Szczegółowe zasady rozliczeń z tytułu administracji zleconej budynków mieszkalnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI I GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ
z dnia 17 stycznia 1984 r.
w sprawie szczegółowych zasad rozliczeń z tytułu administracji zleconej budynków mieszkalnych.

Na podstawie § 33 ust. 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 1982 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej przedsiębiorstw państwowych oraz dostosowania przepisów ustawy o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych do specyfiki niektórych przedsiębiorstw (Dz. U. z 1982 r. Nr 22, poz. 156 oraz z 1983 r. Nr 40, poz. 179 i 184, Nr 48, poz. 217 i Nr 75, poz. 335) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
rozporządzenie - rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 1982 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej przedsiębiorstw państwowych oraz dostosowania przepisów ustawy o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych do specyfiki niektórych przedsiębiorstw (Dz. U. z 1982 r. Nr 22, poz. 156 oraz z 1983 r. Nr 40, poz. 179 i 184, Nr 48, poz. 217 i Nr 75, poz. 335),
2)
przedsiębiorstwo - przedsiębiorstwo użyteczności publicznej wykonujące zarząd państwowymi zasobami lokalowymi, tj. przedsiębiorstwo gospodarki mieszkaniowej lub wielobranżowe przedsiębiorstwo gospodarki komunalnej i mieszkaniowej,
3)
zakład pracy - jednostkę państwową, dysponującą zakładowymi domami mieszkalnymi, przekazującą te domy w administrację zleconą,
4)
jednostka przekazująca - spółdzielnię mieszkaniową lub zakład pracy przekazujące budynki w administrację zleconą.
§  2.
1.
Przekazanie budynków mieszkalnych w administrację zleconą następuje na podstawie umowy zawartej między przedsiębiorstwem a jednostką przekazującą.
2.
Szczegółowe zasady rozliczeń z tytułu prowadzenia administracji zleconej - z zachowaniem przepisów zarządzenia - określają postanowienia umowy, o której mowa w ust. 1.
3.
Tytułem wynagrodzenia za sprawowanie administracji zleconej przedsiębiorstwo dolicza do kosztów utrzymania przejętych budynków narzut zysku w wysokości określonej w umowie.
§  3.
1.
Wysokość dochodów i kosztów utrzymania budynków przekazanych w administrację zleconą wynika z rocznego planu finansowego, opracowanego przez jednostkę przekazującą w porozumieniu z przedsiębiorstwem.
2.
Dochody z wynajmu lokali znajdujących się w przejętych budynkach przedsiębiorstwo wyodrębnia w ewidencji księgowej według źródeł ich pochodzenia i przeznacza na pokrycie kosztów utrzymania przejętych budynków.
§  4.
Do kosztów utrzymania przejętych budynków przedsiębiorstwo zalicza:
1)
koszty eksploatacji budynków i dźwigów osobowych znajdujących się w tych budynkach wraz z kosztami ponoszonymi na utrzymanie terenów przydomowych; koszty te rozlicza się w stosunku do wszystkich budynków (własnych i przejętych) proporcjonalnie do średniorocznej powierzchni użytkowej tych budynków,
2)
zaliczane do kosztów eksploatacji odpisy na fundusz remontów, odpisy na fundusz samorządu mieszkańców oraz należności z tytułu podatku od nieruchomości przypadające od lokali objętych tym podatkiem; koszty te rozlicza się w wysokości dokonanych odpisów lub wymiarów,
3)
koszty centralnego ogrzewania i dostarczania ciepłej wody wraz z kosztami konserwacji i remontów urządzeń cieplnych - rozliczane w stosunku do budynków, w których występują te usługi,
4)
koszty remontów i modernizacji budynków i dźwigów osobowych - rozliczane w stosunku do tych budynków i dźwigów, których dotyczą; przepis § 36 ust. 4 rozporządzenia stosuje się odpowiednio.
§  5.
1.
Przedsiębiorstwo wykazuje przejęte budynki i związane z nimi inne środki trwałe (dźwigi osobowe, urządzenia centralnego ogrzewania, wyposażenie przejętych ekip remontowych itp.) w ewidencji pozabilansowej jako obce środki trwałe w administracji zleconej.
2.
Jednostka przekazująca wykazuje w swojej ewidencji umorzenie środków trwałych określonych w ust. 1 oraz dokonuje odpisów amortyzacyjnych od tych środków trwałych, które podlegają amortyzowaniu, na zasadach obowiązujących w tej jednostce.
3.
Jednostka przekazująca jest obowiązana zawiadomić przedsiębiorstwo w terminie do dnia 15 miesiąca kończącego kwartał o kwartalnym obciążeniu należnością, stanowiącą równowartość dokonanych odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w ust. 2, w celu odpowiedniego zarachowania przez przedsiębiorstwo kwot z tego tytułu do kosztów utrzymania przejętych budynków albo do kosztów innej działalności, jeżeli przejęty środek trwały jest wykorzystywany również częściowo w innej działalności przedsiębiorstwa.
§  6.
W razie przejęcia w administrację zleconą budynków stanowiących własność spółdzielni mieszkaniowej, przedsiębiorstwo:
1)
pobiera od członków spółdzielni i innych użytkowników lokali w przejętych budynkach opłaty w wysokości ustalonej przez spółdzielnię,
2)
pobrane należności, przeznaczone na spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na budowę lokali, przekazuje spółdzielni na warunkach określonych w umowie o przejęciu budynków.
§  7.
W umowie o przejęciu budynków w administrację zleconą powinny być ustalone zasady, tryb i terminy kwartalnych rozliczeń z tytułu różnicy między planowanymi przychodami a planowanymi kosztami utrzymania budynków, powiększonymi o przysługujący przedsiębiorstwu narzut zysku. Rozliczenie roczne z tego tytułu powinno następować w terminie 15 dni po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa.
§  8.
1.
Dopłaty zakładów pracy są ustalane w kwocie wynikającej z iloczynu powierzchni użytkowej przejętych budynków oraz planowanej na dany rok stawki dotacji do 1 m2 powierzchni eksploatowanych lokali, ustalonej w trybie § 33 ust. 7 rozporządzenia.
2.
Odrębnemu rozliczeniu podlegają dopłaty zakładów pracy z tytułu usług centralnego ogrzewania i dostawy ciepłej wody dla najemców lokali w przejętych budynkach. Dopłaty te ustala się w następujący sposób:
1)
w odniesieniu do dostaw energii cieplnej od obcych dostawców - w wysokości różnicy między kosztami świadczonych usług a opłatami za te usługi, pobranymi od najemców, bez doliczania zysku,
2)
w odniesieniu do energii cieplnej wytwarzanej we własnych kotłowniach lokalnych - w wysokości różnicy między kosztami świadczonych usług, powiększonymi o narzut zysku ustalany na poziomie 10% kosztów przerobu, a opłatami za te usługi pobranymi od najemców.
3.
Przedsiębiorstwo otrzymuje dopłaty w okresach kwartalnych do dnia 15 miesiąca poprzedzającego kwartał w wysokości 1/4 kwoty przewidzianej w planie rocznym.
4.
Ustalona w sposób określony w ust. 1 i 2 dopłata nie podlega rozliczeniu między przedsiębiorstwem a zakładem pracy, chyba że:
1)
średnioroczna powierzchnia użytkowa przejętych budynków okaże się inna od wielkości przyjętych do planu rocznego,
2)
przedsiębiorstwo prowadziło administrację zleconą przez niepełny rok; w tym wypadku należną mu część dopłaty ustala się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których budynki pozostawały w administracji zleconej.
§  9.
1.
Przejmując w administrację zleconą budynki stanowiące własność osób fizycznych, przedsiębiorstwo:
1)
w okresie sprawowania administracji nie odprowadza do budżetu podatku od nieruchomości należnego od czynszów z tytułu najmu lokali znajdujących się w tych budynkach,
2)
wyodrębnia koszty remontów i modernizacji podlegające zabezpieczeniu hipotecznemu w trybie określonym w przepisach o remontach i odbudowie oraz wykańczaniu budowy i nadbudowie budynków,
3)
w razie zadłużenia hipotecznego z tytułu przeprowadzonych remontów i modernizacji przesyła do właściwego terenowego organu administracji państwowej zawiadomienie o wysokości kwot przeznaczonych na zmniejszenie tego zadłużenia z części podatku przekraczającej 25% podstawy opodatkowania.
2.
W razie przywrócenia administracji budynków właścicielowi (zarządcy) przedsiębiorstwo:
1)
dokonuje rozliczenia za okres sprawowania administracji zleconej; w tym wypadku dochody osiągnięte z najmu lokali znajdujących się w oddawanych budynkach zmniejsza się o pełne kwoty podatku od nieruchomości, jakie odprowadzałby właściciel (zarządca), gdyby prowadził administrację we własnym zakresie,
2)
przesyła właściwemu terenowemu organowi administracji państwowej zawiadomienie o wysokości kwot podatku od nieruchomości przekraczających 25% podstawy opodatkowania, pobranych w okresie sprawowania administracji przez przedsiębiorstwo, nie wykorzystanych na cele określone w ust. 1 pkt 3 i przeznaczonych na przyszłe finansowanie lub zmniejszenie zadłużenia hipotecznego z tytułu wydatków związanych z remontami i modernizacją oddawanych budynków,
3)
pobranego od najemców lokali w tych budynkach podatku od lokali nie rozlicza się z właścicielem (zarządcą).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1984.2.16

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady rozliczeń z tytułu administracji zleconej budynków mieszkalnych.
Data aktu: 17/01/1984
Data ogłoszenia: 30/01/1984
Data wejścia w życie: 30/01/1984