Tytuł honorowy "Zasłużony Energetyk Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej".

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 17 czerwca 1985 r.
w sprawie tytułu honorowego "Zasłużony Energetyk Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej".

Na podstawie art. 4 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o ustanowieniu tytułu honorowego "Zasłużony Energetyk Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" (Dz. U. Nr 3, poz. 13 i Nr 32, poz. 144) Rada Państwa stanowi, co następuje:
§  1.
Tytuł honorowy "Zasłużony Energetyk Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" nadawany będzie z okazji Dnia Energetyka.
§  2.
1.
Wniosek o nadanie tytułu honorowego "Zasłużony Energetyk Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" przedstawia Radzie Państwa Minister Górnictwa i Energetyki.
2.
Wniosek o nadanie tytułu honorowego powinien zawierać:
1)
dane osobowe oraz dane o przebiegu pracy zawodowej osoby przedstawionej do wyróżnienia,
2)
opis zasług uzasadniających nadanie tytułu honorowego oraz charakterystykę całokształtu pracy zawodowej i postawy społecznej osoby przedstawionej do wyróżnienia,
3)
opinię kierownika zakładu pracy, w którym pracuje osoba przedstawiona do wyróżnienia, wydaną w porozumieniu z zakładową organizacją partyjną i stronnictw politycznych, organizacją związkową i radą pracowniczą,
4)
dane o posiadanych orderach i odznaczeniach.
§  3.
1.
Odznakę tytułu honorowego "Zasłużony Energetyk Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" stanowi złocony wieniec laurowy, umieszczony na tle dziesięcioramiennej gwiazdy o ramionach na przemian złoconych i srebrzonych; u podstawy wieńca znajduje się element emblematu energetycznego w postaci litery "E" w kolorze srebrnym z wkomponowaną zygzakowatą linią symbolizującą iskrę w kolorze srebrnym; płaszczyznę wewnątrz wieńca zajmuje otok z emalii koloru białego z napisem "Zasłużony Energetyk PRL" oraz tarcza emaliowana koloru czerwonego z nałożonym na nią srebrnym orłem; odwrotna strona odznaki jest gładka złocona; gwiazda zawieszona jest za pomocą kółka i dwóch uchwytów na prostokątnej klamrze koloru jasnozłotego z pionowymi paskami w kolorze czarnym, w złotym obramowaniu; do odwrotnej strony klamry przymocowana jest agrafka. Średnica gwiazdy wynosi 43 mm, szerokość wieńca - 5 mm, szerokość otoku - 4 mm, średnica tarczy - 14 mm, szerokość klamry - 34 mm, jej wysokość - 8 mm.
2.
Wzór rysunkowy odznaki zawiera załącznik do uchwały.
§  4.
Osoba wyróżniona tytułem honorowym "Zasłużony Energetyk Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" otrzymuje odznakę tego tytułu i dyplom o jego nadaniu oraz ma prawo używać tytułu "Zasłużony Energetyk Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej".
§  5.
Odznakę oraz dyplom tytułu honorowego "Zasłużony Energetyk Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" wręcza w imieniu Rady Państwa jej Przewodniczący, zastępca Przewodniczącego lub członek Rady Państwa, członek Rady Ministrów, przewodniczący wojewódzkiej rady narodowej, wojewoda.
§  6.
1.
Odznakę tytułu honorowego "Zasłużony Energetyk Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" nosi się na prawej stronie piersi.
2.
Odznakę tytułu honorowego "Zasłużony Energetyk Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" nosi się podczas uroczystych akademii organizowanych z okazji świąt państwowych i Dnia Energetyka oraz w innych okolicznościach, według uznania wyróżnionego.
§  7.
1.
Utrata tytułu honorowego "Zasłużony Energetyk Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" następuje wskutek prawomocnego skazania na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych.
2.
Rada Państwa może pozbawić tytułu honorowego w razie stwierdzenia, że osoba wyróżniona stała się niegodna tego tytułu lub że nadanie tytułu nastąpiło w wyniku wprowadzenia w błąd.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ODZNAKI TYTUŁU HONOROWEGO "ZASŁUŻONY ENERGETYK POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ"

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1985.20.153

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Tytuł honorowy "Zasłużony Energetyk Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej".
Data aktu: 17/06/1985
Data ogłoszenia: 03/08/1985
Data wejścia w życie: 03/08/1985