Wypłaty odszkodowań w walutach zagranicznych z obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych krajowców dewizowych z tytułu szkód powstałych za granicą.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 11 czerwca 1982 r.
w sprawie wypłaty odszkodowań w walutach zagranicznych z obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych krajowców dewizowych z tytułu szkód powstałych za granicą.

Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 2 grudnia 1958 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz. U. z 1958 r. Nr 72, poz. 357, z 1964 r. Nr 16, poz. 94 i z 1975 r. Nr 16, poz. 91) oraz § 27 ust. 2 i § 47 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1981 r. w sprawie obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych (Dz. U. Nr 30, poz. 166) zarządza się, co następuje:
§  1.
Odszkodowania z obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych za szkody powstałe za granicą wypłacane są:
1)
cudzoziemcom dewizowym w walutach zagranicznych w zakresie odpowiedzialności cywilnej krajowca dewizowego,
2)
krajowcom dewizowym na zasadach określonych w rozdziałach 2, 3 i 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1981 r. w sprawie obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych (Dz. U. Nr 30, poz. 166).
§  2.
Niezależnie od odszkodowań, o których mowa w § 1, Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji "WARTA" Spółka Akcyjna, zwane dalej TUiR "WARTA", zwraca w walutach zagranicznych udowodnione rachunkami i uzasadnione okolicznościami wypadku poniesione za granicą przez posiadacza (kierowcę) pojazdu wydatki na:
1)
koszty związane z zapobieżeniem zwiększeniu się szkody,
2)
niezbędne koszty transportu uszkodzonego pojazdu do najbliższego od miejsca wypadku zakładu naprawczego oraz koszty parkingu,
3)
koszty obrony posiadacza (kierowcy) pojazdu w postępowaniu karnym, jeżeli zostanie ono wszczęte za granicą w związku z wypadkiem objętym obowiązkowymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi, pod warunkiem że TUiR "WARTA" żądało obrony lub wyraziło na to zgodę,
4)
uzyskanie dokumentów niezbędnych do ustalenia okoliczności lub rozmiaru szkody.
§  3.
1.
W razie gdy uszkodzony za granicą pojazd wymaga naprawy w zakresie niezbędnym do kontynuowania bezpiecznej jazdy, naprawa dokonywana jest wyłącznie na zlecenie zagranicznego przedstawiciela TUiR "WARTA", który pokrywa koszty tej naprawy.
2.
Jeżeli koszt naprawy szkody objętej ubezpieczeniem, niezbędnej do kontynuowania bezpiecznej jazdy, nie przekracza w walutach zagranicznych równowartości kwoty 200 dolarów USA, a jeżeli naprawa dokonywana jest na terytorium europejskich państw członkowskich Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej - 300 rubli, to koszt tej naprawy może być pokryty bezpośrednio przez posiadacza (kierowcę) pojazdu, bez obowiązku zgłoszenia szkody zagranicznemu przedstawicielowi TUiR "WARTA".
3.
Zwrot poniesionych przez posiadacza (kierowcę) pojazdu kosztów naprawy w zakresie określonym w ust. 2 następuje w kraju na podstawie oryginalnych rachunków w walucie kraju, na którego terytorium miał miejsce wypadek.
4.
Jeżeli naprawa uszkodzonego pojazdu zostanie przeprowadzona za granicą bez zgody TUiR "WARTA" lub jego zagranicznego przedstawiciela albo też zakres i koszty tej naprawy przekroczą zakres i koszt naprawy niezbędnej oraz kwotę określoną w ust. 2, wypłata uznanego w tym zakresie odszkodowania następuje w kraju w złotych, na podstawie kosztorysu.
§  4.
1.
Koszty transportu uszkodzonego pojazdu w celu naprawy w kraju pokrywa TUiR "WARTA", jeżeli transport dokonany został na jego zlecenie.
2.
Jeżeli transport uszkodzonego pojazdu w celu naprawy w kraju dokonywany jest na zlecenie posiadacza (kierowcy) pojazdu bez zgody TUiR "WARTA", zwrot kosztów transportu następuje do wysokości kosztów i w walucie, w jakiej poniosłoby je TUiR "WARTA" wydając takie zlecenie.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024