki.
2.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, wraz z wymaganą dokumentacją mogą być również składane za pośrednictwem przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych akredytowanych w Polsce.
§  6.
Wnioski wraz z wymaganą dokumentacją powinny być sporządzone w jednym z języków: polskim, rosyjskim, angielskim, francuskim, niemieckim lub hiszpańskim. Wymaganą dokumentację oraz szczególne warunki dotyczące kandydatów ubiegających się o przyjęcie na studia artystyczne i wychowania fizycznego oraz architekturę określają odrębne przepisy.
§  7.
1.
Oceny kandydatów na studia wyższe dokonuje Komisja Międzyresortowa, powołana odrębnymi przepisami.
2.
O przyjęciu na studia osoby, o której mowa w ust. 1, decyduje Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
§  8.
Przyjęcie na wybrany kierunek studiów osoby nie będącej obywatelem polskim następuje na podstawie skierowania wydanego przez ministra (kierownika urzędu centralnego) nadzorującego szkołę wyższą.
§  9.
1.
Opłaty za studia wyższe oraz świadczenia związane z odbywaniem tych studiów w Polsce przez osoby nie będące obywatelami polskimi, jak również warunki przyjmowania na studia osób pochodzenia polskiego zostaną określone odrębnie. Do czasu wydania tych przepisów obowiązują przepisy dotychczasowe.
2.
Do osób nie będących obywatelami polskimi, posiadających kartę pobytu stałego w Polsce, w zakresie warunków przyjmowania na studia wyższe i odbywania tych studiów mają zastosowanie przepisy obowiązujące obywateli polskich.
§  10.
1.
Nie będący obywatelami polskimi pracownicy przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych, akredytowanych w Polsce, ich współmałżonkowie i dzieci są przyjmowani na studia wyższe na zasadach określonych w zarządzeniu.
2.
Do osób, o których mowa w ust. 1, nie mają zastosowania przepisy o odpłatności dewizowej za studia oraz przepisy o pomocy materialnej dla studentów szkół wyższych.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosowane są na zasadach wzajemności.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024