Gospodarka formularzami i Komisja Racjonalizacji Druków.

ZARZĄDZENIE Nr 2
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 21 stycznia 1981 r.
w sprawie gospodarki formularzami i Komisji Racjonalizacji Druków. *

Zarządza się, co następuje:
§  1.
Naczelne, centralne i terenowe organy administracji państwowej, instytucje oraz inne państwowe jednostki organizacyjne są obowiązane do prowadzenia racjonalnej gospodarki formularzami drukowanymi i powielanymi oraz do organizowania i stałego prowadzenia systematycznych prac nad ujednoliceniem i racjonalizacją formularzy używanych w zakresie ich właściwości.
§  2.
Formularze powinny być projektowane w sposób zapewniający:
1)
niezbędny, z punktu widzenia ich funkcji, zakres informacji,
2)
oszczędny i właściwy dobór rodzajów, klas, gramatur, gatunków i formatów papieru,
3)
oszczędne i racjonalne zadrukowanie powierzchni,
4)
organizacyjnie i ekonomicznie uzasadnioną wysokość nakładu.
§  3.
1. 1
Wzory formularzy powszechnego użytku oraz wzory formularzy o nakładzie przekraczającym zużycie papieru w ilości 500 kg w skali rocznej zatwierdza Prezes Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości po zasięgnięciu opinii Komisji Racjonalizacji Druków, działającej przy tym Komitecie.
2.
Wzory formularzy stanowiących załączniki do projektów aktów prawnych, które mają być ogłoszone w dziennikach urzędowych, ministerstw i urzędów centralnych, powinny być uzgodnione z Polskim Komitetem Normalizacji, Miar i Jakości.
3.
Wzory formularzy nie wymienione w ust. 1 i 2, zatwierdza kierownik właściwej jednostki organizacyjnej.
4.
Prezes Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości może ustalić dla poszczególnych wzorów formularzy wysokość zużycia papieru inną niż określona w ust. 1, jeżeli zachodzi konieczność użycia do druku tych formularzy papieru w innym gatunku, niż było to przewidziane.
§  4.
1.
Przy Polskim Komitecie Normalizacji, Miar i Jakości działa Komisja Racjonalizacji Druków, zwana dalej "Komisją".
2.
W skład Komisji wchodzą:
1)
przewodniczący powoływany przez Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości,
2)
sekretarz powoływany przez Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości na wniosek przewodniczącego Komisji,
3) 2
członkowie: wyznaczeni przez Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministra - Szefa Urzędu Rady Ministrów, Ministrów: Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej, Gospodarki Materiałowej i Paliwowej, Finansów, Handlu Zagranicznego, Kultury i Sztuki, Komunikacji, Obrony Narodowej, Pracy, Płac i Spraw Socjalnych, Przemysłu Chemicznego i Lekkiego, Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Spraw Wewnętrznych oraz przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego - ich przedstawiciele.
3.
Do udziału w pracach Komisji mogą być zapraszani specjaliści.
4.
Prezes Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości może zlecać specjalistom i instytucjom opracowanie zagadnień dotyczących gospodarki formularzami.
§  5.
1.
Komisja jest organem doradczym i opiniodawczym Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości w zakresie optymalnego ograniczania różnorodności formularzy i wprowadzania do użytku wzorów formularzy, których racjonalne opracowanie wpłynie na usprawnienie działalności organów administracji państwowej, instytucji i innych jednostek organizacyjnych oraz przyczyni się do oszczędności papieru.
2.
Szczegółowy zakres i tryb działania Komisji określi regulamin ustalony przez Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości.
§  6.
Wydatki Komisji objęte są budżetem centralnym, w części dotyczącej Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości.
§  7.
1. 3
Naczelne i centralne organy administracji państwowej, terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, instytucje oraz inne państwowe jednostki organizacyjne:
1)
dokonywać będą weryfikacji stosowanych formularzy w celu:
a)
wyeliminowania formularzy nieaktualnych,
b)
zmniejszenia formatów formularzy przez racjonalne wykorzystanie powierzchni papieru i w miarę możliwości dwustronny druk,
c)
ograniczenia nakładów,
d)
zastosowania jak najbardziej oszczędnych rodzajów, klas i gramatur papieru,
2)
uaktualniać będą ewidencję stosowanych formularzy i wzorników formularzy,
3)
dostarczać będą Polskiemu Komitetowi Normalizacji, Miar i Jakości do zatwierdzenia wzory stosowanych formularzy o nakładach przekraczających zużycie papieru w ilości 500 kg w skali rocznej.
2.
Naczelne i centralne organy administracji państwowej oraz terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego są zobowiązane do współpracy z Polskim Komitetem Normalizacji, Miar i Jakości w zakresie prowadzonych przez te organy prac nad ujednoliceniem formularzy.
§  8.
Przepisy § 3 ust. 1 i § 7 ust. 1 pkt 3 nie dotyczą:
1)
Prokuratury Generalnej,
2)
jednostek podległych Ministrowi Obrony Narodowej,
3)
jednostek podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych, z wyjątkiem Komendy Głównej Straży Pożarnych,
4)
jednostek podległych Ministrowi Sprawiedliwości - w zakresie formularzy dotyczących więziennictwa,
5)
Głównego Urzędu Statystycznego - w zakresie wydawanych i zatwierdzanych formularzy sprawozdawczo-statystycznych.
§  9.
Zaleca się organizacjom spółdzielczym i społecznym odpowiednie stosowanie przepisów zarządzenia.
§  10.
Tracą moc:
1)
zarządzenie nr 205 Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 października 1961 r. w sprawie gospodarki formularzami (Monitor Polski z 1961 r. Nr 79, poz. 330 i z 1970 r. Nr 34, poz. 267),
2)
zarządzenie nr 77 Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 września 1970 r. w sprawie Komisji Racjonalizacji Druków (Monitor Polski Nr 34, poz. 267).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lutego 1981 r.
*Z dniem 1 stycznia 1994 r. sprawy należące do właściwości Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości i do Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości przechodzą do właściwości Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, Prezesa Głównego Urzędu Miar i Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji odpowiednio do zakresu ich działalności, zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 3 kwietnia 1993 r. o utworzeniu Głównego Urzędu Miar (Dz.U.93.55.247).
1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 12 z dnia 14 lipca 1986 r. (M.P.86.22.162) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 lipca 1986 r.
2 § 4 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 12 z dnia 14 lipca 1986 r. (M.P.86.22.162) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 lipca 1986 r.
3 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 12 z dnia 14 lipca 1986 r. (M.P.86.22.162) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 lipca 1986 r.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024