Szczegółowe zasady i tryb udzielania pomocy kredytowej dla ludności rolniczej na jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe oraz na zakup działek budowlanych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 31 maja 1982 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania pomocy kredytowej dla ludności rolniczej na jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe oraz na zakup działek budowlanych.

Na podstawie § 2 ust. 3 i § 6 ust. 2 uchwały nr 180 Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 1981 r. w sprawie pomocy Państwa dla ludności rolniczej na jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe (Monitor Polski Nr 25, poz. 218) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa szczegółowe zasady i tryb udzielania pomocy kredytowej Państwa na budownictwo mieszkaniowe oraz zakup działek budowlanych dla ludności rolniczej, określonej w uchwale nr 180 Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 1981 r. w sprawie pomocy Państwa dla ludności rolniczej na jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe (Monitor Polski Nr 25, poz. 218) zwanej dalej "uchwałą".
§  2.
1.
Przez właścicieli (posiadaczy) gospodarstw rolnych, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 uchwały, rozumie się osoby fizyczne posiadające grunty rolne o łącznej powierzchni przekraczającej 0,5 ha.
2.
Przez osoby fizyczne utrzymujące się z produkcji rolniczej, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 uchwały, rozumie się osoby, których głównym źródłem utrzymania jest dochód z produkcji rolniczej.
3.
Przez pracowników rolniczych spółdzielni produkcyjnych, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 uchwały, rozumie się osoby zatrudnione w tych spółdzielniach na czas nie określony i w pełnym wymiarze czasu pracy.
4.
Przez młodych rolników rozumie się również członków i pracowników rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz pracowników zakładów pracy, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 uchwały, którzy nie przekroczyli 35 lat życia.
§  3.
Banki spółdzielcze, zwane dalej "bankami", udzielają kredytów na cele, o których mowa w § 1 i § 6 ust. 1 uchwały, w ramach środków ustalanych corocznie na inwestycje dla ludności rolniczej.
§  4.
1.
Banki udzielają kredytów na wniosek ubiegających się o kredyt.
2.
Kredyt stanowi uzupełnienie środków własnych kredytobiorców.
§  5.
Warunkiem przyznania przez bank kredytów, o których mowa w § 1 uchwały, jest:
1)
przedstawienie do wglądu, bankowi udokumentowanego prawa własności (samoistnego posiadania) lub wieczystego użytkowania nieruchomości (gospodarstwa rolnego, działki budowlanej) i pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym,
2)
dokonanie zabezpieczenia hipotecznego kredytu na nieruchomości, chyba że bank wyraża zgodę na odstąpienie od tego warunku,
3)
posiadanie wkładu własnego na budowę domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym, co najmniej w wysokości określonej w uchwale,
4)
w stosunku do kredytobiorców będących pracownikami - pozytywne zaopiniowanie przez zakład pracy wniosku o przyznanie kredytu.
§  6.
Wysokość wkładu własnego na budowę lub remont domu jednorodzinnego albo lokalu w małym domu mieszkalnym ustala bank w uzgodnieniu z kredytobiorcą.
§  7.
Jeżeli sytuacja materialna osoby ubiegającej się o udzielenie kredytu nie gwarantuje w pełni spłaty kredytu, bank może zażądać zabezpieczenia spłaty kredytu w formie prawem przewidzianej. W razie braku możliwości hipotecznego zabezpieczenia spłaty kredytu bank może zażądać solidarnego poręczenia majątkowo odpowiedzialnych osób.
§  8.
Za podstawę udzielenia i ustalenia wysokości kredytu na:
1)
budowę domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym - przyjmuje się rzeczywiste koszty budowy, nie wyższe jednak niż normatywne koszty, oraz powierzchnię domu lub lokalu, określone przez Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej,
2)
zakup domu - przyjmuje się wartość domu przyjętą w celu obowiązkowego ubezpieczenia budynków o powierzchni nie większej jednak niż ustalona w sposób określony w pkt 1.
§  9.
1.
Kredyt na zakup działki budowlanej może być udzielony do wysokości 50%, a młodym rolnikom do 90% ceny kupna, określonej w umowie notarialnej kupna działki.
2.
Kredyt na zakup działki budowlanej może być udzielony na okres spłaty do lat 20, a dla młodych rolników do lat 25.
§  10.
Bank kontroluje prawidłowość wykorzystania kredytów. W razie stwierdzenia, że kredyty nie zostały wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem, oraz jeżeli nabywca działki budowlanej w okresie 3 lat od daty zawarcia umowy kredytowej nie rozpoczął budowy domu jednorodzinnego, bank może postawić część lub całość udzielonego kredytu w stan natychmiastowej wymagalności.
§  11.
W razie zawieszenia spłaty kredytu, o którym mowa w § 4 uchwały, bank nie pobiera odsetek za okres zawieszenia spłaty kredytu. Po upływie okresu zawieszenia bank nalicza odsetki od daty przyznania kredytu i pobiera je w okresie spłaty kredytu.
§  12.
1.
Warunkiem umorzenia części kredytu, o którym mowa w § 8 i 9 uchwały, jest wykonywanie zawodu, który stanowił podstawę do udzielenia kredytu, oraz zamieszkiwanie w wybudowanym domu.
2.
Decyzję o umorzeniu części kredytu podejmuje bank na podstawie złożonego przez kredytobiorcę zaświadczenia zakładu pracy stwierdzającego zatrudnienie kredytobiorcy.
§  13.
Równowartość kwot umorzonych kredytów obciąża budżet centralny w części dotyczącej Ministerstwa Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Tryb rozliczeń z budżetem z tytułu umorzonych kredytów regulują odrębne przepisy.
§  14.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 7 lutego 1972 r. w sprawie pomocy kredytowej Państwa na budownictwo mieszkaniowe realizowane na terenie gmin przez pracowników niektórych uspołecznionych zakładów pracy związanych z produkcją rolną (Monitor Polski z 1972 r. Nr 12, poz. 84, z 1974 r. Nr 1, poz. 6, z 1975 r. Nr 21, poz. 131 i z 1976 r. Nr 18, poz. 80),
2)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 12 stycznia 1979 r. w sprawie pomocy kredytowej Państwa w rozwoju jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej i państwowych gospodarstw rolnych (Monitor Polski Nr 1, poz. 10).
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1982.15.120

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb udzielania pomocy kredytowej dla ludności rolniczej na jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe oraz na zakup działek budowlanych.
Data aktu: 31/05/1982
Data ogłoszenia: 07/06/1982
Data wejścia w życie: 07/06/1982