Zasady i tryb uzyskiwania klas trenera i instruktora, tryb przeprowadzania egzaminów, zasady działania Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej do Spraw Trenerów oraz zasady i tryb przeprowadzania okresowej oceny trenerów i instruktorów.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ I SPORTU
z dnia 1 października 1985 r.
w sprawie zasad i trybu uzyskiwania klas trenera i instruktora, trybu przeprowadzania egzaminów, zasad działania Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej do Spraw Trenerów oraz zasad i trybu przeprowadzania okresowej oceny trenerów i instruktorów.

Na podstawie art. 34 ust. 2 i art. 40 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 3 lipca 1984 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 34, poz. 181) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Klasę II trenera otrzymuje absolwent Akademii Wychowania Fizycznego, zwanej dalej "uczelnią", który ukończył studia dzienne w zakresie wychowania fizycznego ze specjalnością trenerską lub zaoczne studia trenerskie, lub trenerskie studium podyplomowe.
2.
Klasę II trenera nadaje rektor uczelni.
3.
Dokumentem stwierdzającym nadanie II klasy trenera jest dyplom wydany przez uczelnię.
§  2.
Na trenerskie studium podyplomowe mogą być przyjęte osoby, które:
1)
mają dyplom ukończenia studiów wyższych,
2)
mają I klasę instruktora w określonej dyscyplinie sportu lub sportową klasę mistrzowską,
3)
mają 2-letni staż pracy w charakterze instruktora sportu,
4)
zostały skierowane przez właściwy polski związek sportowy.
§  3.
Trenerskie studium podyplomowe trwa od 10 do 12 miesięcy i obejmuje co najmniej 200 godzin zajęć programowych zakończonych egzaminem. Ramowe plany i programy zaocznych studiów podyplomowych ustalają uczelnie.
§  4.
1.
Kandydatów na trenerskie studium podyplomowe kwalifikuje komisja powoływana przez rektora uczelni, w której skład wchodzą:
1)
przedstawiciel uczelni,
2)
przedstawiciel właściwego polskiego związku sportowego,
3)
przedstawiciel instytucji zlecającej organizację studium.
2.
Lista osób zakwalifikowanych na trenerskie studium podyplomowe wymaga zatwierdzenia przez rektora uczelni.
§  5.
Trenerem I klasy może być osoba, która ma 3-letni staż pracy w charakterze trenera II klasy, a trenerem klasy mistrzowskiej - osoba, która ma 5-letni staż pracy w charakterze trenera I klasy.
§  6.
1.
Egzamin na trenera I klasy obejmuje:
1)
obronę pracy pisemnej na temat określony przez Centralną Komisję Kwalifikacyjną do Spraw Trenerów, zwaną dalej "Centralną Komisją",
2)
egzamin ustny z teorii sportu.
2.
Egzamin na trenera klasy mistrzowskiej obejmuje:
1)
obronę pracy dyplomowej na temat określony przez Centralną Komisję,
2)
egzamin ustny z teorii sportu.
§  7.
Klasę I i klasę mistrzowską trenera nadaje Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu, zwany dalej Przewodniczącym Komitetu, na wniosek Centralnej Komisji.
§  8.
1.
Polskie związki sportowe organizują specjalistyczne kursy doskonalenia zawodowego trenerów i ustalają ich program.
2.
Resortowe Centrum Metodyczno-Szkoleniowe Kultury Fizycznej i Sportu, zwane dalej "Resortowym Centrum", organizuje specjalistyczne kursy kwalifikacyjne dla trenerów ubiegających się o uzyskanie uprawnień trenera I klasy lub trenera klasy mistrzowskiej i ustala program tych kursów.
3.
Specjalistyczny kurs kwalifikacyjny obowiązujący do uzyskania uprawnień trenera I klasy powinien obejmować co najmniej 40 godzin dydaktycznych, a do uzyskania uprawnień trenera klasy mistrzowskiej - co najmniej 60 godzin dydaktycznych.
§  9.
1.
Kursy instruktorskie organizują:
1)
polskie związki sportowe,
2)
centralne instytucje i zarządy główne stowarzyszeń zajmujących się rekreacją ruchową, ratownictwem lub rozwojem sportów obronnych i technicznych,
3)
wojewódzkie federacje sportu.
2.
Jednostki organizacyjne, o których mowa w ust. 1, mogą upoważnić do zorganizowania i przeprowadzenia kursu instruktorskiego inne jednostki organizacyjne zainteresowane rozwojem danej dziedziny kultury fizycznej, sprawując nadzór nad jego przebiegiem i egzaminem, z wyjątkiem:
1)
dalekowschodnich sportów walki, w zakresie których kursy organizują wyłącznie właściwe polskie związki sportowe,
2)
płetwonurkowania, w zakresie którego kursy organizują wyłącznie Zarządy Główne Ligi Obrony Kraju i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego,
3)
sportów obronnych i technicznych, w zakresie których kursy organizują: Liga Obrony Kraju, Aeroklub Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, Komenda Główna Straży Pożarnych i Gwardyjski Pion Sportowy.
§  10.
Na kurs instruktorski mogą być przyjęte osoby, które:
1)
mają średnie wykształcenie,
2)
zdały egzamin wstępny, określony przez organizatora kursu,
3)
w razie gdy w danej dyscyplinie występują stopnie szkoleniowe - mają stopnie określone przez polski związek sportowy lub stowarzyszenie kultury fizycznej prowadzące działalność w określonej dyscyplinie sportu,
4)
mają świadectwo lekarskie o dobrym stanie zdrowia.
§  11.
Klasę instruktora nadają:
1)
absolwentom kursów - jednostki organizacyjne, o których mowa w § 9 ust. 1,
2)
absolwentom uczelni - uczelnie:
a)
po uzyskaniu oceny co najmniej dobrej z zaliczenia lub egzaminu z następujących dyscyplin: gimnastyki sportowej, gimnastyki artystycznej, lekkoatletyki, koszykówki, piłki nożnej, piłki ręcznej, piłki siatkowej, pływania oraz rekreacji ruchowej,
b)
po uzyskaniu oceny co najmniej dobrej z zajęć fakultatywnych w dyscyplinach sportu nie wymienionych pod lit a), będących w programie studiów, w wymiarze nie mniejszym niż 65 godzin dydaktycznych.
§  12.
1.
Resortowe Centrum organizuje kursy dla osób ubiegających się o I klasę instruktora i ustala ich program.
2.
Resortowe Centrum może upoważnić do zorganizowania i przeprowadzenia kursu, o którym mowa w ust. 1:
1)
polskie związki sportowe w określonej dyscyplinie sportu,
2)
centralne instytucje i stowarzyszenia zajmujące się rekreacją ruchową, ratownictwem lub rozwojem sportów obronnych i technicznych,
3)
wojewódzkie federacje sportu.
3.
W wypadkach określonych w ust. 2 Resortowe Centrum sprawuje nadzór nad przebiegiem kursu i egzaminem końcowym.
4.
W zakresie płetwonurkowania upoważnienie, o którym mowa w ust. 2, może być udzielone wyłącznie Zarządom Głównym Ligi Obrony Kraju i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
§  13.
1.
Na kurs instruktorów I klasy mogą być przyjęte osoby, które:
1)
mają klasę instruktora,
2)
przepracowały w charakterze instruktora okres co najmniej 2 lat,
3)
w razie gdy w danej dyscyplinie występują stopnie szkoleniowe - mają stopnie określone przez polski związek sportowy.
2.
Kandydat na instruktora I klasy jest zobowiązany do napisania pracy kontrolnej i zdania egzaminu końcowego przed komisją egzaminacyjną powołaną przez organizatora kursu.
§  14.
1.
Szczegółowe programy kursów na instruktora, obejmujące co najmniej 200 godzin zajęć dydaktycznych, opracowują instytucje i stowarzyszenia określone w § 9 ust. 1 na podstawie ramowych programów opracowanych przez Resortowe Centrum.
2.
Szczegółowe programy kursów na instruktora I klasy, obejmujące co najmniej 200 godzin dydaktycznych, opracowuje Resortowe Centrum.
§  15.
Klasę I instruktora nadaje Resortowe Centrum lub działające z jego upoważnienia organizacje wymienione w § 12 ust. 2.
§  16.
1.
Wykonywanie przez trenerów i instruktorów obowiązków określonych w przepisach ustawy o kulturze fizycznej podlega ocenie co 3 lata - jeżeli chodzi o instruktorów I klasy i trenerów II klasy, oraz co 5 lat - jeżeli chodzi o trenerów I klasy i klasy mistrzowskiej.
2.
Podstawą okresowej oceny w zakresie systematycznego podnoszenia kwalifikacji jest:
1)
wykazanie się skutecznością szkolenia i osiągnięciami uzyskanymi przez szkolonych zawodników i osoby ćwiczące,
2)
przedstawienie dokumentacji szkoleniowej za okres podlegający ocenie,
3)
ukończenie kursu lub seminarium organizowanego według programu Resortowego Centrum, zakończonego obroną pracy kontrolnej i egzaminem przed komisją Resortowego Centrum.
3.
Trener lub instruktor I klasy, który uzyskał pozytywną ocenę w zakresie określonym w ust. 2, uzyskuje licencję na czas określony w ust. 1, potwierdzoną wpisem do książki pracy trenera (instruktora) przez Resortowe Centrum.
4.
Trenerzy, którym nadano I klasę lub klasę mistrzowską, otrzymują jednocześnie licencję na okres 5 lat od daty nadania klasy, a instruktorzy, którym nadano I klasę, oraz trenerzy, którym nadano II klasę, otrzymują licencję na okres 3 lat.
5.
Przyznana licencja traci ważność w razie ustania zatrudnienia na czas dłuższy niż 1 rok.
6.
Posiadanie aktualnej licencji jest warunkiem pełnienia funkcji kierowniczych i koordynacyjnych w systemie szkolenia sportowego oraz przyznania dodatków funkcyjnego i specjalnego.
7.
Oceny dokonują komisje powołane przez:
1)
terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw kultury fizycznej, sportu i turystyki stopnia wojewódzkiego - w odniesieniu do trenerów i instruktorów wykonujących swoje obowiązki w terenowych jednostkach i stowarzyszeniach kultury fizycznej, działających na terenie województwa,
2)
Przewodniczącego Komitetu - w odniesieniu do trenerów i instruktorów wykonujących swoje obowiązki w centralnych jednostkach, stowarzyszeniach oraz związkach stowarzyszeń kultury fizycznej.
8.
Komisje po przeprowadzeniu oceny:
1)
dokonują wpisu w książce pracy trenera (instruktora),
2)
przesyłają do Resortowego Centrum karty ocenianych trenerów i instruktorów I klasy w celu ujęcia w ewidencji.
9.
W wypadku oceny negatywnej, trenerzy i instruktorzy w terminie 7 dni od daty otrzymania oceny mogą złożyć odwołanie do:
1)
Przewodniczącego Komitetu, jeżeli oceny dokonała komisja, o której mowa w ust. 7 pkt 2,
2)
komisji powołanej przez Przewodniczącego Komitetu, jeżeli oceny dokonała komisja, o której mowa w ust. 7 pkt 1.
10.
Ponowne uzyskanie licencji może nastąpić po upływie 1 roku od otrzymania oceny negatywnej lub po ponownym podjęciu pracy po przerwie dłuższej niż 1 rok. Koszty związane z ponownym przyznaniem licencji pokrywa zainteresowany.
§  17.
1.
Do zadań Centralnej Komisji należy w szczególności:
1)
ocena dokumentów z punktu widzenia zgodności z wymaganiami formalnymi,
2)
ocena dorobku i kwalifikacji trenerów i podejmowanie decyzji o dopuszczeniu do egzaminów,
3)
wyznaczanie terminów przeprowadzania egzaminów,
4)
ocena prac dyplomowych i przeprowadzanie egzaminów,
5)
przedstawianie Przewodniczącemu Komitetu wniosków w sprawie nadania I klasy trenera i klasy mistrzowskiej.
2.
W uzasadnionych wypadkach Centralna Komisja może dokooptować do składu egzaminacyjnego egzaminatorów spośród nauczycieli uczelni akademickich i trenerów klasy mistrzowskiej.
3.
Wykaz dokumentacji i tryb postępowania związanego z uzyskiwaniem uprawnień trenera I klasy oraz wykaz dokumentacji i tryb postępowania związanego z uzyskiwaniem uprawnień trenera klasy mistrzowskiej określi Resortowe Centrum.
§  18.
Przewodniczący Komitetu sprawuje nadzór nad działalnością Centralnej Komisji i ustala jej skład.
§  19.
1.
Posiedzenia Centralnej Komisji odbywają się poza godzinami pracy, a za udział w nich przysługuje wynagrodzenie określone w przepisach w sprawie wynagradzania za udział w posiedzeniach komisji resortowych.
2.
Obsługę administracyjno-finansową Centralnej Komisji zapewnia Resortowe Centrum.
§  20.
1.
Jednostka nadająca trenerowi lub instruktorowi uprawnienia wydaje im jednocześnie książkę pracy trenera (instruktora).
2.
Książka pracy trenera (instruktora) zawiera podstawowe dane personalne oraz szczegółowe dane dotyczące uczestnictwa w doskonaleniu zawodowym i przebiegu pracy zawodowej.
§  21.
1.
Dyplom trenera II klasy zawiera:
1)
na stronie 1 - nazwę uczelni, fotografię i podpis absolwenta,
2)
na stronie 2 - imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, nazwę uczelni i tryb uzyskiwania kwalifikacji, uzyskany tytuł zawodowy i nazwę dyscypliny, podpis rektora i podpis dziekana, miejsce, datę wydania dyplomu i jego numer.
2.
Resortowe Centrum określi wzory legitymacji instruktora, instruktora I klasy oraz książki pracy trenera (instruktora).
§  22.
Osoby, które uzyskały klasy trenera i instruktora na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują nabyte uprawnienia.
§  23.
Tracą moc:
1)
zarządzenie nr 11 Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu z dnia 14 lutego 1979 r. w sprawie trybu uzyskiwania zawodowego tytułu trenera oraz stopnia instruktora w dziedzinie kultury fizycznej (Dz. Urz. GKKFiS Nr 1, poz. 3 i z 1982 r. Nr 4, poz. 18),
2)
zarządzenie nr 12 Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu z dnia 23 marca 1979 r. w sprawie powołania Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej do Spraw Trenerów.
§  24.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że przepis § 16 ust. 2 wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1988 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1985.35.239

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb uzyskiwania klas trenera i instruktora, tryb przeprowadzania egzaminów, zasady działania Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej do Spraw Trenerów oraz zasady i tryb przeprowadzania okresowej oceny trenerów i instruktorów.
Data aktu: 01/10/1985
Data ogłoszenia: 28/11/1985
Data wejścia w życie: 01/01/1988, 28/11/1985