Szczegółowe zasady i tryb udzielania pomocy kredytowej dla ludności rolniczej na jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe oraz na zakup działek budowlanych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 31 maja 1982 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania pomocy kredytowej dla ludności rolniczej na jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe oraz na zakup działek budowlanych.

Na podstawie § 2 ust. 3 i § 6 ust. 2 uchwały nr 180 Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 1981 r. w sprawie pomocy Państwa dla ludności rolniczej na jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe (Monitor Polski Nr 25, poz. 218) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa szczegółowe zasady i tryb udzielania pomocy kredytowej Państwa na budownictwo mieszkaniowe oraz zakup działek budowlanych dla ludności rolniczej, określonej w uchwale nr 180 Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 1981 r. w sprawie pomocy Państwa dla ludności rolniczej na jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe (Monitor Polski Nr 25, poz. 218) zwanej dalej "uchwałą".
§  2.
1.
Przez właścicieli (posiadaczy) gospodarstw rolnych, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 uchwały, rozumie się osoby fizyczne posiadające grunty rolne o łącznej powierzchni przekraczającej 0,5 ha.
2.
Przez osoby fizyczne utrzymujące się z produkcji rolniczej, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 uchwały, rozumie się osoby, których głównym źródłem utrzymania jest dochód z produkcji rolniczej.
3.
Przez pracowników rolniczych spółdzielni produkcyjnych, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 uchwały, rozumie się osoby zatrudnione w tych spółdzielniach na czas nie określony i w pełnym wymiarze czasu pracy.
4.
Przez młodych rolników rozumie się również członków i pracowników rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz pracowników zakładów pracy, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 uchwały, którzy nie przekroczyli 35 lat życia.
§  3.
Banki spółdzielcze, zwane dalej "bankami", udzielają kredytów na cele, o których mowa w § 1 i § 6 ust. 1 uchwały, w ramach środków ustalanych corocznie na inwestycje dla ludności rolniczej.
§  4.
1.
Banki udzielają kredytów na wniosek ubiegających się o kredyt.
2.
Kredyt stanowi uzupełnienie środków własnych kredytobiorców.
§  5.
Warunkiem przyznania przez bank kredytów, o których mowa w § 1 uchwały, jest:
1)
przedstawienie do wglądu, bankowi udokumentowanego prawa własności (samoistnego posiadania) lub wieczystego użytkowania nieruchomości (gospodarstwa rolnego, działki budowlanej) i pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym,
2)
dokonanie zabezpieczenia hipotecznego kredytu na nieruchomości, chyba że bank wyraża zgodę na odstąpienie od tego warunku,
3)
posiadanie wkładu własnego na budowę domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym, co najmniej w wysokości określonej w uchwale,
4)
w stosunku do kredytobiorców będących pracownikami - pozytywne zaopiniowanie przez zakład pracy wniosku o przyznanie kredytu.
§  6.
Wysokość wkładu własnego na budowę lub remont domu jednorodzinnego albo lokalu w małym domu mieszkalnym ustala bank w uzgodnieniu z kredytobiorcą.
§  7.
Jeżeli sytuacja materialna osoby ubiegającej się o udzielenie kredytu nie gwarantuje w pełni spłaty kredytu, bank może zażądać zabezpieczenia spłaty kredytu w formie prawem przewidzianej. W razie braku możliwości hipotecznego zabezpieczenia spłaty kredytu bank może zażądać solidarnego poręczenia majątkowo odpowiedzialnych osób.
§  8.
Za podstawę udzielenia i ustalenia wysokości kredytu na:
1)
budowę domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym - przyjmuje się rzeczywiste koszty budowy, nie wyższe jednak niż normatywne koszty, oraz powierzchnię domu lub lokalu, określone przez Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej,
2)
zakup domu - przyjmuje się wartość domu przyjętą w celu obowiązkowego ubezpieczenia budynków o powierzchni nie większej jednak niż ustalona w sposób określony w pkt 1.
§  9.
1.
Kredyt na zakup działki budowlanej może być udzielony do wysokości 50%, a młodym rolnikom do 90% ceny kupna, określonej w umowie notarialnej kupna działki.
2.
Kredyt na zakup działki budowlanej może być udzielony na okres spłaty do lat 20, a dla młodych rolników do lat 25.
§  10.
Bank kontroluje prawidłowość wykorzystania kredytów. W razie stwierdzenia, że kredyty nie zostały wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem, oraz jeżeli nabywca działki budowlanej w okresie 3 lat od daty zawarcia umowy kredytowej nie rozpoczął budowy domu jednorodzinnego, bank może postawić część lub całość udzielonego kredytu w stan natychmiastowej wymagalności.
§  11.
W razie zawieszenia spłaty kredytu, o którym mowa w § 4 uchwały, bank nie pobiera odsetek za okres zawieszenia spłaty kredytu. Po upływie okresu zawieszenia bank nalicza odsetki od daty przyznania kredytu i pobiera je w okresie spłaty kredytu.
§  12.
1.
Warunkiem umorzenia części kredytu, o którym mowa w § 8 i 9 uchwały, jest wykonywanie zawodu, który stanowił podstawę do udzielenia kredytu, oraz zamieszkiwanie w wybudowanym domu.
2.
Decyzję o umorzeniu części kredytu podejmuje bank na podstawie złożonego przez kredytobiorcę zaświadczenia zakładu pracy stwierdzającego zatrudnienie kredytobiorcy.
§  13.
Równowartość kwot umorzonych kredytów obciąża budżet centralny w części dotyczącej Ministerstwa Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Tryb rozliczeń z budżetem z tytułu umorzonych kredytów regulują odrębne przepisy.
§  14.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 7 lutego 1972 r. w sprawie pomocy kredytowej Państwa na budownictwo mieszkaniowe realizowane na terenie gmin przez pracowników niektórych uspołecznionych zakładów pracy związanych z produkcją rolną (Monitor Polski z 1972 r. Nr 12, poz. 84, z 1974 r. Nr 1, poz. 6, z 1975 r. Nr 21, poz. 131 i z 1976 r. Nr 18, poz. 80),
2)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 12 stycznia 1979 r. w sprawie pomocy kredytowej Państwa w rozwoju jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej i państwowych gospodarstw rolnych (Monitor Polski Nr 1, poz. 10).
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1982.15.120

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb udzielania pomocy kredytowej dla ludności rolniczej na jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe oraz na zakup działek budowlanych.
Data aktu: 31/05/1982
Data ogłoszenia: 07/06/1982
Data wejścia w życie: 07/06/1982