Gospodarka finansowa jednostek organizacyjnych podległych Centralnemu Zarządowi Dróg Publicznych.

UCHWAŁA Nr 206
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 września 1982 r.
w sprawie gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych podległych Centralnemu Zarządowi Dróg Publicznych.

Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Uchwała określa zasady gospodarki finansowej:
1)
dyrekcji okręgowych dróg publicznych, zwanych dalej "dyrekcjami okręgowymi",
2)
jednostek organizacyjnych podległych dyrekcjom okręgowym, zwanych dalej "jednostkami organizacyjnymi".
2.
Dyrekcje okręgowe prowadzą gospodarkę finansową na zasadach obowiązujących jednostki budżetowe, z uwzględnieniem przepisów niniejszej uchwały.
§  2.
1.
Zadania planowe jednostek organizacyjnych w zakresie kapitalnych remontów oraz utrzymania dróg i obiektów mostowych są finansowane przez dyrekcję okręgową dotacją budżetową do wysokości ustalonej w budżecie Państwa.
2. 1
Dotacja budżetowa jest przekazywana przez dyrekcję okręgową na rachunek jednostki organizacyjnej z góry w okresach miesięcznych, w wysokości planowanych miesięcznych nakładów na utrzymanie i kapitalne remonty dróg i obiektów mostowych. Dotacja przekazywana w I półroczu może być wyższa od planowanej pod warunkiem nieprzekroczenia 60% nakładów ustalonych w planie na dany rok.
3.
Minister Komunikacji określi sposób rozliczania dotacji budżetowej między jednostką organizacyjną a dyrekcją okręgową.
§  3.
Jednostki organizacyjne działają na zasadach rozrachunku gospodarczego określonych w uchwale.
§  4. 2
 
1.
Jednostki organizacyjne tworzą:
1)
fundusz statutowy,
2)
fundusz rozwoju,
3)
zakładowy fundusz nagród,
4)
zakładowy fundusz socjalny,
5)
zakładowy fundusz mieszkaniowy.
2.
Jednostki organizacyjne mogą tworzyć z zysku do podziału fundusz załogi z przeznaczeniem na wypłatę nagród indywidualnych i premii oraz na zasilenie zakładowego funduszu socjalnego i mieszkaniowego. Wypłaty z tego funduszu nie wchodzą do podstawy naliczania podatku od płac oraz składek na ubezpieczenia społeczne.
§  5.
1.
Fundusz statutowy jednostki organizacyjnej odzwierciedla wartość jej środków trwałych, wartości niematerialne i prawne oraz wartość środków obrotowych i zachodzące w nich zmiany.
2.
Zwiększenie lub zmniejszenie funduszu statutowego następuje w wypadkach określonych przez Ministra Finansów.
3.
Fundusz statutowy jednostki organizacyjnej powinien równać się co najmniej wartości netto posiadanych środków trwałych, wartościom niematerialnym i prawnym oraz środkom obrotowym w części podlegającej finansowaniu funduszem własnym w obrocie.
4. 3
(skreślony).
5.
Przez fundusz własny w obrocie należy rozumieć różnicę między funduszem statutowym a wartością netto środków trwałych oraz wartościami niematerialnymi i prawnymi.
6.
Na finansowanie środków obrotowych, nie znajdujących pokrycia w funduszu własnym w obrocie, jednostka organizacyjna może zaciągać w banku kredyty obrotowe.
§  6.
Do środków obrotowych zalicza się następujące składniki majątkowe jednostki organizacyjnej:
1)
materiały (materiały podstawowe, konstrukcje, materiały pomocnicze, paliwo, części zapasowe maszyn i urządzeń, opakowania, odpadki, przedmioty nietrwałe),
2)
produkcja nie zakończona (produkcja podstawowa, pomocnicza i uboczna w toku oraz półfabrykaty),
3)
wyroby gotowe oraz roboty i usługi własnej produkcji wykonane, lecz jeszcze nie zafakturowane,
4)
towary,
5)
inwentarz żywy,
6)
koszty przyszłych okresów,
7)
tymczasowe budynki i urządzenia placu budowy.
§  7. 4
(skreślony).
§  8.
1. 5
Fundusz rozwoju tworzy się z części zysku do podziału i odpisów amortyzacyjnych, z dotacji z funduszu rezerwowego dyrekcji okręgowej oraz z innych wpływów określonych odrębnymi przepisami. Fundusz rozwoju przeznacza się na finansowanie środków obrotowych i inwestycji produkcyjnych o charakterze modernizacyjno-odtworzeniowym, które jednostka organizacyjna podejmuje samodzielnie w ramach środków tego funduszu.
2.
Na fundusz rozwoju wpływają ponadto koszty i dochody z tytułu likwidacji lub sprzedaży środków trwałych, z wyjątkiem środków trwałych służących zakładowej działalności socjalnej oraz zakładowych domów mieszkalnych.
3.
Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne jednostki organizacyjnej podlegają amortyzacji na zasadach ustalonych dla przedsiębiorstw państwowych.
4.
Środki trwałe służące zakładowej działalności socjalnej oraz zakładowe domy mieszkalne, jak również związane z nimi wartości niematerialne i prawne nie są amortyzowane.
5.
Amortyzacja od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jednostki organizacyjnej podlega przekazaniu:
1) 6
do budżetu państwa - w wysokości odpowiadającej procentowi odpisów amortyzacyjnych wpłacanych do budżetu centralnego przez przedsiębiorstwa państwowe,
2)
na fundusz rozwoju - w kwocie wynikającej z procentowej normy podziału amortyzacji ustalonej przez dyrekcję okręgową,
3)
na rachunek amortyzacji scentralizowanej Centralnego Zarządu Dróg Publicznych - w pozostałej kwocie amortyzacji.
6.
Środki gromadzone na rachunku amortyzacji scentralizowanej Centralnego Zarządu Dróg Publicznych są przeznaczone na zasilanie funduszów rozwoju jednostek organizacyjnych.
7. 7
Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, powstałych po dniu 1 stycznia 1984 r. i w całości sfinansowanych środkami własnymi jednostki organizacyjnej, nie podlegają podziałowi, o którym mowa w ust. 5 pkt 1.
§  9.
1.
Remonty bieżące i kapitalne środków trwałych są finansowane bezpośrednio z obciążeniem kosztów działalności jednostki organizacyjnej.
2.
Koszty remontów kapitalnych środków trwałych mogą być rozliczane w czasie.
§  10. 8
 
1.
Zakładowe fundusze: nagród, socjalny i mieszkaniowy tworzy się z odpisu obciążającego koszty działalności jednostki organizacyjnej według zasad określonych odrębnymi przepisami.
2.
Jednostka organizacyjna może samodzielnie uzupełniać z funduszu załogi zakładowy fundusz socjalny i zakładowy fundusz mieszkaniowy.
§  11.
1.
Jednostka organizacyjna ustala wielkość środków na wynagrodzenia w ramach posiadanych możliwości finansowych oraz stosownie do potrzeb swojej działalności.
2. 9
(skreślony).
3. 10
(skreślony).
4. 11
Wszystkie wynagrodzenia, poza nagrodami i premiami wypłacanymi z tworzonego zysku do podziału funduszu załogi, obciążają koszty działalności jednostki organizacyjnej.
5.
Jednostka organizacyjna na podstawie przepisów o wynagradzaniu, przepisów Kodeksu pracy, postanowień układów zbiorowych pracy oraz zawartych umów ustala należności pracowników własnych i obcych oraz pracowników młodocianych w okresie trwania nauki i uczniów szkół zawodowych dla niepracujących, dokonując swobodnego wyboru form wynagradzania właściwych dla danego rodzaju działalności.
6.
Zasady ustalania wysokości rekompensat z tytułu wzrostu kosztów utrzymania ustalają odrębne przepisy. Rekompensaty wypłacane pracownikom stanowią składnik wynagrodzeń i obciążają koszty właściwego rodzaju działalności.
7. 12
(skreślony).
8. 13
(skreślony).
9. 14
(skreślony).
10. 15
(skreślony).
§  12.
1.
Wynik finansowy jednostki organizacyjnej stanowi różnicę między przychodem ze sprzedaży a kosztami własnymi, skorygowaną o dotacje podmiotowe oraz saldo strat i zysków nadzwyczajnych.
2.
Wynik finansowy dodatni jest zyskiem, a wynik finansowy ujemny jest stratą jednostki organizacyjnej.
3.
Przez przychód ze sprzedaży rozumie się w szczególności przychód ze sprzedaży:
1)
wyrobów,
2)
robót,
3)
usług,
4)
towarów,
5)
materiałów,
6)
patentów, licencji i innych osiągnięć naukowo-technicznych.
4.
Nie stanowi przychodu ze sprzedaży wartość dostaw wyrobów, robót i usług, towarów i materiałów nie zapłaconych przez odbiorców w ciągu 25 dni od zakończenia roku kalendarzowego.
5.
W celu ustalenia właściwej podstawy do:
1)
podziału wyniku finansowego,
2)
rozliczeń z budżetem Państwa

roczny bilans i wykazany w nim wynik finansowy jednostki organizacyjnej podlega weryfikacji sprawdzającej jego rzetelność i prawidłowość.

6. 16
Zweryfikowany zysk jednostki organizacyjnej stanowi zysk do podziału, który przeznacza się na:
1)
obowiązkową wpłatę na fundusz rezerwowy dyrekcji okręgowej - w wysokości wynikającej z procentowej normy udziału tej wpłaty w zysku do podziału; normę ustala Centralny Zarząd Dróg Publicznych; norma ta nie może być niższa od 25% zysku do podziału,
2)
pokrycie obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej,
3)
odpisy na cele rozwojowe, dla załogi i na inne potrzeby albo niektóre z tych celów i potrzeb.
7. 17
Obliczeń i odpisów z zysku do podziału dokonuje się za okresy kwartalne, narastająco od początku roku.
8. 18
Wpłat na fundusz rezerwowy dyrekcji okręgowej dokonuje się:
1)
za okresy kwartalne - w terminie 10 dni od dnia złożenia sprawozdania finansowego za dany kwartał,
2)
za okres roczny - w terminie 10 dni od dnia złożenia rocznego sprawozdania finansowego; nadpłaty (niedopłaty) wynikające ze sprawozdania zweryfikowanego podlegają rozliczeniu w terminie 10 dni od dnia urzędowego stwierdzenia zweryfikowania sprawozdania finansowego.
9. 19
Przeznaczenie pozostałości rocznego zysku do podziału na fundusz rozwoju, fundusz załogi oraz inne cele i potrzeby następuje po urzędowym stwierdzeniu zweryfikowania sprawozdania finansowego, stosownie do decyzji jednostki organizacyjnej, z uwzględnieniem zaliczkowo dokonanych w ciągu roku odpisów z zysku do podziału.
10. 20
Należne obciążenia na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej od funduszu załogi jednostki organizacyjnej, w części dotyczącej nagród i premii, pomniejszają fundusz załogi.
11. 21
Nagrody i premie wypłacane z zysku za rok sprawozdawczy wypłaca się w roku następnym po urzędowym stwierdzeniu zweryfikowania sprawozdania finansowego.
§  13.
1.
Podstawą gospodarki finansowej jest plan finansowy, sporządzony według zasad ustalonych przez Centralny Zarząd Dróg Publicznych.
2.
Podstawą opracowania planu finansowego są normy i wskaźniki finansowe.
3.
Normami finansowymi są:
1)
procentowe normy podziału amortyzacji,
2) 22
procentowa norma wpłaty z zysku do podziału na fundusz rezerwowy dyrekcji okręgowej.
4. 23
Wskaźnikiem finansowym jest wysokość dotacji z funduszu rezerwowego dyrekcji okręgowej na uzupełnienie funduszu rozwoju.
5.
Normy i wskaźniki finansowe ustala Centralny Zarząd Dróg Publicznych; podziału norm i wskaźników finansowych między jednostki organizacyjne dokonują dyrekcje okręgowe.
§  14.
Centralny Zarząd Dróg Publicznych ustala zasady rozliczeń wewnętrznych między jednostkami organizacyjnymi a dyrekcjami okręgowymi:
1)
za roboty wykonane w zakresie:
a)
budowy i przebudowy dróg i obiektów mostowych,
b)
kapitalnych remontów dróg i obiektów mostowych oraz robót typu odnów wykonywanych w ramach bieżącego utrzymania dróg i obiektów mostowych,
c)
pozostałych robót związanych z utrzymaniem dróg i obiektów mostowych,
2)
z innych tytułów dotyczących utrzymania dróg i obiektów mostowych.
§  15.
1.
Należność jednostki organizacyjnej za wykonane roboty określone w § 14 pkt 1 lit. a) i b) ustala się na podstawie kosztorysów opracowanych według zasad obowiązujących przy ustalaniu cen regulowanych w budownictwie.
2.
W kosztorysach, o których mowa w ust. 1, normatywny narzut zysku może być korygowany wskaźnikiem zmniejszającym, ustalonym przez Centralny Zarząd Dróg Publicznych.
§  16.
Należność jednostki organizacyjnej za wykonane roboty określone w § 14 pkt 1 lit. c) i pkt 2 ustala się w wysokości faktycznie poniesionych kosztów własnych.
§  17.
1. 24
Przy rozliczeniach między jednostkami organizacyjnymi za dostawy, roboty nie wymienione w § 14 i usługi stosowane są ceny indywidualne dla każdej jednostki organizacyjnej, kalkulowane na podstawie kosztów uzasadnionych.
2.
Ceny, o których mowa w ust. 1, ustala Centralny Zarząd Dróg Publicznych na wniosek jednostki organizacyjnej zaopiniowany przez dyrekcję okręgową.
3.
Centralny Zarząd Dróg Publicznych może przekazać dyrekcji okręgowej uprawnienia wynikające z przepisu ust. 2.
§  18.
Przy rozliczeniach za dostawy, roboty i usługi na rzecz jednostek nie podporządkowanych Centralnemu Zarządowi Dróg Publicznych stosuje się ceny urzędowe, regulowane i umowne, z wyjątkiem rozliczeń za roboty realizowane na drogach lokalnych na zlecenie terenowych organów administracji państwowej, do których stosuje się przepisy § 15 i 16.
§  19.
1.
Dyrekcja okręgowa tworzy fundusz rezerwowy.
2.
Fundusz rezerwowy tworzy się z:
1) 25
wpłat części zysku do podziału jednostek organizacyjnych,
2) 26
(skreślony),
3)
dotacji z funduszu rezerwowego tworzonego przez Centralny Zarząd Dróg Publicznych.
3.
Fundusz rezerwowy przeznacza się na:
1) 27
(skreślony),
2)
dotacje na finansowanie ponadplanowych zadań jednostek organizacyjnych, w tym również ponadplanowych nakładów na akcję zimową,
3) 28
pożyczki lub dotacje zasilające fundusz rozwoju jednostek organizacyjnych, w tym również na spłatę kredytu skonwertowanego.
4.
Centralny Zarząd Dróg Publicznych tworzy fundusz rezerwowy, którego źródłem jest:
1)
część środków przejęta z funduszów rezerwowych dyrekcji okręgowych,
2)
dotacja budżetowa na finansowanie planowanego wzrostu funduszu własnego w obrocie,
3) 29
nie wykorzystane w danym roku środki na utrzymanie dróg i obiektów mostowych.
5.
Fundusz rezerwowy Centralnego Zarządu Dróg Publicznych przeznacza się na zasilanie funduszów rezerwowych dyrekcji okręgowych.
§  20.
Fundusze rezerwowe dyrekcji okręgowych i Centralnego Zarządu Dróg Publicznych gromadzi się na specjalnych rachunkach bankowych.
§  21.
1.
Centralny Zarząd Dróg Publicznych tworzy fundusz postępu techniczno-ekonomicznego z obciążających koszty własne jednostek organizacyjnych odpisów określonych w procentach w stosunku do wartości przychodu ze sprzedaży (§ 12 ust. 3). Wysokość odpisów określa Minister Komunikacji w granicach ustalonych w narodowym planie społeczno-gospodarczym.
2.
Z funduszu postępu techniczno-ekonomicznego są finansowane prace badawczo-rozwojowe, w tym doświadczalne prace dotyczące normalizacji, opracowania i oceny projektów wynalazczych oraz nabycie licencji, patentów, projektów racjonalizatorskich i wzorów użytkowych. Z funduszu tego pokrywane są również w całości lub w części koszty prac wdrożeniowych zakończonych wynikiem negatywnym lub niewspółmierne do osiągniętych elektów.
§  22.
Inwestycje służące zakładowej działalności socjalnej oraz zakładowe inwestycje mieszkaniowe są finansowane według zasad ustalonych dla przedsiębiorstw państwowych.
§  23.
1.
Za prawidłowe ustalenie stanu i wyniku finansowego jednostki organizacyjnej oraz przestrzeganie zasad gospodarki finansowej odpowiedzialni są dyrektor oraz główny księgowy jednostki organizacyjnej.
2.
Działalność gospodarcza jednostki organizacyjnej jest kontrolowana przez dyrekcję okręgową.
3.
Działalność dyrekcji okręgowej jest kontrolowana przez Centralny Zarząd Dróg Publicznych.
§  24. 30
(skreślony).
§  25. 31
(skreślony).
§  26. 32
(skreślony).
§  27. 33
(skreślony).
§  28.
Traci moc uchwała nr 48 Rady Ministrów z dnia 18 lutego 1972 r. w sprawie gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych podległych Centralnemu Zarządowi Dróg Publicznych.
§  29.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 27 grudnia 1984 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1984 r.
3 § 5 ust. 4 skreślony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 27 grudnia 1984 r.
4 § 7 skreślony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 27 grudnia 1984 r.
5 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 27 grudnia 1984 r.
6 § 8 ust. 5 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. b) uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 27 grudnia 1984 r.
7 § 8 ust. 7 dodany przez § 1 pkt 5 lit. c) uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 27 grudnia 1984 r.
8 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 6 uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 27 grudnia 1984 r.
9 § 11 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 7 lit. a) uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1984 r.
10§ 11 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 7 lit. a) uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1984 r.
11 § 11 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. b) uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1984 r.
12 § 11 ust. 7 skreślony przez § 1 pkt 7 lit. a) uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1984 r.
13 § 11 ust. 8 skreślony przez § 1 pkt 7 lit. a) uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1984 r.
14 § 11 ust. 9 skreślony przez § 1 pkt 7 lit. a) uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1984 r.
15 § 11 ust. 10 skreślony przez § 1 pkt 7 lit. a) uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1984 r.
16 § 12 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a) uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1984 r.
17 § 12 ust. 7 dodany przez § 1 pkt 8 lit. b) uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1984 r.
18 § 12 ust. 8 dodany przez § 1 pkt 8 lit. b) uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1984 r.
19 § 12 ust. 9 dodany przez § 1 pkt 8 lit. b) uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1984 r.
20 § 12 ust. 10 dodany przez § 1 pkt 8 lit. b) uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1984 r.
21 § 12 ust. 11 dodany przez § 1 pkt 8 lit. b) uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1984 r.
22 § 13 ust. 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. a) uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 27 grudnia 1984 r.
23 § 13 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. b) uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 27 grudnia 1984 r.
24 § 17 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 10 uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 27 grudnia 1984 r.
25 § 19 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. a) tiret pierwsze uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 27 grudnia 1984 r.
26 § 19 ust. 2 pkt 2 skreślony przez § 1 pkt 11 lit. a) tiret drugie uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 27 grudnia 1984 r.
27 § 19 ust. 3 pkt 1 skreślony przez § 1 pkt 11 lit. b) tiret pierwsze uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 27 grudnia 1984 r.
28 § 19 ust. 3 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. b) tiret drugie uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 27 grudnia 1984 r.
29 § 19 ust. 4 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. c) uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 27 grudnia 1984 r.
30 § 24 skreślony przez § 1 pkt 12 uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 27 grudnia 1984 r.
31 § 25 skreślony przez § 1 pkt 12 uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 27 grudnia 1984 r.
32 § 26 skreślony przez § 1 pkt 12 uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 27 grudnia 1984 r.
33 § 27 skreślony przez § 1 pkt 12 uchwały nr 156 z dnia 26 listopada 1984 r. (M.P.84.28.183) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 27 grudnia 1984 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1982.24.210

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Gospodarka finansowa jednostek organizacyjnych podległych Centralnemu Zarządowi Dróg Publicznych.
Data aktu: 27/09/1982
Data ogłoszenia: 15/10/1982
Data wejścia w życie: 15/10/1982